ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2011
MAY-2011
single

NYC - Un oras viu (I)

Leonard Bernstein - America

Am ajuns la New York City (NYC) intr-o vineri dimineata si am stat pana luni dupa amiaza. Chiar daca am incercat sa vad cat mai mult, sa devin new-yorkeza pentru cateva zile, pot spune ca 4 zile a fost foarte putin. Am impartit impresiile in doua, ca sa nu va plictisesc.

Statuia Libertatii se poate vizita cu vaporul din Battery Park (in sudul Manhattanului). Cu 21$ (bilet rezervat cu cateva zile inainte de prietena cu care am stat 2 zile), am avut acces la parcul din jurul statuii cu audioghid si la muzeul de pe insula Ellis. In Battery Park vezi peste tot mimi, imbracati ca statuia, cu care poti face poze pentru 1-2 $. Tot aici este un monument inchinat eroilor (ziduri pline de nume) si statuia imigrantilor. Cand te urci pe vapor, te supui la un control al bagajelor – ca pe aeroport, nu ai voie cu obiecte ascutite! Statuia – montata in 1886 – e MARE: inaltimea cu tot cu soclu e de 93 m si doar statuia de 46 m. Este formata dintr-o retea de bare de otel, peste care vine acea „piele” verde din cupru oxidat, groasa de 3mm! Te impresioneaza detaliile: faldurile mantalei, calcaiul usor ridicat al unui picior, maretia pe care o degaja!

Insula Ellis – a doua oprire a vaporului – a primit din 1892 pana in 1924 peste 22 milioane de imigranti pentru care exista documente aici. Din 1924 au aparut consulatele, care au preluat documentatia imigrantilor. Insula a mai functionat pana in 1954 si din 1990 e muzeu. Se pot vedea dormitoarele in care erau cazati imigrantii, lucruri personale ale lor, cuferele pentru bagaje, pasapoarte si multe altele. Pentru cei care au rude printre imigrantii din SUA este o vizita foarte impresionanta, dar si pentru ceilalti e deosebita.

Pentru NYC se poate lua un bus turistic de tip Hop-on-Hop-off de la agentii de pe strada. Pentru 48h am platit 54 $ (bus rosu) si am avut: tur de Downtown si tur de Uptown cu multe statii, 1 tur de noapte si 1 tur in cartierul Brooklyn fara opriri. Atentie, ghidul e live dar poate fi de diferite nationalitati si e mai greu de inteles uneori (mai ales asiaticii).

Manhattan este cartierul cu zgarie-nori simbol pentru NYC, mai ales sudul (Downtown). Cladiri ale corporatiilor, blocuri de locuinte, cladiri ale lui Donald Trump etc. Mi-a dat senzatia de labirint (desi strazile sunt majoritatea in unghi drept) prin care trebuie sa te strecori ca sa gasesti iesirea, unde lumina este de multe ori blocata de zidurile inalte, unde oamenii sunt ca niste furnici ce se misca permanent printre ele.

La intrarea pe Wall Street (nu mai este chiar in fata bursei, deoarece prea multa lume il mangaia) am gasit si statuia taurului cu noroc (bull-market = bursa in crestere, bear-market = bursa in jos) – normal ca au pus un taur si nu un urs!

Am vazut si Biblioteca nationala cu cei 2 lei-statui de la intrare, dar am prins-o inchisa. Mi-a placut cladirea scolii de arhitectura, cu design frumos!

Peste tot in NYC vezi multa politie – pe jos, calare, cu faimoasele masini NYPD. Politistii din NYC sunt cele mai bune surse de informatie turistica si sunt mereu amabili.

Si am ajuns in Times Square! Este locul care mi-a placut cel mai mult in Downtown. E plin de turisti permanent, poti gasi un scaun sau o bordura pe care sa te asezi si sa admiri reclamele de pe toti peretii din jur (se schimba permanent, nu poti sa te plictisesti). Conform recomandarilor primite (multumesc inca o data tuturor), am gasit faimoasele trepte rosii de langa care poti obtine bilete la pret redus pentru spectacolele de pe Brodway din acea zi. Noi am optat pentru un matineu (ora 14) de sambata si am ales Mary Poppins (35 $ redus/persoana) la teatrul New Amsterdam, undeva langa Times Square in sud. Spectacolul a fost excelent, foarte bine cantat si regizat, iar Mary Poppins chiar zboara la final deasupra spectatorilor! Mi-a placut si m-a deconectat.

Brodway este o strada foarte lunga in Manhattan, care are in partea de sud zona cu teatre, iar in partea de sus spre nord-vest poti admira cladiri de lux.

M-am plimbat prin Rockefeller Center: piata plina de steaguri in care iarna e patinoar si vara restaurant cu terase. Pe o latura a pietei gasesti un magazin Lego cu tot felul de statui din piese Lego – merita intrat chiar daca esti adult!

Intr-una din seri m-am dus la hotelul Marriott Marquise din Times Square (multumesc pentru recomandare) si am urcat la etajul 48 la restaurantul View. Acest restaurant are o platforma rotativa si intr-o ora poti admira NYC de sus, cu cladirile luminate. Primesti un servetel pe care sunt marcate principalele puncte de urmarit. Dupa ora 20 se plateste suplimentar (atunci se aprind luminile) si am platit pentru 2 beri si locul la masa la geam 28 $, dar a meritat. Pacat ca aparatul foto a fost normal si nu a reusit sa surprinda cele mai bune imagini.

In muzee nu am avut timp sa intru in cele 4 zile, poate intr-o excursie viitoare.

Pentru cumparaturi – este orasul in care trebuie sa faci cumparaturi daca vrei ceva din SUA de pe coasta de est – am preferat cartierul chinezesc (unde te poti targui si au preturi bune si marfa de calitate), blugii (Levi’s) i-am gasit la un magazin OMG din SoHo la preturi acceptabile (de la 20$ in sus), bere am cumparat de la farmacii – la indicatia unui politist. Prima data am crezut ca nu am inteles bine, dar apoi am descoperit ca in NYC farmaciile sunt un fel de supermarket de unde poti lua si de mancare si chiar de imbracat.

De mancat, am mancat mai mult pe strada. La tonete poti lua un hot-dog cu 3$, un hamburger sau un sandvici cu ou si sunca (facut pe loc) cu 4-5 $, apa si sucuri cu 1-3 $. Eu am preferat sucurile luate din farmacii care aveau gust, la toneta luam doar apa care se termina foarte repede.

Urmeaza partea a doua despre NYC.

Nota webmaster: partea a doua a impresiilor poate fi citita facand click click aici

Trimis de delia58 in 11.07.11 22:46:12
Validat / Publicat: 12.07.11 01:52:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 4873 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (delia58); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Mimi in Battery Park - fularul si coroana ti le pun ei pentru poza

[12.07.11 01:51:29]

Review-ul (impreuna cu partea a II-a, fragmentata nejustificat, in opinia mea) a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie

[12.07.11 10:44:05]

sper sa placa coloana sonora propusa!

• Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin New York: