ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2011
ÎNSCRIS: 27.07.10
AUG-2010

Restaurant Pensiune Route 60 [Ciucea] / Mancare buna, proaspata si ieftina

Adresa: Strada Principala 181

Locul nostru preferat de oprire si luat masa pe traseul Oradea- Cluj Napoca este Route 60. Ales dupa multe incercari pe la alte localuri din zona, am ramas fideli locului pentru mancarea buna, promptitudinea servirii, amabilitatea angajatilor, parcarea mare si izvorul cu apa. Dar sa o iau pe rand.

Rote 60 se afla in localitatea Ciucea, la mijlocul distantei Oradea- Cluj- Napoca, pe DN1 (sau E60, de unde ii vine si numele), pe partea stanga, cam la 20 km dupa ce cobori Piatra Craiului, imediat ce iesi din localitatea Negreni... Este chiar la interferenta judetelor Bihor, Salaj si Cluj. Datorita traficului intens din zona, pe langa restaurant este si un motel, parcare mare pentru camioane, spalatorie auto (tot timpul plina), vulcanizare, atelier mecanic, camping si chiar un magazin artizanal.

Restaurantul

Deschis non-stop, are 2 saloane, pentru fumatori si nefumatori. Cel mai mare e, desigur, pentru fumatori, are aprox 70 locuri, iar cel mic, separat de celalalt, are 32 locuri. La orice ora ajungi gasesti lume, semn ca se mananca bine si repede. Restaurantul e curat, ingrijit, cu perdele la ferestre, incalzit iarna.

Meniul zilei (costa 20 ron) este diferentiat pe zilele saptamanii, in fiecare zi altceva. Recomandarea casei este ceafa la capac (150 gr) cu cartofi piure (200gr) si salata de varza-delicios, portie mare, de mult timp la acelasi pret-12 ron. E alegerea sotului meu aproape de fiecare data. Mie imi place cascavalul pane, cu cartofi piure sau prajiti, mamaliguta cu branza si smantana, Gordon Bleu, pieptul de pui la gratar sau pulpa dezosata la gratar.

Ce am mai incercat din meniu, pe parcursul timpului si putem recomanda, pe langa cele de mai sus, sunt: salatele bulgareasca, greceasca, ciorbele (toate), gulasul la ceaun, ciolanul afumat cu fasole, friptura in sos picant cu orez si ciuperci (pe gustul sotului meu, lui ii plac mancarurile picante, mie cele dulci). Orice preparat de carne la gratar e delicios, micii, pulpele, ceafa sau cotletul de porc, pieptul de pui sau pulpele dezosate. Cafeaua, Lavazza, foarte buna, la 3.50 ron.

Terasa

Destul de mare, aproximativ 10 mese si bancute din lemn, foarte placuta. Toata terasa e acoperita si, din primavara pana iarna, este decorata cu ghivece si jardiniere de muscate sau petunii si braduti in ghivece. La intrarea pe terasa si in parcare mai sunt cativa busteni, scobiti si umpluti cu pamant unde sunt plantate flori. Rustic si frumos. Alte detalii dragute sunt ceasurile “de gara New-yorkeza”, si felinarele mici atarnate pe stalpii terasei. Este si internet wireless.

Mesele, cu toate ca sunt din lemn, sunt acoperite cu servete, intotdeauna noi si curate. Ospatarii se misca repede, debaraseaza si curata fiecare masa dupa plecarea clientilor. Afara, intr-un avizier din lemn, un meniu “recomandat clientilor grabiti”, cuprinde ciorbe, preparate calde, preparate din carne la gratar, garnituri si salate. Poti incerca tot ce vrei de acolo, cu siguranta va fi bun si proaspat, niciodata nu vei gasi mancare veche, reincalzita sau alterata.

Baia

Cu acces si direct de pe terasa si din restaurant, separat barbati-femei. La femei exista si o masuta pentru schimbatul scutecelor copilului, foarte utila pentru cei care calatoresc. Trei cabine de toaleta, toate foarte curate, 2 chiuvete cu senzor, sapun lichid, uscator de maini si distribuitor de prosoape de hartie cu senzor.

Hotelul are 3 stele, nu ne-am cazat inca aici, dar cred ca sunt conditii bune. Are camere single, duble, triple si VIP. Preturile, afisate afara, sunt-camera single 50 ron, dubla 80 ron, tripla 100, VIP 120 iar patul suplimentar este 25 ron. Micul dejun pentru clientii hotelului este la 10 ron.

Parcarea

Parcarea este pavata si iluminata, cu o suprafata de 7000 mp, tot timpul aproape plina de camioane si TIR-uri. Langa hotel se afla un mic magazin artizanal de suveniruri unde sunt tot felul de obiecte din ceramica si alte maruntisuri.

Izvorul aflat in parcare, langa terasa, are o apa rece, limpede si curata de munte. E locul de unde aducem apa de izvor in multe, multe flacoane, de fiecare data cand trecem prin zona. Si, credeti-ma, nimic nu se compara cu gustul de apa de la munte.

Concluzie- recomand din toata inima restaurantul, opriti fara ezitare dava vreti mancare buna si proaspata, portii mari si preturi mici.

Trimis de luciaoradea in 22.07.11 23:56:30
Validat / Publicat: 23.07.11 08:01:14

VIZUALIZĂRI: 11633 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luciaoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Route 60-pensiune de 3 stele si restaurant cu terasa

[23.07.11 09:51:11]

Avand in vedere ca nu ati fost cazati aici, am mutat recomandarile la rubrica "Restaurante din Cluj si imprejurimi" (deja existenta pe site)

luciaoradeaAUTOR REVIEW
[23.07.11 11:23:32]

Ok, Admin, multumesc!

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[25.07.11 19:13:06]

@luciaoradea

Este cumva vorba de acest complex http://www.route60.ro/

Suna tentant si luat in calcul drept ,,popas nocturn'' in drumul nostru catre Slovacia.

Ce parere ai? Se merita o cazare acolo pentru o noapte? Sau e un gen de motel pentru cei cu camioane si TIR-uri?

luciaoradeaAUTOR REVIEW
[26.07.11 11:42:26]

@dananecula

Da, e acelasi complex. Parerea mea e ca puteti sa il socotiti drept varianta de cazare. Noi n-am fost cazati niciodata aici, dar, cum spuneam, mancarea e foarte buna si sunt convinsa ca si serviciile de la pensiune sunt la fel.

Pentru o noapte nu cred ca vor fi probleme (nici mai multe, daca e pana acolo). Initial locul tocmai de asta a aparut-datorita traficului mare in zona, format si din soferi de camioane si TIR-uri. Si este minunat pentru cei care trebuie sa opreasca obligatoriu inainte de iesirea din tara pentru timpii de odihna (sau cum se numesc).

Nu trebuie sa iti faci probleme in privinta soferilor, oamenii sunt civilizati, n-am vazut sa fie probleme niciodata. In plus, in localurile unde mananca TIR-istii, din cate am vazut eu, se mananca bine, repede si ieftin. Altfel nu si-ar pierde vremea. Sa stii ca zona e plina de pensiuni deci ai de unde alege daca nu iti place. In aceeasi parcare mai este si Perla Ardealului (restaurant si pensiune), poti incerca si varianta asta. Are site deci poti sa cauti info pe net.

Daca mai ai intrebari nu ezita sa ma contactezi!

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[26.07.11 20:57:47]

@luciaoradea

Multumesc mult de promptitudinea informatiilor si de sugestia cu Perla Ardealului.

Numai bine!

alinaro
[22.07.14 12:05:50]

@luciaoradea: Am nimerit super-bonusul!

[30.11.15 21:51:00]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în Ciucea sau împrejurimi, CIUCEA [CJ]" (nou-creată pe sait)

alinaro, dananecula, luciaoradea
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Ciucea?: