ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2011
ÎNSCRIS: 11.08.09
JUN-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani

Azur - o locatie excelenta... si cam atit!

Unii au visuri marete... …al meu era meschin; si anume sa stau la vilele Azur.

Stiu plaja asta de vreo 10 ani cind stateam in Eforie Nord in zona Steaua de MAre si faceam zilnic 45 de min pe jos pe malul marii, doar ca sa ma bucur de plaja asta minunata, niciodata aglomerata, situata intre Eforie Sud si Eforie Nord.

Pe vremea aceea si pina acum vreo 4 ani acolo era un camping de rulote, nu foarte mare si o terasa unde puteai sa fugi la prinz de dogoarea soarelui, sa maninci o ciorba si o friptura.

Acum vreo 4 ani, probabil in urma faptului ca turismul cu rulote a mers, proprietarul a construit 3 vile fix pe plaja.

Fiecare are 6 camere, parter si etaj.

Am continuat sa vin in zona sa fac plaja, cazata fiind in Tuzla sau Eforie Nord, urmarindu-I cu jind pe cei cazati acolo, cum ieseau dimineata fix pe plaja, in timp ce eu eram plecata de la hotel/pensiune cu bagaje, copil, catel, purcel, cu masina si barbatul din dotare boscorodind vesnic ca nu poate sa bea si el o bere decit seara cind ni se terminau drumurile cu masina.

Urmaream tot timpul site-ul vilelor, in speranta ca voi prinde o oferta potrivita buzunarului meu…n-a fost asa. Anii precedenti pretul era acelasi ca si acum: lunile iulie-august 220 lei/camera dubla/noapte, fara mic dejun; mult pentru buzunarul meu, cu aproape banii astia mergeai in Bulgaria la all inclusive.

Intre timp, odata cu constructia vilelor, s-a transformat si mica terasa intr-un restaurant mare, acoperit, cu specific pescaresc, pentru a functiona si a aduce venituri tot timpul anului.

In luna februarie a acestui an, cautind, ca in fiecare an, destinatia potrivita pentru concediul la mare, dau peste o super oferta: 7 nopti cu demipensiune, 1400 ron/camera dubla. Defalcat, insemna 100 ron/camera/noapte si 100 ron consumatie la restaurant/camera/zi.

Oferta asta era valabila pina la 30 iunie.

In acest pret erau incluse si 2 sezlonguri, locul de parcare, acces la foisoare si gratar si la micul loc de joaca pentru copii.

N-am stat pe ginduri, am si dat avansul si am inceput sa numar cu nerabdare lunile ramase :)

Se facu in sfirsit si ziua plecarii, cu prognoza meteo nu prea imbucuratoare.

Drum fara probleme, cumparaturi pe drum etc etc.

Ajungem acolo, loc de parcare fix linga vila, ne cazam; nimerim o camera la parter. In fata camerei se afla o masuta cu 2 scaune si o umbrela.

In fata vilei se afla 2 foisoare cu mese si scaune si un gratar; si evident micul loc de joasca pentru copii; toate la liber, la dispozitia turistilor.

Totul este inglobat in acest complex, unde ajungi sa te saluti cu ceilalti turisti pina la sfirsitul sejurului, unde copiii se joaca toti impreuna pe plaja sau la locul de joaca sau maninca impreuna in restaurant sau beau un suc impreuna in foisor.

Camera:

-dimensiuni medii spre mari, pat matrimonial, 2 noptiere, frigider mic cu congelator si mai mic, aer conditionat, 2 fotolii si o masuta; pe jos gresie; un dulap potrivit ca si dimensiuni, usa de balcon cu plase contra insectelor

-baie cu cadita de dus cu usa, si fereastra pentru aerisire.

-toate camerele au vedere spre mare; superb!

-in restaurant ai internet wifi si in camere la priza; mai bine veniti cu cablul de acasa; eu nu am avut nici in camera si pina la sfirsitul sejurului nici nu am primit, desi l-am cerut de vreo 2-3 ori

Restaurant:

-preturi medii spre mari, oricum mai scump evident decit in autoservirile din oras

-multe feluri de peste, mai ales de Mare NEagra, proaspat si bine pregatit; am inteles ca se aprovizionau zilnic de la o cherhana din zona, in cantitati mici, pentru a fi tot timpul proaspat

-pizza buna, preturi intre 16-22 lei; in ultima zi de sedere acolo (30.06) pizza se scumpise cu min 20%

-2-3 ciorbe in meniu, fripturi, fara mincare gatita

-in fiecare zi la prinz, meniul zilei, cu 20-25 lei care includea ciorba, felul 2 cu garnitura si salata, insa portii mai mici decit cele din meniu, “pe bani”

-servirea bunicica; cind era aglomerat, timpii de asteptare erau insa mari; aglomerat insa nu prea a fost

-suma de 100 ron trebuia sa ti-o consumi zilnic; ea nu se reporta si o pierdeai daca nu o consumai

Plaja:

-aceeasi plaja frumoasa, linistita, o incintare

-sezlonguri gratuite, cu saltelutele aferente si umbrele mari

-plaja curata, lume putina

Minusuri:

-avind atit de putine zile de concediu, am plecat de acasa hotariti sa nu ne enervam si toate neajunsurile le-am privit usor amuzati chiar :)

-cablul de net de care va ziceam nu a sosit nici pina am plecat

-te pune sa platesti c/val sejurului in ziua in care de cazezi

-curatenia in camera se face dupa niste regule nestiute decit de ei; mai pe scurt, mai mult nu veneau decit sa vina cameristele; se ocupau insa de spatiile exterioare si tb sa le prindem noi dimineata pe afara si sa le rugam sa vina sa mature si in camera; am trecut si peste asta. La fel, trebuia sa le ceri specific hirtie igienica si schimbarea prosoapelor.

-probleme cu scurgerea de la baie; probabil din cauza nisipului, apa de abia se scurgea sau nu se scurgea deloc

-miros greu de canalizare intr-una din camere; dupa 2 zile si o discutie cu proprietarul, s-a gasit brusc o camera de schimb

-la restaurant, jur ca de cind am venit pina am plecat, comandind aceleasi feluri de mincare, portiile se micsorau (exemplu: mamaliga cu brinza si smintina, snitel de pui cu cartofi prajiti etc)

-fapt observat de noi si de inca un client dupa citeva zile: zeama de la borsul de peste si de la ciorba de vita era aceeasi :); probabil puneau bucatile de pestein zeama daca se comanda ciorba de peste, respectiv legume si citeva bucati miiiiici de carne de vita, daca se comanda ciorba de vita

-baiatul de pe plaja, care trebuie sa aduca saltelele la sezlonguri fie nu era, fie nu venea sa le aduca; astfel incit, in fiecare dimineata, noi trebuia sa mergem sa le luam si sa le caram.

Puse una peste alta a fost ok; asta daca vii doar ca sa te bucuri de mare si de plaja. Daca vrei servicii, nu cred ca este locul potrivit. …de fapt, eterna problema a turismului romanesc, mai ales a celui de pe litoral.

In ceea ce priveste concediul la mare, am incercat ultimii ani toate variantele…cele potrivite evident buzunarului meu :)

Daca ar fi sa aleg, iubitoare de mare fiind, cred ca as alege tot o locatie ca Azur, in detrimentul locatiilor all inclusive, galagioase si aglomerate.

Rog un WM sa modifice, vilele Azur au acum 3*.

Trimis de Chloe in 12.07.11 15:08:00
Validat / Publicat: 12.07.11 15:37:08

VIZUALIZĂRI: 5528 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 plaja

[12.07.11 15:20:05]

Am modificat numarul de stele, multumim pentru sesizare.

• Alte impresii din această RUBRICĂVila Plaja Azur:

• pagină generată în 0.066719055175781 sec