ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2011
ÎNSCRIS: 21.03.11
JUN-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

Un concediu relaxant

Desi dupa intoarcerea de la Venosa renuntasem la ideea de a scrie un review, considerand ca sunt deja destule detalii, m-am razgandit, citind ultimele postari, astfel incat am decis sa va impartasesc opinia mea.

Despre drum nu mai dau detalii, mai ales ca am vazut ca s-a creat si topic separat "Drumul spre Kusadasi", mentionez doar ca noi l-am parcurs in doua etape, cu oprire de o noapte la Kucukuyu si plecare a doua zi dimineata spre Didim.

Referitor la cazarea la Venosa, toti au fost foarte amabili, noi fiind un grup de 3 familii cu 4 copii cu varste cuprinse intre 10 si 4 ani am solicitat sa ne dea toate camerele pe acelasi palier, rugaminte care ne-a fost indeplinita fara sa fie nevoie de nici un "stimulent".

Hotelul ne-a placut, nou fiind, camerele luminoase si frumos amenajate, baia ok, (pentru doamnele interesate are un foen foarte puternic), dotata cu sampon, gel de dus, balsam, sapun, etc. , curatenia in camere se facea zilnic, iar lenjeria o schimbau la 2 zile. Ceea ce pot sa va recomand, este sa evitati etajul 12, ultimul, unde din cauza designului constructiei, curbata in partea superioara, la acest etaj nu are balcoanele deschise, ci cumva incastrate, cu partile laterale inaltate. Din acest motiv, cred, vantul crea un zgomot ciudat, un vajait continuu si un curent care te impiedica sa lasi usa deschisa la balcon.

Dar privelistea era minunata! Marea are o culoare verde-turcoaz, incomparabila cu zona Kusadasi. Daca va place marea, numai pentru asta si merita sa alegeti Didim. Daca iesiti la plaja si vreti sa faceti o plimbare, mergeti spre stanga, spre zona publica, sa-i spun asa, unde se vede o limba de nisip si o carare de pietre care inainteaza in mare. Pietrele sunt ca o bariera, iar dupa ce treceti de ele apa marii se face brusc mai verde iar undul este numai nisip fin (o sa atasez poze). In zona unde sunt sezlongurile nisipul nu este prea fin, insa sunt si zone cu pietricele, daca doriti sa va plimbati va recomand sa aveti papuci speciali.

Despre masa, pot sa spun ca a fost ok, cam asa cum ma asteptam, nu foarte variata, insa suficiente feluri ca sa ai de unde sa alegi, in sensul ca aveau unele feluri care se repetau, mancarurile tipice turcesti: legume trase la tigaie cu vita sau cu pui, diverse feluri gatite la cuptor, pe baza de pui/ vita/curcan la care asortau diverse legume pe care le variau, peste a fost la fiecare masa, pe gratar, la cuptor sau cu diverse sosuri, salate diverse, cate 2 feluri de supe la pranz si cina (conform traditiei, in general - supe crema), salate si garnituri de tot felul. Mai slab stateau la gratare, desi erau la fiecare masa, dar la pranz de exemplu, la snackbarul de la piscina erau aripioare de pui la gratar, crochete de pui, pizza, placinte cu carne sau branza, hamburgari, cartofi prajiti, si cel putin 6-8 feluri de salate. Oricum, mancarea, noua ni s-a parut suficienta (chiar prea multa, daca stau si ma gandesc).

Despre animatie, nu mi s-a parut prea grozava, insa eu nu prea gust genul, dar am fost multumiti de faptul ca cei mici erau incantati si participau in fiecare seara la spectacole. Ca o paranteza fie spus, in spectacol apareau si doua dansatoare, mama si fiica, care au participat la "Romanii au talent".

Pentru cei mici, exista si Miniclub cu loc de joaca, care mi s-a parut foarte bun deoarece era multa vegetatie si fiind umbra cei mici se puteau juca dupa 11-12, cand nu se mai putea sta la soare.

In alta ordine de idei, pentru cine vrea sa schimbe in lire, noi am schimbat cel mai bine in Didim, pe bulevardul principal, vizavi de o moschee, in interiorul unui magazin de bijuterii: 1 Eur/2,3 lire.

Nu stiu ce as mai putea sa spun, dar in concluzie, vorba cuiva: duceti-va in concediu, nu in inspectie si o sa va simtiti bine! Poate au mai fost unele scapari, dar am trecut peste, iar acum, sincer, nici nu imi mai amintesc decat ca a fost un concediu relaxant si m-am simtit bine alaturi de familie si prieteni.

Parerea mea este ca daca nu va asteptati sa ajungeti la vreun Royal Wings, Delphine DeLuxe sau mai stiu eu ce alte antalysme si asa cum spunea narcisa, tineti cont ca este un hotel deschis de 2 luni si apreciati obiectiv pretul platit cu conditiile oferite, veti petrece un concediu foarte placut la Venosa.

Vacanta reusita tuturor!

Trimis de diaanaid in 07.07.11 01:16:29
Validat / Publicat: 07.07.11 08:42:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi- Surmeli, Ozdere- Carpe Diem Claros

VIZUALIZĂRI: 2840 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diaanaid); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera dubla standard

[07.07.11 08:51:45]

Bun review, de apreciat echilibrul prezentarii.

narcisa
[07.07.11 09:26:15]

Ma bucur ca ai avut un concediu reusit si lucrul cel mai important este ca nu regreti alegerea facuta. Ai facut foarte bine ca ne-ai prezentat amanuntit, din cate am inteles sunt multi romani care au fost sau vor merge la venosa si ar fi indicat sa posteze impresii noi. Astfel cei care sunt interesati isi pot forma o opinie cat mai aproape de adevar despre resort, mai ales ca este o destinatie noua.

Alex_Macedo
[07.07.11 09:56:14]

Atitudine cu inima deschisa! Bravos!

Important e sa-ti creezi placere chiar daca din alta parte vine sincopat sau pur si simplu, lipseste cu desavarsire!

Ideea e sa mergi cu inima deschisa, pentru ca noi alegem destinatia, nefiind constransi de nimeni!

codrin
[07.07.11 12:57:08]

Felicitari pentru vacanta reusita!

Cum ultima impresie (pana in momentul in care ati postat dvoastra) era negativa si daca am tine cont de expresia "ultima impresie conteaza" este bine ca ne-ati impartasit experienta la acest hotel, oricat de subiectiva ar fi ea.

codrin
[07.07.11 12:59:08]

Ce loc ar ocupa Venosa in raport cu celelalte statiuni din Turcia in care ati fost cazata?

diaanaidAUTOR REVIEW
[07.07.11 13:23:04]

Multumesc pentru aprecieri.

Marturisesc ca ultima impresie postata si ecourile la ea m-au determinat sa scriu, pentru ca mi s-a parut foarte departe de adevar si mi-am imaginat cum este sa astepti sa pleci in concediu si sa citesti asa ceva.

Referitor la ce loc ocupa fata de celelalte hoteluri din Turcia la care am fost pana in prezent, pot sa spun ca primul loc.

La Carpe Diem Claros, mi-a placut resortul in sine, locatia si amenajarile: aquapark, tobogane, multe piscine, etc, dar a fost foarte proasta organizarea si mancarea de slaba calitate. Se intinde si pe o arie destul de mare si unora dintre prietenii cu care am fost nu le-a placut acest lucru, tot timpul aveai de urcat/coborat, iar plaja avea o deschidere foarte mica.

Iar fata de Surmeli, arata mult mai bine hotelul, camerele, (ca si locatie amandoua sunt cam la fel, pe malul marii, pe suprafata plana), apa marii - binenteles si mie mi s-a parut ca si mancarea a fost mai buna.

Alex_Macedo, codrin, diaanaid, narcisa
Alte impresii din această RUBRICĂVenosa Beach Resort & Spa [Isilkent]: