ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2011
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 29.11.10
    JUL-2011
    2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

O vizita de care imi voi aminti mereu cu placere

Castelul Reginei Maria se afla la circa 320 km de Bucuresti, 250 km de Giurgiu si 40 km de Varna.

Exista doua parcari in apropierea castelului, una cu 2leva/ora, chiar in capatul aleii castelului, unde exista si mai multe magazine si una, putin mai departe, cu 4leva/4 ore, unde practic tragi pe dreapta.

Aleea catre castel are circa 400m si este marginita de restaurante si magazine de suveniruri cu preturi decente. Nu am incercat niciun restaurant pentru ca, la fel ca majoritatea vizitatorilor, ne aflam in Balcic doar pentru cateva ore.

Taxa de intrare in castel si gradina botanica este de 10 leva pentru adulti, 2leva pentru cei pana in 18 ani si gratuit pentru cei pana la 7 ani. Nu exista taxa pentru aparate foto-video, dar personalul de la intrare verifica uneori daca exista asa ceva si nu permit accesul cu ele, asa ca mai bine sunt "disimulate".

Chiar inainte de intrarea catre castel, pe stanga, exista o toaleta. Specific asta pentru ca am vazut ca era foarte accesata; rasfatul costa 0,5 leva.

Din loc in loc exista harti cu amplasamantul celor mai importante lucruri de vazut in gradina.

Obiectivul turistic in sine este fermecator, fara nici o exagerare. Melanjul de culori, intalnirea muntelui cu marea, piatra, copacii seculari, istoria, tot, fac vizita de neuitat. Merita cautate aleea crinilor, magnolia, aleea cactusilor, cascada, gradinile suprapuse si, bineinteles, castelul.

Mentionez, pentru cei care au vazut gradina botanica din Bucuresti (care are oarecum aceeasi poveste, adica a luat nastere ca gradina a Palatului Cotroceni, ulterior aparand actuala Sosea Cotroceni), ca nu prea sufera comparatie, Balcic obtine o nota mult mai mare.

Ma opresc aici si las fotografiile sa vorbeasca.

Trimis de george_bton* in 12.07.11 23:55:27
    Validat / Publicat: 13.07.11 07:19:07
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Constantin si Elena - Grand Hotel Varna, Duni - Hotel Pelican, Sozopol, Ruse, Pleven

VIZUALIZĂRI: 4073 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (george_bton*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P09 aleea trandafirilor

[13.07.11 21:07:42]

Am vizitat si eu in luna iunie a acestui an Castelul Reginei Maria. Un adevarat colt de rai!!! Impresionant!!!

La prima vedere, costul vizitei mi s-a parut ridicat. Dupa cele aproximativ 4 ore petrecute pe vastul domeniu pretul platit mi s-a parut infim. Totul era extrem de curat si de bine ingrijit.

Am plecat de acolo cu impresia ca nu am vazut tot si cu siguranta asa a si fost. Era o zi torida de vara in care cu greu te plecai de sub umbra batranilor copaci.

Daca voi mai ajunge pe litoralul bulgaresc, ma voi duce din nou cu placere la Castel.

Sa auzim de bine!!!

george_bton*AUTOR REVIEW
    [13.07.11 23:58:35]

Cu siguranţă au rămas lucruri nevăzute. Din păcate pentru noi ne aflăm pe drumul de întoarcere spre casa şi nu am insistat prea mult cu vizita, aşa că am petrecut doar vreo ora şi jumătate acolo. Consider că sunt necesare cel puţin 4 ore pentru a te desfăta cu splendoarea grădinii.

Aş mai adăuga că am fost puţin derutat de faptul că la castel era un panou informativ pe care scria numele unei vile. După ce am vizitat acest loc am tot căutat castelul şi m-am convins că era acea "vilă" doar după ce am văzut că se afla pe toate suvenirurile de la magazinele de pe aleea de acces.

[14.07.11 07:55:55]

Da, imaginea vilei "Cuibul linistit" este cea mai cunoscuta. Constructia simpla si modesta adaposteste dormitorul, baia si inca citeva incaperi in care locuia Regina Maria.

Parerea mea este, ca la vizitarea unui nou obiectiv, trebuie sa am o minima documentare despre locul respectiv. Astfel descopar si inteleg mai usor ce urmeaza sa vizitez.

Am mai vazut cu ani buni in urma, aproximativ 30, in doua randuri, domeniul de la Balcic al Reginei Maria, dar la vizita de acum chiar mi s-a parut totul nou, de parca nici nu as mai fi fost pe acolo. Adevarul este ca in timp amintirile se estompeaza... se pierd... pozele fiind singura "dovada" ca am fost acolo...

Sa auzim de bine!!!

george_bton*AUTOR REVIEW
    [14.07.11 13:29:42]

@hlli ai dreptate in privinta documentarii inaintea unei vizite, nu prea documentata, dar totusi ceva e necesar sa stii despre locurile pe care urmeaza sa le vizitezi. eu am descoperit destul de tarziu utilitatea afa dar ma bucur foarte mult ca exista o cantitate enorma de informatie aici. mai ales ca de obicei sunt destul de nehotarat in privinta alegerii destinatiilor. si, ca sa te citez, sa auzim de bine!

vero76ro*
    [31.07.11 21:14:37]

Buna ziua. Imi sunt utile toate informatiile postate p[e acest site... Care este programul de vizitare al gradinii botanice? Este mai convenabil sa schimbi acolo din lei in leva sau din euro in leva?

Va multumesc anticipat.

Veronica

[31.07.11 21:26:32]

@vero76ro, parerea mea este ca sa pleci de acasa cu suma dorita de cheltuit in vacanta. Se gaseste mai greu de schimbat lei in leva, dar la BCR daca faci o comanda pentru suma dorita, in 2-3 zile se rezolva.

Daca totusi te gandesti sa schimbi banii in Bulgaria este de preferat sa schimbi la o banca sau casa de schimb valutar din hotel. In rest mare atentie la schimbul valutar!!!

Desi am fost anul acesta la Castelul Reginei Maria, nu mai tin minte orarul de vizitare. Am ajuns in jur de ora 9-10. Sa aloci macar 3-4 ore pentru acesta vizita. Este un loc deosebit de frumos si ar fi bine sa vezi cat mai mult din el.

Vacanta placuta!!!

george_bton*, hlli, vero76ro*