ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2011
ÎNSCRIS: 21.07.10
JUN-2011

ARTICOL ARHIVAT

Hotel Jason din Ipsos - Corfu... un sejur de neuitat

Dupa ce au trecut sarbatorile de iarna (Craciun in familie si Revelion Atena), impreuna cu prietena mea, am inceput sa ,,tatonam" piata si sa gasim ceva pentru vacanta de Paste si concediul din vara. Cu prima a fost mai simplu, deoarece am rezervat 2 nopti la Pensiunea Nadine, din Agapia - Neamt, si am vizitat imprejurimile, dar cu detalii de aici am sa revin cu alta ocazie.

Pentru vara, oscilam intre Grecia (eventual Zakintos) si Turcia, dar surpriza a venit de la [agentie de turism], care avea urmatoarea oferta: platesti o excursie in Turcia (oriunde doresti si oricand) si primesti una gratis in Grecia (la alegere, dar sa nu fie in luna iulie si august). Deci am profitat si am cumparat o excursie in Turcia - Kusadasi (unde urmeaza sa mergem) si am primit una gratis in Corfu -Hotel Jason.

Ca mai toata lumea de pe aici, am inceput sa ma documentez despre hotel; plaja; excursii si alte detalii. Pe acest site, am vazut multa lume dezamagita de acest hotel, dar ajunsi acolo, am constatat contrariul - RAPORTUL CALITATE PRET, ESTE FOARTE BUN (chiar daca noi nu platisem, dar stiam cat costa un sejur la Jason) ! Recunosc ca sunt reale cateva impresii de pe aici (hotelul este pe un deal; micul dejun este acelasi zilnic), dar pentru noi acestea nu au fost inconveniente (ca doar nu am mers acolo doar sa ne umplem burtile si sa iesim din hotel direct pe plaja). Toate camerele au balcon, tv, frigider, AC (contracost), seif, baie proprie. In lobby, internet cu fise (50 eurocenti=5minute), linie telefonica internationala. In fata hotelului este o frumoasa livada de lamai si portocali (lamii aveau flori dar si fructe coapte, chiar era plin pe jos). Piscina foarte ingrijita.

Dar cam atat despre hotel, daca aveti intrebari legate de acesta, va raspund cu placere.

Localitatea (satul) Ipsos, se intinde dea lungul Marii Ionice si poate fi parcusr pe jos, de la un capat la celalalt, in cca 30 minute, de mers lejer.

Legat de excursii, va pot spune ca este mai rentabil sa luati de la agentiile locale (costa cu cel minim 10 euro mai putin decat la agentia partenera [agentie de turism] si anume [agentie de turism]), dar ei sustin ca ofera mai multa garantie! Noi am luat de la [agentie de turism], Turul Insulei, care la ei a costat 38euro/pers, la care s-au mai adaugat cate 4 euro/pers pt ghid roman, iar la agentiile locale cca 24 euro.

In statiune mai puteti inchiria biciclete, scutere, ATV, masini.

La taverne se poate manca bine chiar si cu 15 euro/2 pers, sau la fast food cu 2 euro/gyros, dar gasiti si super market-uri cu preturi foarte bune (recomand market-ul AB). Plaja este 90% cu nisip; accesul este gratis, plateste doar cine doreste umbrela si sezlong.

Cam atat pentru moment, dar daca aveti intrebari va raspund.

Daca alegeti sa va petreceti concediul in Ipsos-Corfu, va doresc sa aveti un sejur cat mai placut!!!

Trimis de Nyc in 13.07.11 15:28:12
Validat / Publicat: 13.07.11 16:38:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos Hotel Angelica Atena Hotel Helenis

VIZUALIZĂRI: 14545 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nyc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Iason

[13.07.11 16:40:12]

Mutat la rubrica "Jason Hotel [Ipsos]" (nou-creata pe site)

[13.07.11 17:00:27]

@Nyc: esti user vechi, in mod cert ai vazut avertizarile repetate, scrise cu rosu, ce interzic mentionarea agentiilor.

Cartonas galben si doua zile suspendare

[14.07.11 11:23:32]

Promit sa nu se mai repete... nu a fost cu intentie. Mii de scuze!

dannek
    [23.07.11 10:54:14]

Plaja este departe si daca este accesibila (cu sau fara pietre)

daca ai avut cumva si mic dejun cum a fost, mobilier functional ce cuprinde camera A/C(free) chicineta, liniste, personal amabil,

[23.07.11 11:30:48]

Salut. Plaja este la cca 7 min de mers lejer, este accesibila, este o zona mica cu umbrelute, restul... prosopel, este in mare parte cu pietris fin si se poate intra in apa fara probleme (noi nu am avut nevoie de papuci speciali).

Hotelul este OK (din punctul meu de vedere, nu stiu ce pretentii au altii), am avut mic dejun (doar asta ofera hotelul), AC-ul este contra cost - 4E, dar noi nu am avut nevoie, pt ca toate camerele au la balcon un fel de gratie cu gaurele mici si foloseste si paravan de soare dar si protectie de tantari si am dormit cu usa deschisa.

Personalul este amabil; au bar in lobby si la piscina cu o sumedenie de bauturi internationale si locale; noi nu am cerut camera cu chicineta si nici nu cred ca au asa ceva;

cat despre liniste... nu cred ca exista un loc mai linistit ca acesta, pt ca hotelul este situat in varful unui deal, la cca 700-800 m de sosea.

Mobilierul este OK... curatenie se face zilnic si prosoapele cred ca la 3 zile, dar eu oriunde am mers in lume, nu am folosit prosoapele hotelului (consider ca prosopul trebuie sa fie personal) si nu stiu daca le schimba sau nu, ca le-am pus in dulap si acolo au stat.

La venirea spre hotel se urca cca200 metri pe o panta, dar noua ne-a placut asta, desi aveam niste conationali in hotel, care nu mergeau la plaja, ca sa nu urce si sa coboare panta (stateau la piscina).

Daca mai ai intrebari... cu placere iti raspund, dar nu mai devreme de luni! Toata stima!

Cashu
    [28.07.11 12:32:08]

salut, o intrebare am si eu, seara ai pe unde sa iesi adica este animat asa, sunt ceva terase de stat asa a la long, cluburi si cam la ce distante de hotel, ms

[28.07.11 12:46:28]

@cashu... salut. Localitatea Ipsos se intinde dea lungul marii (deci pe o parte este marea iar pe cealalta este satul), si pe toata lungimea, sunt taverne traditionale, care sunt deschise pana tarziu, dar sunt si cateva terase, destul de animate, cu muzica disco si bauturi internationale, care au program a la long. Este si un club (cel putin unul am vazut eu), la care ajungi in maxim 15 minute.

Hotelul nu este la strada, dar este situat aproximativ, la jumatatea statiunii. In maxin 10 minute de mers pe jos, ajungi la cea mai apropiata terasa, dupa care mai urmeaza si altele.

Dupa cum am spus... in 30 minute, strabati localitatea de la un capat la celalalt.

Daca mai ai intrebari... iti raspund cu placere!

Un sejur placut!!!

onisoru*
    [10.04.12 10:30:59]

Salut. In iunie o sa mergem 6 adulti cu un bus de 9 locuri. Hotelul are parcare proprie? ms

nicoleta2005
    [23.06.12 16:08:25]

@Nyc: Buna, stii cumva cat costa inchirierea unui scuter sau ATV?

denisaioana
    [14.07.13 23:59:48]

@Cashu: Buna,

Cum a fost seara pana la urma? Este animata statiunea? Cluburi? Terase?

[27.04.15 12:02:28]

buna

am ales sa scriu aici caci nu stiu unde trebuie sa ma duc ca sa pun o intrebare, poate imi vede careva ce scriu si primesc ceva raspunsuri.

as fi vrut sa intreb daca a mai fost cineva la acest hotel din 2013 pana in 2015?

poate ma ghidati unde trebuie sa pun intrebarea?

de asemenea as fi dorit sa stiu macar asa aproximativ cam cat costa ferry de la Igoumenitsa pana pe insula, pret de persoana dus- intors?

se apropie excursia noastra in Corfu si incerc sa imi strang cat de multe informatii pot.

va multumesc anticipat.

o zi buna tuturor.

PS inca ceva, niste costuri aproximative pentru excursiile optionale, pentru cine a fost si s-a plimbat???

maria55 †
    [27.04.15 13:48:42]

@flaviana77 - pt amanunte de gen, poti intra la rubrica "Descopera Corfu", citesti toate impresiile si nici ca-ti mai trebuie o alta documentare...

Este bine ca ai pus intrebarea, chiar si aici, pt ca cei care urmaresc... pot sa-ti ofere raspunsuri... insa anul trecut cand am fost si eu, sursa mea de documentare a fost... rubrica respectiva!

Am scris si eu un review, adevarat noi am fost cazati in Sidari, despre toate excursiile optionale, costuri, etc.

Nu cred ca preturile au crescut fata de anul trecut, ori daca da, atunci nesemnificativ!!

Corfu e minunat, ai facut o alegere buna!

[27.04.15 13:50:40]

@maria55 -

va multumesc foarte mult

am sa merg direct la rubrica respectiva si in limita timpului ma voi documenta acolo si unde nu gasesc ce doresc voi intreba

[30.04.15 14:13:30]

@maria55 -

buna maria

am cautat pe site rubrica indicata de tine dar sa stii ca nu am gasit-o

oare nu se numeste asa?

in alta ordine de idei vroiam sa te intreb stii cumva care este cea mai apropiata plaja de Ipssos?

am inteles din tot ce am citit ca plaja de acolo nu este grozava deloc, asa ca ma gandesc ca va trebui sa ne cautam o alta plaja cu nisip sau cu pietricele cum o fi numai sa fie mai buna decat cea din Ipssos si normal sa nu fie prea departe caci va fi cald, normal va fi luna iulie si noi va trebui sa ne deplasam cu transportul in comun.

multumesc.

maria55 †
    [30.04.15 15:38:40]

@flaviana77 - prima pagina a site-ului, undeva in stanga, exista un mic dreptunghi deasupra caruia scrie

-utilizator, hotel, destinatii-introduci Corfu, dai cautare si-ti deschide pagina cu tot ceea ce te intereseaza.

Alegi, dupa titlu, ceea ce-ti doresti si te documentezi! Daca nu, atunci introdu user-name-ul meu si vezi ca am dat niste detalii vis a vis de excursii optionale.

Am fost in Sidari, despre Ipsos nu stiu nimic!

[30.04.15 16:10:31]

@flaviana77 - probabil rubrica "Musai de văzut în Corfu" ţi-a recomandat-o Maria amfostacolo.ro/hotel.php? ... -corfu&id=14751

Vezi, eventual, şi celelalte rubrici de călătorie din CORFU - cele notate cu roşu (şi afişate primele) de aici amfostacolo.ro/grecia-par ... u,26,136/p0,0,4

dianamea
    [30.04.15 19:51:47]

@flaviana77: Cea ma apropiata plaja de Ipsos este Dassia, la sud de Ipsos, aproximativ la doi km distanta. Este o plaja nisipoasa, unde se pot face si sporturi nautice.

Cashu, dannek, denisaioana, flaviana77, maria55, nicoleta2005, Nyc, onisoru*
    Alte impresii din această RUBRICĂJason Hotel: