ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2011
ÎNSCRIS: 07.06.10
JUL-2011

ARTICOL ARHIVAT

Un hotel resuscitat!

Pana pe data de 08.07.2011, daca eram intrebata de cineva unde as merge in statiunea Neptun, as fi raspuns clar ca la Hotelul Cocor de 4* sau alte alternative, la fel sau mai scumpe. Astazi spun clar ca la Hotelul Sara.

Am fost multi ani la rand in statiunea Neptun, niciodata pentru un adevarat sejur, insa atunci cand suntem in asteptarea unui sejur in alta tara, ne petrecem 2 zile la malul marii, pentru a n-e trece pofta.

La fel si week-endul acesta, am decis sa mergem 2 zile la mare. La capitolul cazari, stateam prost. Ce este frumos si pe gustul nostru, este foarte scump, dar oricum pretul nu prea conteaza din moment ce sunt puse pe stop sales de mult.

De la agentie am aflat de hotel Sara. A fost imposibil sa nu rad cand am vazut pozele si am aflat ca este un hotel de 3 *. Am ajuns acasa si am mai intrat o data pe site-ul lor, am ras la fel de tare. Ma gandeam ca oamenii astia au facut o super sedinta foto intr-o camera super speciala a hotelului si o prezinta drept camera standard. Intr-un final am rezervat camera (si am si platit-o) cu o saptamana inainte. Pana acum eu nu am stiut faptul ca prin agentie este mult mai simplu si intotdeauna m-am ferit de agentii atunci cand a fost vorba de Romania, preferand varianta contactului direct cu hotelul, lucru care se va schimba din acest moment.

Pe scurt, daca suni acum la hotelurile de la mare pentru un sejur in urmatoarele saptamani, este foarte posibil sa iti spuna ca nu au camere. Daca te duci la agentie ai mari sanse sa gasesti camere, pentru ca ei au contract cu hotelul, dar ce este si mai avantajos, este pretul. La receptie, pretul afisat era de 140Lei, noi am platit 120 lei prin agentie.

Cand am ajuns in fata hotelului eram oarecum resemnati, stiam ca nu este posibil ca pozele sa fie 100% reale, dar ne consola ideea ca nu vom zabovi mult timp acolo, era vorba doar de 1 noapte in care sa dormim, iar in mai putin de 20 de ore aceam sa plecam.

Am facut check-in ul si ne-au dat cartela camerei. Am ras pe tema cartelelor lor care nu aveau un numar scris pe ele. Ne gandeam ce se va intampla daca ne imbatam peste masura si vom uita numarul camerei, insa orice urma de ironie la adresa hotelului a disparut cand am vazut camera. Este la fel ca cea din poze.

Noi am stat in camera 313, insa in acelasi timp, gasca noasta a ocupat 4 camera duble pe diferite etaje ale hotelului, iar toate camerele erau la fel, renovate si surpinzator de frumoase. Camera este foarte frumoasa, asternuturile sunt imaculate si perfect apretate, prosoapele mi-au inspirat incredere maxima (mai ales ca in Romania plec intotdeauna cu prosoape proprii pentru uz personal) si pe scurt nu am ce sa reprosez acestui hotel, nu am gasit nimic acolo care sa merite comentat. In camera exista un mobilier simplu, intact, facut cu gust din punctul meu de vedere, tv LCD, frigider, seif, dulap de haine.

M-am dat seama intr-un tarziu ca nu aveau uscatoare de par, pe noi nu ne interesau dar poate asta face diferenta intre acest hotel si unul de 4 stele. In principiu, nu stiu cum se face departajarea hotelurilor, dar cu siguranta va pot spune ca am stat in hoteluri de 4 stele in Mamaia, care aratau la fel sau poate mai urat decat acesta.

In concluzie am fost foarte surprinsa de acest hotel. Consider ca merita credit si ca pe viitor voi merge pentru un sejur mai lung, impreuna cu cea mica. Personal am uitat din start ca este un hotel de 3 stele, din care doar 2 sunt afisate si il cataloghez ca fiind unul de 4 *... usor.

Pe un pliant, am observat ca era scris ceva si in limba turca, iar toate accesoriile din camere sunt 100% tucesti, asa ca probabil este un pic din calitatea turcilor, pe meleaguri romanesti!

Pe plaja lor nu am ajuns, insa am ajuns pe terasa superba, decorata cu mobilier de gradina de foarte buna calitatea si implicit si scump.

Nu ezitati, recomanda din suflet.

Trimis de IceLipstick in 11.07.11 13:13:26
Validat / Publicat: 11.07.11 13:51:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP. A mai fost în/la: Prea multe.

VIZUALIZĂRI: 2539 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IceLipstick); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Flaviu
[11.07.11 14:09:26]

@IceLipstick

Mă bucură seria de comentarii pozitive la adresa acestui hotel de pe Litoralul românesc, eu îl "ochisem" încă de anul trecut (tot datorită unui coleg de pe AFA).

Mă tentează o cazare pentru 3 nopţi la acest hotel dar pe site-urile agenţiilor turistice pe care le cunosc eu (şi care au şi filiale în Cluj) nu văd decât cazări pentru 5-6-7 nopţi. Îmi poţi spune, te rog, prin ce agenţie ai contractat sejurul? Prin mesaj privat, bineînţeles.

Mulţumesc anticipat.

medvi
[19.07.11 22:35:46]

Tariful nu este cel specificat dupa 15 iulie este 170 pe camera, rezervare poti face pe site si achiti dupa o factura proforma pe care o trimit ei prima zi de cazare si gata ce atata agentie care va baga si masa cu bonuri pe gat sau cel putim mic dejun.

Simy
[23.07.11 16:51:46]

Un review care mi-a mers direct la suflet

Din 3 august avem si noi facuta rezervarea pentru o camera dubla.

Sunt foarte curioasa si nerabdatoare sa vad marea si sa ma conving ca pozele hotelului reflecta intocmai realitatea.

Am citit cam tot ce s-a scris aici referitor la Hotel Sara si promit sa revin si eu cu un review sincer... plus multe poze.

Chiar sunt curioasa de personalul de acolo. Oare chiar asa de balauri sunt toti?? (fac referire la un alt review de aici...)

As avea o intrebare: Cum sta plaja din Neptun la capitolul alge??? ... e curata???

De Mamaia m-am saturat sa tot aud ce mizerabila e (zi de zi se spune asta la tv)... dar de restul litoralului mai nimic...

Toate cele bune

alamicu
[04.09.11 09:32:01]

Hotelul are produse turcesti deoarece patronul este turc. Cand am ajuns acolo la lcd era muzica... turceasca binenteles... vroiau sa ne indoctrineze Ca preturi e ok, pentru ceea ce ofera. Poate vor face ceva legat de partea cu dusul. Adica sa puna o perdea ceva pentru a nu stropi peste tot cu apa. Am inteles ca pe viitor vor sa faca si o piscina.

alamicu, Flaviu, Simy
Alte impresii din această RUBRICĂSara Hotel (ex Midia) [Neptun]: