ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2011
ÎNSCRIS: 24.01.10
JUN-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 11 , 12

La plimbare pe insula Thassos (partea 2)

mixalis xatzigiannis - Xoris anapnoi

Prima parte o puteti citi aici

A doua zi (si ultima) pe insula Thassos

Eram pe insula Thassos, cazati la hotelul Rachoni Bay 3*, situat pe partea vestica a insulei. Ieri, 23 iunie 2011 am avut o prima zi frumoasa acolo, vazusem capitala Limenas, urcasem la Panagia si de acolo coborasem la plaja Golden Beach, am facut baie in mare si am admirat frumusetea zonei de sus de la terasa Vigli.

Acum era o noua dimineata, a zilei de 24 iunie 2011, si fiindca timpul (cand vezi ceva frumos) trece parca intentionat mult prea repede, doream sa ne plimbam si azi mult, cat mai mult, sa vedem alte locuri frumoase.

Iubesc Grecia, pentru ca in toate plimbarile mele am vazut locuri deosebite, cele care mi-au placut cel mai mult sunt deja pastrate adanc in suflet, si ma refer aici la toate locurile salbatice si plajele absolut senzationale pe care le-am vazut si pe unde am facut si baie.

Nicaieri in Turcia pe unde am umblat, NU am vazut o asa mare limpede si clara ca aici, in Grecia. Si vorbesc acum de aceeasi mare-Marea Egee. Am intalnit in toate calatoriile mele niste peisaje parca rupte din rai, cu stanci albe, pini cocotati pe stanci abrupte, sau stanci lovite mereu de valurile marii, si culoarea marii, acel verde –turqoise pe care il visez mereu, pe care nu il veti vedea in toata Turcia!!! . In schimb ei sunt departe cu serviciile pe care ti le ofera... Dar nu doresc sa vorbesc mai mult despre aceste aspecte, poate voi face o paralela cu alta ocazie, caci este o tema interesanta pe care as numi-o simplu: ,,Ce alegem-Grecia sau Turcia? ‘’

Partea aceasta vestica a insulei Thassos, unde eram cazati noi, din cate am aflat si citit, nu prea este cautata pentru cazare, chiar daca preturile sunt destul de mici aici. Asta deoarece sunt locuri mai izolate, mai putine taverne, nu ai posibilitati de distractie deloc sau aproape deloc, caci ,,inima’’ insulei Thassos bate pe cealalta parte, pe partea estica, unde sunt cele mai multe locuri de cazare dar si plajele cele mai bune: localitatea Skala Potamia si plaja Golden Beach.

Fiind ultima zi de plimbare pentru noi, dar si ultima pe insula Thassos, ne-am trezit de dimineata, am luat micul dejun si echipati fiind cu costumele de baie, dar si apa rece si prosoape, am pornit iar la drum, de data aceasta pe partea vestica a insulei. De aici de la Skala Rachoni am vazut ca sunt doar 26 km pana la Limenaria, deci dupa calculele mele

insula Thassos nu este totusi atat de mare, se poate face inconjurul ei in doar o zi.

Cum am ajuns la soseaua principala, am facut dreapta si dupa aprox. 400 m, pe partea dreapta am trecut pe langa un supermarket destul de mare. Am oprit aici seara, cand ne-am intors de la plimbare. Am mers mai departe. Dupa acel supermarket am intrat in Skala Prinos, iar aproape de intrare pe partea dreapta am trecut pe langa un hotel dragut - Alea Hotel @Suites 4*.

* Skala Prinos

Skala Prinos este un alt oras-port la marea Egee, am inteles ca si de aici se pot face traversari cu ferryboat-ul spre continent. Am vazut chiar un ferryboat mare, rosu, ancorat la tarm si erau si niste tineri straini care asteptau imbarcarea. Ne-am plimbat putin pe tarm, in mare am vazut arici negrii dar si din aceia rosii, pe care mai rar i-am vazut noi, (mai vazusem in Kavala tot asa), apoi am admirat statuia alba a unei sirene, chiar langa vapor, dar mai era acolo un copac cu multe flori roz pe care l-am admirat cu totii. Tot acolo in zona este un centru de inchirieri motociclete, scutere, biciclete dar si cateva taverne, dar zona totusi este destul de retrasa, cam pustiu era pe acolo la acea ora a diminetii.

Am mers mai departe, nu peste multa vreme am ajuns la Prinos, o localitate destul de modesta, am admirat pe partea dreapta livezi intinse de maslini. Am observat ca in toate localitatile acestea prin care am trecut, exista asa zisele Health Centre-adica centre de prim ajutor in caz de ceva. Pe stradute am zarit localnice, multe erau destul de in varsta, unele stand de vorba, altele cu treaba, toate erau imbracate complet in negru, nu am vazut nicio grecoaica mai in varsta sa nu fie imbracata in negru.

* Skala Sotira

Imediat am ajuns la Skala Sotira. Am mers mai departe iar la iesire, undeva inainte de a intra in Skala Kalirachi, am vazut in partea dreapta o mica plaja si multa marmura alba acolo. Era si un intrand in mare, dar facut din bucati mari de marmura. Am oprit, am lasat masina undeva in partea dreapta si am mers acolo. Am vazut si in mare multe blocuri de marmura, se ingalbenisera de la apa marii, erau si multi arici acolo, dar zona era frumoasa. Stiu ca spre aduceri aminte, am gasit o bucatica de caramida rosie si am lasat un mesaj ,,Am Fost Acolo’’.

* Skala Kallirachi

Este urmatoarea localitate in care am ajuns, am oprit putin la un ponton destul de solid, puteau inainta si masinile pana in capat... apoi am mers mai departe. Soseaua a inceput mult sa urce, drumul serpuia printre stanci si livezi intinse de maslini. Totul era frumos.

* Skala Marion

La un moment dat am trecut pe langa un indicator, se facea dreapta spre Skala Marion, 1 km din sosea. Ne indepartasem bine de mare si aceasta frumoasa localitate era chiar pe malul marii. Nu am mai intrat aici, dar ulterior am aflat ca exista aici la Skala Marion si o plaja f. frumoasa.

Soseaua urca in continuare, la un moment dat am ajuns undeva sus, dupa Skala Marion, si fiind acolo un loc de popas, am oprit. De aici am admirat o panorama absolut superba. Se vedea mult in spate, in partea dreapta, Skala Marion, se vedea bine si plaja de acolo, iar jos de tot era marea, de un albastru- turqoise, amestecat cu nuante de albastru, era absolut superba, am admirat si o barcuta frumoasa care inainta pe mare. Totul era superb.

* Tripiti

Am mers mai departe, am ajuns la Tripiti, o zona mai cunoscuta a insulei Thassos. Eram pentru prima data aici si am dorit sa vedem plaja. Am luat-o in dreapta si pana sa ajungem la plaja am trecut pe langa doua hoteluri superbe: in dreapta hotelul Green Bay 3* si pe partea stanga hotelul Blue Dream Palace 4*.

Aproape de plaja, am ajuns la un loc unde am admirat niste stanci care faceau un culoar spre mare, deci pe sub stanci se casca un tunel si dincolo ajungeai la mare. Aceste stanci erau imediat mai jos de hotelul Green Bay 3*. Aici am urcat pe stanci, am facut si multe poze. Mai departe, dincolo de acel culoar, se auzeau valurile marii lovind cu putere peretele din piatra. Am vazut ca inspre mare, prin acel culoar apa se adanceste bine de tot, si erau si multi arici pe stanci, dar exista multe filmulete pe youtube in care am vazut destui temerari care s-au aventurat, cu incaltari speciale, sa treaca prin acest culoar dincolo spre mare, culoar numit ,,Tripiti Tunnel”. Este f. frumos acest loc.

De aici am mers la plaja. In partea stanga am zarit hotelul Blue Dream Palace 4*-nu stiu cati dintre voi, care cititi aceste randuri, v-ati cazat aici, dar mie locul acela mi-a placut f. mult. Plaja este ca si la hotelul Lagomandra (Halkidiki), seamana mult cu ea, deci pe jos nu este nisip fin, sunt niste pietricele, destul de marunte, dar sunt totusi pietricele in care piciorul se adanceste destul de bine. Am incercat sa intru in mare, dar cu destul efort, tocmai datorita faptului ca ma scufundam in pietris pana chiar deasupra gleznei. Malul este f. abrupt, nu recomand copiilor mici aceasta plaja, practic dupa 4-5 m apa are deja 2 m adancime sau chiar mai mult. Dar apa este f. f. limpede, curata, fara stanci in mare, fara arici, am facut si poze ca sa vedeti cat de curata era marea aici. Stiu ca imi era destul de greu sa ma deplasez in mare, datorita acelui aspect-mi se infundau picioarele in pietrisul de pe fund, practic eram tintuita pe loc mai mereu. Dar baie tot am facut si am inotat. Pe plaja sunt frumos aranjate sezlonguri si umbrelute si era destul de multa lume aici, chiar si cu copii mici...

Am facut o mica plimbare si la hotelul Blue Dream Palace 4*, nu stiu cum e cazarea aici si masa, dar ca si zona si amplasament, vi-l recomand din toata inima! Este absolut superb acest loc. Practic hotelul se afla chiar pe plaja, in fata lui spre plaja sunt piscinele, dar ce piscine... locuri de joaca pt. copii, am vazut si un joc de sah din acela urias, in care trebuie sa iei in brate piesele de sah, ca sa le poti muta. Curtea f. f. mare, cu o terasa mare, totusi putine plante am vazut aici, aproape deloc, in schimb sunt multe locuri de stat la umbra ,,multe foisoare de stat si de relaxat, cu paturi cu baldachin, asa cum vazusem noi in Turcia, curatenie impecabila peste tot, toate la un loc au facut ca acest loc sa il tin minte pentru urmatorii ani...

Am inteles ulterior ca poti avea gratuit pe plaja sezlong si umbreluta doar daca cumperi ceva bautura de la barul aflat in curtea hotelului. Noi am stat aprox. o ora in zona, iar pe cand a venit barmanul la noi sa ne spuna sa luam ceva sucuri daca mai vrem sa stam in continuare, noi deja ne imbracaseram, caci ziua aceasta minunata nu se oprise aici.

Am mers asadar mai departe, incantati de acea zona. Pe partea stanga a soselei am trecut pe langa Hotel Tripiti Bungalows 3*, unde in urma cu cativa ani se cazase o prietena. Nu am mai oprit, caci era chiar la sosea. Dar va spun acum ca marele dezavantaj al amplasarii acestui hotel este f. ca trebuie traversata soseaua spre mare, sosea care este si destul de circulata, plus de asta am vazut ca e destul de sus fata de plaja, deci se coboara spre plaja. Marea am inteles ca este plina de pietre si arici, fara incaltari speciale practic nu se poate intra in mare... Curios, caci in spate la mai putin de 2 km facusem baie si plaja a fost curata, totul a fost frumos. Spre Limenaria, mergand mai departe am trecut pe langa un peco, am vazut aici ca 1 litru motorina costa 1,52 E.

* Limenaria

Inainte de a ajunge in Limenaria am trecut pe langa un hotel f. frumos- hotelul Diamond 3*, aflat destul de aproape de plaja si mare.

Am ajuns in Limenaria inainte de ora 11. Limenaria este o localitate destul de draguta cu multe alte hoteluri frumoase. Am admirat si aici cateva: Sunray Hotel 3* -un hotel f. frumos, aflat imediat langa mare, alt hotel aflat chiar pe plaja este hotelul Thalasies Nouveau 3*. Ambele mi-au placut mie personal f. mult.

* Zodiacul si drumul spre plaja Metalia.

Dupa ce am iesit din Limenaria, tin minte ca soseaua a inceput sa urce astfel ca panorama de aici de sus era absolut extraordinara. La un moment dat stiu ca am zarit in partea dreapta un drum din pamant, pe care am mers si noi. Imediat am ajuns la Zodiac, loc pe care il vazusem deja in multe poze acasa, acum eram si noi acolo. Ne-am bucurat nespus de mult ca am ajuns acolo. Sunt practic aici niste blocuri dreptunghiulare din marmura alba, dispuse in forma de cerc, fiecare bloc are sculptat semnul unei zodii. Stiu ca fiecare dintre noi ne cautam zodia si ne invarteam pe acolo fericiti. Am facut si din acest superb loc f. multe poze. De aici din acest loc panorama este superba, marea era albastra-turqoise. Stiu ca mergand pe aici in continuare pe acest drum de pamant, se coboara mult si se ajunge jos de tot la plaja Metalia. Am admirat plaja de sus, de la acel frumos Zodiac, se zarea destula lume acolo, zona era f. frumoasa, zarisem si o cetate sus pe deal, sau asa ceva, dar fiindca drumul era din pamant, deci se facea si mult praf si drumul nu era nici asa de grozav, nu am mai coborat la acea plaja.

* Pefkari

Am continuat plimbarea noastra, trecand prin localitatea Pefkari, tot asa este o localitate destul de modesta dar cu multe alte locuri de cazare: hotelurile Akti si Esperia, ambele situate f. aproape de plaja.

* Potos

Am intrat in localitatea Potos, o localitate destul de draguta, cu multe magazine si taverne de tot felul, un orasel plin de viata, cu o sosea destul de circulata la acea ora. Undeva in centru am zarit un indicator spre stanga, unde se merge spre satul Theologos de care auzisem deja... Aici practic soseaua merge prin centrul localitatii, putand astfel admira alte hoteluri: Alexandra Beach 4*, hotel Sirines 4*, situate si acestea destul de aproape de plaja.

* Hotelul Kamari Beach 3* si plaja Agios Antonios

La un moment dat din sosea am vazut un indicator spre dreapta spre hotelul Kamari Beach 3*. Am virat deci dreapta, curiosi fiind, am mers destul de mult din sosea, vreo 800 m tot inainte, iar in capat am vazut parcarea hotelului Kamari Beach. Am facut stanga pe langa acea intrare, si fiind o straduta mai ingusta acolo, dar si cu multa umbra, am lasat masina si am mers pe jos direct pe plaja.

Aici cum am ajuns, am observat ca plaja este intr-un golfulet, ulterior am aflat ca atat plaja cat si golfuletul poarta acelasi nume-Agios Antonios. Ne-a placut la toti acest loc. Sezlongurile si umbrelutele erau frumos aliniate, putine erau libere la acea ora. Plaja este extraordinara, nu mi-am imaginat ca este asa frumos aici. Este destul de lata si de curata, in stanga se mai merge putin, caci sunt niste stanci frumoase acolo, noi acum eram aproape de ele, iar in partea dreapta plaja se intinde mult... Nisipul este numai bun, f. fin, marea curata, cu cosuri de gunoi din loc in loc, fara pietre, arici, numai buna pentru facut baie. Malul nu este asa abrupt ca si la Tripiti langa hotelul Blue Dream Resort 4* unde facusem noi baie, ci aici se intra lin in mare, mergeai incet si putin cate putin marea se adanceste. Este ideal, dupa parerea mea, acest loc pentru familii cu copii, chiar mici. Pot sincer sa va spun ca dupa Golden Beach aceasta plaja Agios Antonios mi-a placut mie cel mai mult. Am sa va dau si alte motive de a veni aici.

