ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2011
ÎNSCRIS: 20.07.11
JUN-2011

Cu bicicleta prin Maribor

Music For a Found Harmonium - Harmonium

Anul aceasta in drum spre Umag, Croatia am inoptat la Maribor.

Imi doream de mult sa vad orasul, citisem multe despre Slovenia asa ca eram pregatiti.

Am ajuns devreme, pe la ora 13 si ne-am dus direct spre locul de cazare: Hotel Tabor.

Rezervasem pe net o tripla, doamnele de la receptie numai un zambet.

Asta ne-a binedispus si pe noi. In primul rand ne-au indicat pe unde sa intram in curtea interioara, acolo era parcarea.

Totul era super aranjat, curat, bine organizat. ne-au comunicat ca e gata camera si prin urmare am urcat.

Camera:

Spatioasa, cu aer conditionat, cu o baie curata si cu o panorama direct spre partiile de ski, pana aici foarte bine. Se lasase o caldura groaznica in ziua aceea asa ca am votat sa ne odihnim o ora si abia apoi sa iesim in oras.

Zis si facut.

Cand sa plecam de la hotel, doamna de la receptie a scos o harta si a inceput sa deseneze traseele pe care nu trebuia sa le ratam, foarte amabil. In oras am ajuns repede (nici 10 minute), sigur ca prima oprire a fost la cea mai veche vita de vie, care se intinde pe fatada unei cladiri vechi si unde se afla Muzeul Vinului.

Un domn dragut ne-a invitat inauntru (muzeul se viziteaza gratuit). Expozitia spune povestea vitei de vie pe care tocmai o vazusem afara, prin cate a trecut si cum a fost salvata. Ni s-a explicat ca vita da in jur de 64 de kg de struguri, din care se face vin si care este pastrat in sticlute (acelasi gramaj si design) de ani de zile.

Mai apoi am fost invitati sa degustam din vinurile din regiunea Maribor, am gustat un roze cu un parfum puternic si o culoare clară, usor rubinie. M-a incantat! Sotul meu a gustat un vin alb care dupa parerea lui era cam tare. Fiului nostru i-au preparat un sirop de struguri ca sa deguste si el ceva.

Cert este ca ne-am simtit foarte bine, am vorbit de vinurile din Romania despre care stiau o multime de lucruri, in special despre vinul rosu.

Dupa o gura de vin ne-a lovit foamea. Doamna de la receptie ne marcase pe harta un restaurant (Sthaer) unde puteam incerca mancaruri specifice. Am ajuns pe terasa restaurantului si imediat a aparut un chelner foarte amabil dar si foarte vioi. Nu avea stare de loc, dar de loc. ne-a explicat ce e de mancat si de baut si ne-a lasat sa decidem. Dupa lungi dezbateri si privit prin farfuriile vecinilor Matei (fiul nostru) si cu mine am decis pt o mancarica din piept de pui cu cartofi si sos din 4 branzeturi. Dan (sotul meu) s-a decis pt o mancarica de fasole cu carnatul lor national.

Una peste alta mancarea a fost buna dar nu formidabila. Berea era produsa chiar de cei de la restaurant, in beciurile acestuia. Am baut bere si mai buna. seara s-a incheiat in acordurile muzicii de strada din Maribor.

A doua zi dimineata am hotarat sa mergem sa vizitam parcul. auzisem ca e foarte mare si foarte frumos si pentru ca in Maribor toata lumea circula cu bicicletele ne-am dus sa inchiriem si noi trei biciclete. Se pot inchiria in centrul orasului, la punctul de informare turistica. ne-au cerut garantie 60 euro (bani pe care ne-au fost returanti ulterior), dar inchirierea ne-a costat 3 euro pt trei biciclete pe 2 ore. Vremea era numai buna de plimbare, asa ca am pornit.

In parc am ajuns repede si pot sa va spun ca era foarte mare, pistele pentru biciclete erau perfecte, aleiile curate, aerul tare. ne-am plimbat 2 ore in care ne-am simtit minunat. Am vizitat catedrala si Biserica Rosie (Biserica Franciscana) care are doua altare de marmura foarte frumoase. Am trecut prin piata sa luam pulsul, toate sunt mai scumpe decat la noi.

Am plecat de la hotel pe la 11.30, ne trebuiau 2 ore sa ajungem la Umag, unde urma sa stam 8 zile, dar am plecat plini de energie si incantati de oraselul acesta micut dar plin de farmec.

Trimis de adeluna in 22.07.11 08:38:56
Validat / Publicat: 22.07.11 09:23:07

VIZUALIZĂRI: 4081 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adeluna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 maribor

[22.07.11 09:23:44]

Mutat la rubrica "Descopera Maribor" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[22.07.11 09:47:22]

@adeluna: ca recomandare generala, e mai bine sa segmentezi impresii in doua articole distincte, una dedicata cazarii si una cu recomandari generale de calatorie din Maribor.

Daca ai fi procedat astfel, cei interesati doar intr-o alegere de cazare in Maribor (de exemplu cei aflati in tranzit) ar regasi mult mai usor recomandarile tale despre acest hotel, fara sa fie nevoie sa citeasca toate articolele cu recomandari generale de calatorie...

Daca vrei, poti copia fragmetele cu recomandari referitoare la cazare si sa le reincarci, cu eventuale alte detalii suplimentare, la rubrica hotelului Tabor - click aici

[22.07.11 10:31:30]

Pentru că și eu am trecut prin Maribor, am scris chiar un review cu acest subiect, am fost încântată să regăsesc în impresiile tale referiri la momente ale vizitei la care eu însămi nu am avut norocul să particip. Completarea a fost astfel binevenită!

Aș fi savurat și mai mult review-ul tău dacă l-ai fi scris puțin mai îngrijit din punct de vedere ortografic, așa, ca semn de respect pentru limba română și pentru cei care citesc. Probabil e o deformație a scrisului pe Messenger, de care sunt conștientă (prin analogie cu deprinderile fiului meu), faptul că toate propozițiile tale și toate numele proprii le scrii cu literă mică. Pentru mine însă, citirea textului scris într-o astfel de manieră este îngreunată de faptul că de multe ori, în ciuda sesizării punctului de final, nu pot să mă opresc la timp din lectură, continui cu propoziția următoare, alterând astfel sensul întregului text. Te rog din suflet să nu mi-o iei în nume de rău și să nu te superi, dar cred că e de datoria noastră, a tuturor, să promovăm scrierea corectă în limba română, îngăduind firește unele mici și inerente abateri, scăpări sau erori, unele devenite prin frecvența folosirii adevărate reguli. Dacă nu o facem, vom pierde sigur ceva care ne identifică și ne definește ca popor.

Îți mulțumesc pentru înțelegere și pentru noile informații despre Maribor.

[22.07.11 10:35:31]

[@webmaster]: multumesc pentru sfat. de acum inainte am sa procedez asa.

[22.07.11 10:39:43]

draga mea Mariana,

dupa cum bine ai observat eu sunt o fire mai pragmatica, fara prea mult talent literar. tocmai de aceea articolele mele se bazeaza pe informatii precise. mi-as dorii sa pot sa scriu ca tine dar sunt o fire mai energica. am sa incerc in articolele mele viitoare sa fiu mai cu aplecare spre limba romana si spre cei carora lectura le face viata frumoasa.

[22.07.11 10:45:06]

Mulțumesc @adeluna și-ți rămân recunoscătoare (pentru înțelegere și pentru promisiune) !

[22.07.11 10:52:31]

"Completarea a fost astfel binevenita"

Cata modestie, d-na Olaru!

Pt Admin: Cred ca unul dintre motivele pt care nu toti cei vechi mai scriem este aceasta protejare a "titanilor ataoatestiutori" neapostrofati si apostrofarea unora care chiar daca stiu mai bine niste aspecte, in caz de polemica constructiva sunt inhibati prin diverse fraze, aspecte, tonalitati s. a.

Ca atare? Cine pierde? TURISTUL.

Si scopul final al acestui forum care este? TURISTUL.

Urmaresc zilnic impresiile din acest forum, dar astept... vechile si simplele pareri de TURIST, si nu de istoric, geograf sau cartograf (vezi vesnicele coordonate GPS).

Voi citi in continuare impresiile, pentru ca printre ele sunt si unele ale unor TURISTI.

Multumesc.

[22.07.11 11:22:04]

@igvoicu: exista turisti si... turisti

Sunt destui cei care inteleg la fel ca tine notiunile de turism turist; o alta categorie, insa - fara a fi neaparat mai buna, mai rea, mai numeroasa ori mai putin numeroasa - apreciaza incarcarea coordonatelor GPS , de exemplu, ori prezentarea unor informatii extinse, adiacente celor 'clasice', din zona turistica vizitata

Din punctul meu de vedere, cel mai important ramane ca

(1) fiecare categorie da gaseasca pe acest site informatiile (articolele, reviews-urile) cautate / apreciate; sa existe si 'de unele', si 'de altele, cu alte cuvinte; astfel incat fiecare sa poate citi ce-i place si sa ignore, eventual, celelalte categorii de informatie

(2) nicio categorie (de turisti) sa nu desconsidere, sa condamne ori sa incerce sa 'interzica' preferintele alteia.

[22.07.11 11:24:20]

Desconsiderarea de care da dovada d-na Olaru v-am semnalat-o chiar eu, deci unde este echidistanta?

[22.07.11 11:27:37]

'Desconsiderarea' pe care ai semnalat-o este nefondata; ea a fost perceputa in acest mod de tine doar datorita unei interpretari personale particulare - ca sa nu folosesc un alt termen pe care ma tem ca-l vei considera (din nou nefondat, poate) ... desconsiderant

[22.07.11 11:33:38]

Sa ma fac ca nu inteleg? Sau poate nu am inteles bine?

Retineti: Un turist nu este un ghid.

Un turist are impresii proprii pe care doar... si le expune.

O zi buna!

Si sa aveti parte doar de TURISTI (cei definiti prin DEX)

[22.07.11 11:40:14]

@igvoicu: LOL!

cu alte cuvinte, un turist trebuie sa:

- nu aiba habar de coordonatele GPS ale unei locatii ori daca le stie nu are voie sa le impartaseasda si altora (in ciuda eventualelor solicitari - frecvente). Corect?

- sa nu aiba habar de semnificatiile culturale / istorice ale locului vziitat; daca prin accident are, nu are voie sa le impartaseasca si altora - o asemenea documentare este (strict) interzisa celor interesati. Corect?

samd

Ai reusit sa ma faci sa zambesc, rar mi se-ntampla in acest job, multumesc.

[22.07.11 11:59:25]

in sfarsit a inteles cineva scopul unui astfel de froum. pana acum consultam un alt forum de calatorii, unul strain. m-am bucurat cand am gasit aceasta oaza romaneasca de turism. o apreciez din sufelt, dar cu adevarat atunci cand calatoresc am nevoie de date concrete. in ceea ce preiveste ce e de vazut, istoria locurilor si arta... pai de aceea merg acolo: sa invat, sa descopar singura, sa simt farmecul locului si sa vad toate din PUNCTUL MEU DE VEDERE.

[22.07.11 12:00:25]

Nu stimate domn!

Dar este greu de crezut (si aici pot eu... sa zambesc), ca un turist retine toate datele istorice si geografice care ii sunt impartasite de un ghid.

Ca sa scrie un "review", stiti ce fac acesti turisti?

Asculta ceea ce spune ghidul/ghida, stau in autocar cu carnetelul in mana si noteaza pe scurt.

Apoi dupa terminarea sejurului, incep documentarea avand ca pct de plecare cele spuse de ghid.

Dupa aceasta. posteaza impresiile.

E greu de crezut ca turistii sunt "niste masini" care retin toate datele expuse.

Si ca propunere finala: s-ar putea ca toti cei care scriu un review foarte elaborat care se vede clar ca nu este retinut si filtrat prin perceptia proprie, sa fie OBLIGATORIU sa scrie si sursa de inspiratie? Mi se pare fair-play.

Va multumesc, m-am facut ca nu inteleg aluziile d-voastra, dar aceasta discutie este suficienta

[22.07.11 12:02:09]

@adeluna: si daca citesti "punctele de vedere" ale altcuiva, acest lucru te va impiedica sa ai propriul punct tau PUNCT DE VEDERE?

De exemplu - ca sa intelegi mai bine, nu e nicio diferente - daca ai fi citit "punctele de vedere ale altora" despre cazarea la hotelul la care ai stat, acest lucru te-ar fi vaduvit de propriul tau "punct de vedere" despre conditiile de acolo?

Ori daca altcineva citeste despre frumusetea parcurilor din Maribor, acest lucru ii va stirbi cumva din bucuria descoperirii lor?

igvoicu: obligativitatea precizarii sursei citate exista - dintotdeauna as spune - in regulament.

[22.07.11 12:06:47]

Am atasat aceasta melodie, sper sa placa, se poate insa schimba!

Am inlocuit cu majuscule acolo unde a fost cazul si am delimitat frazele, personal am apreciat aceste randuri, sunt de acord cu @mariana. olaru, ... maribor, slovenia, romania, matei (fiul) etc, scrise cu litere mici sunt convins ca sunt scapari pe care insa nu ar trebui sa trecem cu asa usurinta!

[22.07.11 12:07:02]

igvoicu, chiar nu înțeleg iritarea sau de-a dreptul supărarea ta. Intervenția mea a fost doar o rugăminte, nu o impunere și nu are nimic de-a face cu calitatea de turist. Ea a fost adresată strict adelunei și-i mulțumesc din nou că m-a înțeles perfect. Iar aprecierea mea legată de review-ul @adelunei a fost sincer.

Fiecare are propria grilă de apreciere și dacă eu nu mă număr printre cei care scriu fără grijă de regulile limbii române, trebuie să se interpreteze că ”desconsider” pe cineva? ! Sunt conștientă că și mie mi se întâmplă să gresesc de multe ori la acest capitol (ortografie sau caligrafie), dar asta nu mă încurajează să abandonez grija pentru exprimare și scriere corectă și să încerc să mă perfecționez. Este modul meu de a respecta limba noastră. Și dacă toți cei care gândesc ca mine sunt catalogați ca fiind prea plini de ei și lipsiți de modestie, atunci nu-mi mai rămâne decât să aștept cuminte să se generalizeze scrisul cu multă economie de litere: nu mai fi sup shi sa auzim d bn!

[22.07.11 12:07:30]

in nici un caz. sunt o persoana cu puncte proprii de vedere. si nu am cu nimeni nimic. sa fim clari. dar am indraznint sa scriu punctul de vedere. in ciuda faptului ca arta e meseria mea, gasesc ca fiecare trebuie s-o receptioneze personal. de aceea nu scriu extins. ma bucur ca sunt persoane care o fac. e modul lor artistic de exprimare. orice forma de exprimare e bine venita, dar nu in detrimentul unei alteia. tocmai de aceea am apreciat forumul. mi s-a parut ca aici are loc toata lume si orice forma frumoasa de exprimare.

[22.07.11 12:13:21]

pt. webmaster 13

este alegerea ta sa faci modificarile. este foarte adevarat ca m-am obisnuit sa scriu asa fara sa acord prea mult importanta formei. sunt o persoana care acorda imporanta continutului. daca acestea sunt regulile, sigur ca am sa ma conformez. cu greu , trebuie sa recunosc, pentru ca imi place modernismul, avangarda, cubismul si happeningul.

Cu toate acestea, de acum voi scrie mai atent si mai cu aplecare spre limba materna.

[22.07.11 12:16:28]

@adelinda adeluna: NU exista nicio referinta in Regulament in ce priveste scrierea cu majuscule / minuscule a numelor proprii etc, a fost initiativa personala a lui web13 sa faca aceste modificari.

[22.07.11 13:20:40]

suna bine „adelinda” . am sa trec si acest nume pe lista mea. sunt o norocoasa.

am inteles mesajul dvs. , am inteles si punctul de vedere al lui web 13. sunteti toti foarte prompti si interesati. ceea ce mi se pare o binecuvantare intr-o lume in care mai nimeni nu citeste nimic. toate mesajele de azi m-au inspirat.

AndreeaG
[11.09.11 14:51:12]

@ draga adeluna

Am ajuns "la tine" cautand referiri despre impresii legate de biciclete de ce? uite d'asta s-au "iscat" discutii despre vehicole, care sper sa continue, ca-mi fac mare placere, si am zis ca sigur trebuie sa mai fie adepti ai acestui stil de a vizita, pe acest minunat site, care imi "mananca" din ce in ce mai mult timp

Felicitari pentru review!

Eu sunt dintre cei care uita sa se mai opreasca atunci cand se pornesc pe povestit, dar sper sa ma "primesti" aici la tine. Stiu sa apreciez si un om care scrie scurt si la obiect.

Felicitari mai ales pentru ca ati ales aces stil de a vedea orasul Maribor (pe care nu il stiam dar am sa-l retin), mi-au placut in mod deosebit pozele, si ai sa razi dar si pe sotul meu il cheama Dan, iar pe fiul nostru Matei (au insa vreo 20 de ani in minus amandoi, probabil).

Si in Ramnicu Valcea a demarat un proiect (Byke me!) vara aceasta, cu biciclete de inchiriat, in centrul orasului, nu stiu insa preturi, noi posedam, asa ca... sper sa aibe succes, ai ce vedea si la noi in oras iar modul acesta de o face este inegalabil, din punctul meu de vedere.

Go energie!!!

[13.09.11 08:57:48]

multumesc pt mesaj. in dimineata acesta eram cam mohorata, fara vre-un motiv iar mesajul tau m-a facut sa zmabesc. m-a bine dispus.

sunt intr-un mic concediu la sovata prin urmare fac plimbari lungi cu „piciorul” si cu bicicleta.

in legatura cu biciletele, la sovata sunt cateva pensiuni care inchiriaza biciclete. se pot face cateva treasee minunate. unul ar fi la campul cetatii, unde niste nebuni frumosi au facut o tabara nomada, cu iurte adevarate, unde poti petrece niste nopti cu totul deosebite.

un alt loc, in romania, unde poti inchiria biciclete si unde sunt trasee montane superbe este la izvoare in jud. maramures. am fost si acolo, prin urmare va recvomand cu caldura sa mergeti.

cunosc cateva trasee si in ungaria, aproape de granita cu romania.

in general ne place sa ne plimbam cu bicicletele, pe jos, cu masina (in caz de multi km).

sper ca pe unul dintre trasee sa ne vedem cu totii...

adeluna, AndreeaG, igvoicu, mariana.olaru
Alte impresii din această RUBRICĂDescopera Maribor: