ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2011
DIN: mangalia
ÎNSCRIS: 03.05.10
JUL-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 1.8 & 9 ani

Un concediu destul de reusit

Am fost in concediu la Onyria Claros, pentru a doua oara. Am fost acolo si anul trecut si am ales acelasi loc si anul acesta. Avand 2 copii, de 1.8 si 9 ani, ni s-a parut o destinatie potrivita.

Noua ne-a placut aproape totul, cu mici obiectii, dar nu poate fi totul perfect, mai ales daca luam in considerare raportul pret/calitate, f. bun: cazarea la bungalow (sea view), doua camere mari cu televizoare, A/C, frigiderul aprovizionat zilnic cu bauturi racoritoare si bere tuborg, totul curat, prosoape schimbate zilnic. Am avut aparate pentru tantari, dar n-a fost nevoie (e adev ca, in urma curateniei, gaseam cate o musca in camera, dar ii faceam vant repede).

Am stat mai mult la piscina decat pe plaja, datorita copiilor. Cea mica nu se mai dadea dusa din piscina mica pentru bebei (30-40 cm, cred), iar cea mare la fel, dar in aqua magic si la topoganele mari.

In privinta mancarii ar fi obiectii, dar nu se poate spune ca nu aveai ce manca, chiar si de catre doi copii ca ai mei. Si sunt destul de mofturosi! Dar kebapul, hamburgerii si cartofii prajiti au salvat pranzurile. E adevarat ca lipseau fripturile, dar gaseai in schimb suficiente alte feluri de mancare, cu sau fara carne, multe branzeturi (din nefericire toate sarate), salate, multe legume, multe dulciuri. Fructe nu cine stie ce: pepene rosu si galben, corcoduse, caise, piersici si cam atat, insa eu am fost multumita cu pepenele. Ne-au placut placintutele cu branza de pe plaja (f. bune calde), ayranul excelent, berea rece si nu prea alcoolizata, dar numai buna pe caldura aia. Se puteau lua cocteiluri alcoolice si non-alcoolice de la barurile de pe plaja si de la cel de la rest. pescaresc.

La Horizon (barbeque) mancam la pranz gratar de pui /hamburger/cheesburger cu cartofi si salate (ajunsa acasa, n-am mai facut cartofi prajiti, ne-am cam facut plinul acolo). Era mai simplu, decat sa mai urcam la restaurant. Am avut rezervari la rest. cu specific pescaresc, italian, mexican si chinezesc. E adevarat ca a fost nevoie sa stam la rand pentru programare cam 1 ora, dar asta e. La un nr. de locuri limitat si atatia turisti, e normal.

In ce priveste personalul, foarte amabil, cu zambetul pe buze (mai putin bucatarii din restaurant care nu mai pridideau facand omlete, clatite oua, etc.). Am mai fost cu inca o fam care venea prima data acolo. Dupa primele zile, s-au declarat foarte multumiti de tot.

Gradul de satisfactie depinde, cred, de asteptarile fiecaruia de la acest resort. Dar eu cred ca, in proportie de 80%, acesta ofera ceea ce se doreste intr-un concediu: cazare, masa, relaxare, in conditii satisfacatoare. Se mai pot face imbunatatiri (calitatea mancarii, marirea spatiilor de parcare) dar, in general, merita banii. Mergeti in Mamaia sau in Poiana Brasov, si vedeti ce primiti la banii acestia si la aceleasi asteptari, bineinteles! Cei nemultumiti pot alege ceva mai bun, cu siguranta, dar nu la aceeasi suma de bani!

Va doresc tuturor un concediu cat mai placut si relaxant!

Trimis de myflower69 in 14.07.11 22:40:23
Validat / Publicat: 14.07.11 23:27:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: acelasi hotel, iulie 2010

VIZUALIZĂRI: 3549 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (myflower69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere asupra hotelului din balconul camerei noastre

bmb
[04.08.11 11:47:47]

Multumim pentru review.

Peste 1 saptamana plecam si noi acolo. Recunosc ca am ceva emotii. Cand am facut rezervarea stiam ca se schimbase managerul si sper sa se fi schimbat si lucrurile care au nemultumit in anii trecuti.

Am o intrebare. Ai vazut cumva, au un loc cu mancare pentru bebelusi (carne si legume fierte) si cu blender. Noi vom merge cu 2 copii unul de 10 luni si unul de 8 ani. Ar fi problema doar la masa de pranz ca la celelalte gasim noi pe acolo ceva fructe si iaurt. In rest lapte. Multumesc.

myflower69AUTOR REVIEW
[10.08.11 20:21:44]

imi cer scuze, am fost plecata 2 saptamani, acum m-am intors.

Daca n-ati plecat inca si va ajuta cu ceva, va pot spune ca au o zona cu legume fierte, dar blender nu au. Cine stie ce mancare pt. bebelusi nu e. Eu am fost anul trecut, cand fetita mea avea 10 luni, dar o alaptam si ii mai dadeam putina supa, iaurturi, am cerut bucatarului si mi-a adus piept de pui fiert, dar mai greu. Luati blender, fructe si ce mai aveti nevoie, depinde cat de mancacios e cel mic.

Dar nu va faceti probleme prea mari, o sa fie bine. Vacanta frumoasa!

bmb
[10.08.11 22:03:51]

Plecam peste 2 zile. Multumesc pentru raspuns

bmb, myflower69
Alte impresii din această RUBRICĂAria Claros Beach & Spa Resort (ex Onyria, ex Carpe Diem) :