ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2011
DIN: ovidiu
ÎNSCRIS: 21.07.11
MAY-2009

Locul unde incepe si se sfarseste lumea...

Spre rusinea mea, fiind din Constanta, nu am reusit sa ajung in Delta Dunarii decat in urma cu doi ani, la varsta de 48 de ani. Sincera sa fiu, nu prea ma atragea ideea, avand in vedere ca nu prea ma omor cu pestele, iar de mare sunt satula, dar am vrut sa-i indeplinesc dorinta sotului meu, oltean get-beget, crescut pe malul Dunarii, intr-un sat de pescari, intre Bechet si Calafat.

Am cautat pe Internet un loc mai linistit unde sa ne incarcam bateriile la maxim, avand in vedere ca nu aveam la dispozitie decat 4 zile. Ne-am hotarat sa mergem la Sf. Gheorghe.

Toate informatiile despre imbarcare si zilele in care circula vaporul din Tulcea, le-am gasit tot pe net. Am preferat sa ne imbarcam din Tulcea, chiar daca pretul era mai rezonabil din Mahmudia, insa doream sa savuram tot peisajul fluvial si ne-am orientat f. bine, deoarece am avut posibilitatea de a ne alege un loc strategic pe punte, de unde puteam vedea tot peisajul mirific, in toata splendoarea lui (din Mahmudia s-a aglomerat f. mult).

Dupa cateva ore de calatorie in care nu ne mai saturam sa contemplam natura virgina, pomii cu radacinile spalate de ape, insulite pe care pasteau caii salbatici, cirezi de vaci sau chiar pescari care-si instalasera corturile pe cate-o limba de pamant rasarita parca din apele tumultoase ale batranului fluviu.

In sfarsit, am ajuns dupa-amiaza la Sf. Gheorghe unde erai abordat ca si in gara din Constanta, de sateni, care te copleseau cu fel de fel de oferte de cazare.

Noi gasisem pe net o pensiune unde urma sa ne cazam si o ucrainianca unde doream sa mancam, deoarece la pensiune nu se gatea. Am intrat pe forum si toti care-au fost acolo, o laudau de zor pe tanti Tita (Dumitrita), care gateste cel mai bine. Nu am gasit pensiunea, dar am sunat-o pe tanti Tita care a venit dupa noi si ne-a cazat la ea. Era o femeie vaduva, plina de viata si umor, de o curatenie impecabila (chiar am cautat un fir de praf in casa ei, dar, pe cuvant ca nu am gasit).

Cand am ajuns ne-a cazat intr-un corp de casa separat de al ei, pt. turisti. Casa era o casa simpla, primitoare, cu multe flori in curte si la geamuri, cu multa racoare si liniste.

Pe ulita nu treceau masini, doar tractorul cu remorca ce transporta turistii lenesi (sun doar 3 km. pana la mare, deci pana la capatul pamantului).

Am fost serviti cu bors de perisoare de peste, cu snitel de morun si prajituri. La tanti Tita serveau masa si multi turisti cu fite, cazati in Green Village sau la Dolphin Camping, turisti care plateau 100 euro/noapte cazarea, dar care veneau an de an la gazda noastra, pt. a servi masa.

Eu i-am spus gazdei ca as prefera si alte meniuri, mai ales ca mie nu-mi place ciorba de peste, dar aceasta mi-a raspuns ca la ea imi va place si, credeti-ma, si acum cand rememorez acele 4 zile, imi lasa gura apa numai cand ma gandesc la borsurile cu somotei, la platourile cu fel de fel de preparate din peste, la sarmalutele din peste sau ardeii umpluti cu peste (cu gust de carne de pasare) si la prajiturile pe care ni le prepara zilnic.

Ne-am simtit atat de bine, de parca ne-am fi dus la bunici la tara. Am pescuit zilnic printre nuferii superbi de la Green Village, sau pe malul Dunarii. Seara, gazda ne prajea pestisorii prinsi de noi (erau mici, caci pescuiam din placere, nu aveam scule potrivite), ca sa fie satisfactia mai mare.

Ne-am organizat timpul in asa fel, incat am vizitat si rezervatia de pelicani de pe canalele Dunarii si am facut si plaje, chiar daca era luna mai.

Oricum, in delta e bine de mers in mai si septembrie, pt. a evita canicula si tantarii.

Cred ca oricine ajunge acolo, isi doreste sa mai mearga, sau sa cumpere o casuta (sunt multe parasite si de vanzare). Totul parea ca incepe de acolo si se sfarseste tot acolo, am ramas muti de frumusetea, puritatea si virginitatea imbratisarii Dunarii cu marea; totul era altfel acolo, parca marea avea o stralucire cu totul deosebita, am vazut chiar si cativa pelicani plutind pe mare, totul e vechi si nou, esti stapanit de sentimente greu de exprimat in cuvinte, merita sa traiasca fiecare macar o data-n viata fericirea care te copleseste acolo. Nu stiam daca visam sau iesisem dintr-un tablou, eram singuri in atat de apasatoare, in sensul bun al cuvantului, liniste si-n freamatul pasnic al valurilor, care te faceau sa te contopesti cu natura. Cred ca era locul ideal pt. a-ti petrece macar o saptamana de miere.

Apoi barcagiul... un satean destul de titrat pt. statutul lui, cu care nu ne-am plictisit in cele cateva ore in care ne-a plimbat cu barca pe canalele din jurul satului. Am tulburat intimitatea cormoranilor, a berzelor, cocostarcilor si a lebedelor, care-si pazeau cu discretie cuiburile cu oua si puisori, printre stufarisul des, pt. a ajunge, intr-un final, la "hotomanii deltei" cum ii numeau satenii pe triumfatorii pelicani cu gusile pline de capturile lor, spre invidia pescarilor. Am admirat si apusul in culorile calde parca desprinse de pe un sevalet, pt. ca la intoarcere, sa fim intampinati de gazda noastra cu bucate alese, toate pe baza de peste.

Seara, pe la porti ramaneau batranii, pierduti in gandurile amintirilor, iar cei mai tineri sau mai putin tineri, se distrau la caminul cultural, unde invatau dansurile si cantau in corurile traditionale lipovenesti.

Parca esti in alta tara acolo, mergeti si va veti convinge!

Trimis de ghemonica in 22.07.11 16:34:21
Validat / Publicat: 22.07.11 18:14:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SF. GHEORGHE [TL]. A mai fost în/la: in afara de Maramures, peste tot

VIZUALIZĂRI: 9289 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ghemonica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Portul Tulcea

anadragusin [23.07.11 01:40:24] »

Bun venit pe site! Review-ul tau de debut este unul pentru care si cei mai vechi dintre noi (inclusiv eu) te pot invidia. Multa sensibilitate si naturalete in vorbele tale. Este un loc in care nici eu nu am ajuns dar imi doresc din toata inima sa o fac, mai ales dupa cele spuse de tine. Felicitari!

bessondm [25.07.11 09:13:35] »

Si eu am vazut de-aproape locurile despre care povestesti atat de frumos. Sfantu Gheorghe mi-a intrat la suflet pentru totdeauna in vacanta petrecuta acolo in 2007. Si, crede-ma, m-as intoarce acolo oricand, e singurul loc de pe litoralul nostru unde as mai petrece o vacanta.

emsoft [01.08.11 17:31:57] »

Multumim mult pentru impresii, foarte "mobilizatoare".

M-ati lamurit ca e neaparata nevoie sa ajung pe acolo

Ne-ar ajuta mult un numar de telefon de-al doamnei Tita...

Multumim.

ghemonica [01.08.11 19:15:38] »

024oxxxx este nr. de telefon al doamnei Ivanov Dumitrita (tanti Tita), sper ca mai e valabil, noi am fost in 2009.

Va multumesc din suflet pentru ecourile incurajatoare, mai ales acum, dupa ce am cazut si mi-am fracturat tibia, peroneul si glezna in asa hal, incat mi s-a pus o placa si 8 suruburi.

Sunt deprimata tare si cu nervii intinsi la max. , dar aprecierile voastre parca m-a mobilizat sa va maipostez si alte impresii. Si nu uitati: lunile mai si septembrie sunt indicate pt. delta.

Admin [01.08.11 19:21:17] »

Nr de telefon si alte date private NU se publica. Se pot trimite insa fara probleme prin mesaje personale (private) oricui este interesat...

fbasig [28.08.11 09:58:13] »

Foarte impresionat de ceea ce ai scris tu. Mi-ar placea sa merg si eu la Tanti Tita, daca are conditii bune pentru a caza 2 adulti si 2 copii, pentru ca, in ceea ce priveste mesele pregatite acolo, m-ai convins. Daca nu se poate vedea numarul de telefon al D-nei Ivanov Dumitrita, poate reusesti sa-mi trimiti un e-mail pe yahoo.com, pe adresa ***, eventual si cu adresa. Am scris adresa de e-mail in felul acesta pentru ca s-ar putea sa nu ne dea voie altfel aici pe "ecouri". Multumesc mult de tot, si astept e-mail-ul de la tine.

webmaster [28.08.11 10:07:28] »

@fbasig, datele private NU se publica, indiferent de modul cum sunt scrise. Te rugam sa tii cont de acest lucru si sa folosesti doar mesajele private pentru a trimite astfel de informatii!

ghemonica [28.08.11 22:22:11] »

0240xxxxxx este nr. de telefon al d-nei. Ivanov Dumitrita (tanti Tita).

Dupa cum am scris, are un corp de casa destinat cazarii turistilor, format din 2 camere si un hol. Chiuveta si dus are in casa, dar wc-ul este in curte, deoarece, panza freatica fiind foarte ridicata, exista riscul de a da pe afara uneori. Sunt foarte putini locuitori care au wc-ul in casa, mai mult cei cu pensiuni cu etaj. Va asigur insa ca este foarte curat, eu sunt foarte pretentioasa in acest sens.

Cum luna septembrie e numai buna pentru o escapada in delta, va recomand cu toata increderea locul.

Sa sunati sa va astepte la debarcader, caci nu va descurcati altfel. Vacanta placuta!

Admin [28.08.11 22:25:57] »

@]ghemonica: nu scrie mai sus destul de clar??? niciun fel de date personale (nr de telefon, adrese de mail etc) nu se publica pe site. Ele se pot transmite doar prin mesaje private.

ghemonica [01.09.11 17:34:40] »

Ma bucur ca te-am convins, n-o sa-ti para rau. Sper ca te-ai interesat pe net despre programul vaporasului, caci nu circula zilnic. Nu de alta, dar daca nimeresti ziua in care nu circula, risti sa dai o caciula de bani la privati si nu prea se merita. M-as bucusa daca mi-ai scrie daca ti-a placut sau nu. Vacanta placuta!

fbasig [01.09.11 21:21:34] »

Multumesc mult de tot. Cand ma intorc o sa-ti spun cat de mult mi-a placut la Sfantul Gheorghe.

Toate cele bune... !!!

anadragusin, bessondm, bogdan68, emsoft, fbasig, ghemonica