ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2011
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 17.07.11
JUL-2011

Locatie ok, servicii...

Dupa ce anii trecuti am fost mai mult prin Grecia, pe insule, si prin Egipt, anul acesta ne-am hotarat pentru litoralul romanesc. Doream totusi sa fie vorba de un hotel bunicel si o zona mai linistita. Printr-un complex de imprejurari am ales complexul La Perla din Eforie Nord. Pozele si locatia aratau ok, asadar, cu o doza de aventura in noi am zis hai sa mergem...

Rezervarea se facu dupa o discutie telefonica, apoi email. Am platit un avans si apoi am trimis email cu copia ordinului de plata. Ne-am rezervat o camera intr-una din vilele de sticla, asa numita camera dubla superior.

Complexul se afla chiar la inceputul drumului ce uneste Eforie Nord de Eforie Sud. Cu masina este oarecum delicat sa intri daca vii dinspre Eforie Nord, deoarece este pe contrasens si banda este continua. Se poate totusi daca drumul este mai liber. Alternativa este ca la sensul giratoriu de la intrarea in Eforie Nord sa o iei spre Eforie Nord apoi pe prima (si singura) strada la dreapta, care este pietruita. Dupa aceea, coborand pe acea strada, spre stanga sunt niste bariere ce "pazesc" o parcare de langa Vraja Marii, dar se ia pe drumul din dreapta, un drum de tara ce merge paralel cu drumul principal. In acest mod se poate ajunge si intra in complex. Asta bineinteles daca nu e week end, cand parcheaza multi masinile pe acel drum si exista riscul sa nu poti ajunge la complex (cam 50 m).

La sosire ne-a primit o receptionera care ne-a condus la camera, dupa ce am platit si restul. Camera era intr-adevar mare, cu doi pereti de sticla. Din aceasta cauza este foarte cald si a trebuit deschis aerul conditionat care functiona. Despre dotarile camerei: camera de baie cu cabina de dus cu jacuzzi (para de la dus a cazut la prima folosire a dusului, dar a fost inlocuita dupa 1 zi), toaleta (rezervorul s-a stricat dupa doua zile, dar am reusit noi sa ii dam de cap), chiuveta, uscator de par (furtunul era stresat rau, scapa aer pe langa), dulap de haine maricel (am mesterit la un maner sa il reparam si noroc ca am mai adus ceva umerase de acasa), frigider minuscul (minibar), aer conditionat (bunicel), pat mare matrimonial, o comoda, televizor (a trebui sa cerem telecomanda de la receptie), terasa mare care se imparte cu camera vecina, masa pe terasa cu doua scaune (se imparte si aceasta frateste), vedere partiala la mare.

Cat priveste vederea la mare, trebuie inteles ca numai primele vile (nr. 1 si 2) au vederea totala la mare, celelalte au din diverse unghiuri. Daca stati la parter in vilele din lateral spate nu stiu daca se vede din toate marea in mod mentionabil.

Mai trebuie stiut privind amplasarea vilelor de sticla ca vilele 5,6, 7 (cele trei din spate) se afla chiar langa drum, care e destul de circulat, deci este un oarecare zgomot. Iar mai trebuie stiut ca plaja din stanga complexului (cum te uiti la el dinspre mare) este o plaja de nudisti. Nudism mixt. Oamenii sunt linistiti si haiosi, dar ar putea deranja pe cei mai sensibili, deoarece sunt destul de vizibili dinspre plaja, mai ales langa mare. Mai puteti avea vedere direct la nudisti si de la balconul camerelor de la etaj din vilele 2,4, 7. Daca sunteti paparazzi merita, poate pica ceva, dar, altfel, s-ar putea sa preferati alta vedere.

In cazare intra si micul dejun, care este meniu fix. Primiti o farfurie mare unde se odihnesc in mod regulat doua felii de branza, doua de cascaval, cateva legume (rosii, castraveti si, daca sunteti norocosi, o felie mai mare de salata, daca nu, un decupaj dintr-o felie de salata), cateva masline, apoi variabil: ou fiert, omleta, carnati, cremwursti, salam... Noi am folosit mezelurile pentru a ne imprieteni cu unul dintre cainii din curte (sunt doi), pe care l-am botezat Urechila, deoarece avea urechi telescopice, orientate lateral. Celalalt catel este negru, mai pui, foarte jucaus.

Ca veni vorba de micul de jun, de baut aveti de ales intre: nectar, ceai, lapte. Aha, si mai primiti cate o chifla de persoana. Cafeaua, dintr-un motiv misterios pentru noi, este contra cost. Ca veni vorba de cost, cand ieseam din restaurant, am observat o foaie de hartie prinsa de perete, mentionand ca "adaosul comercial in aceasta unitate este nelimitat".

Piscina: are o zona circulara pentru copii si o zona in forma de L, cu adancime mai mare la capete. Nu este pre mare, dar e ok pentru copii. Mai este insa ok si pentru cei ce vor sa faca sarituri (in capete... le L-ului), ceea ce a atras un grup de baieti cu freze intersante (aduceau a punk) care asta faceau. Nu pareau sa stea prin complex, dar se intelegeau bine cu personalul. Cand faceau sariturile, piscina devenea mai greu accesibila, dar, cu vointa si rabdare se putea... In plus, adaug aici ce mi-a spus o ruda care a venit ulterior la acelasi complex, intr-o zi cu soare dogoritor, femeile de serviciu au sarit imbracate in piscina. Probabil ca intra in obligatiile angajatorului ce poseda piscina, in vreme de canicula.

Tot la piscina aveti sezlonguri gratuite (nu am vazut insa umbrele).

Asa numita plaja privata a complexului este de fapt un petec triunghiular, in care incap din estimarile mele in jur de 3-4 sezlonguri gratuite. Aceasta facilitate se afla langa vila 2, care este cea dinspre mare si dinspre nudisti (stanga cum te uiti la complex dinspre mare).

Plaja: are in jur de 15 m latime, este aerisita fata de ceea ce se intampla inspre Vraja Marii - Eforie Nord, unde nu ai unde sa arunci un ac de galagie si agitatie. In partea cealalta sunt nudistii, care sunt foarte cuminti. Face tot hazul sa vezi familii serioase care cauta un loc linistit de plaja, venind dinspre Eforie Nord, cum se schimba la fata cand dau de nudisti si ricoseaza la 180 grade. Unii se inrosesc, altii sunt stunjeniti si altii rad...

Pe plaja aveti sezlonguri si umbrele contra cost. Noi nu am servit (am folosit prosoape si umbrela proprie), dar pretul pe sezlong vehicula in jur de 10 Ron (poate s-a modificat in sezonul de varf). Intrarea in apa pare un pic brusca, dar se calmeaza dupa primii pasi. Pot intra si copii de 5-6 ani. Stiu aceasta deoarece a venit si nepotul meu de 6 ani si a putut intra si chiar inota (balaci) in primii 4-5 m fata de mal.

Alte fapte hazlii: Cineva care s-a cazat in timp ce eram acolo a ramas cu clantza in mana dupa a doua utilizare (prima a fost cand a intrat pe usa cu receptionera). Altii, vecinii nostri de terasa, au primit informatia ca nu au telecomanda deoarece cineva plecase cu ea cand a parasit camera. Avand in vedere ca acea camera nu a fost utilizata cateva zile bune de cand eram noi acolo, am dedus ca am fost norocosi ca noi am primit telecomanda. Altii, care au venit cu vecinii nostri, au avut placerea sa constate ca nu au frigider. Dupa o oarecare clipa de stupoare si surprindere a receptiei, generata am aflat ulterior de decizia administratiei de a lua un frigider din alta parte, am vazut topaind doua femei cu frigiderul (care era inghetat) si treaba s-a rezolvat.

Aha... inca ceva. Dupa vre-o 4 zile, am constatat ca nu se schimba prosoapele (nu indraznesc sa spun nimic de asternuturi). Asta dupa ce 1 zi ne-au lasat fara hartie igienica. Soarele insa a rasarit si pe strada noastra. Hartia a aparut (desi cumparasem si noi una de rezerva) si am reusit sa vorbim si cu femeile sa schimbe prosoapele, desi era evident ca aceasta solicitare nu ne-a facut prea simpatici. Ele spun ca le schimba doar daca vrei, iar codul secret este sa lasi prosoapele pe jos, ceea ce le va face sa inteleaga ca alegem schimbarea. Cu toate acestea, noi am avut tot timpul un prosop pe jos, langa dus, ca sa nu calcam direct pe pardoseala, prosop pe care l-am gasit mereu in exact aceeasi pozitie in care l-am parasit... Ma gandesc cu emotie ce se intampla daca le lasam pe toate pe jos.. In plus, scurgerea apei era cam greoaie la dus, dar mai buna decat la camerele de la parter.

Locatie: pentru gusturile noastre era foarte buna, exact unde mai poti sa respiri un pic, este mai liniste si totusi esti aproape de centru (10 minute de mers, poate un pic mai mult daca mergi mai incet). Trebuie insa stiut ca vei trece prin niste locuri foarte "parfumate" pana in city, deci atentie la acest aspect.

Daca reusesti sa ajungi in oras (luand-o pe drumul pietruit mentionat mai devreme), mergi drept inainte, treci de intersectie si gasesti dupa cateva minute, pe dreapta, o autoservire mare, la care noi am fost mereu si mi s-a parut ok (curata si cu multe optiuni). este si o pizzerie pe vatra imediat langa. Oricum, autoserviri se mai gasesc prin oras. Haios este ca pe acest drum, mergand un pic mai departe spre biserica, canta niste ecuadorieni cantece frumoase din flaut pe teme andine. Pe partea stanga, se gaseste si o piata.

Statiunea, ce sa spun... , exceptand cateva oaze, este o paragina totala si mi-a amintit de acum 15 ani cand am fost ultima data. Contraste mari intre nou si vechi, faleza cazand spre mare, hoteluri prafuite si pensiuni luxoase... Toate amestecate. Dar acestea le cunoasteti probabil.

Reducand la esenta experienta cu La Perla, as zice ca locatia si confortul sunt bunicele, dar serviciile sunt imprevizibile, iar instalatiile foarte obosite, stimuland creativitatea si ingeniozitatea individuala precum si simtul umorului (cine il are...) Personalul este receptiv sa rezolve problemele, chiar daca acest gen de situatii nu ar trebui sa apara. Nu aveti animatie in complex sau spectacole sau altele de acest gen, deci, pentru cei doritori, trebuie mers in statiune.

Opa... , ar mai fi ceva. Cand sa plecam (camera trebuie parasita pana in 12:00), au navalit cu avant trei femei de serviciu sa faca curat. Noi eram aproape gata, asadar nu a fost problema. Am auzit insa o discutie foarte interesanta: Se intrebau intre ele ce sa faca cu asternuturile noastre. Una dintre ele a sugerat sa le schimbe cu "alea colorate". Alta a replicat ca nici din acelea nu mai sunt... Acum, nu stiu cum s-a terminat, daca nu cumva cine a venit dupa noi a avut privilegiul sa ne foloseasca asternuturile sau nu. Este corect insa sa mentionez ca mai tarziu am vazut o masina care parea ca vine de la o firma de curatenie si este posibil sa fi adus niscai asternuturi curate.

Am plecat spre Bucuresti pe la ora 16, cu un regret fata de mare, soare, aer, vacanta care se apropia de sfarsit... Urechila nu ne-a latrat masina la plecare ci ne-a urmarit cu privirea. Cam asta este...

Trimis de georgepsc in 17.07.11 16:20:52
Validat / Publicat: 17.07.11 17:23:01

VIZUALIZĂRI: 4153 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (georgepsc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.07.11 19:57:26]

Tare fain scris, bogat in detalii si in consecinta extrem de util review.

• Alte impresii din această RUBRICĂLa Perla Bianca Residence (ex Complex La Perla) :

• pagină generată în 0.033894062042236 sec