ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2011
DIN: ploiesti
ÎNSCRIS: 23.01.11
JUN-2011

Un hotel de toata lauda - nota 10+

Dupa cum am promis, am sa adaug si eu un scurt review pentru acest hotel, pe care l-am ales dupa mai multe cautari pe net dar si cu ajutorul vostru din ce ati postat aici... mi-au placut parerile voastre viv-a-vis de el, scurte si la obiect.

Am ajuns intr-o dimineata la ora 9, iar dupa un scurt timp de asteptare si prin amabilitatea functionarului de la receptie, am fost cazati in camera (dupa cum scrie in contract, cazarea se face la ora 18, cam ciudata ora dar astea sunt regulile lor)... am ajuns mai devreme deoarece sotia fiind insarcinata n-am vrut sa ne prinda caldura pe drum... am riscat sa asteptam mult camera, dar s-a rezolvat si dau nota 10 pentru amabilitate.

Am avut doar micul dejun inclus, care este in regim bufet suedez, si include mai multe preparate: oua pregatite in 3 feluri, bacon, carnaciori prajiti, cascaval, branza, crenvusti, rosii, castraveti sucuri 3 sortimente, dulceata tot vreo 3-4 sortimente, unt cafea si lapte... totul fara vreo limita de cantitate, dor sa nu pleci cu mancare in sacosa, ca este interzis. Am ales sa mancam in alta parte deoarece sotia poate poftea si la alt fel de mancare, decat cel din meniul restaurantului, adica gen hamsie, shaorma, pizza... de', gusturile la sarcina nu se discuta, nu? Am mancat si aici de cateva ori la restaurantul hotelului cateva ciorbe, mai ales de vacuta si de burta dar si salate cu piept de pui si crutoane, care au fost foarte bune, dar majoritatea produselor, in spacial pestele, sunt mai scumpe decat in zona centrala.

Am constatat cu placere ca hotelul este unul modern, finisaje de calitate si scumpe, lifturi luxoase, holurile etajelor foarte spatioase si decorate cu mult gust,

Camera este un pic cam mica, dar suficienta pentru timpul pe care il petreci in camera, balconul este si el suficient, cu o masa cu 2 scaune, sarma de rufe iar sa intre un hot in camera prin balcon este imposibil, si sunt camere video dese. Am trecut camera in revista de cand am intrat, usa cu acces pe baza de cartela, aer conditionat, televizor LCD, minibar, telefon, patul este mare cu 2 noptiere si veioze, o masuta cu 3 scaune si o masa de toaleta cu oglinda. Mentionez ca in camera mirosea a curat, asternuturile erau de un alb impecabil, halatele si prosoapele la fel, iar in baie era o curatenie deplina, dotata cu feon si cabina de dus.

Curatenia se facea zilnic, asternuturile se schimbau la 3 zile si totul mirosea a curat.

In curtea din spre plaja langa terasa este amenajat un spatiu de joaca pentru cei mici cu leagan, chestii gonflabile si altele. Peste tot este verdeata multa si sunt aspersoare care intretin verdele tot timpul.

Plaja este particulara, peste drum de hotel, foarte curata, cu ponton de lemn pana la malul marii, cabine de masaj, beach nar, sezlongurile si umbrela sunt gratuite, iar acest fapt se cunoaste la buget... in alta parte dadeai 15-20 de lei la inchiriat. Faptul ca plaja este particulara este un atuu, deoarece nu intra oameni straini aici, nu vezi cearsafuri pe jos, sau negustori ambulanti, decat rar si sunt repede usuiti de catre personalul plajei.

