ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2011
ÎNSCRIS: 19.07.11
AUG-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Saturn - O statiune respingatoare

Am stat in Saturn, mai mult de nevoie, dar si, de ce nu, pentru a descoperi ceva nou pe litoralul romanesc, sa vad cum este si in alta parte.

De cum am ajuns am fost intampinati de mereu prezentii caini comunitari. De asemenea e foarte mult jeg. E si o cantina sau ceva de genul acolo, care pare parasita, ponosita si pare ca sta sa cada peste turisti. Sunt cateva hoteluri, din care unele comuniste, vezi Balada (despre care am scris si un review - si inca n-am scris tot ce trebuia), Hora, Sirena, altele mai moderne, vile, pensiuni, si cel mai horror hotel care l-am vazut vreodata, nu stiu cum ii zice, n-am intrat in el, dar de afara arata absolut cutremurator. Ne-a fost frica si sa trecem pe langa el. E pe drumul pe faleza dinspre Balada, unde am fost cazati, spre Mangalia. Terifiant de-a dreptul.

De pierdut vremea prin statiune, nu prea ai unde. Plaja desi e foarte lata, e murdara, multe zone incercuite si unde nu e incercuit ori n-ai loc, ori e mizerie, ori e departe de apa si treceau zilnic unii cu tractoarele. De caini am zis? : D. Foarte multi, peste tot. Si de asemenea tigani, care incercau sa vinda tot felul pe la colturi de hotel.

Seara nu prea ai optiuni, e o strada, principala sa-i zic asa, unde se gasesc niste buticuri, cateva terase, niste tonete cu fast-food, din care una avea un chebab foarte bun. Am mancat de acolo cativa dupa ce am renuntat la masa de la hotel, vezi review-ul de acolo. E si un fel de parc de distractii cu niste tiribombe de alea de par a sta sa pice si de unde, desi aproape goale, se auzeau niste tipete (din boxe) de ziceai ca-i sfarsitul. Sau asta era in Eforie Sud? :). Nu mai retin exact. Oricum, optiuni de distractie si relaxare sunt putine spre deloc. Singura care ne-a parut viabila, a fost plimbarea pe faleza. Relaxant, sunet de valuri, pescarusi, etc. Singurul inconvenient era hotelul acela horror pe langa care trebuia sa trecem.

Aerul comunist e omniprezent. Si sa nu uitam de cainii comunitari :).

Poate n-am umblat noi prea mult pe acolo sau am mers intr-o perioada mai putin favorabila dar in concluzie, Saturn e de evitat. Nu stiu cum era pe vremea raposatului, dar acum sigur nu e de mers acolo.

Trimis de sttng in 21.07.11 17:06:19
Validat / Publicat: 21.07.11 18:31:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SATURN. A mai fost în/la: Eforie Sud, Nord, Mangalia, Vama Veche

VIZUALIZĂRI: 3135 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sttng); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Alina Morar [21.07.11 21:43:45] »

Astept sa ne povestesti despre Austria, Italia, Slovacia, Ungaria.

sttng [22.07.11 09:46:51] »

N-as mai scrie si despre strainatate. Cred ca se stie deja despre cum e de cum treci de vama in Ungaria. Parca treci printr-un portal al timpului, si ajungi undeva in viitor...

Eu intrasem sa scriu doar despre Balada, ca mi-am amintit experienta ne-placuta de acolo si am vrut s-o impartasesc. Pacat ca n-am scris tot . Apoi din vorba-n vorba am mai scris doua review-uri si gata. Sper ca sunt de folos cui le va citi.

alex_baiasu10 [10.06.14 08:42:51] »

Subscriu intregului review despre Saturn. As adauga mirosul de crabi morti si patura de alge si meduze de nu poti intra ca tot omul in mare sa faci o baie. STATIUNE ORIBILA, ma intreb daca vad si autoritatile aceste comentarii...

alex_baiasu10, Alina Morar, sttng
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Saturn: