ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2011
ÎNSCRIS: 27.07.10
AUG-2010

Cazare pe malul marii

Costinesti GPS: N 43.9735677; E 28.6546790

Complexul vilelor Delfinul se afla in Costinesti, la cativa metri (cam 10-15) de malul marii, acesta fiind principalul motiv pentru care am ales aceasta varianta de cazare pe litoral in ultimii cativa ani (nici nu mai stiu cati, dar cred ca mai multi de 5).

Vilele au 2 stele, si complexul e format din mai multe corpuri de cladiri zugravite in alb, cu un etaj, stil oarecum mediteraneean, cu scari exterioare care duc la etajul superior. Fiecare vila are in jur de 2-3 camere pe nivel. Exista o camera single, 14 camere triple si 7 camere duble matrimoniale.

Pe net scrie ca complexul are 80 camere si 250 locuri de cazare. Se prea poate, pentru ca sunt mai multe corpuri de cladiri separate intre ele de petice de verdeata si sunt destul de rasfirate. Vilele sunt vechi, inainte de revolutie, cumparate si renovate de actualii proprietari. Pozitia lor este cred singurul avantaj, conditiile nefiind de mare lux, cele 2 stele recunoscute fiind pe masura realitatii.

Camerele de la etaj au balcon, cele de la parter au iesire direct afara, fara balcon. Toate camerele au aer conditionat, insa nu functioneaza peste tot, sau daca functioneaza filtrele sunt “originale”, neschimbate si necuratate vreodata.

Baia e mica, cu dus fara cabina sau cada, adica ai un furtun atasat la chiuveta si te speli in mijlocul baii, apa curgand in voie spre scurgerea din podea, neingradita de nimic. S-a intamplat si sa ne inundam cu apa scursa pe sub usa de la baie in camera, noroc cu gresia de pe jos... Nu se omoara nimeni cu curatenia, daca faci curat singur bine, daca nu, nu. Nu se primeste nimic in baie-nici hartie, nici sapun, nimic. Apa calda este insa, cel putin te poti spala dupa baia in mare.

Din ce am citit pe net se lauda cu TV in fiecare camera. Noi n-am avut parte nicaieri, dar nu a fost o problema. Nu am stat suficient de mult in camera in timpul zilei ca sa avem nevoie de unul, iar seara ieseam in statiune.

Camerele au gresie pe jos, fara covor, si paturi pe structura metalica. Saltelele si asternuturile sunt insa noi si curate. La primire, dar sa nu te astepti sa ti se schimbe pe parcursul sederii pentru ca asta nu se intampla. Mobilierul mai e format dintr-o masuta, 2 scaune si un dulap. Plus o oglinda pe perete. Cam atat.

Ce poti citi pe internet

In interiorul complexului se afla o autoservire cu preturi avantajoase si o frumoasa terasa cu vedere la mare, unde in fiecare seara organizam karaoke si spectacole surpriza.

Dispunem si de un restaurant cu capacitate de 400 locuri, unde organizam evenimente festive.

Responsabil cu atmosfera interpretul de muzica populara Nelu Zidaru si Petrica de la Buzau acompaniati de formatia ‘Carneci’ din Buzau

In ceea ce priveste autoservirea nu pot spune nimic, noi n-am incercat meniurile lor, preferand sa mancam in statiune. Pe net am gasit insa urmatoarele tarife pentru masa: Mic dejun: 13 lei / pers. ; Pranz: 16 lei / pers. ; Cina: 16 lei / pers. ;

Problema cea mare a fost insa, incepand cu anul trecut, terasa/restaurantul si evenimentele organizate aici, la fostul restaurant "Dacia", numit mai nou "Perla Marii". Pe terasa se organizeaza intr-adevar karaoke si tot felul de spectacole, si a fost vai si amar de urechile noastre, pentru ca boxele functionau la parametri grozavi, mult peste puterea noastra de suportabilitate. Si evenimentele durau destul de mult, ca sa nu mai vorbesc de faptul ca se organizeaza si nunti in restaurant, iar daca ai norocul sa fii cazat la ultima vila (cum am fost noi anul trecut) vei asculta tot “meniul” muzical al nuntii cu dedicatii cu tot.

Un lucru bun e “parcarea”-adica zona verde din jurul vilelor pe care iti lasi masina. Noi aveam loc chiar in fata geamului asa ca nu aveam probleme macar din punctul asta de vedere. Si nici nu s-a intamplat nimic niciodata.

Din ce am vazut pe net, anul asta preturile variaza intre 110-150 ron pe camera (si cica la o rezervare de 5 nopti primesti cadou o cina romantica- probabil la terasa, sa iti cante Nelu Zidaru in ureche- brrrrr...)

Ce pot eu sa spun este ca niciodata nu am facut rezervare, am mers la fata locului si am gasit camera in fiecare an. Pretul e negociabil, sau cel putin era. Noi am platit intre 50-100 ron pe camera, in functie de perioada anului dar si in functie de cat stateam. S-ar putea sa se fi schimbat situatia anul asta.

De plaja te desparte doar o alee si ajungi pe faleza. Asta era cel mai mare avantaj, din punctul nostru de vedere, ca puteam pleca si veni la camera fara sa batem toata statiunea. In ceea ce priveste amenajarea plajei, e in Romania, stiti si voi conditiile. Nici mai rau nici mai bine ca in alta parte.

In concluzie, reclama aparuta pe net e departe de realitate. Daca insa te multumesti cu conditiile existente si nu ai mari pretentii, cadrul natural compenseaza orice alt neajuns. Si e si mai ieftin fata de alte parti-daca poti negocia. Nu stiu daca sa recomand sau nu si altora, judecati voi si in functie de poze.

Trimis de luciaoradea in 19.07.11 10:42:25
Validat / Publicat: 19.07.11 11:20:28

VIZUALIZĂRI: 4091 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luciaoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Complex vilele Delfinul- vila in care am stat noi

[19.07.11 11:33:20]

Judecand dupa localizarea pe harta interactiva (rezultata prin introducerea in program a coordonatelor GPS furnizate in review), complexul este la o distanta destul de mare de zona de vile din Costinesti - este corect?

[19.07.11 13:13:18]

Complexul se afla chiar unde se termina pe vremuri statiunea, erau ultimele cladiri. Dupa revolutie, in anii 90, au inceput sa se construiasca vilele si pensiunile de pe faleza care duce spre epava. Complexul e aproape de discoteca Tineretului, in dreapta.

[19.07.11 13:57:01]

S-ar putea atunci ca sa fie o greseala undeva in acele coordonate.

Poti arunca, totusi, o privire pe harta de aici? (modifica zoom-ul cat e necesar pentru a-ti putea face o idee clara)

[19.07.11 14:03:49]

@webmaster

In principiu mi se pare corecta localizarea pe harta. Complexul incepe in dreapta (stand cu fata la intrarea) discotecii Tineretului, sunt mai multe corpuri de cladire, zona acoperita de vile e destul de mare. Nu imi dau seama pe harta exact de configuratia locului dar cred ca e corect.

[19.07.11 14:04:35]

Multumesc.

calatorul
[15.09.15 16:42:46]

Am retinut informatiile, ar fi interesanta asezarea cu fatza langa mare, dar nu ma prind in ce zona este pensiunea. Am trecut anul asta prin Costinesti dupa o pauza de multi ani si am fost ingrozit de aglomeratie si schimbarile nefericite de pe faleza, de unde nu prea mai vezi marea decat in fosta zona la steaguri si prea putin. Santiere, baraci, tarabe, galagie, poate zona de sud sa fie mai buna? Desi inteleg ca pensiunea asta este in nord spre vechea gara.

[15.09.15 19:37:57]

@calatorul50: Pai nici noi nu am mai dat pe la Marea Neagra din 2010. Intre timp am descoperit Grecia și ne-am îndrăgostit iremediabil de peisajele superbe și oamenii primitori, comparativ cu ai noștri, așa ca nu prea ne-am mai dorit sa mergem la noi la mare. Asta după vreo 14 ani consecutiv de concedii pe litoralul romanesc. Nu știu cât s-a mai construit intre timp pe acolo. Ce pot sa spun este ca Delfinul se află în apropierea discotecii Tineretului, spre epava. După vile începe zona "mai nouă "a Costinestiului. Dacă ajungeți în zonă poate recunoașteți vilele după poze. Oricum, sunt singurele din zonă cu arhitectura unitară, nu sunt greu de găsit sau observat, de pe faleză e chiar simplu. Asta dacă nu s-au mai făcut modificări în ultimii ani...

calatorul
[15.09.15 19:48:12]

Multumesc pentru raspuns si lamuriri, am inteles unde sa o caut, incerc sa mai fug cateva zile la mare vara la noi aproape si nu gasesc un loc linistit, frumos si rezonabil. Mamaia a devenit un mall pe nisip, Eforiile si statiunile sunt aglomerate si cu plaje nu prea grozave, la 2 Mai si Vama Veche e mizerie mare, bulgarii nu ma atrag decat cu minunatele mancaruri marine / peste, scoici, raci s. a.

Si eu sunt atras iremediabil de Grecia, de care nu ma satur deloc. Ma repet cu spusele unui prieten care imi povestea la prima mea vacanta in Grecia ca el se duce acolo in fiecare an, orice ar face altceva. Si eu m/am mirat Dar nu te plictisesti sa repeti mereu aceleasi vacante? Tin minte si acum raspunsul lui: tu du/te si ai sa vezi. A avut dreptate, am fost, am vazut si mi/a placut. Si in cei 2/3 ani cand am fost in alte destinatii am rabdat cu nostalgie pana la urmatoarea intalnire cu Marea Egee si minunata Ellada.

calatorul, luciaoradea
Alte impresii din această RUBRICĂComplex 'Vilele Delfinul':