ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2011
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 28.03.10
JUL-2011

“Rendez-vous” pe terasa Grota Miresei din Slanic

Pe terasa restaurantului Grota Miresei din Slanic Prahova ne-am dat intalnire cu niste prieteni din Ploiesti care, an de an, ii invata pe arabi cum s-ajunga la marea lor subterana de titei. Caci arabii, au, ca si noi, o mare neagra, doar ca a lor e in strafundurile pamantului. Marea arabilor se afla sub o alta "mare", e vorba de-o mare de nisip, inospitaliera si fierbinte. Marea subterana e urata rau, e neagra ca smoala, dar pentru fanii petrodolarilor, nici o alta mare, fie ea si de smarald sau de azur, nu pare a fi mai frumoasa. Dar ce legatura am eu cu aceasta mare? Ei, aceasta mare neagra din adancuri ne va asigura noua, aici la suprafata, multa prosperitate, inca vreo jumatate de secol, dupa care, nepotii nostri, se vor intoarce, istoriceste vorbind, cam cu vreo doua secole in urma. Vor calatori la New York sau la Hong kong, nu cu Pan Am-ul sau cu China Airlines in cateva ore, ci cu zeppelinele lui Von Hindenburg in doua saptamani sau pe veliere impinse de alizee, intr-o luna. Caci dupa ce titeiul se va fi terminat, principalele “forte” ale planetei vor redeveni iarasi vantul, apa, soarele, copita calului si bicepsii omului. Caci atomul, dupa ce Japonia a suferit deja o a doua "Hirosima", cred ca va fi definitiv interzis.

Dar nu asta aveam eu de gand sa discut pe terasa Grotei Miresii ci despre piepti de pui, despre cefe de porc, despre cartofi prajiti sau salate de sezon.

Mi-a placut intrarea in restaurant. Un aranjament fito-lito-acvatic sub forma de mini-cascada, care prinde bine in zilele caniculare. Parca te mai racoreste un pic, doar privindu-l. Apoi, mi-a placut “painea si sarea” de “bine ati venit”, cu care te primesc patronii localului, adica un paharel de tuica, cateva bucatele de slanina, cateva felii de paine si cateva fire de ceapa. O idee de nota zece!

Chiar daca ai adus cu tine sendviciuri, fructe, biscuiti si iti mai cumperi si cate o bere sau un suc, “balaceala” in apa sarata a Baii Baciului iti produce o irezistibila pofta de mancare. Asa ca, iti strangi catrafusele balneare si iti plimbi urgent golul din stomac pe niste scari, pana sus, pe terasa restaurantului Grota Miresei, unde lumea iti apare dintr-o data roz. De ce? Pentru ca mesele de pe terasa sunt asezate sub niste mari umbrele rosii si totul in jur, chiar si fotografiile ce le faci, capata o nuanta roz. Nu trec nici 10 secunde si cineva apare langa noi si ne inmaneaza o lista de meniuri. Gratar de proc-22 de lei, piept de pui grill, 19,5 lei, garnitura de cartofi prajiti-6 lei. , ciorba de fasole-10 lei. Stiam ca e un local cu specific romanesc, asa ca o intrebam pe fata care ne serveste, ce fel de salata are. “Greceasca si bulgaresca” ne raspunde ea, la 23 de lei fiecare. Continuam dialogul. “Care e diferenta? ”. “Una are in plus sunca si-n loc de branza Fetta e telemea”. Servim cate o ciorba fiecare si-o salata greceasca, care ne aduce aminte de minunata Elada. Dar nici in Bulgaria n-a fost rau, la multcriticatul "all inclusiv" de 2,50 euro pe zi. Localul Grotei Miresei e simpatic, mancarea e buna iar personalul e amabil si are o conditie fizica excelenta. Alearga intr-una. Cred ca fac “ziua si Maratonul”. La plecare intru in vorba cu o doamna, care se dovedeste a avea o functie inalta in managementul restaurantului. I-am zis ca venim pentru a doua oara. Statiunea ne place la nebunie. Doamna, amabila, ne inmaneaza un pliant si ne sugereaza sa vizitam si Baia Rosie. Ajungem si acolo. E parca mai multa liniste si confort in acest al doilea complex. Din sosea, zarim un bazin cu apa sarata si un hotel. O camera dubla costa 300 de lei. In pret ai acces la baia sarata, la jacuzzi, ai sezlonguri, umbrelute si mic dejun inclus. Exista si ATV-uri de inchiriat. O baie aici costa 35 de lei pentru adulti si 17,5 pentru copii.

Slanicul, se pare ca acopera cerintele a doua din cele trei categorii de pacienti sau turisti ai tarii noastre. Cei cu buzunarele largi (Complexul turistic Baia Rosie) si cei cu venituri medii si cu buzunarul mai mic, (Complexul Baia Baciului). Slanicul, cred insa, ca mai are de lucru la categoria celor fara buzunar (ca tot n-au ce pune in el), in a le asigura un mic colt de destindere si tratament, cum gasiti astazi spre exemplu, in statiunea Sovata. Aici, la Sovata, langa Lacul Ursu, managerii statiunii au amenajat doua lacuri sarate (si cu namol) unde totul e gratuit. E-un loc in care am vazut multi turisti din Republica Moldova sau Ukraina, care isi aseaza corturile printre brazi, isi gatesc supa la plic sau tocanita pe plite anexate la mici-butelii de butan si isi spala namolul sau crusta de sare de pe corp cu apa din bidoanele cu apa dulce (sau minerala) ce se gaseste “la liber” sub forma de izvoare ce curg la marginea drumului, prin imprejurimi.

Nimeni nu-i alunga pe acesti oameni care au un venit lunar mediu de 40-50 de euro. Odata, am vazut acolo si doi asiatici. Un amic din statiune mi-a zis ca sunt veniti tocmai din Vietnam, si fac un fel de "tur al Eurasiei" pe bicicleta. Erau aciuiţi la Sovata de-o saptamana. Curios din fire, am accesat Google-ul care m-a informat imediat ca in Vietnam, venitul mediu e de 220 euro. Pe an. Acolo, 80% din populatie cultiva orez si mai toti circula cu bicicleta. Sa te bucuri sau nu, cand vezi ca altii o duc mai rau decat tine? M-am bucurat fara-ndoiala cand am vazut ca localnicii au inima buna si le mai doneaza strainilor si unele alimente.

Dar sa nu deviez prea mult de la subiect. Poate de asa ceva mai are nevoie Slanicul pentru a fi o statiune perfecta. M-as bucura, ca in viitor, sa-mi dau un “rendez-vous” cu amicii, la Slanic, nu printre stelele multe ale hotelurilor de lux ci intr-un loc de campare pentru corturi fara nici o stea.

Dar, asta e bine-nteles doar o simpla parere subiectiva lansata pe un site care nu e citit decat de cateva mii de “fani” iar pana la aparitia unei constelatii de corturi langa Baia Baciului, Baia Porcilor si Grota Miresei, haideti mai bine sa ne lasam purtati printre stele de ireala muzica celesta a lui Jean Michel Jarre.

Dorgo

Trimis de dorgo in 19.07.11 15:17:23
Validat / Publicat: 19.07.11 16:16:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLĂNIC [PH]. A mai fost în/la: cam peste tot

VIZUALIZĂRI: 3016 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hai la drum, spre Slanic!

dorgoAUTOR REVIEW
[19.07.11 16:06:53]

@Web... te rog muzica... mersi!

http://www.youtube.com/watch? v=9SVfLoPHmOg

[19.07.11 17:13:40]

iata si clipul solicitat!

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[19.07.11 23:27:04]

Pai bine doctore, ai trecut prin Ploiesti s-abia acum dai de stire? Rusinica...

Macar puneam de-o mini-intalnire la Grota Miresei cu cativa membri AFA din Ploiesti si ne mai scoteai si pe noi la o balaceala la Baia Bacului.

Chiar ca mi-ai dat o idee pentru week-end-ul viitor, mai ales ca ne scartaie incheieturile ingrozitor ....

N-am mai fost in Slanic exact la Grota Miresei din 2009, luna mai, cand locatia era foarte linistita, dar imprejurimile la fel de frumoase... precum am povestit si eu aici click aici

dorgoAUTOR REVIEW
[20.07.11 16:59:09]

@dananecula... ei, prin Ploiesti am trecut de multe ori, pe la Grota Miresii mele... Wilmaaaa!!... dar poate ca noi ne-am si intalnit de vreo cinşpe ori prin urbe si cu tine si cu Robert, insa eu cred ca aceste intalniri de gradul III, nu se produc, pt. ca Conducerea site-ului nu pune si cate-o poza de-a noastra langa numele fiecaruia... eu o vreau p-aia cand am trei perechi de ochelari de soare pe nas, ca sa ma recunoasca tot uzerul din tara mea... si-apoi, acum m-am grabit la baile Jabenita ca sa dau ochi in ochi cu racusorul orb, Artemia salina, pe care l-am fotografiat si o sa vi-l trimit invesmantat intr-un review, in week-end... iar daca n-o sa va placa racusorii, o sa-i usuc si-i trimit la Sigg-ul nemtesc ca sa-i manance pastravii caci racusorul e mancarea favorita a tuturor pestilor din lume...

dananecula, dorgo
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Slănic PH? :