ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2011
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 2 ani

Către satisfăcător

Camere excelente, mancare jalnica

M-am bazat pe review-urile de pe acest site referitoare la Zante Park inainte de a ma decide asupra hotelului, si din aceasta cauza tin sa imi exprim si eu opinia.

Clasificarea de 4 stele este bine meritata cand vine vorba de camere, ele sunt exact ca in fotografiile de pe site, spatioase, curate, baile la fel. Nu am avut nicio problema cu apa calda, curatenia in camere se facea zilnic, schimbarea prosoapelor oridecateori solicitam, iar lenjeria cred ca au schimbat-o de 2 ori in cele 8 zile cat am fost acolo.

Mancarea insa ne-a dezamagit foarte tare. Am avut demipensiune, si sincer, ne-am bucurat ca nu am luat all inclusive, cum intentionam initial. Micul dejun a fost acelasi in toate diminetile, si nu ar fi fost neaparat asta o problema, daca ceea ce ni s-ar fi servit ar fi fost in regula. Dar am avut zile in care rosiile erau din dimineata precedenta, la fel si cascavalul (era uscat deasupra). Sunt incapabili sa faca o omleta gustoasa, iar fasolea servita nu ne-a atras de nicio culoare.

La cina mancarea era diversa, erau destul de multe feluri, dar rareori gaseai ceva bine gatit sau gustos. Exemple: fasole verde cruda, fara niciun pic de sare pe ea, pur si simplu fiarta cateva minute si servita; carnea de gyros cruda, plina de zgarciuri; tzatziki era servit seara de seara, insa, tot seara de seara, nu avea niciun gust, era de-a dreptul incomparabil cu ce am mancat in tavernele lor; prajituri foarte colorate, insa fara gust. Inghetata insa era foarte buna, la fel si iaurtul care era servit dimineata. Un alt plus ar fi felurile de paine servite dimineata, erau pentru toate gusturile.

Locatia hotelului este foarte buna, nu e situat pe plaja, insa e foarte aproape de ea, aerul conditionat functioneaza fara probleme, insa daca va asteptati sa aveti parte de liniste in timpul sejurului, va spun ca de britanici nu veti scapa nici aici, prin urmare, noaptea aveti de ales intre a dormi in galagie sau cu A/C pornit, mai ales daca mergeti in plin sezon.

Un alt lucru de mentionat este ca la cazare cer un card sau 50 eur deposit.

In concluzie, eu recomand cu caldura acest hotel, dar doar cand vine vorba de cazare, am mancat destul de bine la tavernele din jur ca sa merite menu HB sau AI la Zante Park.

Trimis de dragonfly in 16.07.11 17:45:11
Validat / Publicat: 16.07.11 19:13:06
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 6991 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dragonfly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster28 [16.07.11 18:09:49] »

@dragonfly, bine ai venit pe site, ai scris un review bun, te mai asteptam si cu alte impresii din vacantele tale.

nicoletass [16.07.11 20:25:07] »

@dragonfly,

Bun venit pe site si felicitari pentru acest prim review, speram sa mai scrii si altele!

Ar trebui accentuata ultima fraza, pentru cei care nu cunosc insula, Grecia in general si isi doresc cazare cu demipensiune sau all inclusive.

In Grecia trebuie sa te bucuri de diversitatea gastronomica oferita de multitudinea de taverne, pe care le intalnesti la tot pasul si iti este greu sa te hotarasti unde sa te opresti.

georgiana [16.07.11 23:12:42] »

Regret ca la distractie si relaxare ai dat nota mica, fiind convinsa ca britanicii galagiosi te-au facut sa te superi atat de rau. Vad bine ca la ei nu a lovit criza si continua sa vina in Laganas, ca intotdeauna, considerand-o un fel de ''Ibita''!

Cred ca a fost o alegere gresita a ta faptul ca ai optat pentru aceasta statiune, deoarece nu este recomandata persoanelor care iubesc linistea. Mai intai ar fi trebuit sa alegi statiunea potrivita si abia apoi hotelul si nu invers, pentru ca asa risti sa ti se transforme vacanta mult asteptata intr-un cosmar! Eu am stat in Kalamky si in Alycanas si nu am avut probleme de genul acesta.

Poate-ti faci timp si atasezi si cateva fotografii, sa mai vedem si noi cum e in 2011 pe acolo!

dragonfly [16.07.11 23:49:34] »

[@nicoletass]: Asa este, e pacat sa mergi in Grecia si sa ai demipensiune, cu atat mai mult AI. Noi mergand insa cu un copil mic, am preferat sa alegem aceasta varianta.

dragonfly [16.07.11 23:54:16] »

[@georgiana]: Nota pentru distractie am dat-o hotelului, si nu statiunii, acum imi dau seama ca am gresit. Au incercat ei sa organizeze o seara greceasca, dar faptul ca au facut-o in bar si nu in restaurant, nu a facut-o deloc autentica.

Cat despre alegerea locatiei, am facut-o dupa indelungi cercetari, iar review-urile citite despre acest hotel au fost foarte bune din acest punct de vedere, mai ales ca el nu e situat in inima Laganas-ului, ci undeva inspre Kalamaki. In orice caz, britanicii nu m-au deranjat peste masura, am mentionat doar de ei ca sa se stie ca prezenta lor se face cu adevarat simtita.

O sa incerc sa atasez si cateva fotografii.

webmaster28 [17.07.11 08:13:02] »

@dragonfly

Nota pe care ai dat-o aici se refera la hotel, deci nu ai gresit deloc.

Cand ai timp, poate scrii un review despre statiune sau despre insula, asa vei putea acorda alte note pentru acestea.

teona [18.07.11 19:47:04] »

Buna! Sincera sa fiu prezentarea ta m-a pus pe ganduri avand in vedere ca si noi vom merge acolo la finele lui august si avem din pacate tot demipensiune. Am ales acest hotel tot in urma review-urilor si cu toate ca am incercat sa scap de demipensiune (deoarece eram patita) la acest hotel nu am gasit decat demipensiune sau all. Asa ca te rog daca poti sa-mi raspunzi la cateva intrebari.

Inteleg ca prospetimea mancarii si calitatea lasau de dorit. Reuseai sa-ti incropesti o masa chiar daca nu era variata sau ti-ai fi dorit altceva?

Preturile la racoritoare si bauturi cam cum erau?

O alta problema se pare ca sunt englezii galagiosi. Sincera sa fiu nu am chef de ei dar se pare ca sunt la pachet. Piscina era functionala si pe parcursul noptii? Exista vreo zona a hotelului mai linistita in privinta cazarii?

Pot sa fac ceva care sa ma protejeze de aceste neplaceri avand in vedere ca nu mai pot schimba nimic in privinta locatiei?

Scuze daca am pus prea multe intrebari dar am cam intrat in panica.

dragonfly [18.07.11 22:14:31] »

Draga mea, nu e cazul sa te ingrijorezi atat de mult! Sigur ca nu a fost totul de 4 stele, dar nici chiar atat de rau. Mancarea era in general proaspata, la micul dejun mai serveau ce ramanea din dimineata precedenta. Insa aveai ce manca totusi (eu aproape in fiecare dimineata am servit paine prajita cu unt si dulceata alaturi de cafea cu lapte): clasicii fulgi de porumb/ciocolata cu iaurt sau lapte, iti puteai fierbe oua, aveau ei un recipient etc.

La cina din tot ce am mancat mi-a placut doar pestele prajit si o salata verde cu un sos interesant de smantana. Aveau insa foarte multe feluri: sarmalute, de ex, dar le-am vazut la toti cei care le-au incercat lasate in farfurie (erau foarte acre), paste cu fructe de mare (chiar daca fructele de mare erau numarate si abia-abia le gaseai printre paste, am inteles ca au fost gustoase), pizza (catastrofala - parerea mea), daca iti plac supele-crema, vei avea in fiecare seara alt fel (chiar si de peste). In fiecare seara au fost foarte multe sortimente (inclusiv ceapa prajita sau mancarica de praz), sigur vei gasi ceva sa iti potolesti foamea.

Ceea ce am vrut eu sa subliniez prin acest review a fost faptul ca cele 4 stele acordate hotelului sunt bine meritate cand vine vorba de cazare, dar nu si cand vine vorba de masa. Mi-au lasat impresia generala de cantina, am gasit dimineata fetele de masa ramase murdare de la cina, si cred ca, pe langa un manager prost, au din pacate si un bucatar cam nepriceput. Poate in alti ani situatia a fost altfel.

Cat despre bauturi, vinurile ni s-au parut foarte scumpe (10 eur cea mai ieftina sticla de vin), apa avea un pret rezonabil, 1.5 eur sticla de 1.5 l. La AI stiu ca se plangea cineva ca nu au vrut sa serveasca fresh copilului pt ca nu intra in bauturile AI. Altceva nu am baut la ei. La micul dejun ai oricum acces la tot felul de sucuri (destul de ieftine, din alea cu gust de aspirina, deci nici urma de fresh), apa rece si calda, lapte, ceai (doar de musetel, din ce am probat eu), cafea, ness si poti chiar sa iti faci cafea la nisip (dar te avertizez ca are gust de nisip

De britanici e greu sa scapi. Poti eventual solicita o camera mai indepartata de bar.

Nu am vazut pe nimeni in piscina dupa ora 7-8, ceea ce nu inseamna neaprat ca se inchidea... cred ca toti aveau atunci alte preocupari, gen cina, club etc.

Eu zic ca o sa ai un sejur ok in ansamblu si daca mai ai nedumeriri, intreaba-ma, iti raspund cu placere.

bio_toni [19.07.11 08:51:32] »

In perioada 2 07 -9 07 2011 am fost cazat la hotel zante park din zakynthos. Mancarea este sub orice critica, englezii fac legea oriunde in Laganas

teona [19.07.11 15:15:05] »

Multumesc pt. precizari, m-am linistit, nu prea imi venea sa cred ca iau teapa si a doua oara din cauza demipensiunii. Cand am fost prima data, tot din cauza copilului am ales acest regim si am constatat ce mare greseala am facut pt. ca lucrurile au stat chiar mai prost fata de ce ai relatat tu. Dar am zis ca la 4* pot sa risc, chiar daca aveam o retinere pt. ca deja am constatat ce bine este sa-ti alegi tu locatia si meniul, cand am fost a doua oara in Grecia. Deja aveam ceva emotii in a programa calatoria pe care o facem cu masina, iar faptul ca acolo ne vom intalnii cu o prietena plecata de mult din tara si care m-a rugat sa fiu organizator, mi-a cam dat bataie de cap in alegerea locatiei. Asta ca sa justific starea de alerta si asa declansata... Ma refeream la situatia tensionata care domneste in Atena si aparitia tot mai frecventa a grevelor chiar daca este sezon turistic.

Vroiam sa te intreb daca in camera puteati sa mai introduceti ceva de baut sau alimente cumparate din exterior, avand in vedere ca se merge pe regim de all sau demipensiune. Am retinut ideea cu distanta fata de bar si departe de piscina, am observat ca aceasta zona ii atrage ca un magnet indiferent de ora. Chiar totul nu poti sa prevezi asa ca o sa incerc sa gandesc pozitiv pt. ca in mare parte o vacanta reusita depinde si de noi.

Oricum f. utile informatiile tale, multumesc!

dragonfly [20.07.11 11:25:44] »

Da, poti duce ce vrei tu in camera, noi le-am folosit si frigiderul, am tinut mereu apa in el, sucuri, si au si tavita pentru gheata.

Cat despre camera aleasa, e un pic mai complicat. Te-as sfatui sa ceri o camera cu vedere inspre oras si nu inspre piscina, dar ai doua dezavantaje: 1. bate soarele toata dupa-amiaza spre camerele acelea si cred ca abia noaptea se mai racoresc si ele. 2. s-ar putea sa fie aceeasi problema cu britanicii, dar zgomotele sa vina dinspre barurile din oras.

Ai mare dreptate cu ce ai spus, intr-adevar succesul unui concediu sta in propriile maini, si e bine sa te programezi pozitiv.

teona [21.07.11 13:23:28] »

Deja numar zilele pt. ca anul trecut nu am avut parte de vacanta, asa ca visez numai la albastrul infinit al marii si aproape simt nisipul sub talpi. Multumesc pt. raspunsuri, f. utile!

dragonfly [21.07.11 13:29:20] »

Iti doresc sa ai o vacanta minunata!

cristi_an3000 [21.07.11 14:53:16] »

imi zici te rog cat a costat meniul din P12? presupun ca e la o taverna.

si noi o sa mergem pe 2 aug in Zakynthos si incercam sa ne facem o idee despre preturile la taverne, avand in vedere ca avem la hotel doar MD.

merci!

dragonfly [21.07.11 16:04:30] »

La ce te referi cand spui P12?

cristi_an3000 [21.07.11 17:56:04] »

ma refer la poza (atasata de tine) de pe coloana din dreapta sub care apare P12.

dragonfly [21.07.11 20:04:33] »

Te referi la platoul cu fructe de mare? A costat 15 eur. Numai ca a fost servit la o taverna din capitala, in port. Era portia pentru doua persoane. Platoul pt 1 pers era 12 euro.

cristi_an3000 [22.07.11 09:25:06] »

da, la aia ma refeream; merci!

dragonfly [22.07.11 12:02:10] »

Platoul a fost delicios, daca ajungeti in Zante Town, vi-l recomand. Se numeste Spartacus taverna, si e chiar in port.

In general mancarea nu e foarte scumpa, iar peste tot este puzderie de taverne.

Am avut o singura experienta neplacuta, la o taverna din Cape Skinari, Faros se numeste, si chiar am spus ca peste tot voi scrie despre ea, asa tare m-au suparat. Mancarea a fost foarte buna, insa totalul a fost cu 50% mai scump fata de cat ne asteptam, i-am cerut nota de plata sa vedem de ce e atat de mare, si nu a vrut sa ne-o dea, si nici rest nu ne-au dat ca cica e "extra tip".

Am ramas cu un gust amar si nu recomand nimanui localul respectiv.

bio_toni, dragonfly, georgiana, nicoletass, teona
    Alte impresii din această RUBRICĂBest Western Zante Park:

• pagină generată în 0.065521955490112 sec