ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2011
    DIN: Iasi
    ÎNSCRIS: 01.10.09
    JUL-2011

Superb

Complexul este marisor si se intinde de o parte si de alta a soselei.

In partea stanga a soselei se afla village-ul, piscinele pentru casute, o alta piscina langa spa si conference center, piscina interioara, camera de jocuri - 2 mese de biliard, 1 de ping pong, 1 de hochei. O mare parte a casutelor au vedere la mare si piscina din fata lor este de tip infinity pool. In aceasta parte a complexului se poate ajunge ori traversand strada ori trecand peste o pasarela.

In partea dreapta se afla intrarea principala in hotel, parcarea si corpul principal care din strada nu pare cine stie ce. Totul se schimba insa din momentul in care pasesti inauntru. Pe aceasta parte se afla inca o piscina principala si o piscina pentru copii, 2 plaje, terenuri de tenis si de volei pe plaja. Fiecare piscina si fiecare plaja are alocat cate un bar ca sa nu te deranjezi prea mult pentru o bautura rece.

Hotelul dispune de 3 restaurante, 1 lounge bar, 1 cafenea, teatru, biserica, parculet si o mini grota. Langa receptie se afla Internet corner 1 Eur 15 min, un birou Sixt de inchiriat masini, magazin de bijuterii care ofera si 20% discount pentru cei cazati in resort. Deasemenea se mai afla si un supermarket cu preturi acceptabile. Oricum peste drum de resort se afla un alt supermarket cu preturi la suveniruri comparabile cu cele din oras poate chiar mai mici si un Economy car rental cu preturi foarte bune.

Noi nu avem copii asa ca nu va pot spune cum este resortul din acest punct de vedere. Pe harta resortului care am primit-o de la receptie apar si Playground si un Mini Club.

Pentru AI mesele se servesc la restaurantul principal "Sirens": 05-07 mic dejun continental - la cerere, 07'30-10 mic dejun - specialitati locale si bufet american, 10-11 mic dejun tarziu, 13-14'30 pranz, 18'30-21'15 cina. Intre 16-17 se pot servi prajiturele, cafea, ceai si sucuri la restaurantul "Elia".

Deasemenea pentru cei care au AI si sejur de minim 7 nopti pot opta pentru o masa cu specific mexican la restaurantul "Il Patio" sau cu specific cretan la "Elia".

Din cand in cand se organizeaza, in afara AI, mese cu specific. De ex noi am putut participa la Lobster Gala contra unui supliment de 30 Eur/pers. cu meniu fix si servire la masa.

Bauturi incluse in AI: la restaurant - vinul casei la carafa alb sau rosu - cel alb este chiar bun, bere locala draft, cola, fanta, apa si inca cateva sucuri. La baruri wiskey, vodka, metaxa si cateva cocktailuri nu sunt incluse insa se plateste doar o diferenta de gen 3-5 Eur in functie de ce iti alegi.

Plajele nu sunt foarte mari dar sunt incapatoare: plaja principala are o fasie ingusta cu nisip si pietricele mici si o portiune cu gazon, plaja secundara era cu pietricele mai mari. Pana la ora 3 dupa-amiaza se platesc 2 sezlonguri si umbrela 5 Eur dupa aceea e gratis. Prosoapele de plaja sunt gratuite.

Langa plaja principala se afla scena unde seara sunt diverse evenimente mai mult sau mai putin interesante dar sunt. Noua cel mai mult ne-a placut seara cretana cand a fost muzica si dans cu specific.

Inclus in AI: sala de gimnastica, terenurile si echipamentul de tenis, mini fotbal, tenis de masa, boccia, volei pe plaja, aerobic, gimnastica in apa. Cu plata erau: Jet ski, banana, canoe, scuba-diving spa si lectiile de tenis.

Camerele sunt marisoare, din mini bar se pot folosi in AI apa si sucurile, seiful este gratis. Curatenia probabil se face dupa-amiaza, noi am preferam ca acest timp sa-l folosim pentru excursii deoarece sorele era prea nemilos pentru plaja.

Hotelul se afla la vreo 3 km de centrul statiunii sau 6 Eur cu taxiul. Am inchiriat un Caddy cu full insurance si asigurare pentru cauciucuri pentru 75 Eur pentru 1 zi si am mers la Cretaquarium si Knossos. La Cretaquarium am ajuns usor insa la Knossos nu a fost atat de simplu - ne-am cam pierdut din cauza semnalizarii proaste a intrarilor si a iesirilor de pe autostrada. Oricum se merita.

In Agios Nikolaos am mers cu trenuletul turistic - nu se merita si cu Semi-submarinul - asa a fost dragut mai ales ca am avut noroc si am vazut si o broasca testoasa.

Din cauza ca deja pierdusem 1 zi din concediu (click aici) nu am vrut sa ne aventuram in alte excursii. Oricum inainte sa va inscrieti la excursiile de la agentiile din Romania verificati preturile. O excursie la Spinalonga era parca 42 Eur la agentie si din port era 10 Eur. Nu am verificat sa vad daca sunt fix acelasi lucru dar oricum sa fiti atenti.

Trimis de Amarylllis* in 21.07.11 20:47:36
    Validat / Publicat: 21.07.11 21:28:55
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4545 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Amarylllis*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P12 AI

• Alte impresii din această RUBRICĂWyndham Grand Mirabello Beach & Village (ex Iberostar):