ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2011
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 22.07.11
JUL-2011

Santorini, Kamari - o vacanta de vis pe insula indragostitilor

Tocmai m-am intors din Santorini unde am petrecut 7 zile de vacanta superbe! Cu o saptamana inainte de plecare am gasit un last minute cu 780 euro pt 2 persoane, cazare+avion+ taxe de aeroport +mic dejun, ne-am hotarat in 10 minute si dusi am fost :). Am zburat cu o cursa charter (Air Bucharest) Bucuresti- Kos care a facut escala in Santorini, zborul a durat o ora si jumatate si a fost foarte placut.

La aeroport ne-a asteptat ghida care ne-a urcat in autocare si ne-a dus la hotel, cateva ore mai tarziu ne-am intalnit sa ne povesteasca cate ceva despre insula si sa ne prezinte excursiile optionale.

Noi am optat pentru o excursie cu autocarul care ne-a purtat prin mai multe orasele: mai intai ne-am oprit la manastirea Panagia Episkopi, cea mai veche biserica din Santorini, apoi in satul Mesa Gonia (satul fantomelor) unde am vizitat o crama locala si am avut parte de o degustare de vinuri (delicios), poti sa si cumperi vin de acolo. Apoi am plecat spre Pyrgos, un orasel foarte frumos si pitoresc, am trecut prin Thira (Fira) si am ajuns in Imerovigli care este una dintre cele mai scumpe statiuni (de la 450 euro camera pe noapte din cate am auzit) dar absolut superba! Ne-am plimbat un pic si am facut cateva poze incredibile… Si in final am ajuns in Oia (Iia) unde am avut 2 ore la dispozitie pentru plimbare si cina pana la ora 8.20 cand apunea soarele. Toata lumea merge acolo pt faimosul apus de soare… dar, sincer, pe mine m-a dezamagit, nu a fost nimic spectaculos, cred ca e doar o strategie de marketing.

A doua zi am optat pentru excursia cu vaporul pe Caldera care a constat in vizitarea vulcanului de pe insula Nea Kameni unde ai de urcat 30-40 de minute. Trebuie sa fii bine pregatit pentru cel mai obositor urcus si si cel mai epuizant coborat – apa multa, crema de soare, camasa/rochie cu maneci lungi, palarii, ghete sau alti papuci comozi si muuulta rabdare. A fost cumplit de cald si obositor, dar s-a meritat urcusul pentru priveliste, si cam atat. Apoi am mers la izvoarele termale unde am stationat 40 de minute timp in care poti face baie, eu n-am incercat dar ceilalti au zis ca te sleieste de puteri, salinitatea e foarte redusa si trebuie sa te agiti mult ca sa stai la suprafata. In continuare am ajuns pe insula Thirassia unde puteai sa iei masa si sa te scalzi un pic sau sa urci cu magarusii in satul Manolas, noi am optat pt masa si odihna :). Acolo am stat vreo 2 ore dupa care am pornit inapoi spre portul Athinios. De-a lungul coastei am putut admira de pe vas oraselele Oia, Thira, Imerovigli. Din port am fost dusi cu autocarul inapoi in Kamari. Ambele excursii ne-au costat pe amandoi 110 euro.

Trebuie sa mentionez ca insula are in jur de 74 km lungime, deci drumurile cu autocarul au fost foarte scurte.

Mai erau 2 excursii optionale – Caldera by night – excursie pe vapor cu cina inclusa si Vizitarea celor mai speciale plaje dar n-am optat pentru ele. Bineinteles ca mai sunt tot felul de variante dar trebuie sa stai sa le examinezi. Poate data viitoare o sa stau 2 saptamani sa am timp de mai multa plimbareala.

Tips:

Soarele e foarte puternic, luati-va crema de plaja cu factor de protectie mare, eu am avut SPF 50 pentru fata si tot mi s-a luat pielea. Totusi am folosit pentru corp crema cu SPF 25 si a fost foarte ok, dar trebuie sa te dai de fiecare daca cand iesi din apa.

Pentru mers pe plaja trebuie papucei speciali – espadrille, care se pot cumpara si de acolo; plaja este din pietre care sunt insuportabil de fierbinti.

Cand alegeti sezlongurile orientati-va bine. Noi am stat in partea dreapta, langa stanci unde am dat 6 euro/2 pers valabil toata ziua, fix langa noi (am descoperit in cele din urma), in dreptul restaurantului Hook Bar 2 euro umbrela (adica 2 sezlonguri), pe la mijlocul plajii e 7 euro /pers. Deci merita sa te plimbi un pic sa verifici preturile.

Transportul cu autocarul este foarte accesibil – 1,60 Euro/pers un drum Kamari- Thira (10 min), 1,60 Euro Thira- Oia (20 min). Nu este direct Kamari-Oia. Ultimul autocar Thira – Kamari e la ora 12 si sunt curse din jumatate in jumatate de ora. Taxiurile sunt foarte scumpe si trebuie negociat inainte, n-ar trebui sa coste mai mult de 10 euro pana in Thira dar soferii sunt hoti mari, o familie de romani a luat teapa cu 50 de euro.

Santorini este o insula scumpa, sfatul meu este sa va limitati la o singura iesire la restaurant pe zi daca vreti sa economisiti, te ajunge 30-40 de euro pentru 2 persoane in cel mai bun caz o masa (salata greceasca, paine, cate un fel de mancare, un pahar de vin, o apa plata) plus bacsisul. In rest, recomand supermarketul Big Coop care are cele mai bune preturi, se afla vis a vis de terenul de fotbal. De acolo am cumparat multa apa, suc, fructe foarte bune si ingrediente pentru sandwich-uri si alte prostioare pentru servit pe plaja sau pe terasa seara la un pahar de vin :).

Restaurante pe care le recomand sunt: Just for Beer in primul rand, care e si pe primul loc pe Trip Advisor, au si site sa vedeti preturile. Portiile de mancare sunt de-li-cioa-seeee si uriase, iar preturile sunt ok, nici prea mari, nici prea mici (9-11- 12 euro un fel), e foarte relaxant si se asculta jazz si rock, proprietarul e un englez, deci atmosfera nu e deloc greceasca. Este free wi-fi. Apoi mai este restaurantul Irini’s – mancarea foarte buna, preturile cam marisoare dar n-o sa luati teapa. Aveti grija ca sunt restaurante care incarca nota.

In Oia, am mancat la restaurantul Nocturna care se afla in partea stanga a orasului cum te uiti spre mare, trebuie sa mergi 7-10 minute pana acolo din piata mare, dar se merita pentru ca au cele mai bune preturi. Am mancat paste Bolognese si Napolitane cu 6 respectiv 5,50 euro portia care a fost foarte mare si buna foc, recomand! :)

Ca si suveniruri recomand magnetii de frigider si semnele de carte cu panorame, bijuteriile care sunt superbe si din belsug, dar cautati preturi bune pt ca variaza in functie de pozitionarea magazinelor fata de plaja, de altfel, in Oia si in Thira sunt extrem de multe magazine cu bijuterii merita sa mergeti macar pt window shopping :)). Eu am luat si 4 sticle de vin de la crama din Mesa Gonia- 2 vinuri seci, catifelate si 2 sticle de Vinsanto – un vin dulce, uleios, cu aroma de stafide si scortisoara care era folosit de rusi ca si vin de impartasanie, de unde si denumirea de Vin sfant. E 22 de euro sticla din 2001, vreo 50 cea din 1988, si ceva mai ieftina 14 euro din 2009. Pentru iubitorii de vin e mana cereasca! Preturile difera de la magazin la magazin, cel mai ieftin era la crama si la Big Coop (cu un adaos de 2 euro).

Sunt foarte multe pisici pe insula, eu am avut la hotel vreo 10, deci daca sunteti alergici luati-va pastile cu voi. Daca sunteti iubitori de feline, cu atat mai bine: P.

Preturile la cremele de plaja si medicamente sunt nesimtit de mari, cumparati-va de acasa tot ce credeti ca veti avea nevoie. De altfel, eu mi-am luat si o cutie de batoane de cereale din Romania care au prins super bine mai ales in excursii.

Puteti inchiria atv-uri cu 20 euro /zi, pentru mai multe zile puteti negocia, un grup care a venit cu noi au luat pentru 5 zile cu 40 euro. Trebuie carnet de conducere obligatoriu.

Insula e superbaa, luati-va aparatul cu voi oriunde va duceti, alegeti un hotel care are si piscina (cu toate ca majoritatea au) e extrem de racoritor sa te relaxezi un pic la piscina dupa o zi epuizanta de excursii sau stat la plaja.

Atasez si o harta cu Kamari care sa va ajute, sper, un pic la orientare :)

Plaja e perfecta seara pentru cupluri, de privit luna si alte "afaceri";)): P

Vacanta placuta!

Trimis de cosmolina in 22.07.11 18:15:03
Validat / Publicat: 22.07.11 18:55:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Leonidio, Monemvasia

VIZUALIZĂRI: 14725 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosmolina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Oia

Admin [22.07.11 19:32:42] »

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie

ancamariagadea* [22.07.11 20:51:13] »

In primul rand, bine ai venit pe site!

Foarte bun review-ul tau! L-am citit cu mare drag, aducandu-mi aminte de vacanta pe care am petrecut-o si eu acolo, in urma cu 2 ani La ce hotel ai stat?

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [22.07.11 20:54:08] »

Poza 2 face toti banii, parca as fi eu sau sotia mea.

La Thasos, am pus o poza de curand cu 13 pisici una langa alta, toate culorile.

In Grecia pisici sunt peste tot, daca ati observat au si calendare foarte multe peste tot, de vanzare, cu pisicile din Grecia.

bitnic [22.07.11 21:26:52] »

Foarte utile informatiile despre insula, mai ales pentru noi care plecam pe 6 septembrie in Santorini. Multumim de tips-uri. Restaurantul englezului de care pomeneai este in Kamari? Noi avem cazare la hotel Zephyros, dar avem de gand sa inchiriem o masina pentru 4 zile si sa facem excursiile prin agentiile locale. Superbe poze, abia astept sa vad cu ochii mei frumusetile insulei!

cosmolina [22.07.11 23:24:39] »

@anca - am stat tot la Argo si mi-a placut tare mult, o camera simpla, curata si frumoasa, nu stiu de ce se plang altii

@ ionescunic - pisicile au fost o surpriza foarte placuta pentru noi, toata ziua le dragaleam acum sunt si semne de carte, vederi, magneti de frigider cu pisici.

@bitnic - la Zephyros au stat cativa romani din grupul cu care am fost si au fost foarte multumiti. Terasa e superba, multi palmieri si arbusti cu flori, am inteles ca si piscina e foarte faina. Just for beer e in Kamari, prima poza postata e de fapt harta statiunii Kamari, si in articol am vorbit mai mult despre ea, tip-surile pt plaja, supermarket-ul, atv-urile etc. Daca mai ai intrebari iti raspund ca mare placere

Si inca o chestie pe care am omis-o - daca vreti sa ajungeti pe plaja rosie (Perissa) sunt barci care pleaca din ora in ora de pe plaja din Kamari, biletul e 7 euro/pers.

cosmolina [22.07.11 23:59:51] »

@bitnic - Daca te uiti atent pe harta, Hotelul Zephyros e un pic mai sus de terenul de fotbal care e fata in fata cu supermarketul Big Coop. Mergi pe straduta aia spre plaja si pe dreapta o sa intalnesti restaurantul chinezesc Kiwi iar pe partea stanga un pic mai jos sunt 3 restaurante irish si british printre care si Just for Beer .

luciaoradea [23.07.11 00:13:46] »

@cosmolina

Deci o sa ne placa la nebunie in Grecia- si noi suntem mari iubitori si proprietari de pisici-hranim si pisicile vagaboande de pe strada...

Chiar eram in cautari pentru Grecia ceva in luna august. Noi vroiam Corfu dar vad ca si Santorini e superb.

cosmolina [23.07.11 00:50:29] »

@luciaoradea - o sa aveti treaba multa cu pisicile din Santorini, sunt la tot pasul

Insula este destul de arida, vegetatie putina, cativa palmieri, arbusti cu flori, vita de vie. Daca va place verdeata mai bine alegeti Corfu, daca nu Santorini merita toti banii.

Luna august e luna de varf totusi, atunci se duce toata lumea, de asta s-ar putea sa fie greu sa gasiti locuri si daca gasiti s-ar putea sa usture la buzunar. Poate aveti noroc de un last minute.

Plaja cu iesire la mare este doar in Kamari si Perissa, celelalte orasele sunt catarate sus pe coasta si trebuie sa cobori muult pana in port.

Luna august am inteles ca este extrem de calduroasa, temperaturile ajung si pana la 41-43 de grade, poate mai mult. Noi am prins o zi de 41 de grade si a fost crunt dar ne-am hidratat bine .

luciaoradea [23.07.11 11:28:33] »

@cosmolina

Multumesc mult pentru detalii, am sa iau in considerare si ce-ai zis tu. Asta facem acum, cautam oferte last minute. Si sunt destule, problema e sa te hotarasti ce sa alegi...

Ioana_Ioana [08.08.11 19:24:55] »

mi-a placut... interesante informatiile si de ajutor

bitnic, chelie_d, cosmolina, Ioana_Ioana, luciaoradea
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Santorini: