ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2011
DE voro
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 19.07.11
JUL-2011

Relaxare si un concediu reusit

In primul rand presupun ca trebuie sa scriu despre drumul spre Turcia. Astfel am cantarit bine pareririle altora si ale unor prieteni care au fost anul trecut si am ales varianta pe la Hamzabeyli. Traseul prin Bulgaria a fost Ruse-Razgrad-Turgovishte-Omurtag-Kotel-Yambol-Elhovo-Hamzabeyli (la ora 5 intram in Bulgaria, iar la ora 9.30 in Turcia). Drumul a fost foarte liber, nici urma de politie si spre surprinderea mea foarte bine semnalizat. Daca aveti GPS da-ti din aproape in aproape destinatia, eu asa am facut si nu am avut nici o problema, daca nu aveti GPS urmariti localitatile enumerate de mine mai sus si nu veti avea probleme. Drumul este mai prost (ceva denivelari si cateva gropi de la Elhovo pana la granita-vreo 20-25 km). In vama mai era o masina in fata mea si am stat vreo 15 min. Mai departe eu am fost 3 zile in Istambul foarte bun drumul.

Despre Hotel Tusan ce sa va spun? Cum am ajuns am fost cazati intr-o camera nerenovata in ultimul corp al hotelului. Dupa multe discutii cu managerul hotelului si dupa ce am sunat la agentie in tara am fost a doua zi mutati intr-o camera in corpul central renovata (diferenta mare). Asa ca aveti grija unde va da camera, primul si al doilea corp sunt renovate al treilea nu.

Plaja: ingusta doar doua randuri de sezlonguri, curata, numai nisip, apa limpede si curata cu intrare lina si fara alge. Sezlonguri apucai doar daca te trezeai cu noaptea in cap, eu am apucat decat o zi, restul le-am petrecut la piscina.

Mancarea: Dimineata cam greu cu mancarea in sensul ca avea oua la greu (fierte, ochi, omleta), carnati prajiti, cartofi prajiti, la cuptor, dar aveai si cereale, mezeluri, salate. La pranz si cina aveai de unde alege in fiecare seara aveai gratar, fructe doar pepene si niste caise. Dulciurile bune dar se putea si mai bine, fata de alti ani la alte hoteluri cam slab. Bauturile doar bere la pahar tuborg, sucuri la dozator dar din acelea la plic (gen tec daca va mai amintiti). Ce nu mi-a placut era faptul ca barurile se deschideau la ora 11, pana atunci doar cafea si apa la dozatoare care erau destule.

Curatenia in camera era facuta in fiecare zi, lenjeria era schimbata doar daca puneai pe pat un carton cel gaseai in camera, prosoapele la doua zile.

Animatia buna, in fiecare seara animatie pentru copii, iar de la 10 seara alt spectacol (am avut si artificii). Ziua te tineau ocupat daca participai la diferite jocuri la piscina.

In concluzie a fost un concediu foarte reusit.

Era sa uit pe autostrazi iti trebuie un card (KGS), fara acesta nu poti iesi de pe autostrada. Trebuie sa-l validezi si la intrare astfel nu se ridica bariera. Eu l-am cumparat de la istanbul cardul m-a costat aprox 25 euro si l-am incarcat cu 55 lire si am consumat cam 25 lire. Cardul nu expira si poti sa-l folosesti si la anul.

Trimis de voro in 19.07.11 17:49:12
Validat / Publicat: 19.07.11 18:50:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2257 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (voro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.35 EUR pe cameră

soreno29
    [19.07.11 21:56:36]

In ce fel te ai certat cu managerul? Cum ai reusit sa il convingi? Cum te a ajutat agentia din tara? te intreb pentru ca in vara asta o sa stau si eu in august cateva zile acolo... si poate reusesc sa obtin o camera intr-unul din corpurile renovate fara tamtam si balamuc. Ai idee ce numar are cel cu camere nerenovate? Am inteles ca e al treilea... dar al treilea din ce parte... ? cum il privesti frontal al treilea din dreapta? ... ar fi de mare ajutor un raspuns...

anadragusin
    [20.07.11 00:14:21]

Bun venit pe site! Un review de debut foarte util! Cat a costat sejurul?

voroAUTOR REVIEW
    [21.07.11 17:32:22]

[@soreno29]: Nu m-am certat cu managerul in sensul rau al cuvantului dar l-am invitat in camera si am avut o discutie la locul faptului cert ca mi-a dat dreptate. In camera mobilierul avea canturile dezlipite cam jumatate, usile de la dulap vopsite numai unde era zgariat cert ca nu a mai avut ce sa zica. Agentia cu care am fost are o agentie partenera in turcia cert a fost ca a doua zi a venit la hotel o agenta si a vorbit la receptie. Camera care am primit-o prima data ca sa-ti faci o idee era 2258, corpul al treilea era cum te uiti din apa sa zic asa, cel din dreapta. Corpurile 2 si 3 au toate camerele spre mare, cel central are corpuri si spre pamant ca sa stii.

voroAUTOR REVIEW
    [21.07.11 17:35:01]

[@anadragusin]: 770 euro/7 nopti/2 persoane dar am vorbit cu alti romani care erau acolo ca au sejur printr-o agentie din germania si i-au costat cam 500 euro/7nopti/2pers.

soreno29
    [22.07.11 08:21:18]

Multumesc mult voro... as vrea sa te intreb mai multe despre hotel... daca mi ai putea lasa adresa de mail sau telefonul intr -un mesaj privat... fac cinste cu o bere in Cismigiu ... , ...

adrian.scintee
    [27.07.11 11:53:23]

eu unu am fost anu trecut la Tusan, iar dupa ce am dat 10 Euro spaga la receptie, pt 2 cupluri ni sa dat Unu din cele 5 Apartamente ale hotelului

hotelul este super ok, curat, macarea decenta.

as mai merge cu mare drag, dar anu asta merg altundeva sa mai descopar

Voro poti sa imi dai si mie un mesaj privat cu agentia cu care ai mers??

adrian.scintee, anadragusin, soreno29, voro
    Alte impresii din această RUBRICĂTusan Beach Resort: