ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2011
ÎNSCRIS: 12.07.11
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 16 [ani]

Casa Salzburg Sibiu

cautand cazare pe net pentru 2 zile in Sibiu am gasit casa Salzburg fiind convinsi de siteul de prezentare cat si de tariful de cazare si dupa un schimb de mailuri, ne-am hotarat si am rezervat o camera dubla superioara, pat suplimentar si m. d inclus pretul fiind de 285 ron trei persoane pe zi.

nu e complicat de ajuns dupa ce ati intrat in Sibiu dar pt cei ce nu cunosc orasul ar fi bine sa faca dreapta dupa magazinul Dumbrava si la urmatorul semafor sa faca stanga, trec pe sub zidurile orasului, fac prima strada la stanga, apoi pana in capat iar la stanga, apoi dreapta si parcheaza langa turnul archebuzierilor iar pensiunea e putin mai sus pe dreapta.

E o casa frumoasa cu flori in ferestre!

primirea a fost o.k, am urcat la etajul unu si am primit camera 103 care est foarte mare, curata, racoroasa cu o baie eleganta si putin cam mica dotata cu dus. Interiorul este elegant, patul king size e chiar king size, canapeaua extensibila se transforma intr-un pat incapator fara sa ia din spatiu (noi n-am strans-o cat am stat) geamurile au draperii groase care va feresc de soare, privelistea e spre parc si zidul cetatii, aici as avea un comentariu, in timpul dupa amiezii inchideti geamurile daca vreti sa dormiti fiidca pe bancile parcului se aseaza adolescenti, la amiaza e un pic cald, noi am prins si canicula, dar aveti un ventilator performant. In camere nu se fumeaza!!!

Noaptea e racoare, dormiti cu geamurile deschise. o sa va inveliti, singurul inconvenient ar fi muzica de club care se aude de pe casa sindicatelor de la Zen lounge, unde am fost cu fetele, dar plictiseala a fost maxima...

Micul dejun servit in crama e generos, gasisti de toate si e intre orele 8 si 10 dar daca vorbiti cu doamna de la receptie il poate prelungi. Noi am gasit dimineata la m. d o gramada de straini misunand pe acolo in specia francezi care atunci cand vorbeau de Sibiu scoteau numai ''oooouri'' superlative chestie care pe mine m-a incantat semn ca se poate si la noi...

Desi in camere n u se fumeaza, pe scari dainuie un miros de tutun semn ca angajatii nu-si respecta proprile reguli, chestie deranjanta penntru nefumatori.

Doamnele sunt amabile si zambitoare, noi in afara unei mici neintelegeri legate de perioada de sedere n-am avut nimic de comentat si apropo cand faceti rezervarea specificati ce si cum ca la armata altfel riscati sa nu fiti intelesi (nu are rost sa detaliez conflictul)

in privinta parcarii, aveti loc de parcare in fata pensiunii sau pe strada dar imediat cum ajungeti cumparati tichete de parcare de la chioscul de ziare, coata 1 ron, si dupa completare puneti tichetul la vedere pe bordul masinii.

concluzie, pensiunea e bine pozitionata exact in centrul vechi, camera e SUPER, mancarea o. k, doamnele amabile, personal am sa revin cu placere.

nu atasez poze fiindca cele de pe site sunt reale si suficient de lamuritoare!

Trimis de christian in 13.07.11 17:54:14
Validat / Publicat: 13.07.11 18:41:26

VIZUALIZĂRI: 3028 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (christian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 39.90 EUR pe cameră

[13.07.11 18:19:26]

Păi dacă aţi stat acolo, cum de nu acordaţi notă tocmai la "Cazare"?! Mai puteţi s-o faceţi până la publicarea articolului (folosind linkul "Edit impresii"), sau pe urmă, scriind aici un ecou.

[13.07.11 18:29:51]

Mutat la rubrica "Casa Salzburg"

[13.07.11 18:42:33]

probabil nu am fost atent. sorry!!! un10 cu felicitari!!!

am scris repede fara sa corectez deci ''ajungeti'' e corect

[13.07.11 18:49:45]

Ajustat nota la capitolul "Cazare (camere) ", precum si mica scapare din text (semnalata mai sus)

[13.07.11 18:53:17]

multumesc!!!

george_bton*
    [14.07.11 13:46:34]

Daca ai cautat mai mult pe internet inteleg ca e o varianta foarte buna ca raport calitate- pret, nu? sotia ma tot bate la cap sa ajungem cateva zile in sibiu, eu as vrea in septembrie, dar ea vrea mai repede iar eu nu prea am timp sa caut variante de cazare. din descrierea ta rezulta totusi ca nu au fost chiar foarte bune serviciile, dar notele sunt destul de mari. am i nteles gresit? e vorba doar de mici amanunte in privinta inconvenientelor?

[14.07.11 15:25:36]

am avut o mica problema de comunicare cand am facut rezervarea, problema ramasa nerezolvata nici la venirea noastra, chestie de intelegere a limbii romane! oricum treaba s-a rezolvat! de aceea insist sa precizati doamnei de acolo sosirea, plecarea, camera care o doriti si sa confirmati si telefonic amanuntele!

inconveniente... e putina galagie la pranz, se aude din parc, asta daca vrei sa dormi la amiaza, daca prinzi canicula e cam cald in camera, ziua, dar poti folosi ventilatorul, n-au balcon si asta e o problema daca fumezi, in rest n-am ce spune mai mult.

pensiunea e frumoasa, curata, are un aer placut, odihnitor, micul dejun e suficient, iar doamele amabile!

avantajul e ca fiind in centrul vechi nu ai nevoie de masina, apoi diferenta fata de celelate pensiuni e cam asa... la villa astoria in piata mica, e superba vila, ne-au cerut 160 euro fara m. d, la am ring 300 ron fara m. d, iar la ramada 160 cu m. d, casa luxemburg e inconjurata de terase, iar hiltonul e la 3km in dumbrava!

de mancat va recomand cu incredere crama sibiul vechi, care e pe o straduta langa salzburg, meniul e romanesc si o portie de traista ciobanului o dobori cu greu, au rachiul casei, vinul casei, in trei am dat 150 ron si n-am reusit sa mancam tot!!!

la weinkeller langa biserica evanghelica au meniu sasesc, iar daca vrei ceva usor gen salate, somon, pizza, mergi la turn, e ok preturile o tara cam mari, adica o pizza 24 ron dar e imensa!!

spre disperarea sotiei am pus toti vreo 3 kg fiecare

Sibiul e ok, oamenii sunt draguti, relaxati, tot timpul parca e duminica, aerul e altfel, o sa va placa!!!

muzeele descid la 10, iar viata de noapte... suficiente cluburi!!!

george_bton*
    [14.07.11 23:04:26]

wow! Mulţumesc mult. O traistă de informaţii. Mă simt mai "bogat". Dacă se puteau da mai multe puncte nu m-aş fi zgârcit.

[15.07.11 14:01:27]

multumesc!!!