Personalul hotelului este foarte amabil si am ramas uimit ca o tipa de la restaurant dupa ce statuse toata ziua in picioare si alerga de la o masa la alta, dupa cca 13 ore de munca a mai gasit puterea sa ne ureze "Noapte buna", cand putea foarte bine sa se faca ca nu ne vede, si sa-si vada de treaba ei... asta mi-a dat de gandit, ca in conditiile in care rigorile si cerintele postului sunt aspre iar angajatilor li se cere sa fie amabili si respectuosi, daca materialul omului este de slaba calitate, n-ai ce face... dar daca omul este simtit, si amabil prin natura lui, asta denota buna lui crestere si mediul sanatos din familie. Sunt mai rari oamenii astia prin hoteluri si restaurante, dar totusi uite ca-i mai intalnesti...

Pe scurt am fost multumiti de conditiile de cazare, de hotel in general, mai ales ca are si internet wireless, si o sa mai revenim dupa ce se naste bebe, poate la anul sau peste 2 ani, dar cert este ca mai revenim aici!

Trimis de ireedeejay in 09.07.11 23:08:53
Validat / Publicat: 10.07.11 00:01:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 3289 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ireedeejay); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 plaja Hotel Tomis

Cris
    [10.07.11 08:09:17]

@iredeejejay, felicitari pentru review, eu personal ma bucur cand citesc ca exista si astfel de locatii pe litoralul romanesc.

Oricum, am notat hotelul, pentru ca este clar ca este de luat in seama pentru o viitoare vizita la Mamaia.

ireedeejayAUTOR REVIEW
    [10.07.11 09:25:41]

iti multumesc pentru aprecieri, si sincer am ramas si eu uimit de felul cum s-a prezentat hotelul... deci se poate si la noi, fara jecmaneala si mizerie... bravo lor!

Am facut mai multe poze, pentru a se convinge fiecare cum arata locatia, plaja etc... eu am plecat de la si mai putine poze, dar nu m-am pacalit, char merita banii aici.

mmierla
    [11.07.11 09:36:07]

@ireedeejay,

Foarte frumoase pozele, hotelul chiar arata f bine, felicitari pt. review.

bigbrother
    [11.07.11 12:50:09]

Foarte utila prezentare, asteptam cu nerabdare pe cineva care a fost anul acesta, in perioada de sezon. Voi pleca si eu in august la acest hotel si doaream sa va intreb daca nivelul zgomotelor in camera este mare (am un copil cam mofturos pe partea de somn). In alta dezordine de idei, cum se prezinta baia? Destul loc sa faci un dus, sau stai pe o parte? . Multumesc anticpat.

ireedeejayAUTOR REVIEW
    [11.07.11 13:12:52]

@mmierla: multumesc pentru felicitari

@bigbrother:

- in ciuda faptului ca restaurantul este la parter pe partea cu marea, nu am fost deranjat in nici un fel de zgomotele de acolo, nici voci nici alte zgomote, doar cele de la pescarusii care isi fac veacul pe un acoperis vecin, cum am prins si intr-o poza... dar asta este farmecul la mare. Pe partea cu lacul, unde este parcarea, sincer nu stiu... In schimb, niste parinti mai comozi, in loc sa-si duca copii afara in spatiul destinat pentru joaca, i-au lasat sa alerge, sa tropaie, si sa joace pititea pe holul etajului, si bineinteles o faceau cu tot tacamul, tipete, alergaturi... sincer asta m-a cam deranjat, dar nu tine de hotel, ci tine de bunul simt al parintilor, nu? Cum am mai precizat, aici erau copii de toate varstele, pornind le la 1 an, iar dupa cum am vazut, parintii cu copii foarte mici prindeau un moment de respiro doar atunci cand acesti copii dormeau iar in conditiile in care era galagie si tropaieli pe hol, nu vad cum s-ar mai fi odihnit si unii si altii (ora fiind in jur de 14.30). In rest totul a fost super!

-Baia este suficienta, zic eu, pentru necesitatile fiziologice si un dus, in conditii mai mult decat normale ... poate unii turisti au fost nemultumiti deoarece au acasa bai mult mai mari, dar dar pentru noi aici, baia a fost super-suficienta... si am vazut bai muuult mai mici...

bigbrother, ireedeejay, mmierla
    Alte impresii din această RUBRICĂTomis Hotel: