ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2011
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 11.07.11
JUN-2011

la PMM* = 52 USD

Sejur pentru snorkelling... ca merita

Excursia noastra am dedicat-o in primul rand frumusetilor subacvatice din Marea Rosie. Este cea mai apropiata destinatie in care puteam sa vedem CORALI si PESTI DE TOATE CULORILE chiar si la plaja hotelului doar la cativa metri de mal (60-70m), cu un echipament banal de snorkelling

Am plecat in acest sejur cu multe emotii. Am primit multe informatii care ne-au speriat dar am mers la risc si acum nu ne pare rau. Comoara subacvatica a EGIPTULUI a meritat sa riscam sa: facem indigestie din cauza apei si a mancarii, sa ne topim de cald din cauza temperaturii, sa fim agasati de diversi comercianti (nu mai mult decat in TURCIA), sa ne cazam departe de orasul HURGADA, sa facem accident cu taximetristii care circula noaptea cu 100 km la ora doar cu lumina de pozitie aprinsa pe strazi fara semne de circulatie sau treceri de pietoni...

In iunie nu am gasit zbor din ROMANIA, asa ca am plecat din aeroportul din BUDAPESTA. Zborul cu BOEING 737 a durat 3,5 ore. Deasupra Egiptului nici un nor in 8 zile, asa ca mergeti la sigur cu vremea. Temperaturi in iunie 2011 intre 36 si 40 de grade C, dar foarte bine le-am suportat. Eram mai tot timpul la soare, mai mult la plaja cu sezlonguri si paravanturi de la mare, si mai putin la cele 7 piscine cu apa cristalina. Am luat micul dejun imediat cum am ajuns si am fost cazati pe la 10 mai repede decat ne asteptam. Check in-ul era la 13.

Hotelul este superb in pofida parerilor de pe acest site. Daca vrei sa gasesti nod in papura e usor... Pentru cei care vor sa manance si sa bea non stop nu este nici o problema. Bauturile sunt variate dar slab alcoolice. Teoretic nu ai nevoie de nici un ban in plus de cand pleci de pe aeroport si pana te intorci acasa. Eu consider ca: mancarea, bautura, prosoape in camera, la sezlonguri la piscina, la sezlonguri la mare, gel de dus, sapun, crema de corp, ti se pun la dispozitie cu prisosinta.

Mancarea este variata si sunt feluri de mancare care se repeta, dar felurile principale se schimba de la o seara la alta si din 5 feluri de carne si 5 garnituri la o masa (fara sa mai pun la socoteala salate, sosuri, prajituri, fructe) tot gasesti ceva ce sa nu fi mancat si cu o zi inainte. De exemplu, am mancat in 2 seri la crabi la grill, o data miel la cuptor, si de cateva ori aripioare sau piept de pui la grill, asta pe linga meniul normal.

Camera desi departe de cladirea principala, avea sea view, era cocheta, cu piscina in spate si plimbarea pana la mare, la restaurante sau la piscinele principale era o splendoare prin gradinele pline de vegetatie (palmieri, ficusi, tufe de busuioc, gazon bine intretinut si alte multe plante ornamentale). Am fost surprins de numarul mare de rusi din hotel. Alte natiii: egipteni, putini englezi, polonezi, cehi, maghiari si germani. Cred ca eram singurii romani.

Echipa de animatori era cam slabuta. Organizau volei pe plaja. aerobic pe iarba si in apa, seara faceu pe clovnii la spectacolele din amfiteatrul special amenajat. Zilnic seara se organiza un show de 2 ore pentru copii, dupa care un show de 2 ore pemtru adulti (dansuri traditionale, dansuri latino, dansatoare din buric, scenete comice si concursuri intre cupluri sau persoane din cadrul hotelului. Dupa show se organiza discoteca... cam slabuta.

Am fost intr-o singura excursie organizata de departamentul de scuba diving din hotel. 30 de dolari de persoana o excursie la snorkeling cu putina mancare si putina bautura la insula GIFTUN si inca 2 mai mici, cu conducator de grup care ne vorbea in engleza si care a fost ghidul si in apa. El si un baiat de pe vapor ne conducea prin apa in locuri in care erau mai multi pesti pe care ii atragea la el cu mancare. A fost o experianta deosebita. Am inotat printre pesti de toate culorile, mai mari si mai mici, printre corali extraordinari de colorati (mai ceva ca la ANIMAL PLANET si DISCOVERY CHANEL). Am vazut din vaporas si o pereche de delfini care se bucurau de prezenta oamenilor. Este foarte important ca si la hotel se puteau vedea o multime de pesti si corali superbi.

Pentru fotografii si filmari subacvatice am cumparat un aparat foto digital ROLLEI care rezista la 3 m sub apa si care suporta un card SD MICRO. Din pacate putini turisti erau interesati. Nu am facut nici o excursie in Cairo, Piramide, Valea Regilor etc. deoarece am considerat ca ar fi prea obositor, dar o sa ne intoarcem in EGIPT si pentru a- i cunoaste trecutul spectaculos.

Pentru suveniruri, recomand o deplasare cu taxi de 10 pounds pana la CLEOPATRA BAZAR (7 km) unde preturile sunt fixe si destul de mici (mai mici decat in aeroport). Pentru vizitarea orasului Hurgada (aprox 20 km), deplasare cu taxi (20 pounds) pana la HURGADA MARINA, o faleza super (in special seara) cu cafenele si restaurante traditionale si nu numai, cu docuri unde sunt ancorate vase mici, mai mult sau mai putin de lux. In apropire puteti face o plimbare printre blocurile localnicilor, care evidentiaza nivelul de viata precar din zona.

Cu siguranta vom reveni.

Trimis de cristy1200 in 11.07.11 22:37:45
Validat / Publicat: 12.07.11 01:03:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3742 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristy1200); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 sezlonguri, umbrele si paravanturi la plaja
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.00 USD pe cameră

Lumi
    [12.07.11 09:52:00]

Eu nu pot sta departe de acest hotel, nici macar in conditiile in care nu exista charter din Romania vara aceasta. Noi am optat pentru varianta plecarii cu Tarom-ul din Bucuresti si rezervarea camerelor direct la receptie. De fapt, gasca noastra este faimoasa in acest hotel pentru ca venim a 7-a oara vara asta, si am obtinut pret bun si camere la vilele de langa plaja.

Deabia astept sa ajung acolo, pentru noi acest hotel intruchipeaza tot ce ne putem dori de la un concediu la mare (plaja superba, apa calda, vant care sa te racoreasca, mancare OK, camere frumoase).

Tare imi pare rau ca romanii s-au speriat si au ocolit vara asta Egiptul.

Sa stiti ca am dat telefon la ambasada Romaniei din Egipt chiar ieri si ne-au garantat ca in statiuni nu este nicio problema si niciun risc pentru turisti. Doar Cairo ar fi cu emotii, daca nu mergeti in excursie organizata.

nicoletass
    [12.07.11 14:21:07]

Foarte frumoase pozele, felicitari!

[12.07.11 18:02:36]

Sa stiti ca va puteti rezerva sejurul prin Ungaria cu ajutorul unei agentii de turism binevoitoare. Iesiti mult mai bine. Concediu placut!!! Eu asa am facut si AM PRIMIT SI LOC DE PARCARE GRATUIT langa aeroport in parcare specializata, si transfer pana in aeroport Budapesta

[14.07.11 23:03:17]

Multumesc!

[01.08.11 20:52:50]

Buna. Am sa ajung si eu la la Hilton pe 20 august. Ma poate lamuri si pe mine cineva cum e cu taxi? Am auzit de la unele persoane ca nu au avut curaj sa se urce in taxi din cauza ca soferii pareau dubiosi si nu au avut incredere. E chiar riscant sa mergi cu taxi in Egipt? Hilton fiind la 20 km de Sakkala, consider ca e absolut neceasr sa aplez la el in cele 7 zile cat stau acolo... deoarce prefer sa petrec serile la terasele din Sakkala. Ai scris ca 20 lire egiptene costa un drum pana in Hurghada Marina. Negociat sau pret fix? CA am mai citit ca alte persoane au platit si 100 lire pe un drum.

Lumi
    [01.08.11 21:51:22]

Eu nu vad de ce ti-ai petrece timpul la terasele din Sakkala, unde va fi foarte cald fata de terasele de la Hilton, unde bate briza foarte placuta, dar fiecare cu gusturile lui.

Poti merge cu taxiul fara probleme, dar neaparat cu negociere inainte de a porni in cursa. Soferii care stationeaza in fata hotelului pornesc negocierea de la 60 - 50 lire, dar lasa fara probleme pana la 30 lire, dar sa te vada hotarat.

Alta varianta este sa astepti microbuzele care trec prin fata hotelului, care te costa 2 lire/persoana - pret fix, dar opresc din statie in statie. Mai ai varianta sa inchiriezi un asemenea microbuz in regim de taxi, daca se nimereste sa treaca gol prin fata hotelului, si costa cam 25 lire.

Sa nu comanzi taxi de la receptie, ca te usuca.

Nu ai de ce sa iti faci emotii, ca nu se intampla lucruri urate. Daca ti se pare ca merge cu viteza prea mare, cere-i sa stea mai incet, asta este boala lor.

Si inapoi poti sa te intorci cu microbuzul, dar sa stii sa ceri Hilton Long Beach, pt ca sunt vreo 3-4 Hiltonuri in Hurghada, si nu vrei sa nimeresti in alta parte.

[01.08.11 22:19:38]

Buna Danamircea

Noi am fost doar 2 persoane si am platit 20 de euro la dus si 25 euro la intors negociat bineinteles. De la hotel (periferia orasului) spre centru e mai ieftin. Cu maxi-taxi e mai ieftin dar dureaza mai mult din cauza opririlor (de 3-4 ori mai mult). Sa mergeti doar cu taxi in culorile orange cu gri, deoarece au firma si nr de telefon (ceva Hiundai), nu sunt *braconieri* cu masini vechi si fara firma. Oricum se negociaza cu toti.

Este foarte riscant deoarece nu au reguli de circulatie sau eu nu le-am remarcat. Nu au treceri de pietoni, merg cu 100- 120 km pe ora daca au o portiune de drum drept, circula in toiul noptii doar cu pozitia aprisa si eventual la o intalnire cu un alt autoturism aprind faza scurta!!! claxoneaza mai tot timpul... Noi ne tineam de mana pe masina de groza... Am mers pe o distanta de vreo 20 de kilometri dar fiind pentru prima data pe aceasta ruta nu stiam cum o sa arate destinatia calatoriei cu taxiul. Cum am coborat, am fost acostati de comercianti de tot felul care mai de care mai dubiosi.

Este adevarat si ce spune Lumi mai sus, dar e normal sa iesi din hotel, sa vezi si viata oamenilor din oras, sa vezi adevarata fata a Egiptului, cu saracia si mizeria din cartierele marginase, dar si sa stai in zona de promenada pentru oamenii cu bani si pentru turisti, ca pentru noi s-a gasit si un ventilator imens la terasa ca sa avem tot confortul.

Concediu placut!!!

[02.08.11 12:01:38]

Va multumesc mut pt raspunsuri, dar cristy1200 m-ai cam pus in ceata. 25 de euro pt un drum pana in oras??? sau era cumva 25 lire egiptene. ca Lumi a scris mai sus ca e 30 lire egiptene.

[02.08.11 12:38:29]

Eventual daca v-as ruga, imi puteti lasa o adresa de mail sa mai vorbim? As mai avea cateva nelamuriri si prim mail am putea discuta mai ok. daca nu va deranjeaza binenteles. E prima data cand merg in Egipt si cam am emotii... sincer. Mail-ul meu este ***@yahoo.com. Ms.

---------------------------------------------------

Nota webmaster:

ATENTIE: datele personale doar prin mesaj privat!

hylldegar*
    [02.08.11 13:03:06]

si eu merg in aceeasi data pt prima oara in egipt... de fapt trebuie sa imi fac azi rezervarea... si la mine sunt emotii dar imi place si riscul... am multe necunoscute dar o sa le clarific la fata locului... oricum comunicarea e de baza... te informezi vezi cum au facut ceilalti si reproduci...

[02.08.11 21:00:49]

[danamircea]: Scuze... era vorba de lire normal...

intreaba ce vrei aici ca nu se vede adresa de mail

elia30
    [11.08.11 11:56:07]

si eu am fost de 2 ori la Hilton si sincer mi-a placut enorm. Daca ar fi sa aleg Egiptul cu siguranta tot la Hilton m-as caza. Din tara nu am fost atenti si ne-a dat cazare la bungalouri, dar a doua zi am pus cate 10 dolari in pasapoarte (6 persoane - 3 camere dbl) si la ora 12 ne-a cazat in cladirea principala la etajul 1, cu vedere spre piscine (a se vedea pozele atasate). Iar in legatura cu recifurile de corali, dupa parerea mea cred ca sunt cele mai frumoase din Hurghada. Iar la barul de la piscina principala, dati-va bine pe langa Ahmed (daca mai este acolo), le spuneti ca sunteti romani si normal cu un mic "bacsis" de 2 dolari, se va purta cu voi extraordinar.

puiutea
    [26.07.15 11:47:50]

Frumos review, iar pozele subacvatice... de National Geografic! Felicitări!

cristy1200, danamircea, elia30, hylldegar*, Lumi, nicoletass, puiutea
    Alte impresii din această RUBRICĂLong Beach Resort (ex Hilton) :