Germisara Hotel [Geoagiu-Băi]

înscris/ă în 13.07.11
JUL-2011

ARTICOL ARHIVAT

Se poate si mai bine

Pentru statiunea Geoagiu, Germisara este un hotel bun. Centrul de wellness este foarte bine dotat, personalul calificat si extrem de amabil, daca mergi pentru tratament (cum am fost si noi) este o alegere inteleapta.

Intr-adevar, cum s-a mai spus, camerele sunt mici, mocheta nu tocmai curata, sapun iti cumperi (din cauza apei de acolo, cel lichid lasa o pelicula pe piele, nu se clateste bine), pernele si saltelele au darul de a alunga somnul si de a-ti rupe oasele (ti le pun fizioterapeutii la loc a doua zi), balcoane nu exista (trebuie sa te chinui sa usuci prosoapele si costumele de baie) nu se justifica nicicum cele 4 stele. Primesti in schimb halate de baie, papuci si prosoape pt piscina pe care ti le schimba fetele de la curatenie cand vrei.

Hotelul cred ca are ceva probleme cu reteaua electrica, din cand in cand intrand in functiune un generator extrem de zgomotos si care emite un fum dens. In 2 zile de vreme rea, s-a oprit curentul de cateva ori.

Masa inclusa in pachet este si ea o problema; daca dimineata te mai descurci cumva (desi n-am inteles de ce toate legumele existente erau murate, nimic proaspat), la celelalte mese era plictis mare: meniul parea o incercare disperata a unei gospodine sarace de a o scoate la capat cat mai ieftin. Ba chiar am observat diferente intre portii (cele aduse spre sfarsitul programului de masa erau mai mici). De baut nu mai primesti nimic, nici macar apa, si esti si apostrofat in cazul in care apari cu o sticla de apa la masa: trebuie s-o cumperi de la ei. Pe mine m-a deranjat o duduie intr-o seara, cand, intorsi dintr-o plimbare, am mers direct la masa. Vazand ca am un borcan cu miere in mana, doamna s-a uitat urat si mi-a spus ca nu am voie cu produse din afara restaurantului. De parca ma apucam sa-mi torn miere in ciorba sau in pilaf! Trebuie sa te gandesti pana unde mergi cu interdictiile, ca altfel cazi in ridicol. Un plus al restaurantului este faptul ca daca iti comanzi ceva din meniu, totul este bun si pe masura exigentelor. Un fresh de portocale nu este indoit cu apa, limonada se aduce separat (doar zeama de lamaie in pahar, restul il prepari tu) astfel incat sa nu te simti inselat, mancarea buna, desi cam scumpa.

Incepand de joi seara, la restaurant au program in timpul cinei: o formatie canta muzica populara banateana si muzica usoara optzecista. Norocul a fost ca dupa ce am urcat in camera nu i-am mai auzit. Nu cred ca voi putea intelege vreodata pasiunea asta a hotelierilor, ramasa din vremuri ceausiste, de a invita orchestre pentru a -si " delecta " oaspetii. Eu vreau liniste, nu delectare, mai ales ca nu ma delectez cu orice si, in plus, orchestra parea plictisita, iar spectatorii asijderea. Pe viitor promit sa ma interesez special in legatura cu acest aspect, ca sa nu mai am surprize.

In afara acestor " programe artistice " (care erau oferite de apropape toate hotelurile de acolo), la Geoagiu te plictisesti de moarte. Nu ma asteptam la cluburi, discoteci, nici nu doream asa ceva, dar nu credeam ca intr-o jumatate de ora pot vedea toata statiunea. Am plecat de cateva ori cu masina, pana la Densus, la Sarmisegetusa, la Deva, ca altfel simteam ca-mi ies din minti de plictis. Pe la piscine nu poti face mare lucru pentru ca in perioada asta este extrem de aglomerat. Stateam ca sardelele in apa termala si, dupa ce ca de-abia aveai loc sa te misti, te mai pomeneai si cu niste copii, lasati in plata domnului acolo sa-si faca de cap, ca te stropesc cu pistoale cu apa, ca vor sa inoate in 2m de bazin sau ca vor sa plonjeze in mijloc. Imi pare rau sa spun, poate multi ma vor critica, dar intr-un bazin cu apa termala, unde oamenii vin sa-si trateze diverse afectiuni, accesul copiilor ar trebui limitat. Am vazut oameni in varsta vizibil iritati si apostrofand cativa copii (nu tocmai mici de varsta, trebuie sa spun).

Toate aceste neajunsuri nu mai par atat de mari, daca stai sa te gandesti la raportul calitate-pret si la ce ai putea face cu banii astia la mare, de exemplu. Pana la final insa, mai apar unele costuri neprevazute, asa ca sa fiti pregatiti: parcarea, incapatoare si dotata cu camere video, se plateste 5 lei pe zi. Daca mergi cu bilet de 12 zile, ai ceva de achitat; bauturile de la masa, ca nu poti sa stai fara sa bei macar putina apa, procedurile care nu sunt incluse in pachet (cum ar fi masajul terapeutic), toate acestea mai cresc nota de plata la final.

Per total, merita incercat daca aveti indicatie de la medic pentru tratament. Doar pentru relaxare si concediu, ar fi bine sa alegeti altceva.

Impresii încărcate de oscar in 23.07.2011 16:32:48

Validat / Publicat: 23.07.11 17:29:06

VIZUALIZĂRI: 1916

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (oscar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5400 PMA (din 7 voturi) nota2

- ioana elena
[26.12.11 21:19:08]

Am avut la Germisara un weekend relaxant si linistit. De fapt pentru asta ne-am si dus acolo, pentru odihna, inot si putina apa termala, nu pt bufet suedez sau mancare in prostie...

Recomand hotelul.

- nicolae75
[26.02.12 19:09:48]

mi se pare unul din cele mai bune review-uri cu privire la acest hotel. Reclamele insistente din media chiar m-au facut curios si, cum am niste dureri de spate, am zis sa verific pe net. Am intrat intai pe site-ul hotelului, ce arata bine (hotelul, baza de tratament). Insa ce spune autorul de mai sus ma face sa ma razgindesc, caci si eu vreau liniste, nu muzica, vreau sa pot sa stau in piscina linistit, nu sa fiu atent la odraslele razgaiate si scapate de sub control ale altora, vreau camere curate si servicii decente. Pina la urma tot in afara voi ajunge, onorati nostri patroni din turism vor mai pierde un client.