ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2011
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 07.06.11
JUL-2011

Atat relaxare, cat si distractie

Hotelul este amplasat intr-o zona "moarta", in afara de un bazar la 250m si hotelul Sensimar, care este aproape lipit de Sherwood, nu mai este nimic altceva prin zona. Hotelul arata bine, receptia este mare, cu multe fotolii, canapele, un bar care este deschis 24h. De asemenea, in receptie, internetul este gratis. Camerele sunt destul de mari, la fel si dusul, totul este foarte curat, cameristele isi fac treaba foarte bine. In camera exista si un minibar cu racoritoare si apa, care se completeaza zilnic si este gratis.

Referitor la mancare si bautura, pot spune ca am fost la cel putin 4 hoteluri all inclusive mai bune. In fiecare zi era cam acelasi lucru, foarte multe legume si destul de putina carne, dar cu siguranta nu am ramas flamanzi. Ospatarii erau foarte atenti cu noi si aveau grija sa nu ne lipseasca nimic. De mancare gaseai aproape toata ziua, atat la restaurantul principal, cat si la barul de langa piscina si la patiseria din hotel. In all inclusive intra si cel putin 20 de cocktail-uri, printre care si cele internationale precum Mojito, Comsopolutan, Margarita etc. In cazul in care vroiai bauturi scumpe (sampanie, cognac sau Red Bull), acestea se plateau.

Noi am preferat sa stam la piscina, care este superba, asa ca despre plaja si mare pot spune doar ca plaja are si nisip si pietre, iar marea nu este foarte limpede.

Animatorii si show-urile din amfiteatru au fost super. Pot spune ca nu m-am plictisit o secunda, tinand cont si de faptul ca eu nu sunt o persoana care sa stea cu orele la soare sa se bronzeze. De la ora 10 incepeau o multime de jocuri, gimnastica, zumba, bellydance, dart, boccia, ping pong si multe altele, plus cele 6 toboganele cu apa. De asemenea, echipa de animatori se ocupa foarte bine de copii. Exista un mini club, un teenager club, ambele cu multe jocuri si concursuri, unde copii pot interactiona extrem de usor.

Din pacate, receptionerii nu sunt asa cum ar trebui, sau poate politica hotelului nu este cea potrivita. Cand am ajuns acolo, ne-au spus ca nu au camere pentru noi, au doar camere pentru handicapati, si va trebui sa stam la hotelul vecin, care apartine aceluiasi patron. Bineinteles ca nu am vrut, am asteptat vreo jumatate de ora, si dupa ce le-am explicat ridicand putin vocea ca din februarie am rezervat o camera standard, pe care am platit si destul de multi bani, intr-un final ne-au dat o camera tripla.

Al doilea episod destul de neplacut cu aceiasi receptioneri a fost atunci cand am schimbat bani. Ne-am inchiriat o masina pentru ca am vrut sa mergem in Antalya si am avut nevoie de lire, pentru a face plinul la masina. Am schimbat 50 dolari, insemnand 77 lire. Receptionera nu avea decat 70 lire si atunci, fiind grabita, i-am spus ca o sa iau mai tarziu datoria de 7 lire, ea notand pe o agenda numarul camerei si restul de bani pe care trebuia sa ii iau. A doua zi, cand era alt receptioner de serviciu, am mers si am cerut datoria. Dupa ce i-am spus toata povestea si i-am zis ca "doamna blonda" de la receptie care lucreaza de dimineata (mai aveam putin si ii spuneam cu ce era imbracata) mi-a schimbat banii, mi-a spus foarte senin ca nu lucreaza nicio doamna blonda la ei si m-a intrebat daca stau in hotelul lor si daca sunt sigura ca la ei am schimbat banii (dupa ce el insusi ne-a ajutat sa inchiriem masina cu o zi inainte). Cu chiu cu vai, dupa cateva telefoane catre receptionera respectiva, mi-au dat banii cerandu-si scuze.

In concluzie, hotelul este potrivit pentru relaxare, dar si pentru distractie in acelasi timp. In cazul in care mancarea si bautura primeaza in alegerea hotelului, Sherwood Dreams nu este cel mai potrivit pentru acest lucru.

Trimis de Diana15 in 21.07.11 18:25:49
Validat / Publicat: 21.07.11 18:56:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Belek, Side

VIZUALIZĂRI: 5672 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Diana15); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

aysha [25.07.11 01:41:38] »

Înteleg că aţi fost două persoane, şi în urma "incidentului" aţi primit o cameră pt. trei persoane.

Iniţial probabil au incercat să vă cazeze în resortul vecin Sensimar Belek Resort & Spa, de asemenea nou deschis în Mai2011, şi care este destinat în special turiştilor fără copii, din următorul motiv:

...cred că au încercat să mai reducă din presiunea overbooking-ului. Încă din februarie am văzut că au existat probleme mari cu o anumită "agenţie" (brand care nu are ca principal domeniu de activitate turismul), şi care a reusit să creeze/facă overbooking la SDR pentru mare parte din perioada iunie-iulie-august.

Sunt multe forum-uri si site-uri internaţionale pe care a fost discutat aprins încă din luna Februarie acest subiect. Foarte mulţi turişti încă de atunci au fost redistribuiţi în alte resorturi de către agenţia respectivă, a fost un adevarat circ pe această temă, iar cei de la SDR cred că încearcă să repare cât se mai poate, şi cât le stă în putinţă din ceeace au făcut cei de la "agenţia" respectivă, în sensul încercarii de-ai caza pe cei fără copii la Sensimar resortul vecin, astfel să mai elibereze ceva locuri în SDR pt. turistii cu copii, cei afectaţi de overbooking de la agenţia cu pricina.

Cunosc situaţia deoarece eu am făcut rezervare la SDR încă din Octombrie, şi am fost direct interesat sa fiu la curent cu tot acest scandal. Rezervarea şi agenţia la care am apelat noi nu a fost afectată de owerbooking.

În August ajungem şi noi la SDR, în mare parte ştiu la ce să mă aştept, am citit zeci şi zeci de review-uri, dar fiecare nouă părere/experienţă e bine venită.

Belek-ul nu este renumit pt. peisajul din jurul resorturilor, cu atât mai puţin în jurul resorturilor nou inaugurate.

Eu unul sper să găsesc la RDS un bun raport pret-calitate, ţinând cont şi de faptul că nici preţul (plătit de mine) nu se ridică la pretenţii de Royal Palace sau Maxx Royal, ambele tot nou inaugurate, dar cu un preţ mai mare decât dublu în comparaţie cu SDR.

Am mai citit două review-uri scrise de turişti români care au fost la SDR, şi care au fost foarte multumiţi.

În timpul sejurului vostru a fost aglomeraţie la şezlonguri, piscine şi tobogane?

Cum pare suprafaţa resortul în raport cu numărul turiştilor, aglomerată sau bine proporţionată?

Pentru intrarea în apa mării este nevoie de papuci contra pietrelor din apă?

Pt. LunaPark cât şi cum se plăteşte?

Am citit si review-ul tau scris despre Hotel Prestige punctat cu nota 9,5 in comparatie cu SDR punctat cu nota 9, ...cu adevarat Hotel Prestige este mai bun decit SDR???

Mulţumesc anticipat

Diana15 [25.07.11 11:13:26] »

Din pacate, eu nu stiam despre problema overbooking-ului. Singurele review-urile pe care le-am citit au fost cele de pe Trip Advisor si cateva pe Holiday Check, care nu mentionau acest lucru. Nestiind aceasta problema, cand ne-au propus mutarea, ne-au luat "ca din oala". Daca stiam din timp, poate nu mai eram atat de inversunati cu privire la schimbarea hotelului.

Stiam ca in Bogazkent nu vom gasi mare lucru (acum 2-3 ani am stat si la Belek Beach, care e situat tot in Bogazkent), dar nu ne-a deranjat acest lucru pentru ca am mers acolo pentru relaxare.

Si acum sa va raspund la intrebari... resortul este destul de aglomerat, incepand cu plaja, zona de langa piscina si terminand cu restaurantul si lobby-ul. Noi in jurul orei 8:00 mergeam la piscina si atunci mai gaseam maxim 5-6 sezlonguri libere. Se practica foarte mult rezervatul sezlongurilor si, cu toate ca personalul strange prosoapele fara stapan inainte de ora 9, multi isi lasau gentile, ochelarii, revistele alaturi de prosoape si atunci pe acelea nu le luau.

Noi am intrat doar de 2 ori in mare (ne-a incantat mai mult piscina) si nu am avut nevoie de papuci. Acum depinde de fiecare persoana, unii sunt mai sensibili, altii nu. Pietrele sunt rotunjite si destul de mici (cam cat moneda noastra de 5 bani). E un pic dificil la intrarea/iesirea din apa, dar pentru adulti nu cred ca e vreo problema.

Despre Luna Park nu pot sa va spun nimic, din pacate, doar ca de putine ori am vazut masinariile acelea mergand.

Intr-adevar, hotelul Prestige l-am notat cu 9.5, dar trebuie sa tineti cont si de faptul ca acela este un hotel cu mic dejun, in care am stat o singura noapte. In Sherwood Dreams am stat 7 nopti, timp in care am interactionat mai mult cu personalul, si nu am fost extrem de multumita (9 pt servicii). In plus, Sherwood Dreams are regimul UAI, care presupune mult mai multe lucruri fata de un mic dejun. Mie, personal, nu mi-a placut mancarea in mod deosebit (nota 7). La capitolul acesta, depinde foarte mult de gusturile fiecarei persoane. Am spus, de asemenea, ca am fost la cel putin 4 hoteluri AI, nu UAI, mai bune in privinta mancarii (Belek Beach, Mythos Palace, Neptuno Beach Resort, Athos Palace, ultimele 3 aflandu-se in Grecia, si ultimele 2 avand 4 stele).

Din aceste motive, consider ca nu putem compara Prestige cu Sherwood Dreams.

In concluzie, ma puteti adauga si pe mine pe lista cu cei 2 romani care au fost foarte multumiti de acest hotel, si daca as putea sa repet concediul, tot la Sherwood Dreams m-as duce. Pentru noi a fost hotelul potrivit.

Va urez o vacanta cat mai placuta si un review la intoarcere!

aysha [25.07.11 11:53:41] »

Multumesc frumos pt raspuns.

In legatura cu overbooking/Überbuchung la SDR si pe HolidayCheck.de a fost discutat subiectul, dar acest site (holidaycheck.de) fiind un seit mai comercial subiectul nu foarte asa aprins.

Problema a fost intens dezbatuta pe forumuri de turism, spre exemplu da cautare pe google: Überbuchung "Sherwood Dreams Resort Belek, Bogazkent"

nicole33 [26.07.11 20:51:31] »

Buna Diana

Crezi ca ai putea sa faci si o scurta descriere a baii? Sau poate postezi o poza ceva, daca ai. Unele persoane s-au declarat deranjate de aspectul baii mai ”originale” și eram curioasa ce anume le-a displacut atat de tare.

Multumesc

Diana15 [27.07.11 11:20:27] »

Buna, Nicole33,

Voi posta cateva poze cu baia, dar nu o sa se inteleaga mare lucru... Cand intrai in camera, in partea stanga era baia si drept inainte camera propriu-zisa sau dormitorul, mai bine zis. Baia era compusa din dus, toaleta si o chiuveta cu oglinda. Pe partea dreapta era toaleta (care avea usa de sticla mata), in fata era dusul (tot cu usa de sticla mata, foarte mare, cred ca puteau sa se spele 3 persoane acolo fara nicio problema), iar in partea stanga a baii era chiuveta. Intre baie si holul din camera nu exista nicio usa.

Pentru noi nu a fost absolut nimic deranjant. Intr-adevar, nefiind usi, se aude tot. Noi chiar vorbeam unul cu celalalt, fara sa ridicam vocea, ca si cand am fost in acelasi loc, cand unul din noi era in camera si unul in baie. Dar repet, nu ne-a deranjat deloc acest lucru. Dar, din nou, depinde de fiecare persoana, unii sunt mai pudici, altii nu... In cazul in care nu mergi cu familia, sau stai in camera cu o persoana care nu e foarte apropiata de tine, s-ar putea sa fie o problema acest lucru.

Oricum, la Sensimar e si mai rau. Am uitat sa precizez in review, dar cand a fost incidentul cu schimbatul hotelului, am fost sa vedem cu arata Sensimar. Ceea ce ne-a deranjat, pe langa faptul ca era o liniste mormantala si era foarte cald in hotel (pe jos era foarte multa mocheta, comparativ cu Sherwood care are multa gresie), a fost chiuveta care era undeva aproape de mijlocul dormitorului. Baia avea doar dus si toaleta, iar chiuveta era prin camera, fara sa aiba gresie in jur, fara sa fie vreo delimitare intre aceasta si camera... presupun ca atunci cand te spalai pe maini sau pe fata, era plin de apa pe parchet.

Sper ca am ajutat cu aceste informatii, si sunt dispusa oricand sa raspund altor intrebari!

Later edit: Am uitat sa mentionez ca la Sherwood Dreams nu ne-au pus incomodele bratari pe mana.

nicole33 [27.07.11 17:41:11] »

Îti mulțumesc mult pentru poze și pentru precizarile suplimentare transmise cu promptitudine.

Acum abia am înțeles ce au vrut să zică cei care au afirmat ca n-au avut usa la baie. Inițial am crezut că, hotelul fiind nou, l-au deschis fără să fi fost finalizat integral, urmând să monteze și ușile ulterior, ceea ce ar fi dat o notă proastă managementului hotelului.

Nici pe mine nu m-ar fi deranjat baia modernistă fără ușă, în condițiile în care ventilația la toaletă și duș sunt eficiente. Descrierea făcută de tine mi-a reamintit de baia pe care am avut-o acum 3 ani la Kaliakra Superior din Albena, același sistem, unde ce-i drept exista o ușă glisantă, dar pe care noi am găsit-o deschisă și așa am ținut-o toată săptămâna fără probleme.

manuta_1969 [24.01.12 20:18:47] »

buna, as dori sa stiu daca toboganele aveau program si daca seara aveai ce face adica spectacole, muzica live, narghilea sau altceva ce crezi tu ca era interesant. din hotel era mult pana la bazar si daca este vrun mijloc de transport in apropiere [ dolmus].

Diana15 [25.01.12 11:07:40] »

@manuta_1969: Toboganele cred ca functionau de la 10-12 si de la 14-16 (dar nu mai tin minte exact). In fiecare seara erau spectacole de la ora 22 in amfiteatru, iar dupa spectacol era si muzica live la unul din baruri. De la hotel pana la bazar mergi cam 5-10 min pe jos, iar in legatura cu dolmusul nu iti pot spune prea multe, pt ca noi ne-am inchiriat masina intr-o zi.

Sper sa-ti fie de folos!

manuta_1969 [26.01.12 21:07:06] »

iti multumesc ptr raspuns, as dori despre plaja sa stiu daca este suparator pietrisul si daca in apa mai sunt pietre sau este nisip.

Diana15 [26.01.12 21:17:47] »

@manuta_1969: Din cate imi amintesc, pe plaja nisipul este destul de fin si foarte, foarte fierbinte La intrarea in mare e o portiune cu pietricele, dar dupa vreo 1-2 m (cred, nu mai stiu exact pt ca noi am intrat doar de 2 ori in mare) este nisip. Noi nu am avut nevoie de papuci speciali si nici nu ne-a deranjat foarte tare, dar cred ca pt un copil sau pt un varstnic, este putin suparator.

Repet, nu mai tin minte exact sunt plaja si marea pentru ca noi am stat aproape tot timpul la piscina. Cred ca user-ul care a scris celalalt review iti poate da mai multe informatii referitoare la acest lucru.

nicol popescu [27.01.12 15:40:13] »

Buna,

as vrea sa stiu daca au pe plaja hidrobiciclete, internetul merge in camera si daca se plateste? daca ai putea sa-mi dai in detaliu ce mancare au la snack-bar (eu am un baiat mai pretentios la mancare si mare amator de pizza... ). iti multumesc anticipat

Diana15 [27.01.12 15:49:52] »

@nicol popescu: Pe plaja nu am vazut hidrobiciclete, in schimb erau jet ski-uri, parasailing si niste saltele, banane si alte chestii gonflabile trase de barca.

Internetul avea un semnal foarte slab in camera noastra, dar noi am stat in corpul cel mai indepartat de mare, nu mai stiu exact la ce etaj. Ideea e ca eram departe de receptie, unde erau routerele de wireless. In lobby si in receptie, semnalul era foarte bun. De asemenea, mai era semnal bun si langa casuta animatorilor, cea de langa piscina. Peste tot era wi-fi, deci nu se platea nimic.

La snack-bar erau cartofi prajiti, hamburgeri, frigarui de pui, kebab si specialitatea aceea a lor care seamana cu o pizza si are carne tocata deasupra (nu stiu cum se numeste, din nefericire). Pizza normala, in schimb, nu-mi amintesc sa fi vazut.

Daca mai ai si alte intrebari, te ajut cu mare placere!

nicol popescu [27.01.12 16:42:14] »

iti multumesc pentru raspuns, ce sucuri au, din ce gama? pepsi sau cola? in ce perioada ai fost tu si cat de cald a fost? o zi buna!

Diana15 [27.01.12 17:45:45] »

@nicol popescu: Sucurile sunt din gama Pepsi, iar la micul dejun au si fresh de portocale.

Eu am fost in perioada 14-21.07 si a fost destul de cald. Intr-o zi tin minte ca au fost si 43 de grade. In rest, o medie de 35-36. Seara temperatura nu cobora mai jos de 29 de grade. Iti spun cu exactitate lucrul acesta pt ca pe hotel e montat un termometru digital mare si tot timpul verificam cate grade sunt. Dar, cu toate astea, caldura era suportabila.

nicol popescu [28.01.12 10:49:15] »

draga diana,

iti multumesc ptr promptitudine, as vrea sa mai stiu daca exista bar pe plaja? multumesc anticipat

Diana15 [01.02.12 15:10:19] »

@nicol popescu: Sincer, nu-mi aduc aminte. Dar distanta de la plaja pana la cele 2 baruri de langa piscina este destul de mica.

Din pacate, legat de plaja si mare nu pot sa ma pronunt cu exactitate, deoarece noi am preferat piscina, mult mai animata si cu apa mai calda decat cea a marii.

aysha, Diana15, manuta_1969, nicol popescu, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂSherwood Dreams Resort [Bogazkent]: