ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2011
ÎNSCRIS: 18.07.11
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 2 ani

O surpriza placuta

Am cautat pe Internet o pensiune/vila in statiunea Eforie Nord care sa corespunda urmatoarelor criterii: sa am aer conditionat si frigider (minibar) in camera, sa existe Internet (preferabil wireless), sa am spatiu sa pun un pat de copil si sa mai ramana si ceva loc sa te misti, sa se incadreze intr-un buget de aprox 100 RON/noapte la inceputul lui iulie si cam atat. Am facut o lista scurta, asa cum ii sta bine unei mame responsabile, am verificat ce informatii gasesc pe amfostacolo.ro si apoi am purces la testul final: discutia telefonica cu persoanele de contact din care poti afla foarte multe despre cum se pune problema acolo. Ca urmare a discutiei am ales Vila Alexandra, desi ne iesea putin din buget. Atentie, exista mai multe vile Alexandra in Eforie Nord, eu vorbesc despre cea din strada Dorobantilor, persoana de contact doamna Serban Violeta (despre una din celelalte "Alexandre" am primit informatii negative de la prieteni, de aceea simt nevoia sa fac aceasta precizare si am pus si site-ul vilei la care am stat noi).

Punctele bune ale vilei sunt:

1. are tot ce promite pe siteuri: aer conditionat, frigider (cu mini-congelator chiar), camera spatioasa

2. are un parteneriat cu un complex din vecini si ofera acces gratuit la piscina (bine, nu piscina in care sa faci performanta olimpica, doar potrivita pentru balaceala daca apa marii e rece cum a fost la noi in primele 4-5 zile ale sejurului)

3. se face curatenie zilnic, se schimba prosoapele zilnic si in 10 nopti cat am stat ne-au schimbat asternutul de 2 ori (nici acasa nu il schimb asa de des)

4. daca decizi sa mananci acolo, se gateste bine si "ca la mama acasa".

5. proprietari foarte saritori (in prima zi cand am ajuns nu mergea aerul conditionat in camera; in secunda in care l-am anuntat pe proprietar a si sunat la tehnician si pana n-a venit sa-l repare nu s-a lasat, a doua zi aveam aer conditionat functional)

6. zona retrasa, liniste, verdeata (un bonus: doar 7 camere, deci sanse mai mici sa intalnesti cine stie ce mitocanii)

7. plase de tantari la toate geamurile, dulap mare in care au incaput toate lucrurile noastre (si eu sunt genul de femeie care prefera sa stie ca are tot ce i-ar putea trebui la ea, mai ales pentru copil, deci faptul ca au incaput in dulap toate e ceva, credeti-ma!)

Evident, exista si ceva puncte mai putin satisfacatoare:

1. plaja e departe. Bine, la 10 min de mers pe jos e plaja de la Steaua de mare, dar trebuie sa cobori niste scari (ceea ce n-ar fi rau daca n-ar trebui sa le urci la loc toropit de soare); in plus plaja e mica, plina de pietre. Drept urmare, noi am luat masina in fiecare zi si ne-am dus la plaja de langa lacul Belona care ne-a placut anul trecut foarte mult.

2. mancarea fiind pregatita pe loc se asteapta destul de mult. Doamna Angelica (parca asa o cheama), care ingrijeste vila incepe sa curete cartofii cand ii spui ca vrei cartofi prajiti; asta e de bine ca totul e proaspat, dar cand ai un copil de 2 ani care trebuie amuzat nu e cel mai bun lucru. Noi am recurs la schema: "va rugam sa ne pregatiti pentru 8 fara un sfert... " si asta a mai redus din timp, dar tot am asteptat (lucru care ar fi fost valabil si la un restaurant de altfel)

3. nu se poate gati. Pentru mine nu a fost un impediment, pentru ca oricum nu as fi vrut sa imi petrec concediul facand ciorbe in bucatarie, dar stiu oameni care exact asta fac. In curtea din spate exista un gratar care poate fi folosit pentru un mititel si o ceafa suculenta (desi parca la mare... hm... astea merg la munte) iar in bucatarie e un cuptor cu microunde la care sa incalzesti un lapte dar de gatit efectiv nu se prea poate. Doamna Angelica s-a aratat dispusa sa ne gateasca orice vrem si intr-adevar, a facut un pilaf pentru copilul meu cand am decis ca il indopasem suficient cu piure de cartofi.

Partea cea mai simpatica este ca au camere cu 3 locuri. In camera in care am stat noi, nr. 7, exista un pat mare dublu (ceva gen 180x220, poate chiar mai mare) si un pat simplu. Drept consecinta, patul de voiaj pe care il carasem de acasa pentru copil a stat cuminte in dulap nedesfacut. Asta imi imaginez ca e bine pentru familii cu mai mult de un copil, mai ales ca pretul este acelasi ca pentru o camera cu un pat dublu.

Ca o nota aparte, am avut inclusiv umbrela in dulap pentru cazul in care ar fi plouat si nu ai fi fost pregatit, uscator de par in sertar si fier de calcat la cerere.

Una peste alta, a fost un sejur reusit iar sotul meu s-a aratat dornic sa mearga tot acolo si anul viitor, in ciudat faptului ca n-a putut sa bea bere pe plaja din cauza de condus iar asta ar trebui sa va spuna mai mult decat toata polologhia mea de mai sus: -D.

O sa incerc sa incarc si ceva fotografii, imediat ce le descarc din aparat

Trimis de moncris in 18.07.11 10:34:22
Validat / Publicat: 18.07.11 11:33:55

VIZUALIZĂRI: 3245 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (moncris); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂVila Alexandra: