ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2011
ÎNSCRIS: 13.07.11
JUL-2011

ARTICOL ARHIVAT

Un hotel sub asteptari

Din pacate, ma vad nevoita sa afirm ca acest hotel nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor noastre, luand in considerare raportul calitate-pret. este perfect adevarat ca in Grecia, un hotel de 4 stele nu e tocmai un lux, dar am stat la hotel de 3 stele in aceeasi statiune, in conditii asemnatoare si la 13 din pret.

sa va spun ce ne-a nemultumit: daca mergi cu masina, hotelul este greu de gasit, nefiind vizibil niciun indicator, mai ales ca hotelul si-a schimbat denumirea in Sensi Mar (nimeni nu ne-a anuntat acest lucru); desi cazarea incepe cu ora 14.00, pana la 15.00 nici gand sa te cazeze, iar daca ajungi mai devreme, cum am facut-o noi, n-ai decat sa stai si sa astepti.

Camera care ne-a fost alocata era aproximativ la nivelul solului, prima pe coridor, langa o usa pentru iesirea de urgenta, usa care statea permanent deschisa, accesul catre piscina si plaja fiind astfel mai usor pt. cei cazati in acelasi corp de cladire cu noi. De aici si prima problema, aceea a zgomotului infernal pe care il faceau cei de la etajele superioare cand urcau pe scara aceea de metal. In fata usii noastre era oficiul cameristelor si de pe la 7 dimineata incepea acolo o vanzoleala de nedescris, femeile vorbeau tare, se strigau una pe alta, tranteau cam tot ce putea fi trantit (parca faceau special), iar toata harmalaia dura pana la 16.00 cand li se termina programul.

Curatenia era numai aparenta, de cand am intrat am vazut ca praful era nesters, panze de paianjen tronau prin unghere si pe tavan, capatul dusului era plin de mucegai negru, iar reparatiile facute peretilor erau de mantuiala si prost acoperite. (voi posta si foto cand voi avea timp). Doamnele de la curatenie dadeau nitel cu matura, schimbau gunoiul si puneau in prostie hartie igienica (aveam la un moment dat 4 suluri). Prosoapele le schimbau, pe cele lasate pe jos, dar intr-o zi am avut surpriza sa observ ca prosopul pt picioare fusese intors frumos pe partea cealalta. Lenjeria nu ne-a fost schimbata niciodata. Ce m-a mai deranjat la ele a fost faptul ca veneau sa faca curat dupa masa de pranz, in jur de 2-3, cand noi mergeam sa ne odihnim. Intr-o zi am lasat in usa semnul cu "nu deranjati", dar nu s-au sinchisit de asta si au intrat peste noi. Le-am spus sa vina mai tarziu, si au revenit dupa fix 15 minute. Le-am lasat sa-si faca treaba, oricum nu vorbeau decat greceste, una singura rupea nitica engleza.

In fiecare seara era cate un spectacol, de obicei cu muzica live, destul de frumos, dar pt ca se tineau in general la piscina, erai obligat sa stai treaz pana la 23.30, cand se termina, pt ca nu cred ca exista coltisor din hotel unde sa nu se auda muzica. Au pus capac in penultima seara petrecuta acolo, cu o petrecere pe plaja, unde muzica a urlat efectiv pana la 1.30 (au inceput cu Ace of Base, pt. cine stie despre ce e vorba!!!). Sa nu va imaginati ca dupa ora asta am putut in sfarsit dormi. A inceput tropaiala pe scara de incendiu si trantirea usilor de catre cei care se intorceau, majoritatea pe 3 carari, de la petrecere. Va spun sincer ca am ales acest hotel pentru ca este retras, departe de zgomotul statiunii, am vrut sa merg sa ma odihnesc si sa ma relaxez dupa un an de munca. Ei bine, nu am reusit defel! Am inteles dorinta lor permanenta de a-si distra oaspetii, dar daca voiam disco si bautura pana la 1 noaptea, ma duceam in statiune si imi faceam de cap. Nu mi s-a parut normal sa le bage tuturor pe gat programul lor agitat. In afara de asta, nici prea multi doritori nu existau. La celelalte programe, din timpul zilei, am numarat 5 turisti la un curs de yoga si vreo 8 la ceva sport in apa. Nici la spectacolele de seara nu erau mai mult de 30 de persoane niciodata. Asa ca efortul mi s-a parut cumva inutil.

In fine, problema care a pus capac a fost cea legata de canalizare, de multe ori, cateodata si noaptea, imprejurul hotelului era un miros insuportabil de hazna refulata, mirosul asta intrand in camera pe sub usa, iar afara ajungand de multe ori pana pe plaja. Nu mai e cazul sa va spun ca ti se intorcea stomacul pe dos, cand stateai la terasa sau pe plaja si te izbea brusc mirosul ala.

Trebuie sa va mai spun ca singurele bauturi mai acceptabile erau la barul de pe plaja, unde uneori servea si un barman roman. La piscina n-am fost, era mare inghesuiala, soarele venea tarziu, pe la pranz, si ne-am dus sa vedem marea, nu o apa statuta.

Ar mai fi multe de spus, daca doriti, revin si cu alte precizari.

Doar mancarea a fost buna la acest hotel, diversificata, gaseai ce sa mananci (aveau un ficat de vita extraordinar), prajituri foarte bune.

In ciuda amplasarii de care se bucura, aproape de plaja splendida si de apa care a fost impecabila tot sejurul, nu as reveni in acest hotel pentru nimic in lume.

Consider ca un hotel castiga prin curatenie si liniste, lucruri pe care eu nu le-am gasit aici.

Trimis de oscar in 13.07.11 23:55:03
Validat / Publicat: 14.07.11 02:34:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu Agios Gordis, hotel Alonakia Creta

VIZUALIZĂRI: 4487 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (oscar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.07.11 00:15:22]

@oscar, bine ai venit pe site, ai scris un review foarte bun, te mai asteptam si cu alte impresii din vacantele tale.

[14.07.11 02:33:36]

Esti sigur de aceasta schimbare de nume? Pe site-ul oficial al grupului hotelul apare cu vechea denumire (si in plus scrie ca si-au renovat recent camerele...)

DoreD
[14.07.11 13:48:58]

Consider ca un hotel castiga prin curatenie si liniste

Absolut de acord!

oscarAUTOR REVIEW
[14.07.11 19:51:30]

vechea denumire de aquis agios gordis am regasit-o doar pe servetele de la masa. in rest, de la intrare si pana la uniformele ospatarilor, peste tot aparea sigla Sensi Mar. De aici am dedus schimbarea de nume.

incerc sa postez foto cu asa numitele camere renovate

[14.07.11 20:00:30]

Multumesc. Am schimbat denumirea in "Sensi Mar (ex Aquis) [AGios Gordios]"

DoreD, oscar
Alte impresii din această RUBRICĂMayor la Grotta Verde Hotel (ex Aquis, ex Sensimar):