Asadar ne-am zbenguit in voie in mare, nu erau valuri, totul era frumos. I-am lasat pe ai mei in apa si am mers putin sa vad si curtea hotelului Kamari Beach. In partea dreapta a plajei, cum venisem noi cu masina, era hotelul, situat chiar pe aceasta frumoasa plaja. La intrarea in curte in dreapta era un mic bazin cu apa, ca sa iti limpezesti picioarele de nisip, abia apoi sa mergi mai departe. Numai aici vazusem asa ceva. Am mers apoi mai departe, in curte era o piscina f... mare, in fata in fundul curtii era hotelul, f. cochet si dragut, doar parter si un etaj avea, iar in partea stanga era un bar la piscina. Aici am admirat scaunelele barului, erau din acelea rotunde si situate putin sub nivelul apei. Din cand in cand un barman ducea elegant pe plaja o tava cu diverse racoritoare. Curtea hotelului era plina de plante diverse, palmieri, era si un frumos loc de joaca pentru copii aici, se poate face plaja in niste fotolii elegante situate pe gazon, toata curtea si tot ce am vazut eu acolo mi s-a parut cu bun gust facute si totul deosebit de frumos.

Cum am iesit din curtea hotelului, am vazut imediat in partea dreapta ca exista o taverna unde se poate lua masa. Am intrebat pe un angajat al hotelului si am aflat ca la acest hotel se poate servi doar mic dejun tip bufet.

Drumul nostru continua, ne bucuram nespus de fiecare clipa, totul in jur era f. frumos, peisajele, marea, totul.

Am plecat cu greu de la plaja Agios Antonios, ne vom intoarce aici cu siguranta. Soseaua a inceput din nou sa urce, apoi in continuare, chiar la sosea am vazut reclama unui hotel numit Royal Paradise 5*.Am oprit putin,

am facut dreapta din sosea, am coborat o panta in curba destul de abrupta imi amintesc si am oprit in parcarea hotelului. Acest hotel de 5 * mi-am dat seama ca este cumva pe un deal, caci de la soseaua principala spre intrarea in parcarea hotelului trebuia coborat destul de mult. Probabil si spre plaja. Aici in parcare erau cateva masini scumpe cu numar de RO. Mi-a placut si acest hotel, este situat pe partea cu marea, dar noi acum eram cumva in spatele acestui complex, spre sosea, asa ca nu am putut admira mare lucru. Am vazut din impresii ca este si aici f. f. frumos. Sunt totusi 5*.

* Plaja Psili Ammos

Am mers mai departe si am ajuns la plaja Psili Ammos. Am lasat masina in dreapta la sosea si am coborat in partea dreapta sa vedem si aceasta plaja, de care auzisem deja. Am intalnit acolo pe plaja o taverna care avea un bar f. frumos, facut complet din lemn, si tavanul dar si mobilierul. Barul era f. dragut, in forma de corabie din lemn, frumos construita si lacuita. Am mers spre plaja. Aici nisipul era f. f. fin, aproape alb, intrarea in mare era destul de lina, marea era ca o poezie, de un albastru -turqoise absolut superba si f. limpede, in fata in zare am vazut o mica insula, interesanta dealtfel si ea si mai departe de aceasta insula am admirat muntele Athos. Totusi plaja este f. frumoasa, dar nu este asa de mare cum erau celelalte pe care le vazusem inainte. Dar era frumos si acest loc. Am vazut ca unii se plimbau cu hidrobicicleta pe mare si parca vazusem din masina inainte de a ajunge la plaja, si un centru din acela pentru sporturi nautice. Pacat insa ca era lume multa acolo, si adulti dar si copii mici, asta a fost singurul lucru care nu ne-a placut, era mult prea aglomerat acest loc atunci, si la taverna dar si pe plaja. Dar baie tot am facut, am inotat, am admirat zona. Era si pacat sa ajungem aici si sa nu facem baie.

Asadar cand gaseam cate un loc mai frumos pentru baie, coboram si mergeam in mare, nu ne mai imbracam, ne inveleam doar cu prosopul si urcam in masina. Dar altfel si aici este un loc superb pentru plaja si baie. Am facut si aici multe poze. In sosea la strada cand ne-am intors la masina, am vazut cateva reclame la tavernele din satul Theologos, unde doream sa ajungem tot in acea zi. Si am ajuns.

* Astris

Am urcat in masina, cu prosoapele pe noi, si am continuat plimbarea. Mai departe am ajuns la localitatea Astris, o localitate f. modesta si linistita. Aici am vazut un alt hotel dragut- Euro Parc se cheama. Eram deja in partea de sud a insulei Thassos. De aici incolo soseaua a inceput mult sa urce. Eram uimiti de peisajul din jurul nostru. Aveam ce admira caci peste tot pe unde ne uitam, erau pini si multe stanci albe. In dreapta noastra, dar undeva f. f. jos era marea cea turqoise, de care ne despartea o prapastie ametitoare. La sosea, cum urcam noi, am trecut pe langa un indicator spre dreapta unde se mergea spre Bungalow Serines. Of, eram atat de aproape de Giola (Piscina Sirenelor) aici. !!!... aveam harta in brate si ne-am dat seama ca aceasta superba piscina naturala se afla undeva jos de tot, eram aici in acest loc cel mai aproape de ea, de Giola, dar cum auzisem ca drumul pana la ea este f. f. greu, nu am mai mers acolo.

Soseaua serpuieste mai departe printre superbe stanci albe, admiram marea de sus de tot, cei care au rau de inaltime nu prea pot privi marea de aici de sus, in plus de asta am vazut ca soseaua nu era nici asa de larga si nici nu avea balustrada pe margini. Era destul de periculos, asa incat mergeam destul de incet si cu mare atantie. Nici nu puteai merge repede, caci erau multe serpentine pe acolo.

* Manastirea Sfantul Arhanghel Mihail

Am zarit manastirea inca pe cand eram departe de ea, caci mergeam printre stanci si tin minte ca eram pe un versant muntos, de sus din varf am admirat departe manastirea, cocotata sus pe urmatorul versant, aflat cumva in paralel cu noi, iar pana sa ajungem la manastire am coborat intr-o vale unde in dreapta era un indicator, se mergea spre o plaja-Livadi Beach, aflata intr-un golf mai mic, intre doi versanti, iar apoi soseaua in continuare incepea iar sa urce pana sus la manastire.

Ajunsi langa intrarea la manastire, ne-am lasat masina intr-o parcare amenajata, ne-am imbracat repede si am mers spre intrare.

Aici ne-am racorit la o fantana cu apa rece, aflata in partea stanga, langa intrare. Pe poarta de la intrare citisem ca in incinta manastirii e interzis sa faci poze, asa ca am avut grija cu fotografiatul, dar totusi cateva fotografii tot am facut dar numai in curte si spre mare. Si cum tinuta era obligatorie, acolo la intrare am intalnit un angajat al bisericii, o femeie, care ne-a imbracat pe fiecare. Copilele se distrau de zor, caci au primit niste pelerine ca sa-si acopere umerii goi, cea mica care avea pantaloni scurti a primit si o fusta, eu am primit o fusta mai lunga care mi-am luat-o peste pantaloni, sotul - avand doar maieu si pantaloni scurti a fost imbracat complet cu camasa si pantalon lung. Asa echipati am vizitat ce se putea vizita. Am remarcat curtea din incinta manastirii, acoperisul unei cladiri anexe-era din bucati de piatra, nu erau tigle sau alt material, erau doar fasii de piatra, frumos asezate. In partea stanga de la intrare era manastirea, dar am vazut ca era santier acolo, erau cateva schele puse. Am intalnit aici multe flori. Am ajuns pe o terasa afara, trecand printr-un coridor interior, unde era si un altar. Pe acea terasa maicutele aveau pregatit pentru turisti un bol mare din sticla plin cu rahat roz de trandafiri. Am servit si noi, a fost f. proaspat si deosebit de parfumat. Exista acolo si un magazin de unde se pot cumpara diverse iconite, souveniruri, vederi, etc. Am observat ca maicutele totusi se bucura de tot comfortul acolo sus la manastire, caci au aer conditionat peste tot si camere de luat vederi am vazut in toate odaile de acolo.

Am admirat panorama de aici de sus de la manastire, se vedea in partea dreapta soseaua pe care am venit, iar jos in dreapta am vazut acea plaja frumoasa Livadi Beach. In fata admiram marea, eram sus, sus de tot, inaltimea era ametitoare.

* Plaja Livadi (Livadi Beach)

Am plecat de la manastire, la poarta ajunsi am predat hainele primite in custodie. Practic de aici de la manastire nu am mers mai departe, spre Aliki, deci ne-am intors inapoi. Ramane sa vedem si celelalte zone cu alta ocazie.

Am coborat incet de la manastire si imediat in vale in partea stanga (acum) am zarit intrarea la acea plaja Livadi pe care o admirasem noi de sus de la manastire. Drumul pana la plaja nu a fost asa de bun, stiu ca era destul de denivelat, cu multe gropi, un drum de pamant, asa ca am mers incet. Acolo ajunsi am lasat masina la umbra unui maslin batran. Imi amintesc ca erau in jurul nostru multe masini de RO, si rulote, si am constatat ca se vorbea romaneste pe acolo. Langa plaja, in partea stanga era o terasa unde puteai servi ceva. Pe plaja era un teren de volei improvizat, sezlonguri si umbrelute pe care le puteai folosi doar daca consumai ceva de la bar. Dar cat am stat noi acolo, o jumatate de ora, nu am avut probleme. Aici plaja este destul de lata, se intindea in stanga pana la niste stanci care erau astfel asezate incat formau o superba pestera, iar in dreapta era peretele stancos si soseaua pe care am venit. Intrarea in mare insa nu este asa grozava. La intrare in apa pe o portiune de cativa metri erau pietre rotunde destul de mari, dar fara arici pe ele. Nu am avut probleme dar stiu ca am intrat f. greu in apa, caci imi alunecau picioarele pe acele pietre si de multe ori era chiar sa cad. Asa ca copilele nu au putut intra in mare, decat putin. Dar dupa acea portiune cu pietre, marea era curata, era doar nisip pe fund si se putea inota destul de bine. Totusi am observat ca sunt curenti mai incolo, caci plaja era intr-un golfulet, si asta am observat in mare fiind, caci erau zone in care marea era f. f. calda, iar apoi daca mai inaintam f. putin, marea era destul de rece.

Dupa o baie buna am mers in partea stanga la acea pestera langa mare, unde am admirat stancile acelea, multe stanci erau si in mare. Aici am vazut ca erau si multi arici de mare, pestisori, totul era frumos.

Stiu ca era ora 14 atunci cand ne pregateam de plecare, si fiindca incepuse sa ne fie foame de la atata zbenguiala in mare, am urcat in masina si am pornit inapoi spre Potos.

Ajunsi aici in centrul orasului, am luat-o spre dreapta, unde am zarit indicatorul spre satul Theologos.

In continuare seara ne-am petrecut-o intr-un loc deosebit, la o taverna draga multora dintre noi, aflata in satul Theologos in inima muntilor, dar despre acest loc deosebit doresc sa scriu separat.

Seara, satui si multumiti de tot si de toate, stiu ca am plecat inapoi spre hotelul nostru Rachoni Bay, dar am oprit la acel supermarket aflat la 400 m de hotel, pe partea stanga (cum am mers noi acum), de unde am mai facut mici cumparaturi. Pentru cine este interesat de acest supermarket, va pot spune ca este bine structurat pe 3 nivele: subsol, parter si etaj 1. La subsol sunt toate lucrurile care ne-au interesat pe noi: bauturile si alimentele.

Ajunsi la hotel nu am mai luat masa de seara, fiind deja satui, oricum mancarea asa cum v-am mai spus, lasa de dorit, si fiindca in urmatoarea dimineata plecam de pe insula Thassos, (deoarece aveam cazare pt. o noapte la Orestiada), am inceput incet, incet sa facem bagajele. Dar inainte de plecarea de pe insula doresc sa va povestesc si despre satul Theologos. In curand.

Va urma

Trimis de adryana in 23.07.11 20:34:56
Validat / Publicat: 24.07.11 04:49:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Meteora, Paralia Katerini, Salonic

VIZUALIZĂRI: 9144 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Skala Prinos-in port am zarit acest frumos ferryboat care face si de aici legatura cu continentul.

adryana [24.07.11 13:19:42] »

web, te rog sa atasezi melodia

Choris Anapnoi, cantata de Michalis Hatzigiannis, caci la plimbare fara muzica nu se poate. Multumesc anticipat.

webmaster22 [24.07.11 13:56:14] »

Am rezolvat cerinta muzicala a autoarei, auditie placuta!

teona [26.07.11 19:55:10] »

Este o placere sa "calatoresc" alaturi de tine, mai ales ca in acest moment este singurul mod in care evadez. Ca si in alte dati, in review-urile tale, am observat o multime de amanunte la fiecare locatie vizitata, faci sa para orice drum extrem de usor, sa localizezi imediat ce este important de vazut. Felicitari! Simt ca ti-a placut in Thassos mai mult decat in Turcia, chiar daca nu am finalul. Astept si niste comparatii Turcia -Grecia cu simtul tau pt. detalii sunt convinsa ca va prinde bine celor care nu stiu inca ce sa aleaga.

maryka [26.07.11 20:18:00] »

adryana

Ma bucur ca mai sunt si altii care iubesc Grecia! Mi

a placut povestirea si mi-a placut Tripiti f. mult, la mine a fost pe locul 1. Pe viitoare vacante! Astept rw despre Theologos, am scris si eu despre el.

adryana [27.07.11 09:04:39] »

@teona, multumesc pentru aprecieri, intr-adevar imi place mult Grecia si am vazut locuri frumoase pe care am dorit sa vi le arat si voua.

@maryka, am citit tot ce ai scris, mi-am notat si lacul acela la care ati ajuns voi, cu siguranta vom mai merge pe Thassos.

marcy74 [27.07.11 14:47:55] »

Multumesc mult @adriana pentru toate informatiile oferite pe privat. Din pacate nu ti-am putut raspunde deoarece contul tau figureaza ca suspendat pana pe 31 iulie.

Intr-adevar MarryAnn nu a fost calcat de romani pana acum si din acest motiv nu are referinte pe site-urile din tara. Am gasit in schimb referinte despre el pe Agoda. In Zakynthos, dupa ce am stat 7 nopti intr-un resort superb de 5 *, ne-am mai luat cazare pt o noapte in Laganas la o vila care aduce mult cu cea din Thassos... Am spart gheata la San Giorgios Villas din Laganas (conditii super la preturi mai mult decat rezonabile) si sper ca flerul sa nu ma insele nici de aceasta data.

As dori sa te mai intreb cate ceva referitor la supermarketurile de pe insula... am inteles ca Lidl nu este decat pe continent... unde anume? Cat despre cele de pe insula ce poti sa-mi spui?

Multumesc mult inca o data si sa auzim numai de bine!

webmaster22 [27.07.11 15:15:03] »

@Marcy74, mai incearca, poate a fost o eroare, contul adryanei nu este suspendat in acest moment.

adryana, marcy74, maryka, teona
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: