ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2011
DIN: Dej
ÎNSCRIS: 13.07.11
JUN-2011

O vacanta reusita

Pot spune ca este o destinatie minunata. Transportul l-am facut pe cont propriu, pe ruta Romania-Ungaria-Croatia-Muntenegru, relativ 1650 km din care 70-80% pe autostrada. Taxele de autostrada au insemnat relativ 1650 HUF (valabilitate 4 zile) pe Ungaria si 30 euro pe Croatia. Asta doar dus. Aceleasi preturi si la intors. Este foarte greu sa faci tot drumul dintr-o bucata, chiar si cu 2-3 soferi avand in vedere distanta mare si faptul ca 30% din drum nu se desfasoara pe autostrada. Ma refer la traseul Romania-Ungaria, Debrecen, respectiv iesirea de pe autostrada A-1 Croatia (mai departe de Split) pana in Budva-Muntenegru. Partea a doua a traseului se desfasoara pe un drum national cu doua benzi, pe toata coasta dalmata, sinuos si cu limita de viteza 50-80km/h. Atentie la politie, cel putin cei din Muntenegru nu au masini cu insemne de politie si cand ti-e lumea mai draga si-ai calcat acceleratia peste limite apare langa tine si te intreaba de sanatate, aratandu-ti inregistrarea radar. Am avut un astfel de episod insa am scapat, fiind iertati. Cred ca le-a fost mila de noi. Sa fiti pregatiti pentru trecerea mai multor granite, respectiv vami - Romania/Ungaria, Ungaria/Croatia, Croatia/Bosnia, Bosnia/Croatia, Croatia/Muntenegru.

La sosirea in statiune, am urmarit tot traseul pe coasta, insa ulterior, cand am vizitat Dubrovnik-ul, am descoperit ca se poate trece cu ferry intre Kotor si Bijela (4 euro per masina si nu astepti mai mult de 10-15 minute) acesta functionand non-stop.

Hotelul este foarte frumos, cu servicii ireprosabile, comparabile cu un hotel turcesc de 5 stele. Camere curate, luminoase, lenjerie schimbata zilnic, curatenie zilnic, plaja proprie nisip+pietris. Se inchiriaza de la receptie umblela +2 sezloguri cu 5 euro. Sau de pe plaja direct. Accesul pe plaja se face din gradina hotelului pe un pod peste drum, pe niste scari, direct pe plaja. Seara de seara a fost spectacol, artisti locali (muzica populara sarbeasca), dansuri latino etc. Mancarea era foarte gustoasa si destul de diversificata (noi nu prea suntem pretentiosi): fructe multe, salate, patiserie foarte buna, fel de fel de preparate din carne. Bauturile sunt contra cost, insa langa hotel sunt cateva magazine si restaurante cu preturi foarte bune de unde se pot cumpara diverse produse, respectiv manca. Apa este foarte curata - iti vezi unghiile de la picioare, fara alge ori alte diverse. Apa se adanceste pana la gat in 3-4 metri de la mal. Se pot practica fel de fel de sporturi acvatice.

Piscina este frumoasa, relativ mare si curata. personalul foarte amabi si te poti intelege in limba engleza, germana, sarba, insa spre surprinderea mea, am observat ca mai greu cu rusa. Se poate sa fi fost doar o observatie intamplatoare. Nu am intalnit familii cu copii mici, adica sub 7-8 ani.

Trimis de DANCostache2003 in 13.07.11 16:03:10
Validat / Publicat: 13.07.11 17:14:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 3772 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DANCostache2003); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja alaturata

webmaster [13.07.11 16:11:44] »

Nu sunt permise referirile la site-uri/bloguri personale. Linkul mentionat a fost sters.

mprofeanu [14.07.11 22:07:26] »

Multumesc pentru informatii.

DANCostache2003 [15.07.11 10:13:22] »

Cu placere!

MARCELCLUJ* [20.07.11 00:40:44] »

BUNA ZIUA D-nu Dan

La sfarsit de saptamana plec si eu spre Becici (din Cluj) la Hotelul Queen of Montenegru. Informatiile pe care le-ati postat aici imi sunt utile dar as dori sa va mai intreb cate ceva despre hotel, plaja excursii in imprejurimi si altele daca se poate. Eventual un numar de telefon daca se poate si nu e prea mare deranjul.

Multumesc,

Gheorghe Marcel