ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2011
ÎNSCRIS: 02.07.11
JUN-2011

Agios Gordis, detalii utile

Buna!

Revin acum cu cateva detalii despre vacanta noastra in Agios Gordis, care sper sa se dovedeasca utile. Va rog sa tineti cont ca sunt totusi parerile noastre, si deci subiective.

Statiunea Agios Gordis este micuta, are in principal o strada mare care duce la plaja si la parcarea de la plaja, in rest mai sunt doua strazi mai mari care urca spre padure. Pe aceasta strada principala se gasesc toate magazinele si supermarketurile. Nu prea stiu sa va zic de preturi, noi ne-am luat doar un bax de apa plata care a fost undeva pana in 6 euro. Am luat si suveniruri din supermarcheturi. Daca nu aveti timp prin excursii, luati in ultima zi, gasiti ulei, lichior, fructe confiate, cosmetice, sapun cu ulei de masline, parca si magneti. Preturi ok.

Plaja are zone si mai pietroase, si mai nisipoase, dar nu exista zone fara pietre deloc!! Intrarea in apa are pe tot tarmul pietre. Noi nu ne-am descurcat sa intram fara, pentru ca am prins si valuri mari si ne dezechilibram. Papuci pentru pietre la supermarket: 8-10 euro. Intrarea in apa nu este abrupta... de fapt, poti sa mergi destul de mult pana sa iti ajunga apa la barbie (la venerabila inaltime de 1m60). Totul e sa aveti noroc de o mare calma si calda! In rest, plaja este superba, cu munte, padure, stanca aceea solitara, o alta stanca pe tarm, parca despicata.

In prima zi ne-am luat o mica teapa. Adica am dat 8 euro pe 2 sezlonguri cu umbrela. Asta pentru ca ne-am asezat pe plaja fix in dreptul parcarii. Daca mergeti in stanga, spre taverne, Sea Breeze, o sa vedeti ca sunt gratis pentru clienti. Intr-o zi de stat pe plaja, sigur va luati macar o apa plata de la ei.

Hmmm... sa vedem. ATV pe zi e 14 euro, masina pe o zi 29-31 de euro.

Cat priveste restaurantele, noi am mancat pe faleza la Zephyros, unde am prins un chelner roman din Craiova. A ajuns olteanul in Grecia. El ne-a spus ca nu prea gasim peste proaspat la nici un restaurant aici, desi asta sustin ei catre clienti. Am mancat bine aici, va recomand mielul Keflyko (sau ceva de genul) de aici.

Am mai fost la Sea Breeze, de care ne-am indragostit. Mergeti mai ales seara, sa vedeti apusul de soare. Aici mancarea excelenta, preturile ok. Un fel de mancare specific, intre 8 si 10 euro. Fructele de mare si peste ceva mai scump. Salata greceasca 6 euro. Vinul casei, 6 euro carafa de 1/5l. Foarte bun!

Va mai recomand sa mergeti la Stevens on the Hill. Se afla pe una dintre strazile ce urca spre munte, este aproape si bine semnalizat. Si plin de romani :). Aici am mancat bine, servirea impecabila!! Dar aici am avut si noroc de a prinde joi seara o Seara greasca, cu meniu standard si spectacol de dans si muzica. Meniul: 14 euro, foooarte acoperitor. Spectacolul exceptional! Dansuri traditionale, costume populare diverse, celebru Zorba desigur, spectacol de dans cu foc (!!), mai putin grecescul dans din buric, si in general implicarea clientilor in dansuri. Iubitorilor de dulciuri, recomand baclavaua cu inghetata de aici.

Am fost si la alte restaurante: Sebastian's (mancare ok, nimic spectaculos), Linda's (cel mai bun iaurt cu miere si nuci), inca un restaurant vizavi de Linda's. Toate ok, nu a fost nici unul sa ne dea teapa sau sa aiba mancare proasta.

Peste tot, un pranz cu fel principal, sticla mare de apa si 2 sucuri pe undeva pe la 20-22 de euro. O cina cu fel principal, desert, cate un pahar de vin, un suc, o apa plata, pe la 40 de euro (pentru 2 persoane desigur). La magazin, 4 euro pachetul de tigari.

Cred ca au o singura discoteca, sau bar, nu stiu sigur, Mike's. Dar pentru noi a fost perfect. Ceva mai relaxant de atat... nu am trait pana acum!

Trimis de bitza in 07.07.11 17:35:27
Validat / Publicat: 07.07.11 18:37:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 7313 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bitza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Agios Gordis de sus

krondia* [07.07.11 19:50:12] »

Am trecut şi eu pe aici zilele trecute, cadrul natural este foarte frumos, de sus de pe şosea priveliştea este de vis dar preţurile mi s-au părut mai mari decât în sudul insulei, atât în supermarketuri cât şi la taverne. "Mielul Keflyko" de care spui cred că este specialitatea "kleftiko", noi am mâncat cu carne de porc în Moraitika, foarte bun, l-am primit frumos împachetat în staniol, o porţie costa în jur de 8 euro. Cred că cel tradiţional este cel din miel, cum ai luat tu, era servit în mod diferit?

bitza [07.07.11 19:54:56] »

Da, ai dreptate in privinta numelui , multumesc. La fel era servit, cu cartofi, in staniol, cu ierburi deasupra si o felie de branza feta. Eu stiam ca specificul lui e cu miel, nu am vazut nicaieri cu porc.

In Agios Gordis, sunt multi turisti nemti si englezi. Probabil au adaptat preturile pentru ei . Oricum nu mi s-au parut preturi mari. Numai bine!

Admin [04.08.11 19:35:23] »

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Descopera Agios Gordios" (deja existenta pe site)

bitza
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Agios Gordios: