ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2011
ÎNSCRIS: 11.06.11
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

Mergeti - nu veti regreta!

Va rog mai intai sa imi permiteti sa multumesc domnului Cornel si echipei sale de la "Alacarte Travel" (agentia site-ului AmFostAcolo.ro, creata pentru a putea rasplati utilizatorii prin oferirea unor preturi si conditii privilegiate pentru vacantele lor - nota webmaster) pentru sprijinul acordat! Mii de multumiri domnilor!

Bun. Sa incepem cu plecarea. Zbor TAROM fara probleme, la Otopeni am fost asteptati de un reprezentant de la Premium Holiday si totul a decurs cat se poate de bine. Zborul pana in Antalya dureaza cam o ora si 45 de minute (cu aproximatie). In Antalyia am fost preluati imediat de reprezentantii tour operatorului si in aproximativ 1,5 ore am ajuns la Delphin Deluxe. Trebuie sa va spun ca am avut un ghid extraordinar (roman) care a fost cat se poate de amabil si serviabil. Ne-au fost oferite informatii foarte interesante si folositoare.

La hotel am ajuns in jurul orei 11:30. Am fost preluati imediat si dupa formalitatile de cazare am fost rugati sa asteptam pana la eliberarea camerei. Trebuie sa va spun ca am introdus in pasaport si o hartiuta de 5 E. Au ramas cam mirati dar au acceptat-o cu zambetul pe buze. Cazarea s-a facut in jurul orei 12:45 cu scuzele de rigoare pentru intarzierea de 15 minute. Vreau sa va spun ca din momentul intrarii in hotel veti da de o alta lume. Toata lumea va sta la picioare si nu stiu ce sa mai faca sa va simtiti cat se poate de bine.

Camera este destul de mare cu un pat dublu si unul simplu, AC centarlizat care isi face treaba foarte bine, baia mare, balconul suficient cu 2 scaune si o masuta. De curatenie... nu mai vorbesc. In baie aveti sapun lichid, gel de dus, sampon, balsam si toate cele necesare. Mini-barul este umplut zilnic cu 3 beri, 2 sticle de Pepsi, una de Mirinda, doua sucuri naturale de piersici si caise, una sau doua pungi de alune, doua sau mai multe specialitati de ciocolata cu alune (in functie de cum vorbiti cu cel care face alimentarea), apa plata, apa minerala. Tot in camera mai gasiti ness, ceai, zahar si un fierbator. Sincer nu ai ce reprosa din acest punct de vedere. Am citit pe site ca in camera se face curatenie la ore total nepotrivite. Este adevarat ca in prina zi a venit camerista pe la 15:30 cand noi dormeam. Problema a fost rezolvata pe loc. I-am spus ca intre ora 13:00 si 16:00 avem program de odihna. Incepand cu ziua urmatoare, nu am mai vazut-o deloc. La ora 13:00 cand reveneam in camera totul era rezolvat. Asta pobabil si datorita celor 2 E pe care i-am lasat "uitati" pe pat. I-am mai lasat din cand in cand cate 2 E si va spun ca nu ne-au lipsit aranjamente de toate felurile, prosoapele erau schimbate zilnic iar lenjeria la 2 zile. Camera este parfumata zilnic cu un parfum cu iz oriental destul de placut si discret. Dupa ora 22:00 beneficiati de room service gratuit si puteti solicita aproape orice chiar daca aveti un meniu orientativ in camera. Halate si papuci puteti solicita. Noi nu am facut-o. Cam atat despre cazare. Sper sa nu fi omis ceva.

Despre masa chiar nu vreau sa vorbesc pentru ca s-au spus foarte multe pe site. Doar ca nu exista clienti destul de mofturosi pentru ei. Gasiti de la meniuri pentru sugari la meniuri pentru diabetici. Serviciile sunt ireprosabile la masa. Sunteti serviti cu sucuri naturale, bauturi alcoolice, cafea expresso (uimitor de buna) si tot ce va doriti. Personalul vorbeste engleza, germana, rusa, ceva romana, dar uitati-va pe ecusoane si vedeti in ce limba va puteti intelege cu ei. Daca aveti probleme de comunicare, urgent apare un responsabil care sigur e in masura sa inteleaga ce doriti! Conditiile igienice sunt la superlativ. Tacamurile foarte curate, fetele de masa schimbate dupa fiecare client. Nu am se sa le reprosez poate doar faptul ca sunt disperati cu mancarea. Iubitorii de peste (cazul sotiei) sunt in paradis. Toate felurile de peste pregatit in toate felurile posibile si imposibile. Foarte multe feluri de fructe (pepene galben si rosu, caise, prune, cirese, piersici, portocale, banane, mere) tot ce doriti. Daca aveti intrebari despre masa, va stau la dispozitie dar gasiti tot ce va doriti. Atentie la dulciuri! Sunt irezistibile! Mai ales baclavalale (cam 15 sortimente).

Piscinele sunt 4 la numar. Una pentru relexare unde teoretic nu ai voie sa faci galagie dar... turistul este turist, una principala cu muzica si animatie incapand cu ora 10:00, o piscina pentru copii cu bar special pentru ei si o piscina interioara. Adancimea piscinelor este cuprinsa intre 1,40 si 1,50 m cu exceptia celor pentru copii. Apa nu cred ca mai este nevoie sa spun ca este cristal. Foarte curate si ingrijite. Vedeti ca nu aveti voie sa rezervati sejlonguri. Intre ora 08:00 si 08:30 se aduna toate prosoapele gasite pe sezlonguri si veti gasi un biletel care va spune sa va ridicati bunurile de la locul de distribuire a prosoapelor. Asta daca nu stati acolo. Nu va inchipuiti ca sunteti dat la o parte. Chiar si la ora 9:00 gasiti sezlonguri si baldachine libere. Este o politica buna din punctul meu de vedere.

Hotelul dispune de 4 topogane cu apa (supravegheate in cea mai mare parte). Superbe! Functioneaza intre orele 10:00-18:00 cu o pauza de o ora intre 12:00 si 13:00. Programul este de multe ori prelungit la rugamintea copiilor (adevaratii stapani ai hotelului) si nu exagerez cu nimic.

In jurul piscinelor gasiti tot felul de baruri si restaurante. Mancare si gustari in permananta. V-am spus ca sunt disperati cu mancarea! Tot timpul aveti la dispozitie sucuri naturale de piersici, caise, banane, tot felul de gustari calde si reci, legume si fructe proaspete. Daca nu vreti sa va delasati pana la baruri, stai linistiti ca vine barul la voi. Sunteti serviti cu orice. Nu ratati berea bruna Effes si cafeaua turceasca. Foarte bune! Nu stiu ce sa va mai spun... poate doar ca inclusiv ochelarii de soare va sunt stersi dimineata asa ca...

Echipa de animatie este destul de buna. Sunt foarte prietenosi si atenti cu toata lumea in special cu copiii. V-am spus ca ei sunt adevaratii stapani ai hotelului. Fac tot ce este omeneste posibil sa ii distreze in toate felurile. Nu ezitati sa lasati copiii la miniclub. Sunt rasfatati in toate felurile si au un program deosebit. Se joaca, picteaza, modeleaza, au tot felul de jocuri, desene animate si filme ptr copii, paturi ptr somnorosi, mancarea este comandata prin telefon de supraveghetoare (3 la numar) si foatre atente cu toata lumea.

Seara au spectacole destul de bune si distractive. Totul incepe cu discoteca pentru copii apoi spectacolul principal. In anfiteatru sunteti serviti cu tot felul de bauturi, alcoolice sau nu. Dupa spectacol aveti muzica live la barul de la piscina principala. Discoteca incepe pe la ora 01:00 pentru ca de regula pana atunci o sa gasiti multi copii si acolo (au voie daca sunt insotiti). Vedeti ca in fiecare saptamana se organizeaza petrecere pe plaja. Nu mergeti imbracati elegant acolo (cum am facut noi). Tinuta recomandata: slapi costum de baie. Daca nu stati destul de departe, facti o baie de spuma de... Oricum este bine sa mergeti sa va schimbati dupa spectacol si apoi sa mergeti la petrecerea pe plaja.

Daca nu vreti galagie si vreti sa va relaxati, la piscina de relexare, seara, aveti la dispozitie un loc foarte placut. Puteti comanda si acolo ceva de baut, o narghilea, ceai cefea nu este muzica sau galagie. Este destul de placut.

Incepand cu ora 19:30 copii (si nu numai) au la dispozitie un parc de distractie cu masinute, trenulete, un leagan tip corabie, saltele, jocuri gonflabile. Nu o sa va plictisiti pentru ca langa parc este un bar unde gatiti o atmosfera foarte placuta, tot felul de bauturi, alune si cam tot ce va doriti.

O sa vedeti ca echipa de conducere a hotelului este tot timpul prin preajma. Este senzational sa vezi directorul hotelului adunand pahare de plastic sau hartiute scapate pe jos. Seara la masa o sa ii vedeti aliniati la intrarea in restaurantul principal! La noi cand o sa vedem asa ceva?

Nu stiu ce sa va mai spun. Poate cateva sfaturi utile (zic eu)

- pentru seara turceasca cumparati-va de la magazine (6 la numar) tricouri cu turcia (5 E bucata). Veti vedea efectul!

- in fiecare seara spatiul verde (destul de genaros) este fumizat impotriva tantarilor. Asta se intampla in jurul orei 18:00. NU lasati copii in zona!

- plaja la mare este cu pietricele iar intrarea destul de abrupta (este poate singurul minus al hotelului). Folositi pontonul care are 5 scari si nu veti avea probleme. Pana la intrarea in mare aveti oricum covorase asa ca...

Cam atat! Daca am uitat ceva... va stau la dispozitie! Sper sa aveti o vacanta cel putin la fel de placuta!

La anul... Delphin Deluxe scrie pe noi! Era sa uit! Clientii fideli se bucura de tratament special si reduceri de pana la 20 % la spa si magazine!

Trimis de danutdinica in 19.07.11 11:19:31
Validat / Publicat: 19.07.11 12:26:11

VIZUALIZĂRI: 3250 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danutdinica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in hotel

michaela_1961
    [19.07.11 17:42:23]

Imi provoci nostalgii! La Delphin de Lux in Alanya a fost si pentru noi cea mai reusita vacanta petrecuta in Turcia din cele vreo 8. Imi permit si eu un sfat: luati mai mult de 7 nopti, nu-i asa ca nu v-au ajuns?

Concedii frumoase in continuare!

[19.07.11 20:38:57]

asa este. 7 nopti nu sunt suficiente. toata lumea recomanda 10 numai ca nu am avut cum de data asta. la anul... sigur 10!

celeste
    [19.07.11 21:44:58]

@danutdinica, eu inca nu am apucat sa scriu rw-ul despre sejurul nostru la acest hotel... de fapt nu stiu ce as mai putea scrie deoarece ai descris absolut totul... noua ne-a parut rau ca am plecat, nu am stat decat 6 nopti si mi s-a parut destul de putin.

gione
    [19.07.11 21:48:54]

noi am fost lasfarsitul lui iunie si inceputul lui iulie. Rewiew 10+. Am sa mai aduc doar completari, mesaje pentru angajati si fotografii noi. Am avut vedere spre Mukarnas. Am rasaritul. Stima

celeste
    [19.07.11 22:31:41]

@gione si noi tot catre Mukarnas am avut vedere la etajul 4... am fost in perioada 18.06-24. o6.2011.

michaela_1961
    [19.07.11 23:55:07]

Uite ce surpriza! Acum vad in fotografii ca a revenit Michael (seful animatorilor), cel cu care esti in poza P17. Stiu ca se insurase si nu mai era la Delphin vara trecuta. Era un tip cu charisma!

[20.07.11 09:07:30]

Sincer el era sarea si piperul. Un tip deosebit.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [20.07.11 09:41:32]

si eu l-am recunoscut/revazut cu placere atat pe Michael, cat si pe angajatul din lobby de la Receptie, imbracat in costum traditional turcesc (P03), prezent acolo si acum 4 ani

[20.07.11 16:25:15]

"@danutdinica"

Felicitari pentru vacanta deosebita! Si noi ne dorim acelasi lucru anul acesta. Pentru ca avem un bebe de 7 luni, am vrea sa stim daca acolo am putea gasi carucioare si sub ce forma am putea beneficia de ele: se inchiriaza sau se dau cu garantie?

[21.07.11 08:25:07]

lucsim

Multumesc pentru felicitari. Chiar a fost o vacanta deosebita. Carucioare de inchiriat nu am vazut acolo. Sincer nici nu am fost interesat de asa ceva. In restaurant sunt acele mini-masute sau cum se cheama dar de carucioare... sincer nu stiu. Copii erau multi in carucioare dar nu stiu daca erau proprii sau inchiriate. Cel mai simplu este sa scri un mail la hotel. Iti raspund imediat.

Vacanta placuta!

[21.07.11 08:46:36]

[@tm67bru]: Tipul din loby era foarte haios. Avea un mod special de a umfla baloane si toti copii erau seara pe langa el. Venea seara sa vanda tot felul de baloane iar copiii erau foarte interesati de modul in care le umfla.

[22.07.11 17:24:00]

@danutdinica

Multumim pentru recomandari si urari. Si noi va dorim vacante cel putin la fel de frumoase ca cea pe care a-ti avut-o anul acesta.

Numai bine!

[07.08.11 21:38:06]

Buna, ff bun review felicitari... am si eu o intrebare. E adevarat ca la masa nu aveai voie in sort, nu ma refer la slip ci la obisnuitii pantaloni scurti si nici in slapi?

Bauturile de ex berea erau la pahar de plastic sau sticla?

Te intreb pentru ca noi ne-am intors de curand de la Botanik si voiam sa compar.

Multumesc

[07.08.11 21:48:45]

claudian

Multumesc pentru felicitari. Nu nu este adevarat. Aveai voie in pantaluni scurti dar sugerau sa fie "tip bermude". In slapi sincer nu am vazut pe nimeni la masa de seara asta si pentru ca toata lumea se indrepta catre amfiteatru la spectacole.

Berea era atat la pahare de plastic cat si la sticle. Depindea de optiunea personala.

[07.08.11 22:59:59]

Multumesc pentru raspunsul rapid.

La Botanik, berea se servea la pahar de sticla, si aveai voie in sandale sau slapi nu era musai sa porti pantofi. Cred ca e ceva mai "relaxanta" atmosfera la Botanik.

celeste, claudian, danutdinica, gione, lucsim, michaela_1961
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin DeLuxe Resort [Okurcalar]: