ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2011
ÎNSCRIS: 06.09.08
JUL-2011

Relaxare intr-un peisaj bulgaresc 'altfel'

02 Vasilia - Oblak Cloud

Pentru ca review-urile despre acest hotel sunt putine chiar inexistente pe site-urile romanesti si daca tot am fosta colo am zis sa va impartasesc si voua impresii despre hotel Eskada din Ahtopol.

Am stat 4 nopti, am rezervat pe booking.com, la un pret de 140 euro/camera/4 nopti cu mic dejun. M-au atras pozele de prezentare, faptul ca spuneau ca e aproape de plaja, satucul era unul mai putin populat de romani, cu peisaje apropiate de cele vazute in grecia sau turcia (este f aproape de granita cu turcia). Pretul de asemenea pt perioada 11-15 iulie era f bun. Zis si facut, am plecat, drumul cum il stiti nu mai e cazul sa va povestesc si eu.

Am ajuns, am gasit destul de repede hotelul, marisor ca intindere, cu tot cu restaurant, fast food si chiar un minimarket deschis non stop. Avea si o mica terasa in fata, un resturant in aer liber langa malul marii (de fapt era un fel de prapastie in jos, fara plaja).

La receptie se vorbea engleza, din fericire, am primit camera cu vedre la mare pe care o cerusem in rezervare, a fos totul f ok, pretul exact asa cum rezervasem.

Camera: destul de mare pt o vacanta, 2 paturi alaturate, bune si mari, o canapea unde mai putea dorli o persoana chiar adulta, balcon cu uscator de rufe, un TV mic, mobilier ok. Baia insa a fost deceptia camerei. Era minuscula!!! Nu cred ca avea mai mult de 2/2m si s-ar pute chiar sa exagerez. Cand stateai pe WC genunchii erau in usa aproape, si eu nu am decat 1.70, deci cineva mai inalt... ar fi avut ceva pb. Era inghesuit si in cabina de dus. Canina de dus nu era chiar o cadita de dus, era un pic mai inalta fata de podea si avea intr-adevar usi de plastic. Dar capul dusului era plin de pitara sau cevan cert e ca apa curegea f incet si doar prin cateva gaurele, scurgerea era f veche, ruginita si apa nu se ducea decat dupa cateva minute bune. De fapt era o gaura care permitea apei nescurse sa se duca in toata baia asa ca dupa dus era o adevarat inundatie. In rest era curatica, nu prea puneau hartie igienica dar daca cerai iti dadeau mai multe. prosoapele erau curate si le schimbu des. Lenjeria nu au schimbat-o deloc in 4 zile. Nu era f murdara dar vara, la mare... poate ar trebui macar 1 data. Se facea curat zilnic. Per ansamblu camera a fost ok, cu exceptia baii.

O alta deceptie a fost faptul ca ei spuneau ca plaja e la 300 de m, si din poze parea ca e chiar in fata hotelului. De fapt abia am gasit plaja aferenta... era la mai mult de 800 de m, mers pe un drum f prafuit, cam urat, neingrijit, plin de balarii, apoi trebuia sa cobori tot asa printre balarii, iarba inalta si dadeai de o plaja amenajata, cu nisip fin, cam galagioasa dupa parerea mea, asa ca am mers putin mai departe, intr-un mic golf, neamenajat unde erau f putini oameni. Apa era insa plina ochi de alge, iar pe nisip ceva murdar... nu stiu ce era. Cu toate astea daca inaintai in mare era limpede si curata.

Dar am gasit alte plaje frumoase, Veleka beach unde este o plaja mare care apoi se continua cu o fasie unde pe oparte e raul Velek (f frumos) si pe cealalta parte e marea. O combinatie deosebita pe care nu o intalnesti des. Nisip si fin, si cu ceva pietricele marunte. Atentie am citit ca apa e f adanca aici inca de la mal. Cand am fost eu erau valuri, nu f mari dar nu era voie sa intri nici macar la mal. Erau si salvamari care aveau mare grija. Am fost si la plaja din Sinemorets, la Butamiata.

La receptie ne-au dat 4 biletele cu discount 10% pt fiecare zi in care mancam la restaurant, o masa pe zi. Preturile f mici mi s-au parut. Initial menul era doar in bulgara, nu stiam ce sa mancam, chelnarii nu vorbeau engleza, abia ne-am inteles. A doua zi am descoperit ca aveau si un menu in engleza, dar era dificil chiar si cu ala pt ca ei nu intelegeau f bine ce vrem, nu stiau sa dea detalii despre anumite mancaruri. Precizez ca asta e o pb in intreb Ahtopolul nu doar a acest hotel. Se vb f putin in engleza. Dar aici mancarea a fost buna si preturile pe masura, mici mici

Privelistea de la camera a fost f frumoasa, se vedea toata marea si rasaritul. Parcarea era chiar in fata, erau locuri suficiente, chiar si in pe strada in fata balconului. Nu am avut pb sa me tem ca ar fura-o cineva. Aceasta statiune e mai putin cunoscuta si de aceea si preturile cred ca erau mai jos, nu erau romani deloc, era un pic neingrijit dar totusi frumos, rustic.

Piscina hotelului este micuta comparativ cu ce arata ei pe site. Pe site-ul lor totul pare mai modern, mai stralucitor, glamour dar nu e chiar asa. Piscina e mica, mica, spatiul dintre apa si locul de stat cu sezlongul e mic si te stropeste toate lumea. in schimb parea curata.

Ce nu prea mi-a placut a fost si ca se auzea orice zgomot din alte camere destul de tare, mai ales noaptea cand facea cineva dus, sau urlau copii dimineata, sau pe hol cand mergeau cu niste trotinete...

Per total Eskada e un hotel bun, nu cel mai bun dar raport calitate pret f bine.

Va stau la dispozitie pt alte detalii daca doriti.

Am sa revin in alte review-uri despre Ahtopol si Sinemorets si despre Rezovo, un orasel aflat la granita cu Turcia, despre impresii in general referitoare la peisaje, plaje si ce am mai vazut acolo. :)

Trimis de Delphinash in 20.07.11 16:10:26
Validat / Publicat: 20.07.11 17:07:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nessebar, Sol Palace Nessebar

VIZUALIZĂRI: 3587 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Delphinash); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 supa de iaurt cu castraveti, mish-mash, cabbage salad si bere
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[20.07.11 16:12:30]

webmaster, cum fac sa apara Ahtopol in loc de Sinemorets? Nu am avut acest oras in selectie... si am pus cel mai apropiat oras de langa el. Hotelul este in Ahtopol.

Si daca cineva gaseste o melodie frumoasa ce se potrivetse acestui loc, sa o inseram la review... astept idei

[20.07.11 16:26:15]

Rezolvat, adaugat '[Ahtopol]' in denumirea hotelului.

Pentru propunerea muzicala: trebuie sa mentionezi (intr-o forma sau alta, de exemplu in interiorul unui link) unul dintre cele doua 'cuvinte magice': trilulilu sau yutube. Webii insarcinati cu muzica sunt atunci instiintat automat si vor incepe sa caute...

[pentru ca am mentionat eu deja acesti termeni, "procesul" a fost declansat automat]

[20.07.11 18:25:29]

Ok am inteles acum

Se poate modifica si unde apare ca e Sinemorets, si sa punem Ahtopol peste tot? mai apare o data dupa Burgas. N-as vrea sa fie cineva indus in eroare. Sunt 2 statiuni diferite.

merci !

[20.07.11 18:29:40]

Nu se poate face aceasta modificare.

Cand se vor strange mai multe recomandari din zona Ahtopol, va fi creata o sectiune georgrafica noua, dedicata exclusiv acelei zone si review-ul va fi mutat acolo.

Pana atunci, consider ca mentiunea '[Ahotopol]' din numele hoteluui este arhisuficienta pentru un ochi cat de cat avizat

[20.07.11 19:20:54]

cam greu fara poze... dar sa incercam cu melodia postata mai sus!

dananecula
    [20.07.11 22:14:59]

@Delphinash

Bine ai revenit pe site dupa o absenta de aproape 1 an... Interesanta experienta voastra la bulgari, aproape de granita cu turcii. Nici n-auzisem de aceasta locatie ! Poate vei posta si poze de acolo, sa ne facem si noi o idee, caci din cate povestesti pare destul de interesanta zona... turistica in devenire si mai putin populata de romani

[21.07.11 09:57:23]

Merci pt muzica. Eu zic ca merge.

Dananecula, am mai fost pe aici, mereu intru, dar din pacate nu ama vut despre ce sa scriu

acum am imi trebuiie doar timp si inspiratie. Vin si cu poze insa trebuie sa selectez si aseara cand am vrut sa fac asta nu am avut net

Zona e deosebita, e "altfel" pt ca asta am cautat, nu am vrut vesnicul resort luxos, plin ochi si din care nu te mai misti 7 zile. Aici zona e un pic neumblata, neatinsa de fite... chiar daca nimeni nu intelege alta limba a fost o experienta placuta, chiar amuzanta la un moment dat. Si sunt multe zone asa pe litoralul bulgaresc chiar mai aproape de Romania. Trebuie doar cautat, explorat...

va pup si daca mai aveti intrebari va raspund cu placere.

dananecula, Delphinash

• pagină generată în 0.042029142379761 sec