ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.01.2008
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 24.01.08
    DEC-2007

Vacanta Caraibe

Dupa ce de mai bine de un an ma tot uit pe toate forumurile posibile si imposibile la plajele din dominicana in decembrie am reusit sa ajungem in Punta Cana.

Sa o iau de la inceput: am luat legatura cu o agentie de turism din munchen care ne-a gasit o urmatoarea oferta: Punta Cana, hotel Gran Bahia Principe Punta Cana, 5*, all inclusive international (adica cu bauturi internationale), 14 nopti, avion, transferuri samd - 1600 euro de persoana, cu plecarea de la munchen. Oferta mi s-a parut ok fata de ofertele romanesti. Tipa de acolo mi-a trimis proforma de avans - 20% - am platit-o, ne-a trimis voucherele si apoi am facut plata finala. Ca sa termin cu agentia mi s-au parut super profi urmatoarele: la check-inul de la munchen am incercat sa obtin locuri la geam, sa zambesc la don`soara de la air france (compania cu care am zburat) dar nu a fost nevoie - absolut totul de la locurile in avion pana la vila si camera in care am stat fusesera rezervate de agentie.

Pentru republica dominicana romanii au inca nevoie de viza, asa ca am luat legatura cu ambasada dominicana din frankfurt, le-am trimis pasapoartele, am platit taxa de 80$ de persoana si in 4 zile am avut pasapoartele inapoi. Cei de la ambasada au fost foarte ok.

Am plecat din tara pe 1 decembrie, cu masina, si ne-am oprit in prima seara la etap budapesta - 42 euro camera incluzand micul dejun. A doua zi dimineata am plecat spre munchen. Drumul Bucuresti - Munchen se poate face si direct dar necesita un efort considerabil pe care nu eram dispus sa il fac.

La Munchen am gasit o pensiune la 10 minute de aeroport unde am platit 120 euro pentru urmatoarele: 2 nopti cazare (una la plecare, una la intoarcere, cu mic dejun, parcare pt 2 saptamani, transfer la si de la aeropot). Iarasi cred ca e un pret super ok.

Zborul a fost destul de neplacut - Munchen - Paris - Punta Cana si a durat cu tot cu escala aprox 12 ore.

Am plecat din Munchen la 10 am ora locala si am ajuns la Punta Cana la ora 5.30 pm - practic datorita diferentei de fus orara castigi o zi.

Hotelul ( sau mai bine zis resortul) este imens, are 1800 de camere, plaja privata, 5 piscine samd. De mancat de mananca astfel: exista un restaurant cu bufet suedez si alte 7 restaurante a la carte - japonez, mexican, mediteranian, pescaresc, italian, francez si grill house. In pachetul pe care l-am luat aveai incluse 3 seri pe saptamana la restaurantele a la carte.

Plaja este bestiala oamenii sunt bestiali, excursiile sunt (unele) super. Impresie generala - o vacanta excelenta. Va atasez si cateva poze. Cine mai doreste informatii, astept intrebari.

Trimis de Sascha* in 24.01.08 07:27:55

VIZUALIZĂRI: 9069 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sascha*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Mihai1972 [29.07.08 09:34:42] »

In ce perioada ati fost? Acum si din Germania doar avionul (thomson, condor, tui) costa in jur de 1000 eur in peak. Pretul pe care l ati platit mi se pare fff ireal de mic.

Nu as alege cu plecarea din Germania pt ca ei folosesc curse charter unde esti tratat "pe cit platesti". Prefer sa zbor cu curse comerciale. Mai mult, mai trebuie adaugat inca 300 eur biletul Buc-Germania daca iei curse charter din Germania.

In winter 2008/2009 nu gasesti sejur de 14 zile sub cel putin 5500-6000 eur/familie la 5 stele...

Sascha* [31.07.08 06:36:06] »

5 decembrie - 20 decembrie

sezonul uraganelor se termina la 30 noiembrie deci sezonul full incepe la 1 decembrie pana la sfarsitul lui mai.

cursa nu a fost charter - a fost comerciala cu air france.

Iti pot da adresa de mail a tipei de la agentie daca te intereseaza.

indiralisa_26 [31.07.08 12:03:22] »

te rog spune-mi si mie la ce agentie de turism din Germania ai gasit oferta

multumesc anticipat

zaqq* [20.08.08 03:24:08] »

Te rog spune-mi si mie la ce agentie de turism din Germania ai gasit oferta

zaqq_qazz@yahoo.com

Multumesc

oanamusat* [04.09.08 11:12:05] »

Buna! Banuiesc ca deja esti obisnuit sa ti se ceara acest lucru, dar ti-am fi tare recunoscatori daca ne-ai trimite si nou adresa de mail a persoanei de la agentia de turism din Germania! Multumim!

Mihai1972 [04.09.08 11:27:06] »

Sezonul "peak" pt hotel nu coincide cu cel pt avioane!!!

Incepind din 23 Dec pina in 10 Jan pe orice destinatie prteturile la flight sar in aer. Eu mi am cumparat cu AF pt Punta Cana inca din Iulie biletul de avion - 1350 eur. Dar calatoresc 24. 12 - 04. 01 deci the most exepensive.

Am fost si eu intr-un an in Feb in Bali cind preturile la avion sunt 60% fata de peak.

Nu recomand plecari din Germania. Hotel da dar nu avionm

alina1975 [01.12.08 15:02:14] »

Buna!

Am cumparat bilete pt acest revelion (2008-2009), intamplator la acelasi hotel si tot de la o agentie din Germania - TUI-cu plecare din Frankfurt, biletele sunt jumatate fata de la noi (3600 euro -2 pers, 14 zile all), am inteles ca acum nu mai este nevoie de viza, se ia din aeroport.

Poti sa-mi spui cam ce este de vazut pe acolo, in afara plajelor, ma duc si cu copilul si n-as vrea sa-l tin doar pe plaja.

Multumesc.

indiralisa_26 [02.12.08 06:10:43] »

alina, cand te intorci te rog mult sa ne impartasesti impresiile tale si mai ales cat te-a costat totul....e visul meu sa ajung in dominicana

off....cat te invidiez

distractie placuta!

dana.ganescu [09.02.09 10:02:15] »

buna ziua

puteti va rog sa mi trimiteti numele agentiei din Germania... multumesc

mail: danima2001@yahoo. com

Mihai1972 [09.02.09 10:59:24] »

Sascha, ai uitat sa precizezi in ce perioada ai fost. Este o dif in peak season de 60% la pret (24.12 - 3.01).

Sascha* [09.02.09 15:03:03] »

4 - 18 decembrie 2007

Mihai1972 [09.02.09 17:05:29] »

Nice. De aceea a fost asa de ieftin. In perioada in care am fost eu, un bilet din germania a fost 2100 eur, fiind peak.

Mihai1972 [09.02.09 17:08:20] »

Noi am stat la GRAND PALLADIUM. Este HUGE!! Are si trenulet intern. Oricum, mi a placut foarte mult. Am calatorit in peste 40 de tari din care jumate au fost destinatii exotice. Plaja BAVARO o intrece pe cea din KOH SAMUI din thailanda, care si aceea e foarte exotica.

poze din Dominicana:

http: //picasaweb. google. com/mluca1972

Sascha* [09.02.09 17:21:22] »

Mihai1972

M-am uitat la pozele tale - se pare ca am fost la saouna cu acelasi catamaran

Plaja din dominicana chiar nu se compara cu nimic din ceea ce am vazut pana acum.

Admin [09.02.09 18:15:30] »

@MIHAI1972: am adaugat hotelul la care ai stat pe site, aici. M-as bucura - si ne-am bucura, sunt convins - sa gasesti odata 5 minute sa scrii mai pe larg impresii din sejur.

dana.ganescu [10.02.09 08:57:51] »

va rog frumos sa mi dati si mie numele agentiei din Germania...as vrea sa plec in martie-aprilie...si din cate am citit ofertele de afara sunt mult mai bune../..

va multumesc

Mihai1972 [10.02.09 09:34:39] »

Buna Dana,

DERTOUR, MEIERS si NECKERMAN sunt recomandate. Poti sa iei si de aici bilete, pretul este acelasi pt ca isi cedeaza comision intre ei. Diferenta de pret apare daca cumperi de aici cu grup. Atunci diferentele sunt majore. Eu de ex am platit pt 2 adulti si 1 copil in high season (24.12-05.01) 6600 eur. Am cumparat biletele de avion direct separat (cu AF plecare din Bucuresti) si cazarea de la MEIERS de pe net. Daca as fi plecat cu grup de aici org de Marshal m-ar fi costat 8000 eur. Nu ti recomand sa cumperi bilete cu curse charter - CONDOR, THOMSON, AIRBERLIN, LTU. Am cunoscut persoane care au avUt mari surprize - zeci de ore intirziere, transbordari prin Germania....in fapt un charter ramine tot un charter. Mai mult daca adaugi la pretul charter din Germania zborul Buc - FRA sau MUC ajungi tot acolo, dar si disconfortul cu dormit prin Germania sau transfer de bagaje.

dana.ganescu [10.02.09 10:00:06] »

multumesc foarte mult

o zi buna

bebedoru [15.02.09 22:08:19] »

Privind pozele tale Mihai am retrait emotiile pe care le-am simtit cand am vazut calcat prima data pe pamant caraibian.Am petrecut si eu7 zile in R.Dominicana in ianuarie 2003 si inca 7 zile in ian.2004 .Au fost zile superbe, de neuitat.Eu am fost prima data la Luperon si in anul urmator la Casa Marina.A fost minunat iar pozele tale mi/au reamintit.

bebedoru [15.02.09 22:10:38] »

Scuze Mihai.DE fapt Sasha

Mihai1972 [15.02.09 22:13:21] »

pt Bebedoru: poti sa le vezi si pe ale mele

rghelase2001 [24.10.10 22:31:24] »

Fain review! Te rog, cand poti, un pm cu numele si contactul agentiei de turism prin care ai obtinut oferta. Multumesc anticipat!

sweetie192002 [02.06.12 12:33:21] »

buna sascha, te rog poti sa imi spui cum ti s-a parut hoitelul?

Merci.

hlli [02.06.12 23:12:22] »

@sweetie192002, resortul Gran Bahia Principe Club, dupa spusele surorii mele, care traieste in Canada de mai bine de 22 de ani, este un resot de lux. Sora mea este fan lant hotelier Gran Bahia Pinrcipe. A fost in Dominicana, in Mexic, in Cuba si de curand in Jamaica si peste tot a fost la fel de multumita de servicile acestui lant hotelier.

Vei face o alegere buna daca te vei hotara pentru unul din resorturile Gran Bahia Principe.

Sa auzim de bine!!!

sweetie192002 [03.06.12 13:30:38] »

ma bucur hlli, caci am gasit o oferta. merci frumos.

miracolo [17.07.12 15:40:56] »

@Sascha: Buna... Ma bucur mult ca si romanii nostrii ajung prin acele locuri nedescris de frumoase... Eu si sotul meu am calatorit inspre punta cana in ianuarie 2012 si am reusit sa facem cluj munchen, munchen direct punta cana fara sa dormim prin germania... Am avut doar de asteptat 6 ore... Drumul este ft lung este adevarat si daca mai trebuie si intrerupt si dormit o noapte doua nu stiu pe unde nu e ciar placut... Acele zile pierdute sunt mai placute la ocean decat prin hotlele din germania spania etc, ...

- -

WM: te rog sa nu mai folosesti exclusiv majusculele

alina1975, bebedoru, dana.ganescu, hlli, indiralisa_26, Mihai1972, miracolo, oanamusat*, rghelase2001, Sascha*, sweetie192002, zaqq*
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Bahia Principe Club Hotel: