ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2011
    DIN: Galati
    ÎNSCRIS: 29.06.11
    JUL-2010

Frumusetile Austriei

Am hotarat sa mergem in concediu in Austria si am ales acest hotel. Cam 1000Km din Nadlac. Un peisaj de vis.

Hotelul este situat pe malul lacului si e inconjurat de munti.

Cazarea este deosebita, un apartament imens, 2 bai, balcon si contine cam tot ce speri sa gasesti la 4 ****. Primirea a fost ok. chiar daca eram din RO (pentru ei eram musafirii lor si s-au comportat ca atare).

Mancarea deosebita, servire ireprosabila si binenteles la ora 15,00 se serveste cafea si prajituri ca in Germania.

Fiind un hotel Wellness&Spa, cred ca banuiti ca aveau cabinete de masaj de orice tip (mai putin cele cu alta tenta), sauna, piscina.

Seara in bar se canta live si se canta karaoke si indiferent daca aveai voce sau nu erai aplaudat (autografele le dadeam mai tarziu). Plimbarile cu vaporul pe lac, plimbarile prin statiune pe jos si cu telecabina sunt bestiale. Cerul era brazdat de parapantisti, in special femei. Excursii poti face si in Innsbruck la muzee.

In mare, o locatie superba si merita vazuta

Trimis de sogal* in 17.07.11 11:35:58
    Validat / Publicat: 17.07.11 12:20:31
    • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 2737 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sogal*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 hotelul in splendoarea lui

[17.07.11 20:52:06]

De ce poate fi Austria atat de frumoasa?

[17.07.11 21:45:20]

Pentru ca exista peisaje la fel de frumoase ca la noi, pentru ca civilizatia si respectul fata de oameni exista si respira, pentru ca... De curiozitate, de ce [nu] petreci un sejur acolo, sa vezi de ce?

[17.07.11 21:51:55]

Din ce am văzut ai fost in Austria. Nu e frumoasa? Păcat ca vizitezi locuri din mașina. Sper ca atunci când copilul vostru va fi mare veți putea si petrece un sejur in Austria, oriunde de la Viena pana la Innsbruck.

[17.07.11 21:59:09]

Dar cine a zis ca am vazut Austria doar din masina???

[17.07.11 22:01:39]

Este tara mea preferata!!! De 4 ani ne petrecem cateva zile, din concediu, in Austria! Acum m-as muta acolo!

Ca umblam foarte mult si vrem sa vizitam cat mai multe... este altceva! Daca vrei pot sa-ti recomand niste locuri...

Despre concediul de anul acesta inca nu am scris, pe unde am umblat si ce am facut

[17.07.11 22:06:18]

Atunci care era talcul întrebării tale? S-au doreai si o alta părere pentru a putea definitiva ideea cu mutatul. Sincer, si eu m-as muta si mâine acolo. In rest, toate cele bune si sa reusesti ce ți-ai propus in viata

[17.07.11 22:09:22]

Ma rog... era un oftat... asa sufar eu dupa ce ma intorc acasa din concediu.

Daca ai o seara proasta, nu te descarca aici.

Scuze.

Noapte buna.

[17.07.11 22:21:17]

Acum imi dau seama ca ai inteles gresit intrebarea. Trebuia formulata altcumva

[17.07.11 22:30:16]

Nu am o seara proasta. Nu ai văzut de unde sunt? Nu vezi ce e la PRO TV? Sunt super bucuros. In alta ordine de idei esti singura cu care am conversat chiar dacă am înțeles fiecare altceva. Eu scriu aici pentru persoanele care vor sa-si petreacă un concediu fericit, nu mă interesează punctele, premiile sau alte chestii. Vreau ca lumea sa vadă ca sunt multe locatii beton iar de la cele de afara sa învețe patronii de pensiuni, hoteluri, vile cum sa facă turism. Îți multumesc pentru ceea ce scrii căci cu aceasta ocazie îmi largesc orizontul pentru viitoarele concedii.

[17.07.11 22:48:41]

Când ai timp recomanda-mi locatii unde știi ca e ok si unde pot sa vizitez ceva (in imprejurimi max. 100 km de locatie). Multumesc anticipat

[18.07.11 08:03:52]

Pai, ce sa zic. Uite pentru inceput poti opta sa te cazezi in zona Zell am See, Kaprun si sa vizitezi statiunile, urcat la baraje la Kaprun, Cheile Thun Sigmund Klam , urcare pe Ghetarul Kitzsteihorn, Soseaua Grossglockner (anul acesta am fost pentru a doua oara), Cascada Krimml . Paralel cu Grossglockner mai este o sosea care urca pana la Grunsee, iar apoi cu telecabina la Weiss See. Era in plan anul acesta, dar nu am mai ajuns acolo.

O alta zona e Hallstatt, unde am stat si noi anul acesta. Zona Salzkammergut e superba. Pe langa vizitarea Salzburgului, poti opta pentru vizitarea numeroaselor lacuri cu apa turcoaz, Wolfgangsee, Mondsee, Attersee, Traunsee, Hallstatt, Gossausee si altele. In aceste lacuri se poate face si baie.

Statiunea Hallstatt e superba, dar nu-ti pot recomanda cazare, eu am stat in camping si voi nu cred ca mergeti in campinguri.

In Hallstatt poti urca cu funicularul la Mina de sare, din Obertraun la 5 Fingers, se pot face plimbari pe lac, poti merge la cea mai mare pestera de gheata din Europa la Eisriesenwelt, la castelul Hohenwerfen. Despre aceste obiective au scris foarte frumos colegii mei de pe sait.

Mai poti merge, daca vrei putina istorie si esti dispus sa vezi unele lucruri, la Lagarul de la Mauthaussen, langa Linz. Nu e chiar foarte departe de Hallstatt.

Toata Austria e super frumoasa. De aceea am pus acea intrebare.

Zona Carinthia, Worther See, Faak am See, Maltatal, ... zona Tyrol, Otztal... Aqua Dome daca ai auzit, Solden... Big 3... ooooo timp si bani sa ai pentru fiecare.

Anul acesta am stat o noapte la Ramsau am Dachstein... e de vis! Am urcat la Ghetarul Dachstein, pe o platforma suspendata, am vizitat Eispalast, palatul de gheata, sotul s-a dat de 2 ori pe bob din acela care coboara pe sine, de pe munte, am uitat cum ii spune.

...

@web, te rog sa nu punctezi acest ecou!

[18.07.11 23:46:43]

Multumesc pentru tot ce ai scris. Sincer as face un concediu cu voi, tu pe post de ghid. PS Esti o femeie frumoasa (din fotografii)

Alina Morar, sogal*