ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2011
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 09.07.11
    JUL-2011
    2 AD. + 1 COPII -- v: 14 ani

A doua vacanta la Sealight, superioara celei dintai

Anul acesta am fost pentru a doua oara la Sealight. Stiam ce ne asteapta, stiam si plusurile si minusurile acestui resort. De aceea cand a venit momentul sa decidem locul vacantei am ales cu ochii inchisi acest hotel. Si bine am facut pentru ca a fost o vacanta mult mai reusita decat prima.

Am cumparat bilet in martie, cu reducere bineinteles. Din martie si pana acum, in iulie am asteptat momentul plecarii cu nerabdare. Am plecat cu masina proprie pe traseul ales de marea majoritatea a turistilor atrasi de Turcia (Bucuresti-Giurgiu-Ruse - Hamzabeyli-Cannakkale-Izmir-Kusadasi). Insa noi, inainte de intrarea in resort am ales sa vizitam Pamukkale. Si din nou nu am regretat. Recomand cu caldura sa-l vizitati pentru ca este ceva neasteptat de frumos. In plus reprezentatul agentiei ne-a spus ca se va inchide la anul pentru protectie.

Sa revenim la Sealight. Am intrat in resort pe 2 iulie. Am ajuns ceva mai devreme de check-in, dar nu a fost nici o problema. Am parcat masina si ne-am dus la receptie unde ni s-au pus bratarile si am beneficiat de toate serviciile hotelului. Camera ne-a fost data in jurul orei 13.30, asa cum am fost informati si la receptie. Initial, avem rezervata o camera tripla, dar fara vedere la mare. Am intrebat receptionerul daca se poate face ceva in privinta aceasta pentru ca ne doream foarte mult o camera cu vedere la mare si piscina. Baiatul a fost foarte dragut si ne-a schimbat camera imediat. Camerele sunt spatioase, se face curatenie in fiecare zi. Prosoapele le schimba zilnic. Minibarul este umplut daca este golit.

Mancarea este variata si din belsug. Micul dejun incepe la ora 7.30. Afara, la gratar, se prepara omleta (bineinteles, nu pe gratar, pe plita). Inauntru puteti gasi produse de patiserie, oua fierte sau oua ochiuri, pancakes, cereale, iaurturi, ceaiuri, lapte cald si rece, cafele, bauturi racoritoare, fructe proaspete si uscate, mezeluri (proaspat taiate chiar in fata), legume proaspete, siropuri, branzeturi, masline, gemuri, paine prajita, carnaciori. Saletele ti le pregatesti singur, fie din fructe, fie din legume. Aveai la dispotie ulei, otet, zeama de lamaie proaspat stoarsa, condimente. Multe feluri de paine pe care ti-o puteai taia singur. Exista un aparat unde puteai s-o prajesti. Pentru puturosi, micul dejun tarziu incepea de la ora 10.

Pranzul la fel de variat ca si micul dejun. Carne de pui, curcan, oaie, manzat, peste cu tot felul de sosuri sau simpla. Cartofi prajiti, fierti sau gratinati, paste (mai multe feluri), pide, placinte cu spanac si branza, orez (mai multe feluri), gratar de pui, peste, curcan (nu toate odata bineinteles). O multime de feluri de prajituri care mai de care mai gustoase. Profiterol, placinte, fursecuri, torturi, tarte, etc. La pranz, bauturile ti le aduceau ospatarii. Erau foarte rapizi, chiar si fara sa primeasca spaga.

Cina, la fel de imbelsugata. Multe feluri de mancare din care iti poti aranja o farfurie, fie ea chiar si pentru cel mai mofturos turist, inclusiv gratar.

Dupa cina, la ora 20.30 incepea Mini Disco, iar la 21 spectacol pentru adulti. Fiecare seara avea o tema anume. Animatorii salutau in fiecare seara turistii, chiar si in romana. Cel mai amuzant dintre ei era "piticul" Deni Armand. De altfel toti animatorii erau foarte hazlii si prietenosi. Am intrat si noi in jocul lor si dimineata si la pranz si seara. Dansam cu placere dansul reprezentativ al hotelului. Pe timpul zilei aveau loc diferite concursuri, care nu erau foarte galacioase, cat sa nu deranjeze si turistii mai monotoni, veniti sa se relaxeze. Muzica era in surdina la barul de la piscina, acolo unde se serveau si produse fast food (hamburger, cheese burger, chicken burger, chicken sandwich) si salate incepand cu ora 10 pana la ora 17. Desi pe mese exista un meniu insotit si de preturi, acestea nu erau valabile pentru turistii hotelului. Cocktailurile erau delicioase si cele alcoolice si cele nealcoolice.

Similar cu Myrina pool bar era Agaios beach bar. Aici se servea si pizza spre deosebire de barul de la piscina. Aici era si locul de unde ne lua si lasa masinuta pentru turistii puturosi carora nu le placea sa coboare scarile pana la plaja.

Plaja este foarte curata, cu nisipi fin, de altfel este premiata cu Blue Fag. Sezlonguri suficiente, umbrelute, masute, saltelute, colace. Hidrobicicleta si canoe erau gratis. Sporturile cu motor erau contracost (ca oriunde). Intrarea in mare e lina, cu nisip. N-am vazut nici macar un arici de mare, nici in timpul plimbarii cu hidrobicicleta. Marea a fost superba, dimineata linistita, spre amiaza cu valuri.

Piscinele erau super. Una era cu apa sarata, celelalte cu apa normala. Jacuzzi-ul functiona cu program. Piscina mare, destul de incapatoare, cu intrare treptata. Adancimea maxima era de 1.40. Piscina pentru copii este separata de un gardulet. Dimineata puteai participa la cursurile de water gim (care era gratis), volei, polo chiar si de limba turca. Dupa amiaza era discoteca in piscina si cursuri de belly dance.

Personalul este foarte amabil si mult mai numeros decat anul trecut. Totul este sa colaborezi cu ei. Daca exista vreun inconvenient il poti reclama la managerul hotelului care se plimba toata ziua prin hotel. N-am avut probleme de genul acesta.

In concluzie va recomand cu caldura acest hotel. Noi, ne gandim de pe acum sa revenim si la anul.

Trimis de Cappuccinoo* in 09.07.11 15:58:59
    Validat / Publicat: 09.07.11 17:21:38
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Grand Blue Sky, Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 3924 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cappuccinoo*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Pe 3 iulie a fost ziua mea de nastere.Desi nimeni nu a spus nimic la receptie,m-am trezit cu acest mic cadou in camera.

[20.07.11 10:19:22]

Cappuccinoo, imi pare rau sa zic asta dar... ori traiesti intr-o lume de vis, ori esti de la vreo agentie si sa nu cumva sa renunte lumea la acest hotel, spui numai minciuni. Ma uimesc cand citec, sincer. Induci lumea in eroare... unde ai baut tu suc la sticla de sticla? unde ai vazut tu animatie buna, unde ai vazut tu aqua gym zilnic? In jacuzzi-din 10-15 canale de apa mergeau 4 asa ca degeaba intrai, treuia sa stai la rand ca sa ai parte de un masaj cu apa; privelistea cu atatea balarii era jalnica, nu aveai decat cativa metri patrati de gazon unde si acolo trebuia sa fi pe faza sa prinzi loc. Cafeau la aparate jalnica, servirea la fel, spectacolele de seara erau cu aceeasi dansatori si a fost doar in 3 seri... si inca muulte minusuri.

Doamne cat poti sa minti!

Dar daca stau bine sa ma gandesc cred ca ai fost toata viata in Jupiter la noi si cand ai vazut Sealight in Turcia, ai crezut ca ai ajuns in Rai.

Oamnei buni, nu zic sa nu alegeti acest hotel, faceti ce vreti... dar ganditi-va ca unii posteaza special sa ridice renumele hotelului. Inca odata spun... daca aveti pretentii de la concediul vostru, aveti de ales in Turcia.

Cappuccinoo*AUTOR REVIEW
    [21.07.11 01:37:28]

Tatyana, eu nu te-am jignit, asa ca te rog sa-ti tii ofensele la adresa mea pentru tine. Mai degraba tu ai mari pretentii de la Kusadasi. Vrei servicii adevarate, du-te draga in Antalya, la Rixos Lares. Tu ai fost vreodata in Kusadasi? Si daca ai fost si nu ti-a placut ce vina am eu ca mie mi-a placut si tie nu?

Nu numai ca am fost la Sealight, dar am fost de doua ori si sunt sigura ca ne vom duce si a treia oara. Care-i treaba ta? Eu mi-am scris parerile pentru prima data pe acest site, pentru a da o mana de ajutor celor care-si aleg concediul consultand internetul.

Si acum revenind la "minciunile mele". Unde ai citit tu ca am baut eu suc la sticla de sticla? Nu, nu era suc la sticla de sticla. Sucul se servea in pahare. Daca voiai suc la sticla, aveai in camera, in minibar.

In perioada in care am fost eu (2.07-7.07) animatia a fost chiar buna, comparand-o cu anul trecut. Water gym chiar a fost, la piscina mare, ZILNIC. Nu stiu cum tu nu ai gasit loc in jacuzzi, probabil ca turistii cand ma vedeau pe mine intrand se dadeau la o parte, sa-mi cedeze locul (alta explicatie nu-mi gasesc). Iarasi, nu stiu unde ai avut tu camera. Dupa cum am spus, noi am rugat la receptie sa ni se dea o camera cu vedere la piscina si ni s-a dat imediat fara sa mai platim in plus. Familia care a mai fost cu noi a avut vedere la mare si spre oras. Si iarasi nu stiu unde ai vazut balarii. Probabil ca ai confundat padurea de pini cu baleriile, nu? E greu cand nu stii sa faci diferanta intre tufisuri si pini...

Cafeaua la aparate nu mi s-a parut atat de jalnica, dar acum depinde si de gustul fiecaruia. Eu beam dimineata la lobby cafea turceasca care e grozava (daca ai baut vreodata in viata ta nu ai cum sa ma mai contrazici). Faza cu spectacolele care au fost doar in 3 seri... asa a fost anul trecut. Dar anul acesta, au fost spectacole in fiecare seara. Aia anuntau pe timpul zilei unde vor fi activitati, dar daca nu erai atenta... treaba ta.

Servirea a fost IREPROSABILA. Jos palaria. Deja stiu ce comandam, cand ne asezam la masa, ei deja le aduceau.

In fine... acum depinde si de gusturile fiecaruia. Depinde si de asteptarile pe care le ai. Daca te asteptai sa gasesti la Sealight aceleasi conditii ca in Bodrum, mai asteapta!

Eu n-am mintit, am spus doar adevarul. Am postat si poze.

Oare tu chiar ai fost la Sealight? Poate ai fost la vreun hotel de 3 * si ai gresit cand ai postat comentariuk la acest hotel. Ti-am citit si eu reviw-ul. Tu nici macar n-ai atasat poze, ceea ce-mi intareste presupunerea. In plus, ai fost in iunie, in afara sezonului. A contat si asta.

Ma rog, da, eu mint. Da, eu lucrez la agentia X, duceti-va la Sealight ca n-au destui turisti (Apropo, cand am fost eu, era plin, nu mai erau camere libere). De fapt, nu. Nu va mai duceti la Sealight ca nu vrea Tatyana.

(P. S. : Ecourile sunt pentru cei care doresc informatii suplimentare, nu pentru cei care vor sa jigneasca!)

[21.07.11 11:54:07]

Esti foarte tare... pacat, ai coborat la 2 stele...

Stai linistita ca o sa pun poze sa nu cumva sa crezi ca ai fost singura acolo... Si o sa pun si de la Kefauka ca sa vezi ce inseamna gazon si nu balariile care erau pana jos la plaja, scuzee pinii, sa vezi ce inseamna calitate.

|Ma faci sa rad draga, sincer. Citeste si tu ce au postat si altii inaintea mea, ca sa vezi ca multi au fost dezamagiti de 5 stele ultra all inclusiv-ul de la Sealight.

Bine ca ati avut voi de toate, sa va fie de bine concediul si sa va duceti toata viata la acest minunat hotel si sa scrii an de an aici cat de minunat a fost. Drum bun.

[21.07.11 11:59:03]

Rautacioase si pe alocuri deplasate ecourile tale, tatyana. Concentreaza-te pe discutii referioare la aspectele turistice si evita derapajele inspre atacul la persoana altor autori, oricat de diferite vi-ar fi preferintele si asteptarile turistice.

Considera-te avertizata

[21.07.11 12:08:05]

Vezi ma intai si ce a scris d-na Cappuccino ca sa comentezi...

Avertizarea nu ma intereseaza.

O zi buna.

Cappuccinoo*AUTOR REVIEW
    [21.07.11 14:09:20]

Astept sa-ti vad pozele Tatyana.

[21.07.11 21:33:22]

Am incercat... dar nu am putut. O sa mai incerc...

Cappuccinoo*, tatyana
    Alte impresii din această RUBRICĂSea Light Resort [Ladies Beach]: