ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2011
ÎNSCRIS: 13.03.11
JUL-2011

Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Nu mai insistati sa mergeti la Eforie

In urma acestui concediu am decis ca in anii urmatori voi sta acasa daca nu voi avea un buget mai mare pentru o vacanta decenta in strainatate. Mersul pe litoralul romanesc m-a consumat nervos.

Dupa ce am citit cate ceva despre fiecare statiune de pe litorarul romanesc am decis ca anul acesta sa merg in Eforie Nord. Am inceput sa caut pe net oferte de cazare, la hotel de doua stele cazarea incepea de la 160 ron pe noapte. Am avut experiente neplacute legate de hotelurile clasificate la doua stele, pentru ce sa dau 160 ron/noapte? Am continuat sa caut anunturi de cazare la proprietari, bineinteles fiecare a pus anunturi asa cum s-a priceput, unii si-au facut chiar si site-uri cu grafica grosolana. M-am convins, romanii vor doar sa faca bani din turism, atata timp cat noi vom continua sa le fim clienti acceptam conditiile lor de cazare, camere vopsite in portocaliu, cu mobila din pal, cu jaluzele verticale in doua culori, fiecare dupa gust dar doamne fereste sa nu fie ceva scump.

Recunosc, tot vorbind cu proprietari de pensiuni, am intalnit si o doamna draguta care era dispusa sa imi ofere o camera de 4 locuri la pret de camera de 3 locuri, cu conditia sa fiu de acord sa ma mut dintr-o camera in alta in perioada sejurului.

In fine, destul despre cazare.

Statiunea Eforie Nord a ramas aceeasi de pe vremea impuscatului, comercianti cu magneti de frigider si produse gonflabile din plastic, magazine cu haine cumparate din engross gen Europa, terase cu putini clienti. Pana sa gasim un loc de unde sa nu ne fie frica de ceea ce ne este pus in farfurie, mergeam prin statiune mult. Un loc mai animat, cu clienti era Terasa Berlin, un restaurant gen autoservire. Am platit pe doua ciorbe si un felul doi 40 ron, fara bauturi. A doua zi am cumparat pizza la pachet (16 ron) insa am platit si pentru cutie 1.5 ron.

Pe toate plajele din Eforie accesul se face de pe faleza, cam greu daca vii cu copil mic si carucior. Faleza arata ca acum 20 ani doar ca pe ici pe colo s-a mai surpat cimentul, au mai aparut gropi etc.

Plaja pe care am mers noi a fost cea din nordul statiunii, nu renumita plaja Belona insa arata ok si aceasta. Un sezlong costa 10 ron/zi, adica beneficiai de el si dupa-amiaza, cand te intorceai la plaja. Husele pentru sezlonguri nu erau curate insa ce mai conteaza, vine omul, da banii, se bronzeaza la mare, merge si asa.

Am avut ghinionul sa am nevoie sa merg cu copilul mic si la Policlinica, acolo am intalnit-o pe dr. Frecus, un medic calm si amabil. Consultatia a costat 50 ron, nu stiu de ce am platit pentru ca nu era cabinet privat si eu cotizez la sistemul de sanatate dar ce atatea intrebari, cu totii suntem obisnuiti sa platim de doua ori, noutatea ar fi atunci cand as merge la consult cu copilul si nu as mai plati.

Asa cum au mai spus-o si altii, oamenii bantuie prin statiune, nu exista o harta cu puncte de atractie, nu am gasit niciun parc cu loc de joaca pentru copii. Fiecare face ce vrea si se distreaza cum poate.

Vacanta frumoasa tuturor!

Trimis de monamorew in 18.07.11 00:14:02
Validat / Publicat: 18.07.11 04:55:39

VIZUALIZĂRI: 6995 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monamorew); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 apa din Eforie, acum cateva zile

romanitzaa
[18.07.11 20:40:40]

E adevarat ca statiunea mai are mult pana sa ajunga ceea ce a fost candva, insa:

1. sunt foarte multe locuri in care se poate manca bine si ieftin, gen impinge tava sau terase (e adevarat ca sunt foarte putine in zona in care te-ai cazat, dar daca citeai postarile mele realizai ca trebuie sa te cazezi intr-o alta zona)

2. 160 lei/camera/ noapte e un pret mare la cazare pentru Eforie la inceputul lui iulie si crede-ma ca gasesti la 75-100 lei/noapte, in locatii foarte cochete si aproape de centru

3. la Policlinica unde ai fost cu copilasul, toate cabinetele sunt private, asa ca era normal sa platesti

4. ce au camerele vopsite in portocaliu? trebuie musai sa fie peretii albi?

Cred ca daca vrei mobila din lemn si perdele din materiale pretioase, trebuie sa cauti la hotelurile de 5 stele nu la cele de 2.

Eu nici in Turcia si Tunisia unde am stat la 5 stele, nu am intalnit mobila din lemn si perdele scumpe.

In final imi permit o intrebare: este macar un lucru care ti-a placut in acest concediu?

monamorewAUTOR REVIEW
[18.07.11 23:22:42]

Romanitza, ecoul tau e binevenit. Mai sus nu am facut decat sa relatez cum m-am simtit eu pe litoralul romanesc. Poate ii ajuta pe altii care sunt mai pretentiosi ca mine sa aleaga bine o destinatie frumoasa de vacanta. Ma enerveaza ca nu suntem corecti si civilizati ca natie: de ce oare nu se dau chitante pentru camerele inchiriate de la proprietari privati? De ce nu exista un sistem de clasificare a tuturor vilelor si vilutelor care ofera cazare? Poate asa nu ar mai trebui sa pierd ore cautand pe net o oferta buna de cazare, m-ar feri de multe neplaceri.

Spuneai despre cabinetul medicului ca e privat si trebuie sa platesc, e de inteles dar am mers la Policlinica, nu scria "cabinet privat" pe usa, nu erau afisate tarife, nu am primit chitanta etc. Am fost insa bucuroasa ca am gasit pe cineva acolo (nu a fost nevoie sa merg pana in Constanta) si ca am primit un tratament pentru copil.

Gusturile mele in privinta mobilierului din camerele de cazare nu sunt extravagante, sunt multumita cand totul e simplu dar curat. Daca v-ati cazat cel putin o data la mare in astfel de vile, sigur ati intalnit culorile si mobila descrise. Asadar, cui ii place, sa mai mearga.

In reviewul de mai sus am scris cateva cuvinte si despre plaja insa am omis sa mentionez ca aici am intalnit si comercianti ambulanti: ce-i drept, saptamana trecuta erau doar 2, dar intervalele in care apareau erau relativ regulate (estimez ca in fiecare jumatate de ora). Unul dintre ei vindea gogosi: 2ron/bucata iar celalalt, porumb. Intamplator vorbeam cu o colega de birou la telefon cand pe fundal se puteau auzi urmatoarele versuri, strigate de doamna care ducea mandra o galeata cu porumb: "porumbelu de la mare... (nu am retinut exact continuarea) /, pentru fetele virgine dau porumb cu vitamine/ pentru domnul cu chelie dau porumb pe datorie/ pentru domnul cu burtica ii dau si o gagica/ haideti nu mai stati pe ganduri, cum sta soacra-mea-ntre scanduri. "

Mi-a placut in acest concediu apa marii, auzeam la radio ca in Mamaia turistii nu pot face plaja din cauza paturii de alge care s-a strans la mal. Si in Eforie erau cateva alge in apa (am pus o poza in review) dar nu erau deranjante.

Vacante placute!

vilarocco
[02.08.11 23:01:26]

monamorew, cu tot respectul, dar generalizarile sunt greseli de logica: "proprietarii si-au facut siteuri cu grafica grosolana", "romanii vor doar sa faca bani din turism", etc. Nu poti aplica intregului litoral impresiile tale, de unde stii ca toate pensiunile nu dau chitante, nu sunt clasificate, etc?

Am stat in Canada intr-o arhitectura uniforma si o gasesc la fel de groaznica precum si arhitectura pestrita din Romania (ca nu e vorba doar de litoralul romanesc).

Eforie ramane o destinatie ieftina de vara, cat platesti atat primesti, iar sfatul tau "nu mai insistati sa mergeti la Eforie" e la fel de eronat ca intreaga ta logica.

Cred ca e destul de cumplit sa traiesti intreaga viata vazand totul in negru, si destul de obositor sa te plangi permanent - e mai bine sa faci ceva sa repari ceea ce nu-ti convine.

Daca nu ti-a convenit cazarea, de ce nu ai plecat dupa prima zi si dupa o discutie cu respectivii proprietari? Le-ai cerut chitanta? Le-ai cerut certificatul de clasificare?

Nu, dimpotriva, ai preferat sa platesti cazarea si astfel respectivul proprietar de pensiune a mai rezistat un an.

Cazarea la negru e ilegala, dar exista in continuare tocmai pentru ca exista turisti care o prefera, ca sa iasa mai ieftin.

Daca ai fost deranjata de vanzatorii ambulanti (alta ilegalitate de pe litoralul romanesc si o sursa majora de disconfort), le-ai spus macar o data sa inceteze cu zbieretele, ai chemat macar o data politia pentru a da amenda pentru comertul ambulant?

Si as putea continua, dar ideea e urmatoarea: lamentarile si autovictimizarile sunt bune doar ca sa crestem in proprii ochi, dar haideti sa ne uitam in oglinda si sa si facem ceva daca vrem sa schimbam locurile pe unde trecem in viata asta, ca alta viata oricum nu vom mai avea!

monamorewAUTOR REVIEW
[02.08.11 23:50:08]

Da, e cumplit sa vezi viata in negru, postarea mea cu adevarat scoate in evidenta numai partile urate si cu toate astea incerc sa nu imi traiesc viata intr-o lamentare continua. Sincera sa fiu, nu am mai avut suficienta rabdare sa o iau de la capat si sa bat la usile pensiunilor pentru a gasi o noua cazare cu copilul mic dupa mine -copil care abia mai statea linistit in masina dupa un drum de 3 ore pana la mare. In plus, nu cred ca vacanta la Eforie ar fi fost mai frumoasa daca as fi sunat la Politie pentru a-i amenda pe comerciantii ambulanti. Am povestit "rimele" vanzatorilor de pe plaja doar cu scopul de a descrie mai bine atmosfera. Recunosc ca nu am talent deloc la scris

Nu vreau sa demarez o campanie ANTI-EforieN. E dreptul meu totusi sa descriu ce am vazut si simtit.

Am citit multe postari de pe acest site si unele dintre ele m-au convins sa merg in Delta, de exemplu. Sper din suflet ca voi avea lucruri frumoase de impartasit cu voi. Una peste alta, mie nu mi-a placut ce am gasit in Eforie Nord, sunt convinsa ca nu toti vor avea aceeasi parere ca si mine, tot ce am vrut sa povestesc am punctat, nu mai insist.

Merci si vacante placute!

cresus
[30.06.12 17:10:18]

Draga mea, dupa ce am citit parerea (pe care ti- o respect) vis- a vis de Eforie Nord as avea cateva intrebari: in situatia in care un om poate plati suma de x lei pt anume servicii si atat, de ce se solicita servicii de alta calitate? . Pe plaja publica de la Eforie Nord se stie ca sunt cei care vand gogosi si alte prostioare. De ce nu ai apelat la un hotel care are plaja privata? Ce pret anume doresti pentru un hotel de 2 stele? Avand in vedere ca se inchiriaza pe camera si nu pe persoana, ati fost 2 adulti si un copilas, eu zic ca e destul de rezonabil... Si iarasi nu inteleg ceva: exista parc de distractii in Eforie Nord (din cate stiu eu) Cum de nu l- ai gasit?

Nu vreau sa iti stric ziua, dar dupa Turcia, Bulgaria si Grecia (in anii trecuti) maine plec... ghici unde? (There is no place like home!!!) La Eforie Nord. Si promit sa fiu obiectiva daca e bine sau rau anul acesta!!!

Vilarocco, ai fost elegant si concis in exprimare si ai subliniat bine unele din lucrurile pe care as fi dorit si eu sa le spun!

davidana
[29.08.12 10:13:58]

eu am fost mereu in jupiter si venus; anul acesta, la insistentele unor prieteni cu care am pers in vacanta, am ales Eforie nord (vezi impresii); nici mie nu mi-a placut statiunea, mi s-a parut aglomerata, murdara; copiii mei tot au vreu sa isi cumpere cate ceva dar nu au gasit decat chinezarii;

am fost intr-o seara in Jupiter, oferta e net diferita si mult detaliata iar preturile la cazare pe nr de stele nu sunt mai mari.

Mie mi se pare ca Jupiter si Venus sunt altfel, nici mie nu imi place Eforie, nu stiu, e o chestie de pur si simplu; si pe mine m-au deranjat lucrurile de care a spus colega mai sus; si sa stiti ca daca chemi politia oriunde in Eforie, sau OPC, sau ce vrei tu, toate functioneaza dupa legea statiunii;

eu am platit la plaja Acapulco 20 lei pe zi pentru un sezlong + 5 lei umbrela + 5 lei masuta + 10 lei rezervarea pt urmatoarea zi, etc. La plaja steaua de mare am platit 15 lei sezlong si 4 lei rezervarea si atat. Si aveam 2 sezlonguri la malul marii sa putem supraveghea copii si veneau unii sa isi puna cearcefurile in fata noastra pe o bucatica extrem de ingusta cat mai era pana la apa; si le spuneam: domnule, noi am inchiriat in sezlong, am un mic spatiu in fata sa am unde sa ma ridic si sa se joace copii, ca oricum si copii cu sezlongurile mai in spate tot aici veneau si se jucau cu totii, nu, frate, ala sa dea copiii la o parte sa se puna ei, ca lor nu le trebuie sezlong... mie mi se pare nesimtire...

de asta o sustin pe colega care a scris mai sus, inteleg ce a vrut sa spuna, nu trebuie sa se simta nimeni atacat, sunt doar niste constatari...

ALI-Lilas
[29.06.14 11:38:29]

@monamorew: Buna ziua... Sunt Lilas, unul din membrii de aici. Am citit cu interes articolul dvs, pe care nu îl consider deloc negativist, cum scrie cineva. Sunt un roman care traieste în strainatate, dar revin în fiecare an Acasa, fie pt un concediu la mare sau la munte, iar cand merg la mare merg la Eforie N. În linii mari, sunt lucruri bune dar si rele despre aceasta statiune. Nu stiu cu ce sa încep, nu am o ordine stabilita. Ce ma deranjeaza enorm, este baletul vanzatorilor ambulanti si repertoriul acestora. Nu ma deranjeaza ca fiecare vrea sa îsi castige pâinea de toate zilele, ma deranjeaza galagia facuta, racnetele lor. NU am vazut niciodata un picior de politist pe plaja, care sa interzica asta. Daca închiriezi un sezlong cu umbrela aia uriasa, si este un soare arzator, dar bate vântul, si vrei sa deschizi umbrela, vin doua trei aratari, printre care si unul de la paza, care efectiv îti închid umbrela, pe motiv ca o distruge vantul si ca este scumpa! Era cat pe ce sa ma iau la bataie cu ei, m-am abtinut în final, cand am constatat ca gradul de incultura si badaranie... Plimbarea de seara pe faleza, trebuie facuta cu precautie, din cauza gropilor din sol, a gurilor de canal neacoperite, a luminii chioare a celor cateva becuri... Teatrul de vara este o veritabila ruina, cu scaune rupte, vechi si îmbacsite de praf. Am servit masa si în locuri selecte dar si în autoserviri. Daca preturile mi s-au parut abordabile, nu am putut accepta mizeria fetelor de masa, servetelele transparente, portiile de carne infime la ciorbe (daca angajata lua mai multa carne în polonic, punea înapoi, jenata) faptul ca trebuie sa platesti ambalajul pizza-ei... La intrarea în magazine, restaurante, nimeni nu te întampina cu un zambet, nu îti da binete, din fericire am întalnit si exceptii. Cred ca putine lume stie sa faca comert cu adevarat. Sunt sigur. Avem o tara bogata, cu tone de fructe, dar rar mi-a fost dat sa gasesc o tarta cu fructe, sa gasesc un ceai verde (din fericire exista în statiune o ceainarie adevarata)... Dar ce mai stiu este ca majoritatea proprietarilor (de restaurante, pensiuni, hoteluri, vile) gandesc ca ei sunt patronii supremi, si ca daca nu ne convine oferta, sa plecam, ca sunt altii care vor accepta... De luat aminte... De ce trebuie neaparat sa mergi la un restaurant ca sa bei o cafea buna? Sunt si lucruri pozitive în aceasta statiune, cum ar fi apa marii, nisipul, plaja, marea de români care mie îmi lipseste, vorba româneasca, vacarmul copiilor care se bucura de apa, de castelele de nisip. Merg la mare si în alte tari, dar uneori ma apuca dorul de marea MEA, de ACASA... si nu mai pot, cum vine concediul, ma întorc... Vacante placute, dvs si tuturor membrilor!

ALI-Lilas, cresus, davidana, monamorew, romanitzaa, vilarocco
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Eforie Nord: