ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2011
JUN-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

Am descoperit o parte din GRECIA prin Paralia Katerini / PARALIA KATERINI

Si am ajuns si in GRECIA, neplanificat, doar am ajuns. Am plecat cu autocarul cu o prietena printr-o agentie din Cluj Napoca. Drumul nu a fost obositor deoarece ne-am mai oprit pe traseu la cate o cafeluta, iar asteptarea a avut o motivatie pe masura.

Astfel am ajuns la Vila (pentru mine o vila era, pentru greci Hotel 3***). Nu mai retin numele vilei, insa pot sa zic ca m-am obisnuit cu conditile, devenisera chiar primitoare. Si tinand cont de oferta (la pret foarte mic nu puteam sa avem foarte mari asteptari). Pe langa acestea, pozitia vilei era foarte buna, la 1-2 minute de plaja si langa biserica din Paralia Katerini. Desi foarte mare curatenie nu era, paturile erau curate si schimbate, la chicineta aveai ce iti trebuie, baia mare insa mai "rustica", balcon mare si puteai socializa cu vecinii. Deci in principiu am fost multumita. Pret mic si conditii pe masura, poate peste masura :).

Multe persoane imi spusesera ca in Paralia Katerini nu ai ce face pentru ca e o statiune gen cele de la noi de la mare (doar ca nici viata de noapte nu ai), ca nu ai ce vedea, ca e plictisitoare, etc. Insa eu am avut ocazia sa o vad altfel: nu e deloc plictisitoare (am fost la o discoteca foarte frumoasa: Villa White cu muzica foarte buna si multa lume, arata foarte bine, tarabele si terasele impanzeau statiunea. Mai era o discoteca GOLD, care era mai scumpa si mai fitoasa. Aici plateau si fetele si baietii), plaja mare spre Olimpic Beach, in zona noastra putin mai ingusta dar frumoasa, apa curata si limpede.

De acolo se faceau excursii organizate (cu ghid care erau mai scumpe, fara ghid care erau mai ieftine). Dupa parerea mea se merita sa dai 10 euro in plus pentru ca afli ceva in plus pe langa ca vezi acel obiectiv si bineinteles ramai cu ceva dupa ce pleci de acolo, nu doar cu o poza.

Asadar am platit in jur de 35 euro pentru o excursie spre VALEA TEMPI spre METEORA:

* la Cascada Afroditei de unde se zicea ca daca faci baie devi mai frumos, la Izvorul Paraschiviei cu apa benefica pentru ochi;

* Meteora unde pot sa zic ca am ramas foarte uimita de ceea ce am vazut: manastirile amplasate chiar pe creasta muntelui si peisajul in sinea lui.

Aceasta excursie s-a desfasurat pe durata intregii zile dar a meritat.

Urmatoarea excursie a fost spre INSULA SKIATOS pe care o recomand din tot sufletul, cred ca e cea care mi-a placut cel mai mult, mai ales pentru ca a fost in croaziera pe mare. Ne-am imbarcat pe autocar si am mers pana in port o buna parte din drum si in jur de 4 h de croziera pe mare spre Skiatos, insula Evia, Plaja Kukunarie. Pe croaziera am dansat cu capitanul Costas si nevasta acestuia, s-au organizat batai cu baloane cu apa cand intalneam alte vase de croaziera, am facut plaja. Deci multa distractie si voie buna.

Mi s-a parut ca acest mic Skiatos este o mica parte din ceea ce inseamna Santorini, dar s-ar putea sa ma insel. Oricum revin cu informatii in august cand o sa vizitez Santorini. Dar asta a fost prima mea impresie, care poate fi o impresie sau ceva asemanator. Acolo am vizitat Turnul cu ceas de unde am avut o minunata panorama spre insula si spre imprejurimi, apoi am stat la o supica de peste foarte buna la una din terasele din zona (pot sa afirm ca e cam scumpa insula. Daca imi amintesc bine cred ca am dat 7 euro pe o supa, pe o degustare de supa :))). Dar a fost buna, buna. Am vazut si micuta pista de la cel mai mic aeroport din Europa (daca retin bine), zona portului cu vase de croaziera si vaporase.

De la Skiatos ne-am indreptat spre Plaja Kukunarie. Apa albastra, transparenta de vedeai la 3 m sub tine, sau mai mult. O statiune scumpa insa cateva ore se merita sa petreci din viata ta pe aceste meleaguri. Aici am platit in jur de 35 euro.

Am vizitat apoi ATENA, o excursie mai scumpa si mai lunga decat celelalte din punct de vedere a distantei. Au fost in jur de 500 km (am plecat la ora 24.00 si am ajuns in Portul Pireu la ora 6-7) si a costat in 100 euro, dar au meritat. Nu mi s-a parut obositor pentru ca nu s-a inscris multa lume si am putut sa dormim in autocar si sa ne intindem pe 4 locuri. Cand ne-am trezit eram fresh. Se merge de dimineata pentru ca in ACROPOLE este o mare imbulzeala si temperaturile cresc foarte tare, mai ales ca este sit arheologic si simti aceste temperaturi mai tare. ACROPOLE e ceva de vis, mai ales Panteonul si Erecteionul, dar si privelistea orasului din jurul colinei. Ne-au lasat si timp liber de cumparaturi sau de recreere, asa ca am ajuns pe strada plina de magazine (unde spre bucuria noastra erau si reduceri MARI...). Apoi ne-am intalnit la Cladirea Parlamentului unde am vazut vizionat schimbarea garzii si am plecat spre Paralia. Pe drum am oprit la Termopile unde temperatura ajunsese la 46 grade si nu mai puteai sa sufli.

Excursii optionale mai erau in Muntele OLIMP, croaziere pe vase cu pirati, se mai organizau seri grecesti.

Trimis de Ioana_Ioana in 23.07.11 12:45:40
Validat / Publicat: 23.07.11 13:21:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4772 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ioana_Ioana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 SKIATOS

[23.07.11 13:23:25]

Mutat la rubrica "Descopera Paralia Katerini" (deja existenta pe site) - e mai firesc aici decat la o rubrica noua cu acelasi titlu cu cel al review-ului, nu-i asa?

Sters rubrica dublura introdusa de autor (nu merita infiintata cate o rubrica noua pentru fiecare review; o rubrica, prin definitia sa, cuprinde mai multe articole pe aceeasi tema)

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[23.07.11 13:34:27]

Asemanarile dintre Skiathos si Santorini sunt doar doua: ambele sunt insule grecesti si a doua - se afla in aceeasi mare: Egee, si cam atat, in rest nu prea am vazut asemanare. Eu nu am fost in Santorini dar am studiat o mie de poze si cateva zeci de filmulete de acolo , insula e arida fara vegetatie si plajele sunt cu pietricele.

Poate detaliezi la intoarcerea din Santorini.

Ioana_IoanaAUTOR REVIEW
[23.07.11 13:43:06]

Inca incerc sa ma obisnuiesc cu site-ul ) am vrut sa pun drept titlul si am facut o noua tema banuiesc ...

Nu seamana cu santorini insa nu stiu de ce mi-a dat aceasta impresie relatez la intoarcere sigur

Ioana_Ioana
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Paralia Katerini: