ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2011
DIN: Ghimbav [BV]
ÎNSCRIS: 14.07.11
JUN-2011

Lacul de la Maries

Thassosul este o insula minunata, care imbina muntele si marea in niste peisaje uimitoare; unele despre care citesti, despre altele speri din tot sufletul sa le vezi si sa povestesti si altora.

Asa am aflat si noi din ghidurile de informare de Maries, o localitate mica, pitoreasca situata in centrul insulei, intr-o zona muntoasa si unde se poate ajunge din Skala Marion (probabil cand ati trecut prin zona ati remarcat drumul de sub pod), trecand printr-o plantatie de maslini, imensa, am mers cativa km, plantatie care este irigata cu apa adusa prin conducte tocmai din lac.

Asadar ajunsi in sat, am lasat masina intr-o parcare si am pornit-o pe jos, urmand sagetile indicatoare, care erau pictate peste tot, pe stanci, copaci, chiar si pe bucati de marmura intalnite la tot pasul. Drumul este destul de bun, dar neasfaltat, se poate parcurge in cca o ora, ora jumate de mers lejer, admirand frumusetea salbatica a acestor locuri. De o parte a drumului se aude jos, susurul apei, si tot pe acolo se aud clopoteii de la gatul oilor si caprelor din vale.

Mirosul pinilor este imbietor, pe alocuri sunt si stupi, ce mai, e o drumetie sanatoasa. Foarte des intalnim indicatoare, dar fara a preciza cat mai avem de mers, asa ca noi dupa fiecare curba ne imaginam ca o sa vedem lacul.

Desigur ne-au depasit cateva masini, dar noi cu masina inchiriata n-am indraznit, nestiind nici cum e drumul si apoi unde ar fi fost farmecul excursiei? Aproape deja de lac sunt multe stanci roase de vreme si ploi si care stateau intr- o pozitie foarte periculoasa dand senzatia ca se prabusesc pe tine. In cele din urma am ajuns la lacul artificial, care ne astepta linistit, frumos, gata sa fie descoperit.

Privelistea este superba, racoarea padurii iti alina oboseala si iti da elan sa continui drumul spre cascada, care e prin apropiere dar trebuie sa te strecori prin paduricea de pini. Cascada e mica, dar luminisul care intra printre frunzele copacilor da o stralucire aparte apei. Spectacolul e mirific si a meritat efortul. Ne relaxam putin si facem cale intoarsa multumiti ca am mai bifat un loc minunat pe aceasta insula! Incercati si voi!

Trimis de maryka in 23.07.11 22:10:33
Validat / Publicat: 24.07.11 04:49:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: zakynthos

VIZUALIZĂRI: 4768 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 Stupii de care va spuneam.

dorgo
[24.07.11 07:35:04]

@maryka

Am ajuns si noi la 3 km de acel frumos lac de acumulare, dar ne-a speriat drumul prost pana la el si mai ales ne-a dezarmat faptul ca in Limenas ba am auzit ca e apa in lac, ba am auzit ca lacul e secat (in iunie a. c.)

marykaAUTOR REVIEW
[24.07.11 09:04:34]

@dorgo

Si noi am vrut sa renuntam la un moment dat tocmai pt. ca nu stiam cat mai avem de mers, eram intr-o incertitudine totala; pe o piatra scria ca lacul e in padure si sotul meu a luat-o pe o carare in padure, carare, culmea era chiar langa indicator. Evident ca era fals. Dar ne-am continuat drumul si am ajuns in cele din urma. A MERITAT!

florinmirghes
[16.08.11 19:05:16]

noi am vrut sa mergem la manastirea pantelemoneu si asa am ajuns in maries. hartile turistice imi indicau un drum pe la maries. asa ca am mers pe drum asfaltat pina in sat dupa care am iesit din sat mai departe pe drumul forestier care daca il abordezi cu atentie treci destul de bine la inceput unde e mai stricat, dar dupa e acceptabil pina la lac, care este foarte frumos, prins intre cei doi versanti, cu foarte multa verdeata in jur.

este un loc foarte frumos si merita efortul (din partea masinii) de a ajunge acolo. am impresia ca ar fi si ceva locuri de cazare in zona.

eu am mers chiar mai departe cam 4km. prin padure dar, drumul a devenit ceva mai dificil si nu am vrut sa risc si unde am avut spatiu suficient am intors.

locul merita vizitat

marykaAUTOR REVIEW
[16.08.11 21:19:00]

@florinmirghes

ma bucur ca a mai ajuns si altcineva acolo pt. ca e un loc deosebit, noi am mers pe jos, dar drumetia a fost ok.

ramondra
[13.06.12 14:17:17]

Noi am ajuns la lac si nu mi s-a parut drumul chiar asa rau. Lacul este superb si merita din plin o excursie pana acolo. Ba mai mult, noi am continuat pana la 100 m de varful Ipsario, acolo am parcat masina si am continuat pana sus, de unde am am admirat indelung panorama la 360 grade din jurul insulei. Drumul serpuieste masivul si e in stare relativ buna pana in apropierea varfului, unde sunt destul de multe pietre de dimensiuni reduse. Noi aveam atunci un Opel Astra si nu am atins pe dedesupt, exceptand pietrele care mai sareau, aruncate de roti. Pe drum am admirat peisaje superbe, vegetatia destul de arida, palcurile de maslini si o multime de capre care pasc in voie, nestingherite de nimeni. Ne-am intalnit pe traseu cu cateva masini de teren Suzuki care plimbau turistii pe masiv. La intoarcere am poposit la una dintre cele doua manastiri din inima insulei, dar nu am putut intra pentru ca programul de vizitare se incheiase destul de devreme (pe la 16.00 daca nu ma insel).

[26.11.17 01:03:38]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă Skala Maries» (nou-creată, între timp, pe sait)

dorgo, florinmirghes, maryka, ramondra
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Maries & Skala Marion: