ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2011
ÎNSCRIS: 02.09.09
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 9 [ani]

Un concediu reusit.

Am ajuns la hotel pe o ploaie infernala care a tinut aprox 30 min. Dupa ce am reusit sa iesim din masina ne-am prezentat la receptie si ni s-a dat camera. Prima surpriza, neplacuta, camera era la bungalow. Nu zic ca nu-i frumos dar va recomand sa cereti CLAR la agentie sa va scrie pe voucher camera in "main building" mai ales pentru priveliste care este superba.

Dupa ceva discutii pe la receptie, cu managerul, s-a rezolvat. Primim camera in cladirea principala.

Camerele sunt bune, nu exceleaza la capitolul nou si la aprovizionarea cu sapun, gel de dus si sampoane dar se face curatenie, se schimba prosoapele si, per total, camera e buna. Masa, in regim all inclusive, a fost foarte buna cu feluri variate de mancare, bine gatite, si fara cozi (aglomeratie) la masa. La fiecare masa de pranz sau seara aveau fructe (pepeni, mere, nectarine) si inghetata.

Bauturile de la bar si masa sunt bune, in general, atat sucurile cat si cele alcoolice. Cele 2 piscine si plaja ofera loc suficient astfel incat se poate gasi usor sezlong liber aproape la orice ora (la plaja este mai aglomerat mai ales din cauza unora care isi lasa de cu seara prosoapele). Restul serviciilor (animatie, curatenie, kid's clubul) sunt bune (bucurosi o sa fie cei care stiu franceza pentru ca animatia este aproape 100% compusa din francezi).

Amplasarea este senzationala, toate camerele avand vedere la mare. Sunt 2 piscine, una unde este barul, muzica si animatia, iar a doua, de relaxare (recunosc ca ideea m-a surprins, dar este intr-adevar interesanta). Exista unele camere, la etajul 8 care au iesirea direct la piscina.

Din personalul hotelului aprox. 30% este din Romania.

In zona nu aveti prea multe de facut, dar daca ajungeti in Corfu va recomand sa mergeti sa vizitati insula (daca nu aveti masina puteti inchiria una chiar din hotel) pentru ca nu veti regreta. Locurile in care va recomand sa mergeti sunt Sidari, Paleocastrita si Kerkyra - nu va ajunge o zi pentru toate astea...

Pentru alte detalii puteti sa mai intrebati aici.

Trimis de cvm2006 in 16.07.11 17:29:55
Validat / Publicat: 16.07.11 18:23:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini - Hotel Philippos

VIZUALIZĂRI: 6691 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cvm2006); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Panorama de seara - de la terasa barului

Nasshu
[23.08.12 09:19:47]

deoarece nu ai setat acceptul pentru mesaje private, ma vad nevoit sa te rog sa imi raspunzi la citeva intrebari aici.

pare interesant ce ai scris despre acest hotel si as mai vrea citeva lamuriri:

1. plaja era practicabila? nisip pe plaja si in apa? sau cum?

2. la pretul de 1000 euro afisat ai fost in regim all inclusive?

3. poti descrie un pic mai in detaliu masa si bauturile non alccolice / alcoolice?

4. intre mese, erau gustari, mancare light, altceva?

thx.

cvm2006AUTOR REVIEW
[23.08.12 10:17:21]

@Nasshu:

Pai sa le iau pe rand:

1. Plaja este buna, practicabila. Este cu nisip, nu senzational, iar la intrarea in apa sunt pietricele (nu pietroaie!). Destul de putine sezlonguri dar daca te duci mai de dimineata sigur gasesti libere. Apa este foarte limpede, si cred ca si foarte calda in aceasta perioada.

2. Da, cu all inclusive si am pus si drumul, fara cazarile intermediare.

3. Am fost multumiti de ceea ce serveau la masa. Adica, au avut mancare variata, supe bunicele, salate, maioneze, fructe si inghetata. In cateva seri (2) au servit fructe de mare sau alte specialitati. Bauturile erau bune (mie imi placea vinul Rose). Sucurile nu m-au incantat si nici ceaiurile pe care le ofereau. Comparativ cu alte "all inclusive", la care am fost eu in Turcia si Bulgaria, bauturile nu au fost rele. Nici nu te poti astepta sa serveasca Jack Daniels...

4. Au bufet cu diverse chiar langa piscina de jos. Nu mai tin minte programul exact dar dupa masa sigur era deschis.

5. Daca ajungi acolo sa nu cumva sa nu mergi la plimbare prin Corfu, Corfu Town, Paleokastrita pentru ca nici nu stii ce pierzi.

Nasshu
[23.08.12 10:38:29]

@cvm2006: thx... categoric nu sunt omul sa zac pe sezlong... oriunde am fost am facut 500-600km vizite...

aici nu cred ca va fi asa mult fiind insula.

briceag64
[06.06.13 09:46:22]

@cvm2006: Buna ziua, Numele meu este Mircea, sunt din Buzau si vom pleca la acest hotel in iulie, cu masina. Avand in vedere ca sunteti singurul care a scris despre el, v-as deranja cu intrebarea: unde ati poposit in prima noapte, inainte de a trece muntii spre Igoumenitsa?

Artiglio
[15.06.19 12:25:20]

Salut! Anul trecut n-am mai găsit compatrioți în personalul hotelului!

Artiglio, cvm2006, Nasshu
Alte impresii din această RUBRICĂSunshine Corfu Resort & Spa [Nissaki]: