ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2011
JUL-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 3 si 6 ani

Un concediu de neuitat

Sa incep...

Am plecat pe data de 4 iulie dimineata, 2 familii, cu masinile personale si am facut 18 ore, cu popas de 4 ore in apropiere de Canakkale. Am ajuns pe data de 5 la ora 13.45. Am fost cazati imediat, astfel incat, am reusit sa prindem si masa de pranz, care se termina la ora 14.30. Prima impresie a fost foarte placuta. Primire ireprosabila, cu fresh-uri pt. adulti si pt. copii si cu prosoape umede. Bagajele ni le-au adus de la masina la camera 2 angajati ai hotelului (le-am dat o mica atentie, dar nu ni s-a cerut asta).

Hotelul este foarte mare, curat, personalul foarte atent, zambitor, imbracat in uniforme specifice. Camera suficient de mare, ne-au adus un pat suplimentar, noi avand 2 copii, foarte curata, balconul cu vedere spre mare. Utilitatile nu pot spune ca te dau pe spate, cum ar fi specific unui hotel de 5 stele, dar se stie ca un 5 stele la turci este specific unui 4 stele normal. Insa, mai mult de 5 stele se pot da lejer ospitalitatii, atentiei, animatiei... In camera se face curat si se schimba prosoapele si lenjeriile zilnic.

Despre mancare, pot spune ca este diversificata, nu cred ca poate fi cineva care sa fie atat de mofturos incat sa ramana nemancat. In fiecare zi se schimba felurile de mancare, chiar si de la pranz la cina. Seara, la gratar, au avut chiar si oaie la protap. Dulciuri... nici nu poti sa le gusti pe toate, intr-una din seri, avand si o fantana de ciocolata. Eu nu sunt mare amatoare de dulciuri, insa, pt. copii... este un paradis. Si la capitolul fructe stau bine. Lubenita si pepenele galben nu au lipsit de pe mese, ceea ce, pt noi, era deajuns.

Bauturile... de la vinuri la bere, freshuri, sucuri diverse, cafea, apa minerala si plata...

Intre mese mai aveam o gustare la ora 11.30-clatite pe plaja, la ora 15.00-17.00 alta gustare plus inghetata si, deasemenea, noaptea pe la 23.30 mai era o gustare dar, sincera sa fiu, nu stiu in ce consta pt ca nu am fost niciodata.

Ideea este ca, oricat de mult m-am chinuit sa nu mananc in exces, tot m-am ingrasat 3 kg. Chiar si copiii s-au ingrasat 2-3 kg.

Plaja...

Cine tine mortis sa aiba plaja naturala, cu apa de mare cu intrare cu mal, apa limpede ca la greci... sa nu mearga la acest hotel. Acesta este singurul dezavantaj al acestui hotel. Plaja este din ciment acoperita cu nisip (care nu ajunge unor adevarati "arhitecti" in nisip cum se cred niste copii de 3 si 6 ani. Copiii nu pot intra in apa decat daca ii ia un adult in brate, cu colac, dar si atunci, daca sunt valuri, este destul de riscant, deoarece se intra in apa de pe ponton, la o adancime de peste 2m. Desi stiu sa inot, nu m-am incumetat, cu toate ca apa este foarte sarata si te ajuta sa stai la suprafata. Barbatii insa, au facut baie si in mare. Am stat doar vreo 3 ore pe aceasta plaja, copiii plecand destul de nemultumiti ca nu au nisip si "apa cu mal". Insa aceste neajunsuri au fost compensate in totalitate de piscine (din care copiii nu mai ieseau) si de divertismentul deosebit.

Am mai fost intr-o dupa amiaza la o plaja in apropiere- Long Beach parca, unde erau apa mica si nisip, dar era destul de mult de mers pana acolo, apa era destul de murdara (de nisip nu de alge), ne-am cam rupt picioarele in bolovanii de pe fundul apei si, pe deasupra, am mai si platit pt sezlong. Asa ca, ne-am resemnat si am stat apoi numai la piscina, noi oricum stiind de situatia plajei Hotelului Fantasia de la agentie.

Sunt piscine pt adulti, de la 1.40m la 2-3m, piscina pt copii de 0.65m si o relax pool cu adancime variata (la aceasta am stat doar o data, copiii fiind destul de galagiosi). Sunt foarte curate, iar de la bar iti poti lua de baut cat vrei, ce vrei.

Animatia: dimineata pe la 10 era gimnastica pe iarba, la 11.30 gimnastica in piscina sub "conducerea" unui tunisian, Chris, care cred ca era bijuteria hotelului in ceea ce priveste distractia. Si la gimnastica si seara la spectacole (de la 22.00 la 23.00), impreuna cu inca 4 baieti si doua fete, au facut senzatie. Dupa spectacolul pt copii, de la 21.00 la 22.00, venea randul nostru: petrecere pe plaja, cu baie de spuma, limbo, foc de tabara, teatru, concursuri (men against women, best couple, miss fantasia), discoteca, toate minunate pt cine vrea sa se distreze si sa se simta minunat in vacanta.

Am vizitat Efesul, cu Casa Maicii Domnului, unde a avut loc si un mic spectacol. (intrarea la Efes 10 eur. de persoana adulta).

La intoarcere, am stat cateva ore in Izmir, unde am vizitat o moschee (experienta minunata), un bazar turcesc, iar dupa ce am facut cumparaturi intr-un magazin, am fost serviti cu cafele si sucuri gratis.

In trei seri am facut rezervare, tot in hotel, tot in allinclusive, la restaurante international, turcesc si unul cu peste.

Drumul la intoarcere a fost mult mai lung, cu mai multe opriri, iar in prima zi acasa am fost cu totii melancolici dupa un concediu minunat.

In concluzie, pt cine nu are pretentia sa stea la malul marii si se simte foarte bine si la piscina (si stie de la inceput acest lucru), peisajele minunate, intregul personal al hotelului, animatorii, spectacolele, mancarea, linistea dar si distractia fac din vacanta la acest hotel o vacanta de neuitat atat pt adulti cat si pentru copii.

Pt. alte intrebari, va stau la dispozitie.

Trimis de cristianas in 17.07.11 11:02:03
Validat / Publicat: 17.07.11 11:45:41
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4939 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristianas); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 cea rotunda este picina pt copii

• Alte impresii din această RUBRICĂFantasia DeLuxe [Yavansu]: