ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2011
ÎNSCRIS: 20.01.11
JUN-2011

Taverna Syropoulos [Prinos] / O masa intr-o ambianta deosebita

Intr-una din zilele petrecute in Thassos am hotarat sa mergem sa luam pranzul la o taverna traditionala din satele de munte. Cei cu care ne-am imprietenit in sejurul de pe insula ne-au condus la Taverna Syropoulos.

Pentru a ajunge la taverna trebuie sa treceti de Prinos, tineti drumul spre Manastirea Sfantul Pantelimon si o veti gasi pe dreapta cam la 2,5 km dupa iesirea din Prinos, inainte de Mikros Prinos (pe Google Earth se vede o casuta pe drumul Prinos-Mikros Prinos, mai aproape de Mikros Prinos).

Era o zi caniculara, iar pentru noi a fost o placere deosebita sa ne petrecem timpul la taverna situata pe munte intr-o zona plina de verdeata.

Taverna este o afacere familiala, iar gazda este foarte primitoare.

Noi am stat pe terasa care era construita chiar pe marginea muntelui, oferind o panorama superba asupra dealurilor din imprejurimi. Dar restaurantul este frumos si inauntru, fiind decorat cu machete de corabii din lemn si cu peretii plini de picturi cu personaje din legendele grecesti.

Am savurat o cafea greceasca pana cand gazda ne-a pregatit salatele grecesti si mixed grill. Portiile sunt foarte mari. Noi am reusit sa mancam amandoi o salata, dar impreuna am reusit sa mancam abia putin mai mult de jumatate dintr-o portie de mixed grill.

Salata a fost buna, cu o bucata de branza de capra excelenta, desi in general nu prea mancam branza de capra. Grill-ul a fost bine facut si gustos. Puteti vedea in poze cum arata mancarea.

Am asortat langa mancare si o bere Mythos rece ca gheata, care impreuna cu umbra pinilor ne-a facut sa uitam de canicula.

Am mai primit din partea casei si o carafa cu apa rece, iar la sfarsit cirese, bomboane si dulceata de visine.

Preturile sunt rezonabile. Noi pentru o masa indestulatoare pentru 2 persoane plus bere am platit mai putin de 20 de euro.

A fost un pranz excelent, cu o companie placuta, intr-o ambianta deosebita si intr-un peisaj de o frumusete rara.

De acolo am plecat spre Manastirea Sfantul Pantelimon, unde va recomand sa mergeti daca tot ajungeti in zona. Drumul este frumos, cu multe curbe, iar marea se vede aproape tot timpul. Pe drum va puteti opri pentru panorama pe o platforma langa o statie electrica, iar apoi sa va continuati drumul catre manastire, care si ea merita vizitata.

Trimis de mihaistoica in 14.07.11 23:29:36
Validat / Publicat: 15.07.11 06:36:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4496 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaistoica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Taverna Syropoulos / Meniul

[23.07.17 15:53:14]

Mutat în rubrica "Taverne în Skala Prinos, THASSOS" (nou-creată pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Skala Prinos: