ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2011
DIN: Alexandria
ÎNSCRIS: 06.05.10
JUL-2011

Pensiunea Sigg - foarte bine

Asa cum deja am povestit aici, am fost asa de incantata de Europa Park incat mi-am propus sa ma intorc cat mai repede intr-o vizita mai lunga, de data aceasta insotita de fetele mele si prietenele lor. Citind ce-au mai scris si altii despre renumitul parc de distractii mi-a atras atentia relatarea lui wion de aici, astfel ca mi-am zis ca de data aceasta sa nu mai stam la Strassbourg, la Etap, ci sa incercam ceea ce ne recomanda altii. Zis si facut. Am intrat pe site-ul oficial, ptr ca asa cum spunea si wion, nu apare pe motoare de cautare turistice, am vazut ce si cum - oferte, preturi, contact - am format iute numarul lor de telefon si in mai putin de 10 minute aveam rezervare facuta. La telefon am vorbit cu Simone, foarte amabila, pe care ulterior aveam s-o cunosc. Rezervarea initiala a fost pentru o camera cu 6 paturi, 3 nopti (dat fiind ca prima noapte era fix inainte de sarbatoarea nationala a francezilor, adica 14 iulie am avut noroc sa rezerv si asta) 150 de euro pe noapte cu MD inclus.

La Rust si la pensiunea Sigg (Pastrav) am ajuns usor gratie GPS-ului, dar chiar si fara acesta, pozitionarea pensiunii exact in fata intrarii in Europa Park, peste strada, o face usor de gasit. Rust-ul este un orasel tipic german, ca stradute si casute pline de flori, cu un rau frumos si bine canalizat care-l traverseaza, plin de pensiuni mititele sau mici hoteluri, data fiind vecinatatea parcului de distractii.

Am ajuns la pensiune si am parcat direct in spatele ei, pe locul destinat oaspetilor pensiunii. Spre deosebire de alte pensiuni, are un loc de parcare mai mult decat generos, imediat langa bazinele pastravariei. Sunt camere de supraveghere, dar sincer n-am avut emotii ptr siguranta masinii.

Pensiunea: este situata la strada, este formata din 2 corpuri de cladire lipite unul de celalalt, are parter si 2 etaje, din care ultimul este mansardat. In spatele pensiunii se afla pastravaria propriu-zisa si daca vreti sa va delectati privind pestii din bazine, jocul lor, pajistea verde si intinsa din spatele bazinelor, cateva rate exersand zborul si un motan gras si cenusiu patruland tacticos pe margine, atunci cereti camera 7, cu terasa si priveliste in spate. Cele mai bune sunt camerele de la parter si etajul 1, cele mansardate sunt spatioase dar plafonul inclinat poate sa fie o problema ptr cei inalti.

O receptie micuta, care se inchide seara dupa ora 8, chiar la intrare, te intampina cu un look prietenos si un aspect familial, cu bomboane si fursecuri, aici domneste Simone, vorbitoare de germana (natural) franceza si engleza, gata sa te ajute, sfatuiasca, indrume, cu zambetul mereu pe fata si dispusa oricand la o sporovaiala. Accesul se face pe o scara interioara, rasucita dar destul de larga si fara sa ridice probleme de conditie fizica. Fata de ce spunea wion, mobilierul este total nou, de inspiratie si probabil provenienta Ikea, confortabil si modern.

Cand am ajuns Simone mi-a spus ca poate sa ne ofere 2 camere de cate 3 paturi, la acelasi pret, oferta care m-a incantat. Ulterior am vazut si camera de 6 paturi, la etajul 2, mai potrivita unui grup compact de copii.

Una din camere a fost la etajul 1, cealalta la etajul 2.

Camera: potrivit de mare, are un pat matrimonial si unul simplu, noptiere, corpuri de iluminat, o masuta rotunda cu doua scaune, un televizor suspendat (nu l-am deschis) o terasa cu masa si doua scaune de terasa. E luminoasa, cu gresie pe jos, calorifer ptr iarna, un sifonier cu o multime de umerase. Saltele excelente, pilote usoare si pufoase. Zugravita in galben -pai, cu 3 tablouri romantice pe pereti, e calda si prietenoasa. Perdele dantelate la ferestre. Terasa are o priveliste super spre pajisti si pastravarie si e utila fumatorilor dar si ca sa admiri rasaritul. S-a facut curatenie zilnic, impecabila.

Baia: micuta, cu dus zidit si perdea de dus, are o chiuveta mica, oglinda, scaunul de toaleta, sapun si sampon lichid, prosoape mici si mari din belsug si care oricum s-au schimbat sau suplimentat zilnic. Baile nu erau toate de aceleasi dimensiuni, erau si altele mult mai mari, de exemplu cele de la mansarda.

In general, ca dimensiuni si uneori dotari camerele nu sunt toate la fel, unele au un dulap in perete si nu sifonier, unele au terasa altele nu, camera 14 de exemplu are un antreu cu masa si scaune, si tot asa. Ce inca nu s-a ocupat e deschis, cu usa la perete, se poate vedea (si fotografia, cum am facut eu).

Micul -dejun: servit intr-o sala triplu compartimentata, la parter, e divers, bogat si proaspat, nu exceleaza la oferta de preparate calde dar cred ca e suficient pentru cei nu foarte pretentiosi. Iaurturi si fulgi/cereale diverse. Oua fierte si carnaciori. Mezeluri foarte bune (prosciutto, sunca, salami, kaizer, etc) proaspete. Gemuri, unt sau margarina preambalate. Branzeturi, inclusiv fermentate, cascaval sau cas afumat. Paine de mai multe feluri, incepand cu chiflele traditionale si terminand cu painea neagra cu seminte. Croissante cu unt. Rosii proaspete. Pateu, miere, crema de branza. Ceai la alegere (in pliculete). Cafea, bunicica, in cafetiera. Fructe: mere, pere, banane, kiwi, portocale. Lapte cald sau rece. Mesele sunt de 4,6 sau8 persoane, o placuta gravata asezata pe masa indica ce camera (adica locatarii ei) mananca acolo.

Desi are o pastravatrie mare in spate, pensiunea nu are restaurant propriu, am inteles ca pesti se livreaza la piata din Freiburg si la cateva restaurante din Rust. Dar Simone ne-a indicat si recomandat un restaurant de casa, Ochsen, la care am mancat excelent (niste medalioane de muschi de porc cu un sos de smantana si crochete de piureu de cartofi excelente).

Wireless gratuit, fara parola, dar cu un semnal si trafic deficitar. Totusi, ptr mess si e-mail e suficient.

In apropiere sunt multe alte pensiuni sau hoteluri, magazine cu haine sau pantofi, magazin general cu de toate de la cosmetice la cizme de cauciuc, alimente si umbrele. Restaurante de sine statatoare sau ale unei pensiuni, oraselul e curat, plin de flori, dragut si imbie la o plimbare de seara, dupa zbantuiala din Europa Park.

Concluzie: o cazare foarte buna, peste drum de parc, personal ospitalier, conditii bune, un raport pret/calitate corect. As recomanda-o familiilor cu copii, grupurilor de tineri, nu e pentru cei pretentiosi sau care asteapta dotari extra. Ca si clasificatie, e de 3 stele sau margarete.

Trimis de TORA INGRID in 20.07.11 08:52:45
Validat / Publicat: 20.07.11 10:09:24

VIZUALIZĂRI: 2681 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TORA INGRID); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera cu trei paturi

neimportant [20.07.11 11:39:44] »

Faina "drumetie"... Sprechen Sie Deutsch fraulein?

Saru'mana!

neimportant