ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2011
DIN: SATU MARE
ÎNSCRIS: 04.07.11
JUL-2011

Foarte placut si relaxant

Incep prin a va spune ca a fost prima data cand am fost in turcia si ma bucur mult ca am ales acest hotel deoarece ne-a placut enorm si sigur o sa mai mergem aici.

Noi am fost in perioada11-18.07.11 am platit 1130 euro/2pers 7 nopti toate taxele incluse cu zbor din satu mare cu 3E Travel Agency. Aveam zbor la 17:40 dar la hotel am ajuns aproape la 12 noaptea hotelul fiind destul de departe de la aeroport, unde din prima clipa am ramas impresionati de hotel deoarece la receptie am stat foarte putin in 5 minute am si primit camera,

problema mai mare era ca ne era cam foame dupa atata drum dar spre surprinderea noastra se putea manca pana la 2 noaptea (ceea ce am inteles ca nu peste tot este. de ex ceilalti turisti care sau cazat altundeva nu mai au primit mancare).

Camera a fost una mai micuta, dar draguta si curata perfecta ptr un cuplu. curatenie se facea zilnic, aspira ne facea in fiecare zi ceva modele di prosoape (inimioara, floare, lebada), lenjeria si prosoapele se schimbat la 3 zile. In camera era si seif dar contra cost 2 euro/pe zi noi l-am folosit (nu se stie niciodata, desi sunt niste oameni super ok).

Mancare este exagerat de multa, chiar exagerat... sunt foarte multe feluri de salata si seara foarte multe dulciuri tot felul de specialitati de ale lor foarte frumos ornate... din pacate nu era supe deloc ceea ce nu prea ne-a placut, dupa 3 zile au facut ceva supa dar era foarte naspa (cred k ei nu prea consuma supe). In legatura cu oamenii de acolo, angajatii am ramas foarte placut surprinsa, sunt niste oameni de nota 10, muncitori si tot timpul cu zambetul pe buze, se ocupa foarte mult de tine, o farfurie nu sta mai mult de un minut pe masa dupe ce termini de mancat (la noi stai cate 10 min sa iti aduca nota de plata ce sa ma vb de farfurii) daca le mai dai si niste ciubuc (un euro, doi) toata sapt umbla dupa tine. majoritatea stiau engleza cat de cat, dar este si un ospatar care stie perfect romana la terasa de la piscina. Mult respect ptr ei!

Piscina era destul de mare si curata, de fapt erau 3 piscine una mare, una mica ptr copii si una cu topogan. toate foarte curate. ce era naspa ca seara nu te mai lasa sa intri dar era de inteles ca noapte o curata.

Plaja nu era foarte mare dar era curata din pacate erau pietre care erau destul de incomode dar era ponton ceea ce era ok, marea era foarte curata dar si sarata...

la piscina in fiecare zi era program de animatie, gimnastica... tot felul de programe mai ales ptr copii. deci ptr o familie cu copii e super. nu o sa se plictiseasca copii.

Hotelul a fost super, chiar nu am avea nici un repros.

Dar agentia cu care am mers era destul de neserioasa... Noi ne-am luat bilete si la doua excursii optionale mai exact rafting (70 e/2pers) pe joi si plimbare cu barca piratilor (90 euro/2 pers) programata pe miercuri cu ghid in lb romana cica... bla bla (vrajeli) ne-am luat biletele urmand ca miercuri dimineata sa asteptam ghidul sa vina sa ne ia de la receptie, si stam si sta trece o ora nimeni nu vine sa ne ia, nimeni nu suna, nu raspunde la telefon nimik, am stat 2 ore pana am reusit sa vb cu ghidul care ne spune ca s-a amanat ca a explodat roata la masina, ca cealalta a avut pana ca bla bla bla si ca se reprogrameaza pe duminica, dupa 30 minute ca nu ca de fapt e pe joi la care i-am zis ca nu ni ok ca noi avem rafting joi si ca sa ne returneze cei 90 euro. care credeti ca a fost raspunsul... normal... poi ca NU se poate ca asa ca invers dar ne trimite pe vineri cu o alta agentie unde o sa avem ghid in lb romana. in fine am acceptat in final ca nu avea rost sa ne tiganim dar a fost foarte naspa deoarece cei de pe vapor nici un roman, angajati nu stiau nici macar engleza nu stiau ce sa mai avem ghid in romana... deci agentia a fost foarte neserioasa!!! Sfatul meu e sa nu va cumparati biletele inainte niciodata daca mergeti!!! va programati si cand mergeti il platiti pe loc... ce e sigur e sigur...

Revenind la hotel eu v-il recomanda cu incredre, noi am fost foarte incantati de el si cu siguranta vom mai merge acolo!!

Trimis de miryfm in 22.07.11 20:53:06
Validat / Publicat: 22.07.11 21:57:03
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 5596 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (miryfm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.09.11 17:30:13]

plec si eu pe 15 sep.

Oricum sejurul este platit, din postari am vazut ca nu sunt asa de multi rusi. Spune-mi te rog. mai multe de UAI-ul lor si dc sa ma feresc.

miryfmAUTOR REVIEW
[01.09.11 19:49:52]

salut bebelusul! poi ce as putea sa iti spun de UAI ideea de ultr cica att e diferenta ca au si alt bauturi in afara de acelea specifice al lor. dar nu as putea sa iti sun ce anum deoarece noi nu am prea baut alcol decat cocktail. din acela am baut in ficare seara in lobby bar sau cel de la piscina. la barul d la piscina este un barman care stie perfect romana. e super ok tipul. la racoritoare sunt dozatoare de suc peste tot dar numai ceva natural si apa plata daca vrei pepsi sau bere d la bar primesti sau d la ospatar. trebuie sa ceri. la masa la amiaza dca vreti gratar cartofi prajiti trebuie sa mergeti la terasa exterioara. la amiaza e mai buna mancarea acolo. nu prea ai d ce sa te feresti. noua ne-a placut f mult. can am fost noi au fost foarte muti rusi si is foarte galagiosi dca ai camera langa tineri rusi. apoi nu va fi prea bine noi in uktimele 2 zile am prins... nebunie ce galagie au facut. in rest nu prea ai de ce iti fai grija. se negociaza absolut orice acolo. mai ales la bazar. sper ca ti-am fost d folos. concediu placut!

[01.09.11 21:25:23]

Da, merci mult! Pai ce sa te mai intreb... am vrut sa stiu care e programul la UAI... si ce fel de bauturi... dar daca nu sunteti amatori...

Mai eram curios de locurile libere de la piscina si plaja. Mereu am avut problema cu trezitul devreme pt un loc.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[01.09.11 21:48:31]

2 Ale Carte Restaurants:

Mediterranean Restaurant 19.00–21.00

Kebab House (Open air) 19.00–21.00

You can have a reservation once a week from one of them.

Bars (6):

Pool-Bar 10.00—24.00 free

Lobby-Bar 10.00—24.00 free, between 00:00-10:00 extra charges (open 24 hours)

Chardak-Bar 12.00—14.00 free

Disco-Bar 23.00—02.00 with extra charge (open on some days of the week)

Snack-Bar 12.00—14.00 free

Restaurant-bar -Open only meal times, free

Ultra All inclusive concepts:

Cookies & tea time 16.00-17.00

Dinner 19.00-21.00

Night Buffet 21.30-02.00 Continental Breakfast 02.00-06.00

Baby Corner Open 24 hours

Alcoholic & non-alcoholic and some import drinks are included in ultra all inclusive concepts between 10.00-24.00.

Fresh fruit juice in breakfast 07.00—10.00 is with extra charge.

Packet Ice creams are with extra charge near the pool between 12.00 – 18.00 hours.

Cam asta este UAI de la Sidera la mancare si bauturi. Mancare si bauturi pana la 12 noaptea, apoi pe bani.

Acum referitor la " some import drinks " nu te astepta la cine stie ce super bauturi. Poate este ceva vodca bulgareasca...

Oricum acest hotel este bun la banii care ii cere, are un raport bun pret-calitate.

[02.09.11 15:32:24]

Multumesc frumos, am sa postez si eu impresiile mele cand ma intorc... pana acum pare ok!

livv1973
[05.07.13 17:44:53]

Am fost in concediu la acest hotel in iunie 2012. Mai precis am intrat cu 4 iunie si am stat 11 nopti.

Nu pot spune ca a fost rau, mai ales acum, cand abia ne-am intors din Didim- hotel Venosa.

Hotelul vechi, insa renovat.

Camerele destul de ok, curate, luminoase, nu au toate vedere 100% la mare.

Pe noi ne-au cazat la ultimul etajsi am avut probleme cu aerul conditionat. Adica nu functiona clima lor. Mergea doar pe sistemul ventilator. Au motivat ca nu este inca nevoie de AC. Ghinionul nostru a fost sa stam exact la camerele pe care apunea soarele. Tot hotelul era in umbra, camerele noastre in soare.

Mancarea a fost bunicica. Aveai ce sa mananci, insa se repetau felurile de mancare.

In 12 zile cat am stat acolo au avut de 2 ori carne de berbecut. Gratarul fumega in fiecare seara, fie ca era pui, vita sau peste.

Plaja ok, cam mica pentru toata lumea, insa foarte multi alegeau piscina.

La 12 se manca foarte bine la fast food, uneori mai bine ca la restaurant.

Ospatarii nu prea stiau engleza, decat "multumesc" si cateva cuvinte esentiale - bere, vin, gheata... etc. si nici nu prea erau prieteni cu sapunul, apa si deodorantul.

Spectacolele de seara au fost ok. Animatorii destul de buni. Barurile aveau program free pe sistem all inclusive (desi in bilet era ultra) pina la ora 24.

[05.07.13 17:54:03]

@livv1973: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

bebelusul, livv1973, miryfm
Alte impresii din această RUBRICĂKirman Hotels Sidera Luxury & SPA [Okurcalar]: