ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2011
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 2 ani

Sub orice critică

Grand... Fiasco

Am plecat de acolo spre casa cu 2 zile mai devreme pentru ca efectiv nu mai rezistam. De ce?

1 - meniu foarte sarac, inclusiv la restaurantele intitulate pompos "italian" si chinezesc" unde nu gasesti nimic specific tarilor respective ci doar doua feluri de mincare;

2 - aceeasi mincare fara gust in fiecare zi, ciorbe pe care le scuipa si copiii (glumeam cu sotia si spuneam ca nu poti crea o mincare atit de lipsita de gust nici daca vrei...)

3 - se spune ca hotelul este ideal pentru familii cu copii dar la masa nu gasesti decit 2 scaune pentru copii, apoi iaurtul pentru copii este de dat la ciini (fetita mea nu a mincat de patru zile nimic decit iaurtel adus de acasa) si a refuzat orice alta mincare de acolo iar de obicei nu este o mofturoasa

4 - ATENTIE la mincare! fetita mea a mincat la restaurantul italian paste si a vomat o noapte intreaga!!!

5 - timplarie in camere de motel de o garoafa nu de hotel de cinci stele, pinza de paianjen in piscina interioara, tacimuri murdare

6 - mai lipsit de importanta totusi, dar in ultimele patru zile tv cablul a functionat doar pe 5 canale (nu ca in mod normal ar fi mult mai multe...), ni s-a spus ca este o defectiune la satelit...

6 - spatiul de joaca foarte prost gindit, atentie mare la copii sa nu fie loviti de leaganele puse chiar in calea micutilor care zburda pe acolo, leagane din lemn masiv!!!

In concluzie: GHV are, sint sigur, patroni cu mari pile in industria hoteliera daca le acorda 5 stele iar politica lor este, fara indoiala, "profituri foarte mari cu investitii foarte, dar foarte mici". Fratele meu avea 10 zile luate acolo dar a stat doar cinci iar eu am stat 8 din 10. Am sa le fac o reclama foarte proasta cit voi putea eu. Personal, niciodata nu voi mai calca acolo.

Trimis de silviumarius in 21.07.11 13:47:41
Validat / Publicat: 21.07.11 14:11:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2322 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silviumarius); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 usa de cinci stele la baia din camera mea (ii dadusem receptionerei, deh, ca romanul,10 euro sa fie atenta sa imi dea o camera buna...:))))

[21.07.11 16:30:26]

Sunt total de acord cu dv. multe "sevicii" dar toate ieftine si proaste!!!

Noi am fost la roubin cica-i de 4stele, cica am fost la rest. italian 2zile consecutiv ca nu mai puteam de scarba ce aveam de la mancarea di hotel, dar si ala era o alta teapa, mare noroc ca nu era pe bani, mi-au placut eclerele {noi ne pregatisem sufleteste ca poate ne vom satura aprox. cu ele dar cand am vazut gogosicile alea care vroiau ei sa zica ca-s pasticcini italieni ne-a cazut fata! }!!

apoi in alta zi am mers la rest barbeq unde am gasit o delicatese cica, ne aduc ca aperitiv 2 cartofi fierti cu cica pesto genoveze {ce legatura avea pesto ala cu barbequl? doar ei stiu!!} felul 2 a fost marea lovitura{data mie si sotului}1 cartof mic copt, taiat in 2 si cu 3 chiftele{chiftelele erau cele de care fugeam de peste tot, din hotel si cele 2 beach baruri, fugeam pt ca contineau extrem de mult condiment asa ca mi-au venit in intampinare ca sa fie gazde bune sau gandit ori moare ori se obisnuieste si incepe chiar sa-i placa},

Si eu mi-am propus sa le fac reclama la fel ca dv. pt teapa pe care am luat-o!! Dupa 10luni de munca ma duc cica sa ma relaxez! AM VENIT CU FICATUL IN SUBTIOARA, CA SA VII INTREG TRE SA MERGI CU HEPATOPROTECT SI SA-L MANACI IN LOC DE MENTOSANE!

AM VENIT SI NOI MAI REPEDE CU 0 ZI!

[21.07.11 22:22:26]

@silviumarius, spui ca "restaurantele intitulate pompos "italian" si chinezesc"... de fapt este restaurant cu specific asiatic, nu chinezesc...

Vad ca din iunie, cind am fost eu in vacanta la GHV, s-au degradat f. f. mult serviciile. Sau am fost eu chiar legata la ochi si nu am vazut toate acestea? !!! Ciudat, foarte ciudat!!!

[22.07.11 09:47:05]

referitor la restaurante, am spus exact asa: "meniu foarte sarac, inclusiv la restaurantele intitulate pompos "italian" si chinezesc" unde nu gasesti nimic specific tarilor respective ci doar doua feluri de mincare";

referitor la legatul la ochi, cred ca ai dreptate... Nu am nimic personal de impartit cu cei de la GHV, doream doar sa ma simt bine si sa fiu tratat la nivelul celor 5 stele; daca doream sa merg la doua stele, as fi ales un hotel de doua stele si nu mai aveam pretentii, dar asa...

distractie placuta la GHV!

[22.07.11 09:51:13]

@hlli: eu nu cred in chestia cu 'legatul la ochi' .

Suntem diferiti si privim diferit lucurile. Tu pur si simplu ai avut o alta atitudine / alte asteptari de la acest hotel. Lucrul cel mai important, poate: *ai tinut* cont de pretul platit si nu te-ai asteptat la '5 stele europene'...

[22.07.11 09:52:54]

[@mony_ita ]: Stimata doamna,

am vorbit cu managerul agentiei prin intermediul careia am luat biletele la mare si intentionez sa fac toate demersurile necesare ca sa ii reclam pe bulgari si sa fie sanctionati. Vreau sa fac sesizari la toate institutiile abilitate. Daca va intereseaza sa faceti si dv. reclamatii, in masura in care am raspuns de la managerul respectiv, sa tinem legatura.

Adresa mea de email este ***@yahoo.com

[22.07.11 09:54:29]

@silviumarius: adresele de mail (ca si orice alte date personale) nu sunt ingaduite a fi postate public. Se pot trimite insa fara probleme prin mesaje personale.

[22.07.11 10:41:22]

din pacate, nu pot posta adresa mea de email dar incerc altfel, aceasta fiind s i l v i u m a r i u s 64 cu a rond pe yahoo

[22.07.11 18:11:35]

Si eu am anumite asteptari cind stiu ca ma duc la un anumit grad de confort dat de clasificarea hotelului. Pretul este cel stabilit de agentie si nu-l comentez, eu doar accept sau nu. Sigur ca tin cont si de bugetul alocat, dar la 5* trebuie sa beneficiezi de anumite facilitati conform standardelor.

Greu a fost pana am inteles, cum mai spuneam, ca serviciile din Bulgaria nu se pot compara cu serviciile altor tari, mai din vestul Europei... 5* in Bulgaria nu vor fi nici o data nici macar la nivel de 4* in Ungaria... Este un punct de vedere rezultat din experientele mele...

@silviumarius, vad ca ti-a iesit cu adresa!!! Romanul este descurcaret!!! Sa-ti iasa si ce ti-ai propus in continuare!!! Succes!!!

[22.07.11 22:00:31]

Imi pare foarte rau ca nu ma pot implica mai mult, nu este din lasitate, ci din simplu fapt caci constientizez ca si la bulgari, mafia este cel putin la fel de mare ca si la noi, si deci 2, reclamatii nu pot rasturna sau imbunatati conditiile unui rezort ca GV, atunci cand cei ce ar trebui sa o faca nu au nici o intentie! Se intelege clar, ca cei care il detin au extrem de multi bani si pile, daca la conditiile care sunt, inca continuau sa isi pastreze cu maiestrie cele 5/ 4stele!!! singurul lucru util pe care l-am putea face ar fi: descrierea reala a conditiilor care sunt in acel rezort, poate oamenii vor evita sa mai mearga sa-si ia aceeasi teapa!!!

[23.07.11 12:37:25]

ai perfecta dreptate, si eu imi dau seama ca au pile mari (am auzit ca este un grup de investitori), stiu ca mafia la ei e chiar mai mare decit la noi, nu imi fac iluzii nici un moment ca vor fi sanctionati, vreau doar sa fac ceva, macar sa vada ca nu sintem prosti asa cum ne cred ei. Si, oricum, important este ca altii ca noi sa stie si sa mearga din ce in ce mai putina lume acolo, asta ar fi lovitura pentru cei a caror politica este "investitii cit mai mici, profituri cit mai mari". Vacante placute... dar pe alte meleaguri!

eleste*
[24.07.11 12:26:37]

wow da ce porniti sunteti, maine ajung si eu acolo si maine seara sau marti dimineata postez primele impresii, sunt chiar curios daca e asa de sucks pe cat prezentati unii; parca v-ati nascut in hotel de 7 stele si va miroase; poate aveti dreptate si atunci o sa scriu acest lucru;

sincer, ma indoiesc, cred ca adevarul e undeva la mijloc, unii s-au simtit f bine altii extrem de prost; in fine, o sa postez cat de curand, ca sa infirm sau sa confirm cele postate aici;

am mai fost in europa, am fost si in tenerife, pot sa fac diferentele intre hotelurile bulgaresti si cele din turcia, asteptarile si comparatiile le voi face cu cele din romania si din bulgaria (hotel melia din nisipuri si ralisa superor din albena);

revin cat de curand

[24.07.11 15:13:37]

Pt. ELESTE! Sa nu va faceti proasta impresie ca noi cei care am facut comparatia am fost pt prima data la mare! Ca sa stii sa faci o comparatie inseamna ca ai cel putin inca un exemplu! Eu am ceva mai multe locatii unde am fost si credema ca am de unde sa fac comparatii, acelasi lucru cred ca este si in cazul silviumarius tinand cont de tot ceea ce am trait eu observatiile dumnealui coincid cu ale mele! Vorbim dupa 2-3zile de foamete daca esti unul care stie sa faca raportul calitate pret, asta daca ai un pic de pretentii, daca nu inseamna ca totul va fi EXCELENT!!! Vacanta placuta si daca se poate fara toxiinfectii alimentare!!!

[24.07.11 18:32:59]

@eleste, sa ai parte de o vacanta placuta!!! Sa fie macar asa de placuta si frumoasa cum am avut noi in iunie la GHV...

@mony_ita, te exprimi ca "unul care stie sa faca raportul calitate pret". Acest lucru este uneori relativ. Si daca este sa vorbim despre pretul platit... nici unde in Europa nu ai un sejur la pretul platit in Bulgaria... De alte continente nici nu mai vorbim... Insa chiar si la un pret scazut al sejurului, sigur, ca nu trebuie facut rabat la calitatea serviciilor!!!

[24.07.11 19:33:21]

Si inca ceva…... scuze ca nu sunt mai ordonata in idei….

Daca m-as fi simtit nedreptatita si pacalita, eu as fi fost printre primii care sa faca un demers in rezolvarea problemelor in favoarea mea. Chiar sunt un om care stiu sa-mi apar interesele.

Tot ce am vazut pe site-ul oficial de prezentare a hotelului GHV a corespuns cu ce am gasit la fata locului. Nu are rost sa repet ce am scris in review, dar totul a corespuns realitatii si standardelor unui hotel de 5* …... bulgaresti…...

Iar privitor la numarul stelelor…... am fost in Republica Dominicana la un hotel clasificat ca fiind de 3*+ si am avut un confort mult ridicat peste cele 5* ale lui GHV. Dar astea sunt diferente de la o tara la alta, intre hotelurile clasificate cu acelasi numar de stele. In Dominicana, in toate spatiile inchise era un miros de insecticide de te sufoca si din aceasta cauza, noaptea, ma odihneam cu greu. Dar asta mi se intampla numai mie…. ceilalti 4 membrii ai grupului nostru nu aveau nimic. Si ce era sa fac? !!! Sa spun ca numarul stelelor acordate resortului nu corespunde cu “mirosul meu”? !!!

[24.07.11 22:38:43]

Este adevarat ca este relativ, totul depinde de cine apreciaza, cum apreciaza, dar eu am mancat si la o taraba de impinge tava, la cantine, la spitale din pacate dar un lucru e cert, mai mizer si mai prost ca acolo in nici un loc!!! facand abstractie de cele 4stele ale roubinului, daca nu facem abstractie va rog sa apreciatiati tinand cont ca nu erau furculite, liguri, sevetele daca nu te grabeai sa fii printre primii, asta este doar inroducerea, introducerii!!!

eleste*, hlli, mony_ita, silviumarius
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Varna Hotel: