ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2011
DIN: Gârcina [NT]
ÎNSCRIS: 26.04.10
NOV-2010

Program de 3 zile in Budapesta

Intr-o frumoasa zi de noiembrie le-am facut cadou finilor nostri un city break de week-end prelungit a Budapesta... noi mai fusesem in urma cu 2ani iar eu mai fusesem inca o data in urma cu vreo 5-6ani (e un oras superb din moment ce m-am intors de 3ori in el, nu? !).

Am plecat de pe Aeroportul din Targu Mures si dupa 40min de zburat cu avionul am ajuns la Budapesta, de acolo am luat un autobuz pana la prima gura de metrou (care era si capatul liniei de autobuz) iar de acolo ne-am urmat traseul pana la hotel; odata cazati am plecat sa facem o croaziera pe Dunare mai ales ca era seara si croazierele desi nu sunt ieftine se merita facute cred eu ca trebuie facute noaptea incat sa te poti bucura de toate edificiile frumos luminate... principalele poduri, Parlamentul, Citadela, Palatul, Bastionul Pescarilor... a doua zi am vizitat Opera, Monumentul Eroilor si Gradina Zoologica (este una din cele mai mari din Europa). E foarte usor de ajuns la ele pt ca au gurile de metrou pozitionate chiar langa principalele obiective.

In primul an am nimerit in Budapesta pe parcursul expozitiei BODIES... pe care o recomand tuturor celor care au posibilitatea sa o prinda (ea merge in toate capitalele importante) puteti cauta pe net sa vedeti despre ce este vorba pentru ca daca v-as spune ca este vorba despre pura anatomie dar realizata pe cadavre in carne si oase nu cred ca suna prea bine, nu? :)

Anul acesta am fost la o expozitie despre faraonul Ramses... sa zicem ca a fost interesant, dar cam scump doar pt interesant... oricum nu v-o recomand; iar in cea de-a 3a zi am ajuns la Parlament, la Palatul Regal si la Bastonul Pescarilor (unde recomand pt cei gurmanzi sa viziteze Muzeul de Martipan). Seara am incheiat-o in zona Bisercii Sf. Stefan unde era organizat Targul de Craciun cu o sumedenie de tarabe cu suveniruri (f. ok la pret) dar si cu vin fiert (unde pastrai cana din portelan cu Budapesta) si cu mancare (fripturi (satuli Burger King 3zile), castane coapte si faimosii Kurtoc Kolac).

Dimineata am luat avionul si ne-am intors din nou acasa visand la urmatoarea excursie :).

Vizitati Budapesta…se poate si doar in 3zile;)

Trimis de tempesta55 in 20.07.11 18:27:11
Validat / Publicat: 20.07.11 19:57:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Budapesta Hotel Platanus, Rubin si Expo Congress

VIZUALIZĂRI: 3198 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tempesta55); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Fotografie de la expozitia faraonului Ramses al II-lea

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile: