ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2011
DIN: Drobeta-Turnu-Severin
ÎNSCRIS: 17.05.11
JUL-2011

Hotel decent, raport calitate - pret bun

Numai ce am revenit din vacanta petrecuta in Kusadasi la hotel Arora si sunt foarte bucuros sa va impartasesc impresiile mele despre acest hotel.

De cum am ajuns, am fost intampinati de un personal mereu cu zambetul pe buze si foarte saritor - am fost cazati imediat, am primit camera cu vedere la mare doua paturi pe care a venit imediat camerista sa le lipeasca. Promptitudinea a fost mereu la ordinea zilei, la fel si amabilitatea personalului (foarte tanar de altfel - multi copii de 16-18 ani!), ceea ce mereu bucura la un hotel. Din pacate, engleza lor este execrabila - nu poate fi vorba de discutii cu ei, insa "rup" cateva cuvinte si cu semne, pana la urma, va puteti intelege :) Ba chiar stiu cateva cuvinte in limba romana (gen "Ce faci? " "Buna diminteata" "Pofta buna" etc) pe care nu se sfiesc sa le foloseasca, mereu cu zambetul pe buze.

Camera este suficient de mare, foarte curata, cu totul intretinut foarte bine. Lenjeria de pat si prosoapele sunt schimbate zilnic iar camerista, dupa un ciubuc turcesc (5-10 lire turcesti sau 10-20 RON) va va face tot felul de modele din prosoape si lenjeria de pat, foarte spectaculoase. Baia, la fel, curata si fara probleme, deci la capitolul camere, hotelul sta excelent (ca pont pentru camere: vederea la mare inseamna ca bate soarele toata dupa amiaza in camera, nu o mare problema datorita aerului conditionat; vederea la piscina inseamna ceva mai multa galagie pana la ora 23l; vederea spre oras, cea mai putin spectaculoasa, inseamna liniste si racoare).

Plaja, desi micuta, este mereu curata si frumos aranjata, cu sezlonguri cu umbreluta (gratuit), dar din pacate dupa doar cativa metri dati de vegetatie pe fundul apei. Avand in vedere ca sunt multe vietati pe acolo (inclusiv pesti viu colorati - asa ca luati-va ochelarii!), nu e tocmai placut sa pasesti in "necunoscut". Ca alternativa exista piscina - destul de micuta si ea, dar mereu curata si limpede. Aici insa s-ar putea sa aveti probleme cu sezlongurile care sunt cam putine la numar.

Mancarea este un subiect foarte delicat: este din belsug si destul de variata, la pranz de exemplu avand de alege din 6 tipuri de mancare gatita, calda si multe racituri si salate + dulciuri. Initial va veti simti coplesiti de varietate insa, din pacate, in fiecare zi oferta va fi aceeasi (cu mici variatii la mancarea calda), ceea ce inseamna ca in cele din urma mancarea poate deveni plictisitoare. Personal, nu mi-a placut foarte mult mancarea de acolo insa cu siguranta nu este o mancare proasta si sigur alte persoane ar putea sa o considere delicioasa.

O alta problema cu mancarea - in special dulcurile, este aceea ca nu se reumplu farfuriile terminate, insemnand ca bunatatile ajung doar la cei care sunt prezenti inca de la inceput. De asemenea, pe toata durata sejurului nu am avut nici macar o data baclavale, ceea ce mi s-a parut inacceptabil in Turcia, la un hotel de 4 stele. Dar pana la urma, cu toate minusurile ei, mancarea este OK si sigur nu veti face foamea :)

Bauturile la All Inclusive nu sunt de cea mai buna calitate: suc la dozator doar, servit in pahare de plastic, apa si ca alcoolice: bere, vin, gin, vodka si traditionalul lor Raki (un fel de Jagermeister). Bauturile nu se servesc decat pana la ora 23 dar am avut zile in care au ramas fara alcoolicele tari inca de pe la 7-8 seara. La fel si cu gheata mergi la noroc, dar macar aceasta este produsa intr-una. Berea lor servita de la dozator este OK - slab alcoolizata dar buna la gust. Marea problema raman apa si sucul care nu pot fi luate in camera, in sticle (decat contra cost) - totusi, daca nu va deranjeaza, puteti sa va umpleti singuri sticlele de la dozatoare si nu va va reprosa nimeni nimic. :)

In fiecare seara veti avea un mic program artistic (cantari live, dansuri traditionale sau moderne sau chiar balet acvatic) - destul de scurt ca durata insa destul de interesant si entertaining.

Per total, raportul calitate/pret este unul foarte bun, desi hotelul nu se ridica la standarele unui hotel normal de 4 stele. Dar si preturile sunt mult mai mici, deci se compenseaza.

Personal, dupa discutiile avute la intoarcere cu persoane cazate la alte hoteluri in Kusadasi - inclusiv 5 stele, similar ca pret - nu as recomanda acest hotel prietenilor mei sau persoanelor foarte pretentioase, daca ar avea o alternativa. Daca sunteti insa cu un grup care isi doreste sa mearga acolo, probabil ca nu veti regreta si veti trece peste micile neajunsuri. Pana la urma, per total, raportul calitate/pret este bun!

Trimis de genicon in 12.07.11 16:43:39
Validat / Publicat: 12.07.11 17:17:43

VIZUALIZĂRI: 2652 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (genicon); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera hotelului cand am fost cazati

DoreD [12.07.11 21:34:53] »

Mi-a placut P19

oplaurentiu [13.07.11 07:51:39] »

Foarte bine scris. Mi-a placut. Sunt de acord cu tine.

DoreD, oplaurentiu
    Alte impresii din această RUBRICĂArora Hotel [Yavansu]: