ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2011
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 20.04.11
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII

O destinatie pentru toata familia

Localitatea Nea Skioni este situata in Peninsula Halkidiki pe bratul Kassandra. Localitatea are un port pescares asa ca pestele si fructele de mare proaspate nu lipsesc de la nici una dintre terasele sau restaurantele din zona. Desi principala activitate a localnicilor a fost pescuitul, in prezent acestia se orienteaza spre turism, pensiunile si hotelurile din zona, marea majoritate construite recent, sunt foarte cochete, bine utilate si la preturi accesibile.

Plaja localitatii a fost distinsa cu Blue Flag de mai multe ori in ultimii ani, aceasta s intinde pe o distanta mare, este curata si nisipul foarte fin. Sezlongurile de pe plaja sunt oferite gratuit de proprietarii restaurantelor si teraselor din apropiere (bineinteles se vor bucura daca si comandati ceva).

Din Nea Skioni se poate vizita:

- Hanioti, o localitate plina de viata cu multe cluburi si discoteci, aproximativ 7 km

- Loutra, aici exista un centru spa cu ape termale, centrul se numeste Agia Paraskeuh, aproximativ 3 km

- Sivri, Sani, doua localitati incarcate de istorie, veti gasi aici ruine antice, inclusiv o vila romana si un templu crestin, din Sani puteti de asemenea vizita sanctuarul pasarilor, aproximativ 20 km

- Satul Afitos, are o arhitectura unica si o vedere splendida spre Golful Toroneos, aproximativ 25 km

- Pestera Petralona, una dintre cele mai vechi pesteri din Europa, aproximativ 50 km

- Salonic, si aici ar fi foarte mult de scris, dar vreau sa mentionez: Portul vechi, Farul Alb, croaziere noaptea din portul vechi (se plateste doar consumatia), Mall-ul Mediteranean Cosmos (este imens, are un rau interior, biserica...)

acestea sunt doar cateva din locurile vizitate dealungul anilor.

Trimis de cmihai in 12.07.11 14:37:33
Validat / Publicat: 12.07.11 15:31:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Pansion Alexandros

VIZUALIZĂRI: 8224 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cmihai); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Portul Nea Skioni vazut de la umbra unui "palmier"

[12.07.11 18:03:38]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie

gabi7022002
[07.08.11 11:54:38]

Ma intereseaza citeva detalii despre aceasta locatie;

-am de gind sa ajung cu 2 copii (3 si 8 ani) si ma interesa cum este apa (inclusiv nisip si intrarea in mare)

-cum este mincarea (nu ca pret neeaparat... mai mult ca calitate si diversificalitate)

-se preteaza aceasta locatie pentru un concediu linistit?

-am de gind sa ajung cu auto propiu... sunt probleme cu parcarea?

-prin imprejurimi sunt locuri de vizitat?

-se pot face plimbari pe mare??

As aprecia f. mult daca as primii un raspuns.

Va multumesc anticipat si numai bine

tirol
[05.11.12 21:19:40]

@gabi7022002: si eu sunt interesat de aceasta locatie, pt o vacanta self catering in iunie 2013.

ai mai ajuns aici? daca da, unde te-ai cazat ce traseu, cazari intermediare ai folosit?

ce imi recomanzi?

iti multumesc!

cmihaiAUTOR REVIEW
[06.11.12 11:19:05]

Salutare,

si mii de scuze pentru intarzierea cu care am raspuns.

Din pacate in 2012 nu am mai ajuns in aceasta locatie, dar au fost amicii cu care am fost in fiecare an si au fost foarte multumiti.

Eu am plecat din partea de vest a tarii prin Serbia, nu am avut nevoie de cazare intermediara, drumul de aproximativ 14h nu a fost o problema.

Recomandari in zona:

Hanioti, Khalitea - de vizitat si shopping

Loutra - bai termale

Sivri - paradisul pasarilor

Toate terasele din port au peste si fructe de mare proaspete si foarte delicioase.

Am scris mai sus un review in care am descris mare parte din zona.

isacheady
[26.10.15 16:07:18]

Buna, am gasit cazare la vila Olga, dar as vrea sa intreb despre faleza. sunt magazine? am un copil de 16 ani care nu vreau sa se plictiseasca sa aiba de unde sa si cumpere inghetata...

cmihai, gabi7022002, isacheady, tirol
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Nea Skioni: