ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2011
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 08.04.10
JUN-2011

Un resort complet

Prima dată am acceptat și noi să merge într-o vacanță pe ideea time sharing. Am achiziționat, acum un an o ofertă, de la o firmă mult blamată și făcută cu ou și cu oțet în toată presa românească. Așa că plecam cu sufletul puțin strâns. Șiam ca avem o săptămână cazare și atât! la acest hotel, mă rog, nu e un hotel e un resort care este cotat cu alte criterii decât stelele obișnuite.

Să încep cu costurile. camera a fost 600euro/sapt putând merge până la 4 adulți. Am cumpărat biletele de avion 150ero/pers. Am zburat cu o firmă low cost din Cluj.

Pentru că am ajuns în Valencia și zborul de întoarcere a fost din Barcelona am închiriat o mașina.

Mașina (160 euro) +

benzina (plinul 90 euro, a trebuit sa ducem mașina daca se putea fara benzina in ea) +

asigurare 5euro/zi (fără garanție, firma de la care am închiriat mașina nu percepea garația aceea de 800 euro)

+faptul că a trebuit să lasăm mașina în altă locație (60 euro)

=total vreo 380 euro pe o perioada de 13 zile.

Cu aceste detalii despre masina inchiriata am sa revin intr-un alt review.

Cam astea au fost costurile.

Să revenim la hotel. Deși chek-inul se făcea începând cu ora 17, noi ne-am încercat norocul la ora 10 și am avut noroc, camera era gata și deci ne-am putut caza.

Locația arată exact ca și pe site-ul lor. Face parte dintr-un lanț hotelier mai mare, de aceea și pagina web este o pagină în cadrul acelui lanț.

Dotări

Cu riscul de a mă repeta, până acum am fost în concedii în hoteluri, este prima dată cand ajungem într-un resort. Când deschidem ușa (care în loc de cheie avea un card magnetic, ca și interfoanele de pe la noi) am ramas surprinsi. Curățenie impecabilă, o bucatărioară mică, dar complect echipată. Și când zic complect, nici acasă nu am atâtea câte am gasit acolo: plită electrică, cuptor electric, cuptor cu microunde, prăjitor de pâine, storcător electric de fructe, filtru de cafea, blender și frigider! toate funcționale!

Livingul avea o canameă, masă cu 4 scaune și un televizor pe o comodă.

Resortul are acees Wi-Fi din cameră. Seara mergea puțin mai greu din camera noastră, care era mai în exterior.

În comodă era față de masă, farfurii de porțelan, curate, și pahare. Câte 4 din fiecare model, de suc, de vin de coniac, doar ce sa pui să fie.

Baia, nu foarte mare, dar cu prosoape curate, pentru 4 persoane

Dormitorul un pat matrimonial și un dulap destul de încăpător pentru o săptămână.

Aveam și o terasa, o masă de plastic și 4 scaune.

Am uitat de fierul de călcat, masa de călcat uscătorul de rufe și mașina de spălat. E adevărat că am avut doar detergent de vase și nu era detergent pentru mașina de spălat, dar am mers să cumpărăm și am găsit mult mai ieftin ca la noi.

Ultima și cea mai importantă dintre dotări este aerul condiționat. Două aparate, la număr, unul în dormitor și unul în living.

Prosoapele și lenjeria de pat s-a schimbat o singură dată într-o săptămână, zic eu suficient. Nu suntem cu pretenții prea mari așa că o dată pe săptămâna a fost suficient.

Curentul în camere funcționează pe bază de cartelă. Aceeași cartelă ca și la ușă. O introduci în locaș și o mai scoți când pleci.

Mâncare

știam de acasă că vom merge fără mâncare. Resortul ne oferea mic dejun la 47 euro/pers/sejur sau demipensiune la 140euro/pers/sejur. Mic dejun bufet suedez, cina puteai să alegi dintre două mâncăruri. Dacă doreai altceva plăteai un supliment de 3 euro. Dacă nu iți plăcea ce iți ofereau ei, era un magazin alimentar la vre-o 2 km. Nu era problemă distanța ci faptul că la întoarcere aveai de parcurs acei 2 km în urcare. Noi am avut nororc cu mașina, pe care am ținut-o cu noi pe durata sejurului (parcarea este gratuită și supravegheată video) și am mers la cumpărături la cel mai apropiat magazin LIDL (sper să am voie să folosesc numele lanțurilor de magazine) la vre-o 4 km, doi până la autovia și încă 2km pe autovia. Prețurile semnificativ mai mici decât la magazinul alimentar cel mai apropiat. Deci, mai mult ne-am gătit noi.

Despre personal.

Recepția este deschisă 24h. Tot timpul este o persoană care vorbește cel puțin engleza la recepție. Totul decurge fără probleme. Singurul lucru mai interesant mi-a cerut datele de pe cartea de credit, in cazul în care apar ceva probleme, iar la sfârșit când am plecat, mi s-a restituit acea hârtie pe care și-au notat nr de card. Asta nu ca n-ar fi putut să le rețină ei în format electronic... dar a fost un gest interesant.

Piscina

Piscina se deschidea între orele 10 - 19 (din oct pana in iulie) și 9 - 20 (din iul-sept). Pe tot parcursul zilei există un salvamar care supraveghează cele 2 piscine. Adâncimea maximă în piscine este de la nivel 0, adica întrai treptat în piscină, până la 1,80 intr-o piscini și 2,05 în celaltă. Lumea e deobicei liniștită, mai puțin copiii. Apa curată și caldă. Șezlongul este gratis, prosopul se plătește cu 5euro/zi/pers, asta dacă nu aveți voi prosopul voastru.

Program artistic

In fiecare seară, mai puțin sâmbăta, este muzică live sau spectacol de flamingo. Durează aprox o oră și începe la ora 21. Restaurantul hotelului se închide la 22. Prețuri de la restaurant nu stiu să va spun, pentru ca nu am fost niciodată.

Alte facilități

Există o masă de ping pong lângă pișcină, un teren de minigolf (2euro/jucător și 10 euro cash), teren de tenis și un teren de fotbal.

Echipament de sport 10euro cash pentru palete de ping pong, rachete de tenis.

Internet 1 euro/12 minute

Seif 17 euro/săpt. Seiful se află în cameră

Mai există și alte facilități: Bar deschis de la 17h-1h, minimarket (cu prețutile ft mari) Ceva centru Spa deschis de la 16h -20h și un miniclub pentru copii.

Tot resortul este plin de flori și de vegetație. Având chiar și o mini grădină botanică cu denumirea mai multor plante. Chiar interesantă idee. Existau și banae verzi în bananieri. O priveliște interesantă.

Am avut un sejur liniștit, deobicei mergeam la plajă, la vre-o 2 km era cea mai aproiată plajă, pe lângă magazinul alimentar, dar noi mergeam cu mașina la vre-o 4 km, era mai puțină lume și se putea și pescui pe digul din apropiere. La piscină am fost doar de vre-o două ori.

Am avut un sejur linițtit. Am fost plecați doar o zi într-o excursie în Maroc și la întoarcere am vizitat și Gibraltarul.

Am înțeles, dacă doriți hotelul vă poate oferi transport de la aeroportul din Malaga la pretul de 65 euro.

Puțini români pe acolo, dar mai sunt cât am stat acolo am întâlnit alte 2 familii.

Mă gândesc ce am uitat. Sper nimic. Dacă aveți întrebări, vreți să mergeți în zonă și doriți mai multe informații, vă stau la dispoziție.

Trimis de ramo_info in 15.07.11 13:56:17
Validat / Publicat: 15.07.11 14:38:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 3517 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ramo_info); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baia

webmaster [15.07.11 15:02:19] »

Unde e localizat hotelul, in ce localitate - chiar in Mijas, ori undeva langa? cum e zona din imprejurimi? (exista magazine, locuri de promenada etc)

ramo_info [15.07.11 15:23:04] »

Resortul este situat in Cala de mijas. Cea mai aproiata localitate fiind Marbella.

Zona din imprejurimi este plina de astfel de resorturi avand si un teren de golf.

Promenada mai putin. Marea e ma 2km de resort deci destul de departe, multe magazine, in zona nu prea sunt. Mai este un magazin chinezesc in zona Lidl, dar fara masina e cam greu, mai ales sa cari apa de la magazin.

webmaster [15.07.11 15:36:58] »

multumim pt completari; in acest caz, rubrica hotelului a fost mutata la sectiunea deja existenta pentru Marbella.

ramo_info