ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2011
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 08.04.10
JUL-2011

Un hostel și un bar

Ne pregătim de plecare în Spania. Cu câteva luni înainte încep căutările unui hotel/hostel în Barcelona. Aveam de stat 4 nopti. Toate prețurile începeau de la 25-30 euro/noapre/pers. Pe un site, găsim o cazare, la un preț incredibil. 8.50 euro/noapte în timpul săptamânii și 10.50 în week-end. Zis și făcut. Total 3 pers 4 nopți 112euro. Un chilipir. Pe site scria camere de 2 pers, mici, inghesuite, cu pat supraetajat. Căutăm și pe google maps locația, găsim strada, vedem că este lânga celebra stradă ”La Rambla” și ne decidem să rezervăm aceste locuri.

Dimineața tocmai ce fusesem la Monserat. Loc superb plin de liniște. Acum intam în Barcelona, aglomerat, era sâmbătă dupămasa. Lăsăm mașina la o parcare și ne ducem cu o parte din bagaje la Hostel. Gasim strada. Găsim și barul. Când intram toti băieții de acolo tatuati, cu parul lung, unii rasta, alții rași prin lateral, alții cu părul împletit. Să zicem nu tocmai cei mai primitorii la look. Plătim cash, ne mai reține și 10 euro garanție pentru chei, care ne-a dat-o înapoi în momentul chek-out-ului. Și ne explică hostelul este la etajul 4, pe ușa imediat următoare. Și intîm noi pe ușă, scările arătau ca și ghetourile cele mai jalnice cu locuitori de etnie rromă. Nu mai erau spălate de ceva vreme... Nici nu stiu dacă aveau femei de servici care să le spele. Scările strmte deabea reușea să incapă un om cu o valiză pe lângă el, fără să se frece de pereți. Adevărul este că pereții erau doar loviți nu și pictati, scriși și cu mesaje de diferite culori, cum ai fi găsit la noi. Începe să apară lumină mai mare pe scări, semn că am ajuns și noi la ultimul etaj. Unul din băieți, vazând că ne chinuim pe scării a coborît și ne-a ajutat cu bagajul. Foarte frumos din partea lui.

Sus, cel care se ocupa de cazare nu vorbea engleza, pentru că îi urăște pe americani, dar mai era o domnișoară drăguță cu care puteai să discuți în engleză. Pe când ajungem în cameră, în loc de 2 paturi gasim 3 paturi suprapuse, adica 6 peroane. Un aer condiționat format dintr-un ventilator și un geam deschis. Noroc că, geamul era mai mult spre nord vest, deci nu prea intra soarele direct în cameră.

În cameră, în momentul în care am ajuns noi mai era o lituaniancă și 2 mexicane. Noaptea următoare au plecat fetele și a venit un japonez, care nu vb engleza, iar ultimile două nopți le-am dormit în compania a 3 australieni. A fost interesant să schimbi colegii de cameră în fiecare seară.

Noi eram in Spania deja de o săptămână, așa că aveam la bagaje... cei care veneau, deabe aveau un ruxacel... la unii nici nu le-am vazut prosoapele... mai mult nu mai spun.

Să trecem la dotări. Hostelul avea două băi. Una în care avea doar duș si una cu vană. Să stiti că erau foarte curate. În fiecare zi le dezinfectau și aveau grija sa fie curate. In schimb bucatărie... fata de masă cam lipicioasă. Am vazut și vasele, foarte curate. În perioada în care am stat și noi acolo si-au montat o hotă, zugraveau în bucătărie, aveau și un cuptor cu microunde. Deci toate facilitățile să iti poți gatii.

Scările deja nu mai era vina lor că erau murdare, deoarece, la etajele inferioare se locuia. Si dacă pe propietari nu ii deranja mizeria... atunci nici ei nu prea aveau ce face.

Până la urmă ne-am lămurit. Erau mai multi tineri care aveau un bar și acest hostel și ăncercau să facă și eu un ban muncit și cinstit. În unele zile erau și anunturi cum ca hostelul este plin. Ceea ce însemnă că le mergea afacera. Din păcate nu prea am poze cu camera. Nu prea ne-a venit atunci să facem poze.

Lenjeria de pat... ne-a dat o singura lenjeri, dar si aceea curată. Pe hol, la intrare era o masuța cu mai multe broșuri despre Barcelona. Puteai să o iei pe care doreai și o puneai înnapoi la sf zilei sau cand plecai. Aveau și o sală (pe post de living) cu fotolii, un televizor, unde putea să și fumezi. Exista wirless si un calculator conectat la net. Ce mai, facilităti ok, curatenie ok, la prețul bun, dacă nu te deranjează scările și treci peste, ca să ai unde dormii noaptea era un loc perfect.

Pe La Rambla, ceva mai sun exista si un magazin Carefourre, cu prețuti foarte avantajoase.

Mai poti manca la terasele de pe La Rambla celebrele tapas, Paella, sa bei Sangria, sau poti alege meniurile fast food-urilor KFC, McDonalds, Burger King.

Trimis de ramo_info in 18.07.11 11:34:51
Validat / Publicat: 18.07.11 11:55:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 3965 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ramo_info); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Scarile

• SOCIALs