ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2011
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
NOV-2008

Hurghada – odihna si relaxare la Hotel Sea Gull 4*

Intr-un lung si obositor circuit in Egiptul desertic, trei nopti la Hotel Sea Gull 4* - Hurghada, inseamna odihna si relaxare.

La 5 noiembrie 2008, la ora 18.00, am plecat din Luxor, in convoi, spre Hurghada. Pe niste strazi special destinate, se aliniaza autocare si autoturisme in asteptare. Este multa forfota, politia ia autovehiculele in evidenta, iar la sunetul strident al sirenei - semnalul de plecare - ultimii pasageri urca grabiti. Pornim in caravana, cu echipaje de politie in fruntea si la coada sirului.

Se face un singur popas (de 10 minute) undeva… in desertul intunecat. Nu se vede decat un platou cu multe, multe masini in lumina propriilor faruri. Coboram pentru dezmortire si… atat! Disperat, sirena suna din nou, noi dam fuga la autocar, iar convoiul se urneste. La ora 23.30, dupa un drum lung si agitat, ajungem la Hurghada.

La Hotelul Sea Gull, o familie de porumbei salbatici ma intampina pe pervazul camerei. Trei zile nu s-au aratat deranjati de prezenta mea. Nici eu. Dimpotriva!

Am fost informati ca, dintr-un simplu sat de pescari, Hurghada – situata la aprox. 400 km sud de Suez si aprox. 80 km sud-est de Sharm el Sheikh – a devenit cel mai infloritor oras turistic al coastei de vest a Marii Rosii. Statiunea se intinde pe 40 km de-a lungul litoralului si are un climat desertic, cu umiditate scazuta, dar suportabila datorita adierii brizei. In timpul verii temperatura poate ajunge la 38 grade C, iar iarna – in februarie – la 26 grade C.

Hurghada este impartita in trei: Downtown (El Dahar) – partea veche, cu renumitul bazar, Sekalla - partea moderna, cu numeroase hoteluri si El Korra Road - partea cea mai noua.

Pentru cei interesati adaug ca hotelul Sea Gull din Hurghada este situat la 4 km de aeroport, in centrul orasului, pe malul Marii Rosii. Este un complex modern, cu cladiri de 3-5 etaje, primele fiind date in folosinta in 2001. Camerele sunt dotate cu tot ceea ce trebuie, iar curatenia si schimbarea lenjeriei si prosoapelor se fac zilnic. Complexul are multiple posibilitati de relaxare, odihna si sport.

In prima zi la Hurghada aveam programata o plimbare cu catamaranul la recifele de corali. Pentru 252 lire egiptene, am beneficiat de o ora si jumatate de agrement pe mare, cu 30 de minute de fascinant spectacol subacvatic. Corali multicolori in forme variate, pesti in colonii sau singuratici (pestele sabie) … Adancul marii privit de deasupra, este foarte asemanator muntilor vazuti din avion atata doar ca apa - si nu aerul - umple distanta. Au existat persoane cu rau de mare (sau de inaltime?) din cauza privelistilor deschise de fundul de sticla al vasului de croaziera. In exuberanta noastra de turisti pentru prima oara cuprinsi de fascinatia adancurilor, am fost filmati. Pentru 25 euro sau 35 dolari, puteam sa ne luam acasa chipurile imortalizate pe DVD.

Dupa amiaza am explorat plaja, imprejurimile hotelului si un mare complex comercial de unde am achizitionat "Tout L’Egypt", album de o deosebita realizare grafica.

A doua zi am dedicat-o in totalitate plajei. Primisem inca se la sosire un card pentru accesul gratuit la toate facilitatile de pe plaja. Am preferat apa marii si nu piscina desi era ireprosabila, curata, cu bar pentru bauturi racoritoare si cu multe, multe flori. Mi-am asternut prosopul (oferit in schimbul cardului) pe un sezlong, langa o umbrela si am ramas prajindu-ma la soare pana la ora 15.00. In noiembrie, la Hurghada, temperatura aerului era de 29 grade C, iar cea a apei marii de 25 grade C. Toata ziua am avut muzica buna la statii si gimnastica cu instructori animatori.

Cum a fost masa? Pentru noi, cei aflati in tranzit, nu s-a pus problema bratarii ca semn de identificare. La intrarea in restaurant era suficient sa declaram numarul camerei. Am avut demipensiune. E inutil sa descriu varietarea preparatelor si modul lor de prezentare. Despre acestea s-a mai scris aici. Mentionez doar ca am fost fascinata de delicatetea cu care maestrii bucatari isi ornau produsele cu decupaje din legume si fructe. Nu-mi inchipuiam ca cineva isi poate irosi talentul sculptand un palat intr-un dovleac sau trandafiri in sfecla rosie. Am toata admiratia pentru rabdarea si talentul acestor artisti ai alimentelor. Mentionez ca bauturile (alcoolice si nealcoolice) trebuiau platite. La bar asteptau deja turnate in pahare mici de plastic, bauturi racoritoare neacidulate, colorate, care nu mi-au inspirat incredere. Am preferat apa plata, intotdeauna asupra mea cat am fost in Egipt. Nimeni nu m-a apostrofat ca nu consum bautura localului.

Am incheiat ziua cu plimbari in preajma hotelului si pregatirea plecarii de dimineata. Urma o noua zi de pelerinaj, la Manastirea Sf. Pavel Tebeul si Manastirea Sf. Antonie.

Nu stiu cum e sa petreci un intreg sejur la Hotel Sea Gull Hurghada. Ofertele pentru timpul liber (in afara de plaja) sunt atat de multe si de variate incat ma fac sa cred ca nimeni nu s-ar plictisi. Asadar, pentru cine nu a incercat marea la Hurghada, fuga la aeroport! Asteptam sa ne povestiti cum a fost!

Trimis de iulianic in 18.07.11 18:56:45
Validat / Publicat: 18.07.11 19:46:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3524 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 Hurghada – Recif de corali in Marea Rosie.

iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂSea Gull Hotel & Resort: