ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2011
DIN: arad
ÎNSCRIS: 13.10.10
JUN-2011

In trecere prin Eforie Nord si Mamaia

Desi am fost pe litoral la bulgari tot ne-a fost dor si de al nostru.

Zece ani la rand am fost la Mamaia in concediu iar acum nu am putut sa plec acasa pana nu vad si litoralul nostru.

In Saturn ne-am oprit doar sa ne cumparam placinte cu branza (este un loc unde le face foarte gustoase).

In Eforie Nord am parcat in zona Belona, parcarea 10 lei/zi si puteai sa te parchezi pe orice strada din Eforie Nord si Eforie Sud in acea zi.

Plaja in zona Belona mi s-a parut foarte ingrijita.

Nisipul curat, ici colo mai era cate o alga dar nesemnificativ pe langa ce am vazut la Mamaia.

Apa marii curata, pacat ca era vreme urata si nu puteai face o baie.

Am cautat un loc unde sa dormim, am mers pe stradute (nu prea cunosc Eforie Nord) pana am vazut hotelul Hefaistos. Arata destul de bine pe dinafara, avea geamurile termopan, am intrat si am intrebat cat costa pe noapte, 60 lei/noapte plus 3 lei taxa de statiune. Nu am cerut sa ne arate camera (ghinionul nostru), am platit si cand am urcat cu liftul la etaj surpriza, doar o parte a hotelului era renovat cea din fata. Bineinteles noi am primit pe partea nerenovata. Arata jalnic camera dar am spus asa pret mic asa conditii.

Asta este dar putea receptionera sa ne avertizeze macar ca au camere renovate poate si mai scump si camere nerenovate ca sa poata clientul sa aleaga.

Am mancat la o terasa, chelnerul foarte amabil. Am fost prin magazine.

Seara ne-am plimbat un pic in apropierea hotelului, pe o terasa urla manelele iar peste drum un grup de indieni care vroiau sa cante nu aveau nici o sansa sa se faca auziti.

A dua zi am fost la Constanta pe la Cazinou, aceeasi vedere ca in fiecare an, balustrada ruginita, borduri de beton rupte si gunoiul care plutea pe apa marii.

Pacat pentru ca apa marii avea o culoare super.

Batea foarte tare vantul asa ca am plecat sa vedem statiunea noastra de suflet Mamaia.

In Mamaia am gasit un loc de parcare fara plata, in alta parte era 15 lei/zi parcarea.

Pe plaja am fost doar in partea de sud, in unele portiuni era plin de alge, apa unde era mica avea culoarea namolului.

Plaja era foarte murdara in comparatie cu plaja de la Eforie Nord.

Statiunea este plina de magazine, de la suveniruri pana la haine cu preturi destul de rezonabile.

Am mancat la restaurantul hotelului Dacia Sud. Mancarea a fost foarte buna, o ciorba gaseai la 6-7 lei, felul doi la 20 lei fara garnitura, cartofi prajiti la 7 lei portia.

Am plecat cu parere de rau ca concediul s-a terminat.

Pacat ca nu avem marea mai aproape sa putem veni in fiecare weekend.

Trimis de geta10 in 09.07.11 10:15:51
Validat / Publicat: 09.07.11 11:23:14

VIZUALIZĂRI: 9224 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geta10); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 priveliste de pe faleza Eforie Nord

[09.07.11 10:23:48]

Fiind un review de calatorie, notele acordate la cazare au fost retrase. Ar fi bine daca ati putea reveni cu un articol distinct despre Hotelul Hefaistos aici. Veti putea acorda astfel si notele specifice unei unitati de cazare iar hotelul va beneficia de un grad de evaluare mai obiectiv. Multumim.

[09.07.11 12:20:15]

Dac-aş sta-n Arad, aş merge doar la Adriatica. Ajungi şi mai repede decât la Mamaia...

[10.07.11 08:53:37]

Din pacate de Arad toate sunt departe. Ca sa mergi in strainatate ai nevoie de un buget mai mare, nu te multumesti doar cu mare si soare.

[11.07.11 08:55:41]

Dragos are mare dreptate! Pe toti cei din vestul tarii va invidiez pentru marea sansa pe care o aveti de a fi atat de aproape de Marea Adriatica!

Alex_Macedo
[11.07.11 09:22:16]

johnnyredlabel

... coretto!!... iti dai seama ca de la mine pana'n Venezia e aceeasi distanta ca, pana'n Vama Veche!!... de drum nu mai vorbesc... ca se simte cu fesa libera!!... astaaa... se vede cu ochiu' liber, vroiam sa zic!!

[11.07.11 10:01:27]

Asa vorbiti parca ar fi distanta Bucuresti - Constanta, nu ii chiar atat de aproape.

[11.07.11 10:37:24]

Ba e mult mai aproape, dacă socoteşti cum se merge (stă, mai bine zis) acum din Bucureşti spre litoralul românesc... şi cum se merge dincolo.

[02.03.12 12:52:49]

@Dragos: de ce nu pui la socoteala autostrada si parcarea etc. toate se platesc in euro, pe cand la mamaia, am avut parcarea. sezlongurile gratuite. plaja cu nisip fin, nu cu pietre, cum este la ei.

[02.03.12 12:57:12]

@geta10: ai dreptate si eu sunt din arad. anul trecut am stat la neptun si mamaia. din neptun ne-am dus 1zi in bulgaria, dar sa stii ca nu am fost incantati.

[02.03.12 13:13:17]

@donnola: Dar conditiile si serviciile? Ma tem ca aici e marea diferenta. personal cand sunt in concediu vreau sa ma simt in vacanta, nu vreau sa ma enervez din cauza serviciilor (inca) precare pe care le ofera turismul de pe litoralul nostru. Iar daca mai sunt si flori printre spini, acestea costa cel putin la fel ca afara.

[02.03.12 13:35:36]

Ma vad nevoit iar sa "incalc" promisiunea de a nu mai scrie ecouri...

@donnola:

... plaja cu nisip fin, nu cu pietre, cum este la ei.

... ai uitat sa scrii la care ei. Eu am fost anul trecut la Grado si era o plaja lunga si lata, cu nisip fin si apa limpede... o frumusete!!! Si mai avea si "blue flag", lucru tare rar pe la noi! Parcare gratis, am gasit si acolo. Iar pe autostrazi, nu-i musai sa mergi - poti alege drumurile nationale si nu mai platesti nimic. Dar pierzi timpul aiurea, ca sa salvezi (cel mult) echivalentul unei nopti de cazare...

Insa, ca sa ajungi la Mamaia, n-ai platit oare taxa de drum (rovinieta - 7 Euro pe 30 de zile), precum si taxa la podul peste Dunare (~ 20 lei) si taxa la "barierele lui Radu Mazare"? pe astea le cam uita lumea...

Daca tot facem comparatii, sa punem pe talerele balantei tot ceea ce trebuie, nu doar ceea ce (nu) ne convine.

[02.03.12 14:45:49]

@johnnyredlabel: noi am fost la h. tomis din mamaia si chiar n-am avut ce baga de vina. am fost cu toate mesele incluse a la carte. am avut pe card in jur de 700lei daca ai vrut ai mincat intr-o zi de 20lei sa-u de 150lei pe nimeni nu ainteresat. mancare buna si diversificat, curatenie in fiecare zi, prosopele schimbate in fiecare zi. lenjeria la 3 zile. deci chiar nu ai ce sa bagi de vina.

[02.03.12 14:58:06]

@Dragos: taxa de drum o am platita pe un an, nu mai stiu cat afost taxa de pod, bariera lui mazare nu se mai plateste, si chiar daca s-ar plati noi nu circulam cu masina. sunt autobuze supraetajate si cu ele ne plimbam.

florinsta
[02.03.12 15:07:50]

@donnola: Ai dreptate; anul trecut nu s-a mai platit taxa de mazare pentru intrarea in Mamaia.

[03.03.12 09:53:31]

@donnola: Nu cred ca m-am facut inteles si de aceea revin. Nu neaparat in cantintatea de mancare si in regularitatea schimbarii cearsafurilor sta un sejur reusit. Ma bucur pentru tine ca te-ai simtit ok, dealtfel si eu merg in multe week end-uri pe litoralul nostru si e bine. Insa, la noi, de foarte multe ori te sicaneaza mici amanunte de genul: servire proasta la restaurante (eu NU iubesc absolut deloc sistemul all inclusive, sau, cum mai spun eu... impinge -tava, de aceea nici nu cal pe la bulgari), fel si fel de personaje mai mult sau mai putin agasante pe plaja (sper ca stii la ce ma refer), plus incalificabila purtare a unor conationali de-ai nostri care nu stiu sa se distreze altfel decat cu muzica (prietenii stiu la ce muzica ma refer) la maxim sau cu gura mare. Si as putea sa-ti enumar o suta de motive pentru care un sejur mai lung la noi (de aceea merg acum doar 1-2 zile) ma oboseste la propriu. In vacanta vreau sa ma simt TURIST si nu vreau sa fiu stresat. Mai ales pe banii mei. Iti propun sa-ncerci macar o data Grecia sau Croatia si ai sa ma-ntelegi. Iti doresc vacante minunate!

[03.03.12 10:06:54]

@donnola:

Mie imi place pe litoralul nostru, nu sunt pretentioasa, dar de cand am fost la greci si la bulgari am vazut o diferenta mare intre noi si ei in privinta conditiilor si a pretului.

Nu zic si la ei depinde unde mergi!!!

Anul trecut la bulgari ne-am simtit foarte bine, conditiile mult mai bune, iar pretul era mai mic decat la Mamaia.

Dar oricat de bine ar fi la altii, tot ne este dor de litoralul nostru!!!

[03.03.12 10:09:58]

@johnnyredlabel: nici tu nu m-ai inteles. noi cei din vest mergem la strandurile din ungaria. si sistemul all inclusiv de lah. tomis nu te leaga de ei sa servesti la ore fixe mancarea. eu si sotul am servit odata pranzul la ora3. altadata la 12 si am mincat doar supa, bani ti se scad de pe card. asta-i avantajul la acest hotel. cu muzica ai dreptate.

[03.03.12 10:16:06]

@geta10: ai dreptate geta, si noi am fost anul trecut 1zi in bulgaria. la varna este mizerie, mai mult ca si la noi. drumurile nu mi s-au parut ok. la nisipurile de aur am stat putin. nu stiu ce sa zic dar noi nu am fost incantati de bulgaria.

Alex_Macedo, donnola, florinsta, geta10, johnnyredlabel
Alte impresii din această RUBRICĂPlajele de pe litoralul romanesc: