ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2011
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 27.07.10
AUG-2010

Cofetaria Dana - O destinatie delicioasa

Prima data am gustat prajiturile de la Dana la rudele nostre din Cluj. La fiecare sarbatoare, Paste, Craciun, Revelion sau zile de nastere isi cumpara cateva platouri cu prajituri de aici. Am fost mai mult decat incantata de gustul lor, prajituri”de casa” dar si mai cremoase, mai zemoase si mai “de fite”. Asa ca am mers si noi in Turda, la cofetaria Dana sa ne delectam. Si apoi, dupa ce s-a deschis cea din Cluj Napoca, din centru, am mers si acolo si am fost impresionati de decorul modern.

Revin la Dana din Turda pentru ca de aici a pornit afacerea, din cate am inteles eu, in anul 1995.

Pe langa prajituri mai vand cozonaci si produse de patiserie: covrigi, croissante, cornuri, pateuri, branzoici, varzari. Se pot comanda si prajituri pentru nunta, pachete pentru nuntasi, torturi de nunta, torturi pentru copii sau diferite alte ocazii.

Mai poti servi o cafea sau sucuri, si desigur inghetata de mai multe sortimente. Noi ramanem totusi la prajituri, celelalte se mai gasesc si in alte parti.

Ce mi-a placut mie dintotdeauna la ei este ca toate prajiturile au cate un card cu numele produsului, gramajul, pretul si data expirarii. Oricum sunt tot timpul proaspete, nu apuca sa se invecheasca pentru ca lumea cumpara.

Varietatea e destul de mare, ai din ce alege-de la mai clasicele Diplomat, Dobos, Amandine, Cremes simplu sau cu fructe, Ecler, Spumos, Arici, rulade cu branza sau savarine pana la mai modernele Ora 12, Krantz, Tiramisu, Rafaelo, Royal, Nano, Snikers sau Vis cu Iaurt. Exista si un sortiment care se numeste sugestiv “Durere”, probabil referitor la potentialele crize de colecist pe care le poate provoca. Eu avand probleme de gen ma asigur ca am intotdeauna la mine niste tablete pentru digestie.

Preturile variaza intre 1.50 si 4.50, depinde de sortiment si de gramaj, si acesta variind intre 100-220 grame bucata (la savarine sau Ora 12).

Fan al prajiturilor pe baza de ciocolata, am ales Ambasadorul, iar sotul meu Cremes cu fructe. Sunt delicioase, asta e ce pot sa spun. Si acum cand scriu si imi aduc aminte ma incearca o pofta... Ce am mai mancat, mi s-a parut delicios si pot recomanda iubitorilor de chestii grele si pe baza de ciocolata e Ora 12, Mocca, Durere, Krantz, Excelent, Dobosul si, cu toate ca nu contine ciocolata Spumosul (preferatul meu in copilarie).

Cofetaria in sine e mica, cu cateva masute, dar are si o terasa, nu foarte simandicoasa, cu cateva mese si scaune din plastic si metal. Cofetaria se afla chiar pe marginea drumului, si terasa face parte din trotuar, asa ca nu e o locatie selecta. Daca insa iei prajituri la pachet sau ai venit pentru gust nu pentru fandoseala, asta nu mai conteaza. Pentru o locatie de fite, du-te la Dana din centrul Clujului si te vei simti ca un rege/regina.

La etaj mai este si un restaurant in care noi n-am servit masa niciodata dar am inteles ca au preparate bune.

Cofetaria are si o parcare aflata in dreapta intrarii, cu locuri suficiente, tot timpul ocupata aproape in intregime, inca o dovada ca se mananca bine aici.

AmFostAcolo si tare as mai merge si acum la o prajitura!

Site-ul cofetariei: click aici

Trimis de luciaoradea in 20.07.11 14:50:00
Validat / Publicat: 20.07.11 15:17:22

VIZUALIZĂRI: 8675 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luciaoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cofetaria Dana- un colt de firma si o jardiniera cu muscate

[20.07.11 15:16:34]

mutat la RESTAURANTE RECOMANDATE IN ZONA TURDA

luciaoradeaAUTOR REVIEW
[20.07.11 15:17:40]

Ok, webmaster, multumesc!

Alina Morar
[20.07.11 21:54:09]

Sa stii ca si mancarea e foarte buna, la restaurant am fost de 2 ori, dar mai demult.

calatorul
[15.09.15 16:35:20]

M/as opri si eu acolo dar face galagie dom doctor ca iese glicemia prea mare in analize. Mai studiem.

luciaoradeaAUTOR REVIEW
[15.09.15 19:43:19]

@calatorul50: ehehe, o limonadă sau o cafea e voie

Alina Morar, calatorul, luciaoradea
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Turda?:
  • Mar.2024 [Restaurant pensiune Imperial] Imperial — scris în 07.03.24 de AZE din SIBIU - RECOMANDĂ
  • Feb.2024 [Restaurant & Hotel Paprika-Han [Tureni]] Paprika-Han — scris în 05.03.24 de AZE din SIBIU - RECOMANDĂ
  • Oct.2022 [Restaurant Mina] Mai bine nu — scris în 27.10.22 de resita2009 din REșIțA - nu recomandă
  • Nov.2019 [Restaurant Contele Dracula / Castelul Printului Vanator] Restaurantul din castel — scris în 10.12.19 de krisstinna din BUCUREșTI - RECOMANDĂ
  • Apr.2019 [Restaurant Expres] Unde am mâncat în Turda — scris în 17.05.19 de mprofeanu din PITEşTI - RECOMANDĂ
  • Dec.2018 [Restaurant Dana] Restaurant Dana — scris în 18.02.19 de danutza_ang din TâRGU JIU - RECOMANDĂ
  • Apr.2018 [Restaurant-pizzerie Alegria Centrale] Alegria Turda — scris în 03.06.18 de AZE din SIBIU - RECOMANDĂ